Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Медична психологія


Крамченкова Віра Олександрівна. Порушення внутрішньосімейних відносин з розвитком співзалежності при наркопатології в сім'ї і способи їх психокорекції : Дис... канд. наук: 19.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Крамченкова В. О. Порушення внутрішньосімейних відносин з розвитком співзалежності при наркопатології в сім’ї і способи їх психокорекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.04 – медична психологія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. –Харків, 2007.

Дисертація присвячена визначенню порушень внутрішньосімейних відносин при сімейній наркопатології і співзалежності та розробці комплексної психокорекційної програми реконструктивного сімейного тренінгу.

На репрезентативній виборці (131 сім'я, до складу яких входило 309 респондентів) Харківського регіону визначені системні характеристики патологічної сім’ї при наркопатології, описана структура, закономірності та патерни сімейної взаємодії. Розроблена інтегральна динамічна модель сімейної системи при наркотизмі, яка розкриває механізм формування співзалежності та емоційного вигоряння.

Показана більша ефективність реконструктивного психокорекційного сімейного тренінгу для профілактики рецидиву наркозалежності та співзалежності в порівнянні до індивідуального когнітивно орієнтованого консультування наркозалежних.

1. У роботі з позицій системного підходу дано теоретичне узагальнення й запропоноване нове рішення наукового завдання виявлення психологічних закономірностей порушень сімейних взаємостосунків унаслідок наявності наркопатології в сім'ї та визначення механізму формування феномена психічної залежності і співзалежності, на основі чого розроблена програма комплексного реконструктивного психокорекційного сімейного тренінгу сімей наркозалежних.

2. Соціально-демографічний аналіз і психологічне дослідження показали, що в структурі сімейної взаємодії наркозалежних і співзалежних присутні неадекватні комплементарні поведінкові патерни, а саме, «патерн конформної поведінки», «патерн авторитарності поведінки», «патерн гіперболізування Я» у наркозалежних; «патерн поведінки потурання», «патерн домінантного контролю», «нігілізм» у їх родичів.

3. Дисфункціональну сімейну систему при наркотизмі характеризують роз'єднаність і хаотичність, що підтверджується даними про переважання роз'єднаного рівня сімейної згуртованості (89,39 % у наркозалежних і 78,21 % у їх родичів) і хаотичного рівня сімейної адаптації (63,64 % у наркозалежних і 56,41 % у їх родичів), за наявності ідеалу побудови сімейних відносин, але недостатньому розвитку адекватних поведінкових моделей. Сімейна ситуація при наркотичній залежності одного з членів сім'ї характеризується конфліктністю, ворожістю, тривожністю, відчуттям неповноцінності, внутрішньосімейною ізоляцією і психологічним відходом від дисфункціональної, травмуючої сімейної ситуації, що обумовлено неадекватною самооцінкою, неадекватними взаємними вимогами, конфліктом очікувань.

4. Встановлено, що наявність глибинного конфлікту особистості наркозалежних і співзалежних, а саме, конфліктність системи відносин і ціннісних орієнтацій, може виступати як одна з умов актуалізації психичної залежності, що підтверджується наявністю дезадаптивних факторних структур системи відносин наркозалежних і співзалежних. Зокрема, конфліктогенними зонами особистості виступали страхи і побоювання у 74,24 % наркозалежних і 74,36 % їх родичів, відчуття провини у 98,48 % наркозалежних і 80,77 % їх родичів, негативне ставлення до сім'ї у 33,33 % наркозалежних і 47,44 % їх родичів, а також негативна оцінка минулого у 43,94 % наркозалежних.

5. Моделі поведінки у фруструючій ситуації (тест С. Розенцвейга) наркозалежних і їх родичів дезадаптивні, комплементарні і обумовлені феноменом патологічної адаптації до ситуації наркотизації. А саме, для наркозалежних домінування патологічної потреби в наркотику пов'язане (r=0,53) з почуттям провини і автоагресивними тенденціями, поряд з цим потреба в захисті власного «Я» корелювала (r=0,58) із зовнішньо агресивними реакціями. Деструктивність поведінкових моделей підтверджується низьким рівнем соціальної адаптації (GCR=34,1 % у наркозалежних; GCR=38,0% у їх родичів), переважанням екстернального типу локалізації суб'єктивного контролю (тест УСК) у наркозалежних (60,61 %) і співзалежних (75,64 %), особливо у сфері невдач (68,18 % наркозалежних і 89,74 % їх родичів) і сімейних відносин (63,64 % наркозалежних і 87,18 % їх родичів).

6. Показники психоемоційного стану в сім'ях наркозалежних (методика САН) були статистично вірогідно знижені. За даними шкали Дж. Тейлор, мало місце домінування середнього з тенденцією до високого рівня тревоги в сім'ях наркозалежних (42,42 % у наркозалежних і 53,85 % у їх родичів). Спостерігалися симптоми ситуативної депресії у наркозалежних (53,03 %) і їх родичів (50,40 %) за шкалою депресії Цунга, що проявляло патопсихологічні ефекти наркотичної залежності, співзалежності і емоційного вигоряння.

7. Відповідно до розробленої інтегральної динамічної моделі сімейної системи при наркотизмі, механізм формування співзалежності і ефектів емоційного вигорання обумовлений інконгруентною адаптацією до патологічної ситуації в сім'ї, тобто виробленням пристосовних реакцій в умовах стресу, закріпленням дезадаптивних моделей реагування, трансформацією активної поведінки в реактивну. Дана модель була основою для формування диференційованих психокорекційних програм.

8. В рамках системного підходу розроблена, апробована і впроваджена комплексна програма сімейного тренінгу, спрямованого на реконструкцію і відновлення порушеної системи відносин в сім'ях наркозалежних, що включає орієнтацію і мотивацію, самопізнання і самоусвідомлення, роботу з образом сім'ї, сімейними правилами і стереотипами, вирішення сімейного конфлікту, роботу зі звичними емоційними станами і управління стресом, цілепокладання і закріплення нових моделей сімейної взаємодії.

9. За одержаними даними комплексний реконструктивний психокорекційний сімейний тренінг в порівнянні з індивідуальним консультуванням наркозалежних мав статистично вірогідні істотні переваги. Так, реалізація запропонованої психокорекційної тренінгової програми сприяла гармонізації емоційних зв'язків між членами сім'ї, розвитку адаптаційної здатності і оптимізації функціонування сімейної системи, позитивним змінам в системі соціальних установок, вирішенню конфлікту очікувань, переформулюванню неадекватних патернів взаємодії, особистісному зростанню і корекції самооцінки членів сім'ї, що супроводжувалося покращенням психоемоційного стану. Позитивна динаміка психоемоційного стану в експериментальній групі була в цілому вищою. Стійка мотивація відмови від вживання наркотичних речовин протягом року зберігалася у 57,14 % респондентів експериментальної групи і тільки у 19,36 % респондентів групи зіставлення, крім того, в експериментальній групі частіше спостерігалася позитивна динаміка соціальної і сімейної адаптації.

Публікації автора:

  1. Крамченкова В. О. Наркотична залежність і синдром емоційного вигоряння в мікросоціальному середовищі // Вісник ХНПУ ім. Г. С. Сковороди. Психологія – Харків: ХНПУ. – 2006. – Вип. 20. – С. 104 – 110.

  2. Крамченкова В. А. Позитивная трансформация социально-психологических установок в процессе психологической коррекции наркопатологии в семье // Вісник ХНУ им. В. Н. Каразіна. №740. – Харків: ХНУ. – 2006. – Серія Психологія – Вип. 36. – С. 117 – 122.

  3. Крамченкова В. О. Система відносин і ціннісних орієнтацій при наркопатології в сім’ї // Вісник ХНПУ ім. Г. С. Сковороди. Психологія – Харків: ХНПУ. – 2007. – Вип. 21. – С. 83 – 94.

  4. Крамченкова В. А. Паттерны межличностного взаимодействия в семьях наркозависимых // Медицинская психология. – 2007. – Том 2, № 2. – С. 89 – 92.

  5. Крамченкова В. А. Семейные предикторы наркотизации // Медицинская психология. – 2007. – Том 2, № 3. – С. 61 – 64.

  6. Богайчук Н. В., Крамченкова В. А. Гармонизация отношений в семье как способ коррекции семейных дисфункций // Современные проблемы гуманизации и гармонизации управления. Материалы 4-й Международной междисциплинарной научно-практической конференции «Женщины в науке и образовании» – Харьков, 2003. – С. 364 – 365. (Внесок дисертанта – визначення мети, розробка плану, аналіз результатів дослідження).

  1. Крамченкова В. А. Наркотическая зависимость как системодеструктивный фактор в семье // Современные проблемы гуманизации и гармонизации управления. Материалы 4-й Международной междисциплинарной научно-практической конференции. «Женщины в науке и образовании», Харьков, 2003. – С. 367 – 368.

  2. Крамченкова В. А. Психологические аспекты созависимости в семье при наличии в ней наркозависимого // Український вісник психоневрології. – 2003. – Том 11, вип. 3 (36) –
    С. 91 – 96.

  3. Сосин И. К., Битенский В. С., Крамченкова В. А. Психологические аспекты патологической семьи при наркотизме и созависимости // Вісник психіатрії та психофармакотерапії. – 2004. – №2 (6).– С. 6 – 17. (Внесок дисертанта – розробка плану, збирання первинного матеріалу, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).

  4. Крамченкова В. О. Новий методичний підхід до ідентифікації міжособистісних відносин у патологічній сім’ї при наркотизмі. Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених, присвяченої 350-річчю міста Харкова. «Досягнення молодих вчених – майбутнє медицини». – Харків, 2004 . – С. 45.

  5. Сосин И. К., Крамченкова В. А. Психология семейной наркотической созависимости // Медицинская психология. – 2006. – Том 1, № 1. – С.41 – 46. (Внесок дисертанта – розробка плану, збирання первинного матеріалу, аналіз результатів дослідження, підготовка до друку).