Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Медична психологія


45. Даниленко Тамара Петрівна. Порушення подружніх стосунків при віддалених наслідках воєнної закритої черепно-мозкової травми у чоловіків та їх психокорекція: дис... канд. психол. наук: 19.00.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Даниленко Т.П. Порушення подружніх стосунків при віддалених наслідках воєнної закритої черепно-мозкової травми у чоловіків та їх психокорекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.04 – медична психологія. Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2004.

У роботі виявлено причини й механізми розвитку порушень міжособистісних стосунків подружжя при віддалених наслідках воєнної закритої черепно-мозкової травми. Показано, що ці порушення можуть бути наслідком як наявних у чоловіків клінічних синдромів, так і дезадаптації подружжя на різних рівнях взаємодії. Визначено закономірності розвитку різних варіантів та форм порушення подружньої адаптації, описано їх перебіг та прояви. Розроблено диференційно-діагностичні критерії зазначених форм і система психодіагностики порушень стосунків подружжя при досліджуваній патології у чоловіка .

Запропоновано систему диференційованої психологічної корекції, яка дає змогу досягнути високого ефекту при різних формах порушення адаптації подружніх пар, у яких у чоловіка спостерігаються віддалені наслідки воєнної ЗЧМТ.

  1. У дисертаційній роботі наведено теоретичне обгрунтування й нове рішення проблеми порушення подружньої адаптації при віддалених наслідках воєнної закритої черепно-мозкової травми у чоловіків. Проблему розв’язано на основі психодіагностичного підходу до дослідження феномена порушення подружніх стосунків з метою розробки системи диференційованої психологічної корекції.

  2. Порушення подружніх стосунків має складний генез, у якому беруть участь психогенні, соціогенні, негативні соціально-психологічні та соматогенні чинники. Їхня взаємодія призводить до розвитку двох варіантів порушення адаптації подружжя – соціально-психологічного й сексуального, в рамках яких формуються різні його форми.

  3. Соціально-психологічний варіант порушення подружніх стосунків виявляється в комунікативній формі, що виникає внаслідок міжособистісного конфлікту, пов’язаного з невиконанням функцій сім’ї і невмінням знаходити вихід із конфліктних ситуацій. Перешкоджає конструктивному розв’язанню конфліктів також наявність у подружжя дисгармонійних рис особистості – дезадаптивних та рис порушеної самоактуалізації. Сексуальне здоров’я подружніх пар залишається збереженим. Комунікативна форма порушення адаптації подружжя справляє найбільш руйнуючий вплив на міцність шлюбу: при ній 81±5% чоловіків і 89±4% жінок думають про розлучення чи роблять спроби розлучитися.

  4. Сексуальний варіант порушення стосунків подружжя має поліморфне вираження – від виявляється в статеворольовій, сексуально-еротичній формах і у формі, зумовленій сексуальною дисфункцією у чоловіка. Причиною статеворольової форми є девіація статеворольової поведінки (трансформація чи гіперрольова поведінка) в одного чи обох подружжів та несприятливе сполучення її в парі. Сексуально-еротична форма розвивається внаслідок розбіжності діапазону прийнятності подружжів і невідповідності їхньої сексуальної поведінки, в основі якої лежить низький рівень поінформованості в питаннях сексу. Причиною третьої із зазначених форм є сексуальна дисфункція у чоловіків, зумовлена наслідками черепно-мозкової травми (нейрогуморальними, вегетативно-судинними та психічними розладами).

При цьому має місце стрижневе ураження при статеворольовій формі – психологічного компонента, при сексуально-еротичній – інформаційно-оцінної складової соціального компонента, при порушенні подружньої адаптації, зумовленому сексуальною дисфункцією у чоловіків, – нейрогуморальної та психічної складових біологічного компонента сексуального здоров’я.

  1. У формуванні порушень подружньої взаємодії роблять свій внесок неправильні типи виховання подружжів, несприятливе сполучення в парі акцентуацій характеру та психосексуальних типів чоловіка і жінки, а також статеворольова дискордантність, що призводить до внутрішньоособистісного конфлікту.

  2. Дисгармонуючу роль відіграють сполучення в подружній парі при соціально-психологічному варіанті порушення подружніх стосунків таких характерологічних чинників, як домінантність у обох подружжів або пасивність у чоловіків і домінантність у жінок. При сексуальному варіанті порушення подружньої адаптації є високими показники сексуальної заклопотаності у чоловіків і в жінок.

У статеворольовій поведінці на рівні Я-концепції у подружжів з першим із цих варіантів позначаються високі показники маскулінності і низькі – фемінінності; на соціогенному рівні маскулінність чоловіків близька до нормативної, фемінінність жінок – підвищена. У подружжя з другим варіантом маскулінність знижена на тому й іншому рівні.

У подружжя з першим варіантом порушень спостерігаються домінантний стиль і дезадаптивна форма поведінки, завищена самооцінка, неадекватне сприймання одне одного. При другому варіанті мають місце субмісивний стиль стосунків, у чоловіків – дезадаптивна форма поведінки, у жінок порушення поведінки не досягає дезадаптивного рівня; у чоловіків занижена самооцінка й висока оцінка своїх дружин.

При соціально-психологічному варіанті порушення адаптації способами врегулювання конфліктів є змагання й ухилення, при сексуальному варіанті понад 1/3 подружжя застосовують правильний спосіб розв’язання конфліктів – співробітництво.

  1. Обстеження подружніх пар з порушенням адаптації повинно включати психоанамнез, психодіагностичні дослідження та системно-структурний аналіз сексуального здоров’я. Цей комплекс досліджень дає змогу виявити особистісні характерологічні відмінності кожного з подружжя, визначити характер їхніх міжособистісних стосунків, рівень подружньої адаптації та подружнього щастя, функціональність шлюбу і врешті-решт визначити форму порушення подружньої взаємодії.

  2. Психологічна корекція порушень адаптації подружжя при віддалених наслідках воєнної закритої черепно-мозкової травми у чоловіків має являти собою систему заходів, що диференційовані у відповідності з формою порушення подружніх стосунків і проводяться поетапно. При цьому не етапі вироблення настанови слід використовувати методи раціональної, інформаційної, особистісно-орієнтованої психотерапії та бібліотерапії, на етапі навчення – комунікаційний, сімейно-рольовий, статеворольовий психосексуальний, сексуально-еротичний тренінг, самонавіювання й аутогенне тренування.

Проведення розробленої системи психокорекції дає змогу досягнути достатньо високого ефекту у подружніх пар з усіма формами порушення адаптації при віддалених наслідках воєнної ЗЧМТ у чоловіка.

Публікації автора:

  1. Даниленко Т.П. Психологические факторы в генезе нарушения сексуального здоровья // Вісник Харківського національного університету. – 2002. – Вип.550, ч.2. Серія психологія. – С.57-60.

  2. Даниленко Т.П. Подружня дезадаптація при віддалених наслідках воєнної закритої черепно-мозкової травми // Вісник Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди. – 2002. – Вип.8. – С.59-66.

  3. Даниленко Т.П. Статево-рольова поведінка чоловіків із наслідками військової закритої черепно-мозкової травми // Наукові записки Харківського військового університету. – 2002. – Вип.XV. – С.199-209.

  4. Даниленко Т.П. Варіанти подружньої дисгармонії при віддалених наслідках воєнної закритої черепно-мозкової травми у чоловіків і їхня психотерапевтична корекція // Вісник Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди. – 2003. – Вип.10. – С.24-28.

  5. Даниленко Т.П. Психологическая коррекция коммуникативной и аверсионной форм супружеской дезадаптации при отдаленных последствиях военной закрытой черепно-мозговой травмы у мужа // Вісник Харківського національного університету. – 2003. – Вип.576. Серія психологія. – С.64-67.

  6. Даниленко Т.П. Психотерапевтическая коррекция сексуальной дисгармонии при отдаленных последствиях военной закрытой черепно-мозговой травмы у мужчин // Актуальные проблемы сексологии и медицинской психологии: Матер. науч.-практ. конф., посвящ. 15-летию кафедры сексологии и мед. психологии Харьковской медицинской академии последипломного образования. – Харьков, 2002. – С.79-81.

  7. Даниленко Т.П. Наслідки військової закритої черепно-мозкової травми та їхній вплив на статево-рольову поведінку чоловіків // Матеріали міжвузівської конференції молодих психіатрів. – Харків, 2003. – С.23-25.