Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Електричні станції, мережі і системи


Талал Аль-Ас. Поведінка асинхронного навантаження в вузлах енергосистем при відхиленнях напруги і частоти: дисертація канд. техн. наук: 05.14.02 / Донецький національний технічний ун-т. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Талал Аль-Аc. Поведінка асинхронного навантаження в вузлах енергосистем при відхиленнях напруги і частоти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.14.02 – електричні станції, мережі і системи. – Донецький національний технічний університет, Донецьк, 2003.

У дисертації дане рішення актуальної наукової задачі розробки математичної моделі автономних систем аварійного живлення вузлів енергосистем з асинхронним навантаженням для аналізу стаціонарних і перехідних режимів при різних значеннях напруги і частоти.

Розроблено метод синтезу параметрів схеми заміщення асинхронного двигуна по каталожним даним. Індуктивності вітки намагнічування і розсіювання статора представлені нелінійними залежностями від струмів, активний опір вітки намагнічування – як нелінійна функція від частоти, а витиснення струмів у роторі враховано введенням двох еквівалентних контурів. Установлено вплив напруги і частоти на струм статора, ротора, активну і реактивну потужності окремого двигуна і вузла асинхронного навантаження в цілому. Розроблено алгоритм визначення напруги у вузлі, яка забезпечує мінімум втрат електроенергії.

Отримала подальший розвиток математична модель вузла асинхронного навантаження з використанням повних диференційних рівнянь всіх елементів схеми, в якій враховані синхронні генератори обмеженої потужності і взаємний вплив елементів і яка дозволяє аналізувати процеси у системах аварійного живлення відповідальних споживачів.

Ключові слова: асинхронне навантаження, джерело живлення з обмеженою потужністю, напруга, частота, пуск, самозапуск, вузол навантаження, математична модель.

У дисертаційній роботі вирішено актуальну науково-прикладну задачу розробки математичної моделі вузлів енергосистем з асинхронним навантаженням, за допомогою якої можна проводити аналіз стаціонарних і перехідних режимів при різних значеннях напруги і частоти.

До основних результатів роботи можна віднести наступне.

1. Розроблена математична модель і методика визначення параметрів заступної схеми одного з основних елементів вузла навантаження електричних систем – короткозамкненого асинхронного двигуна. Модель призначена для аналізу стаціонарних і перехідних режимів при різних рівнях частоти і напруги і відрізняється врахуванням втрат у сталі, насичення магнітних ланцюгів і витіснення

струмів у роторі. Індуктивності розсіювання статора і вітки намагнічування представлені нелінійними залежностями від відповідних струмів. Витіснення

струмів у роторі враховане шляхом введення двох еквівалентних контурів на роторі. Розроблено метод синтезу параметрів описаної заступної схеми за вихідними каталожними даними, у якому система нелінійних рівнянь, що вирішується при синтезі, доповнена рівняннями енергетичного балансу, що дозволяє покращити співпадіння вихідних і розрахованих за заступною схемою даних, у тому числі і ККД.

2. Разроблено математичну модель типового вузла навантаження електричної системи для аналізу стаціонарних і перехідних режимів. До складу вузла навантаження входять асинхронні і синхронні двигуни, статичне навантаження і джерела обмеженої потужності. Для всіх елементів схеми використовуються повні диференційні рівняння.

3. На відміну від відомих способів асинхронні і синхронні машини вузла навантаження представлені еквівалентною ЕРС, яка прикладена за надперехідною індуктивністю і змінюється у перехідних режимах роботи. Отримані вирази для визначення вказаної ЕРС. Показано, що при такому підході визначення напруг у вузлах розрахункової схеми аналогічне розрахункам для стаціонарних процесів. При цьому замість матриці вузлових провідностей формується матриця вузлових інверсних індуктивностей, а замість вектору задаючих струмів – вектор швидкості їх зміни.

4. Розроблено і реалізовано алгоритм автоматичного формування математичної моделі електричної схеми вузла навантаження заданої структури. Математична модель дозволяє аналізувати режими КЗ, пуску і самозапуску двигунів, режими комутацій групи двигунів, індивідуального и групового вибігу, АПВ ліній і трансформаторів, АВР секцій та ін. Розроблено алгоритм формування черг запуску асинхронного навантаження у системах аварійного електропостачання з живленням віл джерел обмеженої потужності.

5. Результатами моделювання стаціонарних режимів встановлено, що при заданій активній потужності вузла асинхронного навантаження втрати електричної енергії у цьому вузлі при відхиленнях напруги у діапазоні ±20% номінальної (при заданій частоті) змінюються за законом вігнутої параболи. Такий же характер мають втрати при відхиленнях частоти на ±20% (при заданій величині напруги). Екстремальні точки цих парабол при одночасній зміні частоти і напруги і при U/f = const не співпадають. Розроблена модель дозволяє, порівняно із законом Костенко М.П. (U/f = const), з більшою точністю знаходити напругу, при якій мають місце мінімальні втрати.

6. Отримані залежності активної і реактивної потужностей, які споживаються вузлом навантаження при зміні напруги і частоти у межах 80 120 процентів від номінальних. При цьому реактивна потужність змінюється в напрямі зміни напруги і в протилежному напрямі при зміні частоти. Характер зміни струму вузла навантаження є протилежним характеру зміни реактивної потужності.

7. Запропоновано інформаційно-обчислювальну систему для визначення оптимальної напруги у вузлах навантаження електричних систем за умов мінімума втрат при нестабільності частоти. Результатами розрахунків на прикладі в.п. сучасних потужних блоків показана ефективність запропонованого підходу для скорочення втрат у системах електропостачання з потужним двигуновим навантаженням.

8. Результатами моделювання встановлено, що із зниженням частоти при незмінному рівні напруги терміни пуску і самозапуску АД скорочуються за рахунок збільшення моменту. При пуску глибокопазних АД від перетворювачів частоти, у яких використовується співідношення U/f = сonst, інтенсивність розгону АД при знижених частотах зростає порвіняно з пусками при номінальній частоті. Запропоновано визначати напругу для заданого значення частоти з урахуванням корегуючого коефіцієнта, який зменшує напругу і забезпечує постійність інтенсивності розгону.

9. При підключенні асинхронного навантаження одночасно з подачою збудження у генератор ударні динамічні струми і моменти в АД і генераторі відсутні, і має місце повільне наростання їх значень, що порівняно з підключенням асинхронного навантаження до збудженого генератора є більш переважним.

10. На основі розробленої математичної моделі запропоновано метод формування черг запуску асинхронного навантаження в аварійних режимах автономних електричних систем з генераторами обмеженої потужності, який дозволяє за результатами моделювання різних комбінацій з кількістю черг запуску і складом у них АД вибирати варіант з мінімальним терміном запуску.

11. Порівняння результатів розрахунків з експериментом для режимів поодинокого і ступеневого запуску АД в системах аварійного електропостачання в.п. блочних агрегатів 300 МВт показало, що їх розбіжність не перевищує 7 %.

Публікації автора:

  1. Талал Аль-Ас. Математическое моделирование процессов в системе электроснабжения собственных нужд электростанций при отклонениях напряжения и частоты.Збірник наукових праць ДонДТУ.Серія: «Електротехнiка i енергетика», », випуск 17: Донецьк: ДонДТУ, 2000.- с. 184-189.

  2. Сивокобыленко В.Ф., Павлюков В.А., Талал Аль-Ас. Информационно-вычислительная система минимизации расхода электроэнергии на собственные нужды электростанций. Збiрник наукових праць Донецького державного технічного університету.Серія:”Обчислювальна техніка та автоматизація”,випуск 21: Донецьк: ДонДТУ ,2000.-с.44-47.

  3. Сивокобыленко В.Ф. Аль-Ас Талал. Метод расчета потерь в асинхронной нагрузке при несинусоидальном напряжении. Збiрник праць IV Мiжн.наук. конф. “Ефективнiсть та якiсть електропостачання промислових пiдприємств». Марiуполь,Україна,2000.- с.75-77.

  4. Сивокобыленко В.Ф., Павлюков В.А., Аль Ас Талал. Режимы работы асинхронной нагрузки при питании от источника ограниченной мощности. Збірник наукових праць ДонНТУ. Серія: :”Електротехніка і енергетика”,випуск 28: Донецьк: ДонНТУ, 2001.- с.47-51.

  5. Сивокобыленко В.Ф., Павлюков В.А., Аль-Ас Талал. Изменение потребляемой мощности двигательной нагрузкой при отклонениях напряжения и частоты. Вiсник Схiдноукранського нацiонального унiверситету №3 (37),науковий журнал, Луганськ, 2001.- с.72-79.

  6. Берепубо Э.Ф., Аль-Ас Талал. Метод эквивалентирования синхронной двигательной нагрузки. Сборник научных трудов ДонГТУ., Серия: Электротехника и энергетика, выпуск 4, Донецк: ДонГТУ, 1999.- с.233-236.

  7. Сивокобыленко В.Ф., Павлюков В.А., Аль-Ас Талал. Математическое моделирование потерь электрической энергии в системах собственных нужд электростанций. Тези доповiдей 3-ї Міжнародної науково-технічної конференції «Математичне моделювання в електротехницi, електронiцi та електроенергетицi», 25-30 жовтня 1999 р., Украна, Львів.- с.241.

  8. Сивокобыленко В.Ф., Аль-Ас Талал. Экспериментальное определение параметров схем замещения электрических машин переменного тока для диагностического контроля. Известия вузов.Электромеханика, №3, 2000 .-с.89.

  9. Сивокобыленко В.Ф., Талал Аль-Ас., Павлюков В.А Формирование очередей запуска асинхронной нагрузки в автономной электрической системе. Тези доповідей II-ї Міжнародної науково-технічної конференції “Керування режимами роботи об’єктів електричних систем - 2002 ” Донецьк, 2002 р., с.76-78

Особистий внесок здобувача:

У роботах, написаних в співавторстві, особистий внесок полягає в наступному: в [2] – розробка алгоритму регулювання напруги і відповідної програми розрахунку на ПЕОМ, в [3] – аналіз результатів розрахунків на ПЕОМ і оцінка втрат при несинусоїдальній напрузі живлення двигунного навантаження, в [4, 9] – розробка математичної моделі, розрахунки на ПЕОМ і визначення оптимальних черг запуску навантаження , в [5] – дослідження впливу відхилень напруги і частоти на роботу вузла з асинхронним навантаженням, в [6] - виконання розрахунків на ПЕОМ та їх аналіз, в [7] – аналіз втрат в асинхронному навантаженні за результатами моделювання, в [8] – проведення і аналіз результатів експериментів.