Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Медична психологія


Жданова Мирослава Петрівна. Порушення здоров'я сім'ї при алкоголізмі у жінок та його психотерапія : Дис... канд. наук: 19.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

М.П.Жданова. Порушення здоров’я сім’ї при алкоголізмі у жінок та його психотерапія. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 19.00.04 – медична психологія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. – Харків, 2007.

У роботі з позицій системного підходу розроблено типологію сім’ї та класифікацію варіантів і форм порушення сексуального здоров’я при алкоголізмі у жінок. Виявлено емоційні та поведінкові розлади у дітей, особистісні відмінності хворих та членів їхніх сімей. Визначено закономірності формування та функціонування сім’ї за даної патології у жінок, взаємозв’язки між порушенням сімейних функцій, формами подружньої дезадаптації, виникненням та перебігом алкоголізму. Розроблено систему сімейної психотерапії та психокорекції сексуальної дезадаптації подружжів.

  1. У дисертації наведено теоретичне обгрунтування й практичне рішення завдання психотерапевтичної корекції порушення здоров’я сім’ї при алкоголізмі в жінок. Завдання по-новому вирішено з позицій системного підходу до вивчення причин, механізмів розвитку та клінічних форм порушення здоров’я сім’ї.

  2. Хворим на алкоголізм жінкам притаманні дезадаптивні риси характеру – нереалізм сприйняття дійсності та небажання адаптуватися до неї і до оточення, а також риси порушеної самоактуалізації, переважно незрілість, нерозсудливість, нереалізм самооцінки, неадекватний рівень домагань. Із прогресуванням алкогольної хвороби ці риси та існуючі у хворих акцентуації характеру ще більше загострюються: збудливі особистості реагують збудженням на будь-які подразники; у тривожних і залежних посилюється дратлива слабкість; у демонстративних набувають утрированої форми етична недостатність і спрага визнання. У поведінці жінок різкіше виявляються нехтування сімейними та службовими обов’язками, утрата почуття обов’язку. З прогресуванням алкоголізму змінюється також статеворольова поведінка хворих: знижується їхня маскулінність та зростає фемінінність на біогенному і на соціогенному рівні.

Щодо ставлення до захворювання для всіх хворих характерною є некритичність до свого стану.

  1. Діти в сім’ях, у яких мати хворіє на алкоголізм, здобувають неправильне виховання, найчастіше за типом гіпопротекції (63±3%) та виховання в умовах жорстоких взаємин (45±3%), у них мають місце зумовлене несприятливим психологічним кліматом сім’ї порушення становлення особистості та негативний емоційний стан. Характерні такі відмінності особистості дітей, як агресивність або боязкість (особливо у хлопчиків), знижене тло настрою, недовіра (частіше у дівчаток), різко знижена комунікабельність. У 74±4% дітей спостерігається негативне ставлення до матері і у 19±4% – до обох батьків, а у 8±2% – негативне ставлення до себе, що відтворює наявність внутрішньоособистісного конфлікту та комплексу неповноцінності.

  2. У сім’ях, у яких дружина хворіє на алкоголізм, незадовільно виконуються всі сімейні функції, за винятком репродуктивної, до того найбільше потерпає виконання емоційної, духовної, сексуально-еротичної та виховної функцій, особливо за 2-ї стадії алкоголізму у жінок.

Порушення функціонування сім’ї призводить до виникнення деструктивних конфліктів, які посилюють дезадаптивність членів сім’ї. Способи урегулювання конфліктів завжди неправильні, найчастіше змагання.

5. У всіх хворих жінок наявні порушення сексуальної функції, які або зумовлені алкогольною хворобою, або посилюють її. До того у жінок із 1-ю стадією алкоголізму спостерігається сексуальна гіперфункція, а у хворих із 2-ю стадією – сексуальна гіпофункція. Із типів сексуальної дисфункції переважають гіпо-аноргазмія та відсутність генітальних реакцій.

Причиною порушення сексуального здоров’я подружжів при алкоголізмі у жінок є сукупне ураження його психологічного, соціально-психологічного компонентів, психічної складової біологічного і подеколи інформаційно-оцінної складової соціального компонента.

6. Системно-структурний аналіз здоров’я сім’ї дає змогу запропонувати типологію сім’ї при алкоголізмі у жінок:

І варіант: псевдофункціональні сім’ї – 10±3%.

  1. Псевдоадаптовані (6±2%).

  2. Псевдосинергічні (4±2%).

ІІ варіант: дисфункціональні сім’ї – 90±5%.

  1. Негативно-доповнюючі (4±2%).

  2. Деперсоналізовані (3±2%).

  3. Суперницькі (антагоністичні) (6±3%).

  4. Гіперпротективні (5±3%).

  5. Гіпопротективні (4±3%).

  6. Дезінтегровані (31±3%).

  7. Дисоціальні (34±3%).

  8. Асоціальні (2±2%).

Системно-структурний аналіз сексуального здоров’я дає змогу класифікувати також варіанти та форми його порушення за досліджуваної патології у жінок:

І варіант: сексуальна дисфункція, зумовлена алкоголізмом – 53±3%.

ІІ варіант: дезадаптивні форми сексуальної дисфункції – 47±3%.

  1. Сексуально-еротична (21±6%).

  2. Статеворольова (19±6%).

  3. Конституціональна (8±4%).

7. Психотерапія порушення здоров’я сім’ї при алкоголізмі у жінок має являти собою систему, що грунтується на принципах комплексності, диференційованості, послідовності і проводиться у двох напрямах: лікування основного захворювання жінок, та сімейна психотерапія – корекція психологічного клімату й функціонування сім’ї; корекція сексуальної дезадаптації подружжів.

У процесі сімейної психотерапії слід використовувати раціональну, групову, персоналістичну психотерапію, аутосугестивну психотерапію, сімейну дискусію, комунікаційний, рольовий тренінг, тренінг поведінки, психокорекційну роботу з дітьми. У процесі психотерапії сексуальної дезадаптації подружжів слід застосовувати, окрім раціональної та інформаційної психотерапії, гіпносугестію, елементи психоаналізу, аутотренінг, статеворольовий та сексуально-еротичний тренінг.

Проведення розробленої системи психотерапії при алкоголізмі у жінок дає змогу досягти медико-психологічної і соціально-трудової реабілітації 65±4% сімей.

Публікації автора:

  1. Жданова М.П. Современные направления системной семейной психотерапии. Сообщение 1. Принципы и цели семейной терапии; динамическая, коммуникативная, опытная, структурная психотерапия // Медицинская психология. – 2006. – Т.1, №2. – С.54-62.

  2. Жданова М.П. Современные направления системной семейной психотерапии. Сообщение 2. Стратегическая, парадоксальная психотерапия, семейные мифы, междисциплинарный подход к семейной терапии // Медицинская психология. – 2006. – Т.1, №3. – С.42-48.

  3. Жданова М.П. Становление личности и эмоциональное состояние детей при алкоголизме у матери // Медицинская психология. – 2007. – Т.2, №2. – С.93-96.

  4. Жданова М.П. Характерологические и личностные особенности женщин при алкоголизме // Медицинская психология. – 2007. – Т.2, №3. – С.53-58.

  5. Жданова М.П. Психотерапия нарушения здоровья семьи при алкоголизме у жены // Украинский вестник психоневрологии. – 2007. – Т.15, №2 (51). – С.60-67.

  6. Жданова М.П. Психокоррекция сексуальной дезадаптации супругов при алкоголизме у жены // Международный медицинский журнал. – 2007. – Т.13, №2. – С.19-21.