Капітанська Сніжана Анатоліївна. Правомірна бездіяльність як форма правової поведінки : дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Капітанська С.А. Правомірна бездіяльність як форма правової поведінки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.01 – теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень. – Національна академія внутрішніх справ України. – Київ, 2005.
Дисертація присвячена дослідженню специфічної форми правової поведінки – правомірної бездіяльності, її місця у структурі правової поведінки та в механізмі правового регулювання, аналізу її природи, ознак, форм прояву та зв’язків з іншими правовими і неправовими явищами. Виділено підстави класифікації правомірної бездіяльності та розкрито деякі її види. Визначено шляхи нормативно-правового регулювання правомірної бездіяльності та наведено приклади такого регулювання із законодавства України. Розкрито роль правомірної бездіяльності у забезпеченні законності й правопорядку та зв’язок правомірної бездіяльності з громадською думкою.
Запропоновано висновки стосовно заходів із забезпечення корисної правомірної бездіяльності у вигляді дотримання заборон, а також щодо запобігання прийнятних проявів правомірної бездіяльності у вигляді невикористання суб’єктивних прав.
У дисертації здійснене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що полягає в комплексному дослідженні правомірної бездіяльності як форми правової поведінки та формулюванні пропозицій щодо вирішення розглянутих проблем.
Зокрема, для стимулювання суспільно корисної правомірної бездіяльності у вигляді дотримання заборон, а також для запобігання проявам прийнятної, але небажаної правомірної бездіяльності у вигляді невикористання прав, пропонуються такі першочергові заходи:
Удосконалення правового поля (налагодженої системи законодавчого, передусім конституційного, регулювання суспільних процесів) шляхом виділення юридичних обов’язків громадян і посадових осіб. Систематичне вивчення громадської думки дозволяє визначити, наскільки життєвими і прогресивними є правила поведінки, що впроваджуються.
Активізація участі особи в підготовці та прийнятті важливих політичних і правових рішень, створення сприятливих умов для побудови громадянського суспільства, наприклад, створення правового режиму, що сприяє розвитку позитивної активності суб’єктів, для їх ініціативної діяльності у різних сферах. При цьому більш конкретно має розглядатися питання про створення адекватних соціальних і політичних умов, рівних можливостей для кожної людини.
Підвищення ефективності роботи по правовому вихованню населення з метою підвищення рівня правової свідомості та правової культури, без чого неможливе ані створення правової держави, ані оновлення правової культури українців. Необхідне також налагодження належної системи правової інформації в державі.
Зміна правозастосовної політики держави в бік розвитку заохочувального правозастосування.
Публікації автора:
Капітанська С.А. Правомірна бездіяльність і соціально-правова активність: аспекти співвідношення // Наук. вісн. Нац. акад. внутр. справ України: Зб. наук. праць. – К. – 2003. – Вип. 2. – С. 129–137.
Капітанська С.А. Правомірна бездіяльність: проблеми юридичної кваліфікації // Наук. вісн. Нац. акад. внутр. справ України: Зб. наук. праць. – К. – 2004. – Вип. 2. – С. 57–65.
Капітанська С.А. Роль правомірної бездіяльності у забезпеченні законності і правопорядку // Вісн. Одес. ін-ту внутр. справ. – О. – 2004. – № 3. – С. 89–95.
Капітанська С.А. Класифікація правомірної бездіяльності // Держава і право: Зб. наук. праць. Юридичні і політичні науки. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. – Вип. 25. – С. 56–62.
Капітанська С.А. Підстави бездіяльності у праві (теоретичний аспект) // Підприємництво, господарство і право. – № 10. – 2004. – С. 32–36.
Капітанська С.А. Роль правомірної поведінки в процесі реалізації громадянами суб’єктивних прав та виконання юридичних обов’язків // Вісн. Хмельн. ін-ту регіонального управл. і права: Зб. наук. праць. – Хмельницький: 2002. – Спецвип. №1. – С.18–19.