Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


598. Погребняк Ганна Віталіївна. Порушення метаболізму кісткової тканини при генералізованому пародонтиті у жінок з посткастраційним синдромом та шляхи його корекції (експериментально- клінічне дослідження): дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Погребняк Г.В. Порушення метаболізму кісткової тканини при генералізованому пародонтиті у жінок з посткастраційним синдромом та шляхи його корекції (експериментально-клінічне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом – 14.01.22 – стоматологія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності комплексного лікування генералізованого пародонтиту у жінок з посткастраційним синдромом. Експериментально доведено, що у самиць щурів різного віку після оваріоектомії присутні порушення окисно-відновної системи та редокс-стану в кістковій тканині та в тканинах пародонта, більш виражені в альвеолярній кістці. Встановлена залежність між ступенем резорбції альвеолярної кістки, віком тварин та метаболічними змінами в альвеолярній кістці, характерними для компенсованого метаболічного ацидозу. Мінеральні комплекси з антиацидотичним механізмом дії нормалызують окисно-відновні процеси в кістковій тканині та тканинах пародонта, внаслідок чого зменьшується інтенсивність резорбції альвеолярної кістки. Досліджена структура захворювань пародонта у жінок з різною етіологією менопаузи. Питома вага захворювання генералізованим пародонтитом у жінок з посткастраційним синдромом склала 81%. Встановлено пряму залежність ступеня та характеру перебігу генералізованого пародонтиту від тривалості посткастраційного синдрому. Доведено, що генералізований пародонтит різного ступеня у жінок з посткастраційним синдромом супроводжується суттєвими порушеннями системи регуляції окисно-відновних процесів в ротовій рідині, характерними для розвинутого метаболічного ацидозу та посиленням пероксидації ліпідів. Розроблені схеми комплексного лікування генералізованого пародонтиту у жінок з посткастраційним синдромом. Встановлена лікувальна ефективність диференційного використання мінеральних комплексів з антиацидотичним механізмом дії у найближчі та віддалені строки спостереження.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у підвищенні ефективності комплексного лікування генералізованого пародонтиту у жінок з посткастраційним синдромом різної тривалості, на підставі диференційного підходу до корекції окисно-відновних порушень в тканинах пародонта.

1. Ступінь резорбції альвеолярної кістки, яка розвивається у самиць щурів після оваріоектомії залежить від віку тварин: у репродуктивному віці (5міс.) в ділянці 2-3 молярів відмічається збільшення (P<0,05) у 3-5 разів, в менопаузному віці (18 міс.) – збільшення (P<0,05), відповідно, у 1,5-2,5 рази. При цьому виявлені метаболічні зміни в альвеолярній кістці, котрі характерні для компенсованого метаболічного ацідозу що виникає за рахунок підвищення відновних властивостей (відношення SH/SS) кісткової тканини: у тварин 5 міс. віку збільшення у 52 рази (P<0,05), у тварин 18 міс. віку – у 20 разів (P<0,05).

2. Введення до раціону годування самицям щурів обох вікових груп після оваріоектомії мінеральних комплексів різного макроелементного складу показало зменьшення ступіня резорбції альвеолярної кістки в ділянках 2-3 молярів у щурів 5 міс. віку на 20-33%, у щурів 18 міс. віку – на 25-41%. Обидва мінеральні комплекси оказували нормалізуючу дію на окисно-відновні процеси в кістковій та ясеневій тканинах. При цьому більш виражений антиацидотичний та антирезорбтивний ефект отримано після використання у самиць репродуктивного віку (5 міс.) мінерального комплексу “Віта”№2, збагаченого кальцієм, а у самиць менопаузного віку (18 міс.) – мінерального комплексу “Віта”№1, що є підставою диференційного підходу до застосування означених засобів при лікуванні ГП у жінок з ПКС.

3. Структура та розповсюдженість захворювань тканин пародонта у жінок залежать не тільки від віку, рівня гігієни порожнини рота, а й від характеру і тривалості менопаузи та вмісту естрогенів в ротовій рідині. З появою дефіциту есрогенів в РР (СКС - від 0 до 0-1 балів) у жінок, котрі перебувають в фізіологічній менопаузі в 62,5% виявлені клініко-рентгенологічні ознаки пародонтозу початкового ступеня та у 37,5% - пародонтоз, І-ІІ ступеня. З появою стійкого дефіциту естрогенів в РР (СКС - 0-1 бали) у жінок з посткастраційним синдромом (ПКС) в 81% виявлено клініко-рентгенологічні ознаки генералізованого пародонтиту різного ступеня.

4. Ступінь та характер перебігу ГП у жінок, котрі знаходяться в хірургічній менопаузі, прямо залежить від тривалості ПКС. При дефіциті естрогенів в РР (СКС - 0-1 бали) на фоні відсутності ЗГТ, у жінок з тривалістю ПКС 2-3 роки діагностовано ГП, І ступеня, хронічний перебіг - 23,8%; у жінок з ПКС – 3-4 роки – ГП, І ступеня, перебіг загострення – 38,1% та у жінок з ПКС – 4-10 років – ГП, ІІ-ІІІ ступеня, перебіг загострення – 19,1%. При відносному дефіциті естрогенів в РР (СКС - 2 бали) на фоні ЗГТ, у жінок з тривалістю ПКС – 4-10 років діагностовано хронічний катаральний гінгівіт – 19%.

5. У жінок фізіологічною менопаузою та діагностованим пародонтозом початкового ступеня порушення окисно-відновних процесів відсутні, тоді як при пародонтозі, І-ІІ супеня встановлено підвищення відновних властивостей (відношення SH/SS) у 5,5 разів (P<0,001) з одночасним зниженням окисних властивостей (відношення НАД/НАДН) у 5,8 разів (P<0,001) та достовірним (P<0,001) посиленням активності ФдФази (у 3 рази) і ГлРед (у 5 разів), що характеризує появу початкових порушень окисно-відновних процесів та редокс-стану в РР. У жінок з ПКС та діагностованим ГП різного ступеня, встановлено суттєве підвищення (P<0,001) відновних властивостей (відношення SH/SS) у 11 разів з одночасним зниженням (P<0,001) окисних властивостей (відношення НАД/НАДН) у 4,8 разів з достовірним (P<0,001) посиленням активності ФдФази (у 9,4 рази), ГлРед (у 7,4 рази) та ПОЛ (вміст МДА збільшився у 7,6 разі, P<0,001), що характеризує розвинуті ознаки компенсованого метаболічного ацидозу та суттєве підвищення процесів пероксидації ліпідів.

6. Диференційне використання мінеральних комплексів з антиацидотичним механізмом дії у комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту у жінок. котрі перебувають в хірургічній менопаузі з ПКС нормалізує окисно-відновні властивості ротової рідини, що сприяє усуненню запалення та досягненню стабілізації дистрофічно-запального процесу в пародонті як безпосередньо, так і у віддалені строки (3-6 міс.). Тривалість перорального та місцевого призначення антиацидотичних мінеральних комплексів обумовлена ступінню та характером перебігу генералізованого пародонтиту.

Публікації автора:

  1. Погребняк Г.В. Порушення процесів метаболізму альвеолярної і плечової кісток у щурів репродуктивного віку внаслідок оваріектомії та їх компенсація // Галицький лікарський вісник. – 2003. - Т.10, №1. – С. 88-91.

  2. Погребняк Г.В. Зміни в альвеолярній кістці самок щурів після оваріектомії: експериментальна корекція виявлених порушень // Український стоматологічний альманах. – 2003. - №1. – С. 48-50.

  3. Погребняк Г.В. Експериментальна корекція резорбції альвеолярних паростків щелеп у кастрованих самок щурів // Збірник наук. праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика. – К., 2002. – Вип. 11., Книга 2. – С. 744-748.

  4. Білоклицька Г.Ф., Погребняк Г.В. Вплив дієтичних раціонів харчування на стан альвеолярної кістки у самиць щурів різного віку після оваріоектомії // Фізіологічний журнал. – 2003. – Т.49, № 4. – С. 100–105.

Автором особисто проведено оперативні втручання (оваріоектомія у тварин), годування тварин, підбір дослідного матеріалу, лабораторні дослідження стану альвеолярної кістки, аналіз отриманих результатів.

  1. Погребняк Г.В. Структура захворювань пародонту у жінок з посткастраційним синдромом // Збірник наук. праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика. – К., 2003. – Вип. 12., Книга 1. – С. 242–245.

  2. Белоклицкая Г.Ф., Погребняк А.В. Применение антиацидотических средств в комплексном лечении генерализованного пародонтита у женщин с посткастрационным синдромом // Современная стоматология. – 2003. - №3. – С. 23–25.

Автором особисто проведено первинне клінічне обстеження жінок, вивчені результати комплексного лікування з використанням антиацидотичних мінеральних комплексів згідно з даними клініко-рентгенологічного обстеження безпосередньо та у віддалені строки після лікування.

  1. Пат.54995 А Україна, МКІ А 61 В 10/00, А 61 D 1/06. Спосіб моделювання захворювання тканин пародонту у тварин: Пат. 54995 Україна, МКІ А 61 В 10/00, А 61 D 1/06 Г.Ф. Білоклицька, Г.В. Погребняк, О.О. Протункевич (Україна); №2002064749; Заявл. 10.06.2002; Опубл. 17.03.2003, Бюл. №3. – 6 с.

  2. Пат. 65214 А Україна, МКІ А 61 В 10/00, А 61 D 7/00. Спосіб корекції метаболічних порушень в пародонті та в кістковій тканині скелета у тварин після оваріектомії: Пат. 65214 Україна, МКІ А 61 В 10/00, А. 61 D 7/00 Г.Ф. Білоклицька, Г.В. Погребняк, О.О. Протункевич (Україна); №2003065602; Заявл. 17.06.2003; Опубл. 15.03 2004, Бюл. № 3. – 6 с.

  3. Білоклицька Г.Ф., Погребняк Г.В., Протункевич О.О. Вплив мінеральних комплексів на стан альвеолярних паростків щелеп у кастрованих самиць щурів // Матеріали Пленуму товариства патофізіологів України. – Одеса, 2002. – С. 110.

Особистий внесок автора полягає у проведенні лабораторного аналізу стану альвеолярної кістки.

  1. Погребняк А.В. Эффективность применения антиацидотического препарата в комплексном лечении генерализованного пародонтита у женщин с посткастрационным синдромом // Материалы 5-го Российского научного форума “Стоматология 2003”. – М.: Авиаиздат, 2003. – С. 80–81.

  2. Білоклицька Г.Ф., Погребняк Г.В. Генералізований пародонтит у жінок з посткастраційним синдромом: можливості корекції при використанні препаратів з антиацидотичною дією // Тез. допов. ІІІ Міжнар. наук.–практ. конф. “Наука і соціальні проблеми суспільства:медицина, фармація, біотехнологія” – Харків: Вид. НФаУ, 2003. – Т. 2. - С. 16.

Особистий внесок автора полягає у застосуванні схем комплексної терапії генералізованого пародонтиту, вивченні клініко-біохімічних показників безпосередньо після лікування жінок.

  1. Погребняк Г.В. Активність метаболічних процесів в альвеолярній і плечовій кістках оваректомірованих щурів репродуктивного віку та шляхи їх корекції // Матеріали Всеукраїнської науково–практичної конф. “Сучасні підходи до лікування та профілактики основних стоматологічних захворювань”. – Івано–Франківськ: “Простір”, 2003. – С. 30–31.

  2. Білоклицька Г.Ф., Погребняк Г.В. Клініко-біохімічні особливості захворювань тканин пародонту в жінок, котрі перебувають у менопаузі різної етіології // Матеріали наук.-практ. конф. “Сучасні проблеми терапевтичної стоматології”. – К., 2004. – С. 43-44.

Автором особисто вивчена структура захворювань пародонта у жінок з різною етіологією менопаузи, проведені біохімічні дослідження ротової рідини.