Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Паразитологія, гельмінтологія


Веселий Віктор Анатолійович. Поширення основних гельмінтозів жуйних тварин та розробка засобів боротьби із застосуванням альбендазолу : Дис... канд. наук: 16.00.11 - 2008.



Анотація до роботи:

Веселий В. А. Поширення основних гельмінтозів жуйних тварин та розробка засобів боротьби із застосуванням альбендазолу. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.11 — паразитологія, гельмінтологія. Національний науковий центр «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини», Харків, 2008.

У дисертації узагальнено результати досліджень щодо поширення гельмінтозів свійських жуйних у господарствах з різною технологією утримання тварин Харківської і Полтавської областей.

У жуйних тварин сільгосппідприємств, фермерських та індивідуальних підсобних господарств, обстежених у 1993–2006 рр., виявлено 23 види гельмінтів, з них 18 видів нематод, чотири види трематод та один вид цестод, яких зареєстровано у вигляді моно- і мікстінвазій.

Найпоширенішими гельмінтозами у жуйних виявилися стронгілятози шлунково-кишкового тракту, которими була уражена рогата худоба 67 % господарств. Екстенсивність інвазії стронгілятами шлунково-кишкового тракту встановлена серед овець сільгосппідприємств в межах 37,1–100,0 %, у кіз індивідуальних підсобних господарств — 71,4–100,0 %; у великої рогатої худоби сільгосппідприємств та фермерських господарств — від 7,8 до 100,0 %, індивідуальних підсобних господарств — 39,0–100,0 %. Екстенсивність інвазування трематодами встановлена в межах 7–100 % у тварин 39,7 % господарств, монієзіями — 0,5–29,0 % виявлена у тварин 7 % обстежених господарств.

У дисертаційній роботі для боротьби з виявленими гельмінтами експериментально обґрунтовано і запропоновано ресинтезований в Україні альбендазол. Визначено його терапевтичні дози при основних гельмінтозах жуйних (вони коливались в межах 5–20 мг/кг маси тіла), досліджено вплив на організм тварин та термін виведення з організму овець. На експериментальній моделі нематодозів на антгельмінтну активність випробувано шість лікарських форм ресинтезованого альбендазолу.

Одержані результати використані при розробці рекомендацій щодо застосування в Україні альбендазолу та при оформленні нормативних документів (ТУ У, настанова) на виготовлення лікарської форми.

1. У дисертації узагальнено результати досліджень щодо поширення гельмінтозів серед свійських жуйних у господарствах із різною технологією утримання тварин та експериментально обґрунтовано і запропоновано для боротьби з ними ресинтезований в Україні альбендазол. Визначено його терапевтичні дози, досліджено вплив на тварин та термін виведення з організму. Одержані результати використані при розробці рекомендацій щодо застосування в Україні альбендазолу та нормативних документів (ТУ У, настанова) на виготовлення лікарської форми.

2. У жуйних тварин 327 сільгосппідприємств, фермерських та індивідуальних господарств Харківської і Полтавської областей, обстежених у 1993–2006 рр., виявлено 22 види гельмінтів, з них 17 видів нематод, чотири види трематод та один вид цестод, яких зареєстровано у вигляді моно- і мікстінвазій.

3. Найпоширенішими гельмінтозами у жуйних тварин є стронгілятози шлунково-кишкового тракту, якими була уражена рогата худоба 67 % господарств. Екстенсивність інвазії стронгілятами шлунково-кишкового тракту становить: в овець сільгосппідприємств — від 37,1 до 100,0 %, у кіз індивідуальних підсобних господарств — 71,4–100,0 %; у великої рогатої худоби сільгосппідприємств і фермерських господарств — від 7,8 до 100,0 %, індивідуальних підсобних господарств — 39,0–100,0 %.

Екстенсивність ураження трематодами становить від 7 до 100 % у тварин із 39,7 % обстежених господарств, монієзіями — від 0,5 до 29,0 % у тварин із 7 % обстежених господарств.

4. Дослідженнями антгельмінтних властивостей шести лікарських форм альбендазолу (№ 1, № 2, № 3, № 2-А, № 2-В та «Альбен») доведено, що найбільш ефективною за експериментального ніппостронгільозу білих щурів є лікарська форма «Альбен», 100 % ефективність якої досягнута в дозі 10 мг/кг маси тіла тварини за ДР.

5. Встановлено токсикологічні параметри альбендазолу для щурів та овець. Показник DL50 альбендазолу у складі лікарської форми «Альбен» за перорального введення білим щурам складає 1030 мг/кг, DL100 — 4000 мг/кг, що дає підставу віднести його до малотоксичних. Введення білим щурам протягом 90 діб в дозі 10 та 30 мг/кг препарату не призводить до значних змін з боку гематологічних та біохімічних показників у піддослідних тварин. Показник DL50 альбендазолу для овець становив 214,7 мг/кг маси тіла.

6. За показниками ембріотоксичної дії альбендазол у терапевтичних дозах володіє помірним ембріотоксичним ефектом. Застосування його у терапевтичних дозах вагітним кролицям (10 мг/кг маси тіла) та тільним коровам (15 мг/кг маси тіла) не викликає тератогенної дії.

7. Застосування вівцям альбендазолу ентерально в дозах 5, 10 і 20 мг/кг маси тіла не впливає на клінічний стан і не призводить до значних змін основних гематологічних показників та показників білкового, ліпідного, вуглеводного і мінерального обмінів. Установлено, що через дві доби після застосування альбендазолу основна кількість антгельмінтика концентрується у тканинах печінки, серця та вмісті шлунково-кишкового тракту, через сім діб — у тканинах печінки та нирок. Через 14 діб препарат у досліджуваних об’єктах не виявляється.

8. Встановлено 100 % екстенсефективність альбендазолу, застосованого індивідуально в дозі 5 мг/кг маси тіла тварини за спонтанного диктіокаульозу та стронгілятозів шлунково-кишкового тракту овець. Крім статевозрілих гельмінтів альбендазол згубно діє на інгібованих личинок стронгілят. За монієзіозної інвазії 100 % ефективність досягається в дозі 7,5 мг/кг, дикроцеліозної — 15 мг/кг маси тіла.

9. Терапевтична доза альбендазолу за спонтанних гельмінтозів великої рогатої худоби з 100 % екстенсефективністю складає: за стронгілятозів шлунково-кишкового тракту — 10 мг/кг, фасціольозу — 15 мг/кг маси тіла тварини. Препарат у дозі до 20 мг/кг маси тварини при одноразовому застосуванні неефективний за сетаріозу великої рогатої худоби.

Публікації автора:

1. Веселий, В. А. Поширення гельмінтозів великої рогатої худоби в господарствах лісостепової зони України [Текст] / В. А. Веселий, Л. I. Луценко, Н. Г. Полещук // Вет. медицина : мiжвiд. темат. наук. зб. — Х., 2008. — Вип. 89. — С. 74–79. (Дисертант приймав участь у гельмінтологічних дослідженнях, провів аналіз та узагальнення отриманих результатів).

2. Веселий, В. А. Моніторинг основних гельмінтозів жуйних в господарствах з різними системами організації виробництва [Текст] /В. А. Веселий, Н. Г. Полещук // Вет. медицина : мiжвiд. темат. наук. зб. — Х., 2005. — Вип. 85. — С. 221–223. (Дисертант провів гельмінтологічні дослідження та узагальнив отримані результати).

3. Ефективність застосування сучасних антгельмiнтних препаратів за сетарiозу великої рогатої худоби [Текст] / I. Бiла, В. Шеховцов, В. Веселий, А. Євтушенко, Р. Алікперов, О. Маршак // Вет. медицина України. — 2005. — № 10. — С. 38–39. (Дисертант провів гельмінтологічні дослідження щодо активності альбендазолу за сетераіозу).

4. Веселий, В. А. Застосування ністатину при культивуванні личинок Nippostrongylus braziliensis [Текст] / В. А. Веселий // Вет. медицина : мiжвiд. темат. наук. зб. — Х., 2004. — Вип. 84. — С. 166–168.

5. Веселий, В. А. Вплив альбендазолу на фізіологічний та біохімічний статус організму овець [Текст] / В. А. Веселий // Вет. медицина : мiжвiд. темат. наук. зб. — Х., 2000. — Вип. 78, т. 2. — С. 39–42.

6. Веселий, В. А. Антгельмiнтна активність та кінетика альбендазолу в організмі овець [Текст] / В. А. Веселий, В. Д. Шуляк, О. О. Малинiн // Вісник Білоцерківського держ. аграр. ун-та : зб. наук. праць. — Бiла Церква, 1999. — Вип. 8, ч. 1. — С. 35–38. (Дисертант провів гельмінтологічні дослідження, визначив термін виведення альбендазолу з організму овець).

7. Веселый, В. А. Применение ресинтезированного альбендазола при гельминтозах жвачных [Текст] /В. А. Веселый, Л. И. Луценко, Ю. А. Приходько // Вет. науки : зб. наук. праць / Луганський держ. аграр. ун-т. — Луганськ, 1999. — С. 45–48. (Дисертант провів експериментальні дослідження, проаналізував отримані результати).

8. Деклараційний патент на корисну модель № 3489 Україна, МПК7 G01N 33/48. Спосіб культивування личинок Nippostrongylus braziliensis [Текст] / В. А. Веселий; ІЕКВМ УААН. — № 2004031946 ; заявл. 16.03.2004 ; опубл. 15.11.2004, Бюл. № 11. — 4 с.

9. Веселый, В. А. Эффективность альбендазола при нематодозах и трематодозах овец [Текст] / В. А. Веселый, Ю. А. Приходько, Л. И. Луценко // Пробл. и перспективы паразитоценологии : материалы V межсъезд. конф. паразитоценологов Украины, м. Луганск, 29–30 окт. 1997 г. — Х.; Луганск, 1997. — С. 38–39. (Дисертант провів експериментальні дослідження, проаналізував та узагальнив отримані результати).

10. Веселий, В. А. Ефективність лікарських форм альбендазолу при нiппостронгiльозi білих пацюків [Текст] / В. А. Веселий // Розвиток вет. науки в Україні: здобутки та проблеми : зб. матеріалів мiжнар. наук.-практ. конф., м. Харків, 24–26 верес. 1997 р. / IЕКВМ. — Х., 1997. — С. 69–70.

11. Ефективність альбендазолу при різних стадіях стронгiлятозiв [Текст] / Ю. О. Приходько, В. С. Шеховцов, Л. I. Луценко, В. А. Веселий // Розвиток вет. науки в Україні: здобутки та проблеми : зб. матеріалів мiжнар. наук.-практ. конф., м. Харків, 24–26 верес. 1997 р. / IЕКВМ. — Х., 1997. — С. 51–52. (Дисертант провів експериментальні дослідження, проаналізував отримані результати).

12. Альбендазол при ассоциативных гельминтозах овец [Текст] / В. С. Шеховцов, Ю. А. Приходько, Л. И. Луценко, В. А. Веселый // Материалы IV съезда паразитоценологов Украины, г. Харьков, 4–7 окт. 1995 г. — Х., 1995. — С. 165. (Дисертант провів експериментальну частину досліджень).

13. Веселий, В. А. Нематоцидна активність альбену при експериментальному нiппостронгiльозi щурів [Текст] / В. А. Веселий, Ю. О. Приходько, Л. І. Луценко // Неiнфекційна патологія тварин : матеріали наук.-практ. конф., м. Бiла Церква, 7–8 черв. 1995 р. — Бiла Церква, 1995. — Ч. 1. — С. 184. (Дисертант провів експериментальну частину досліджень, визначив основні параметри гострої токсичності «Альбену»).

14. Веселий, В. А. Антгельмiнтна ефективність ПТБК при гельмiнтозах овець [Текст] / В. А. Веселий, Л. І. Луценко, Ю. О. Приходько // Сучасні пробл. вет. медицини : тез. доп. Укр. конф. мол. вчених, м. Київ, листопад 1994 р. — К., 1994. — С. 97–98. (Дисертант визначив ефективність, написав тези).

15. Рекомендації щодо застосування антгельмiнтикiв, діючою речовиною яких є альбендазол, при гельмiнтозах тварин та птиці [Текст] / Ю. О. Приходько, Л. І. Луценко, В. А. Веселий, М. М. Корженевський, Н. Г. Полещук, І. С. Дахно, Ю. В. Дідок / Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2000. — 20 с. (Дисертант визначив ефективні дози, написав розділи щодо застосування альбендазолу при гельмiнтозах жуйних тварин).