Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Димніч Ліна Олександрівна. Порушення імунологічного і адаптаційного стану хворих на хронічний кандидоз слизової оболонки порожнини рота та їх корекція в комплексному лікуванні : Дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Вінницький національний медичний ун- т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2006. — 222арк. — Бібліогр.: арк. 199-222.



Анотація до роботи:

Димніч Л.О. Порушення імунологічного і адаптаційного стану хворих на хронічний кандидоз слизової оболонки порожнини рота та їх корекція в комплексному лікуванні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22. – стоматологія. – Інститут стоматології Академії медичних наук України, Одеса, 2006.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності лікування хворих на хронічний кандидоз слизової оболонки на підставі вивчення ролі порушень імунного та адаптаційного стану і їх диференційованої корекції у комплексному лікуванні.

Проведені клінічні, лабораторні, імунологічні, мікробіологічні дослідження виявили істотні порушення адаптаційних реакцій, системного та місцевого імунітету і мікробіоценозу порожнини рота у хворих, характер і ступінь вираження яких залежав від віку, клінічної форми і тривалості захворювання.

На основі результатів проведених досліджень розроблена схема комплексного лікування, що поряд з місцевою терапією, включає цілеспрямовану корекцію порушень імунного стану, адаптаційних реакцій і відновлення мікробіологічної рівноваги порожнини рота у хворих на хронічний кандидоз слизової оболонки порожнини рота. Висока ефективність запропонованої методики підтверджена результатами клініко-лабораторних досліджень у найближчі та віддалені терміни спостереження.

В дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що полягає у підвищенні ефективності лікування ХК СОПР на основі вивчення порушень імунного та адаптаційного стану хворих і мікробіоценозу порожнини рота і корекції виявлених порушень шляхом застосування імуномодулятора Бронхомунал, рослинного препарату Тонзилгон Н і пробіотика Хілак-форте.

  1. ХК СОПР зустрічається в усіх вікових періодах, має тенденцію до зростання в ІІ періоді зрілого віку та в похилому і старечому віці. Разом з тим, частота виявлення більш поширених форм хвороби (стоматит, глосит) з віком зменшується.

  2. Встановлено, що у 61,3±4,0 % хворих ХК СОПР розвивається на фоні значних змін неспецифічних факторів захисту. При ХАК фізіологічні реакції (РТ, РСА, РПА) виявлені у 52,1±5,9 % хворих, нефізіологічні (ПА, ХС, НР) – у 47,9±5,9 %, в той час як при ХГК – відповідно у 26,0±5,0 % і 74,0±5,0 %. При збільшені віку хворих частота фізіологічних НАР зменшується, нефізіологічних - зростає.

  3. У хворих на ХК СОПР виявлено достовірне (р<0,001) зниження CD3, CD4, CD8 фракцій лімфоцитів, CD4/CD8, ФАЛ і титру комплементу, більш виражене при ХГК. Значне пригнічення механізмів місцевого імунітету підтверджується достовірним зниженням sIgA (при ХГК – у 2,3, при ХАК – у 1,9 рази) і підвищенням mIgA (2,7 і 2,2 рази), IgG (4,2 і 2,7 рази), імунних комплексів (4,6 і 3,9 рази).

  4. Характерною особливістю ХК СОПР є формування дизбактеріозу ротової порожнини III і IV ступеню у 100 % випадків, високий ступінь грибкової і бактерійної контамінації мікроорганізмів (від 3,87±0,35 до 6,26±0,45 lg КУО/мл), достовірне зниження ступеня обсіменіння грампозитивними коками (Str. mutans, Str. mitis, Str. salivarius) і збільшення – грамнегативною аеробною і факультативно-анаеробною флорою (E. coli, Kl. pneumoniae, Ps. aeruginosa, Ent. faecalis).

  5. Встановлений високий ступінь прямого кореляційного зв’язку (від +0,7 до +0,82) між типами НАР та імунологічними показниками (ФАЛ, вміст CD3 і CD4, CD4/CD8, титр комплементу) і між показниками мікробного числа грибів роду Candida та рівнем sIgA, IgA, IgG, імунних комплексів свідчить про взаємозв’язок і залежність імунологічного та адаптаційного стану і мікробіоценозу ротової порожнини хворих на ХК СОПР.

  6. Місцеве застосування мазі “Палісепт” при лікуванні експериментального кандидозу СОПР сприяло швидкій елімінації збудника мікотичного ураження (на 4-у добу лікування), припиненню гострого запального процесу і розвитку склерозу, як закономірного завершення продуктивного запалення, зі збільшенням функціонально активних макрофагів, тканинних базофілів, лімфоцитів, плазмоцитів, фібробластів (на 7-у добу).

  7. Розроблені методи комплексного лікування ХК СОПР, що включають цілеспрямовану корекцію порушень імунного та адаптаційного стану хворих і мікробної рівноваги порожнини рота, забезпечують високі клінічні результати в найближчі терміни у 90,0±4,2 % хворих на ХАК і у 87,3±4,5 % – на ХГК і супроводжуються позитивними змінами показників імунного статусу та колонізаційної резистентності. Ефективність комплексного лікування ХК СОПР через 6, 12, 18 і 24 місяці становила відповідно 81,0±3,8, 75,2±4,2, 72,4±4,4 і 71,4±4,4 %.

Публікації автора:

  1. Димніч Л.О. Ефективність комплексного лікування хворих кандидозом слизової оболонки порожнини рота за даними клінічних і лабораторних досліджень // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2002. - № 6 (2). – С. 270-272.

  2. Димніч Л.О. Вплив препаратів декаметоксину на перебіг експериментального кандидозу слизової оболонки порожнини рота за результатами гістологічного дослідження // Вісник морфології. – 2002. - №8 (2). – С. 249-252.

  3. Дымнич Л.А. Коррекция неспецифических адаптационных реакций у больных грибковыми поражениями слизистой оболочки полости рта // Современная стоматология. – 2003. - № 1. – С. 65-67.

  4. Кулыгина В.Н., Дымнич Л.А. Показатели иммунного статуса больных хроническим кандидозом слизистой оболочки полости рта // Современная стоматология. – 2004. - № 4. – С. 64-67. Участь дисертанта у проведенні клініко-лабораторних досліджень, статистичній обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів, написанні статті.

  5. Димніч Л.О. Показники імунного статусу хворих на хронічний кандидоз слизової оболонки порожнини рота та їх корекція в процесі лікування // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2005. - № 9 (1). – С. 68-71.

  6. Кулигіна В.М., Димніч Л.О., Макарушкіна А.О., Єфімов Д.О. Лейкоцитарні індекси та їх значення в системі неспецифічного захисту організму хворих на хронічний кандидоз слизової оболонки порожнини рота // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2005. - № 9 (2). – С. 274-277. Участь дисертанта у проведенні клініко-лабораторних досліджень, статистичній обробці матеріалу, аналізі та узагальненні результатів, написанні статті.

  7. Димніч Л.О. Новий напрямок в лікуванні хронічного кандидозу слизової оболонки порожнини рота // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні технології лікування та профілактики ортопедичних і ортодонтичних хворих”. – Вінниця. – 2003. – С. 21-22.

  8. Дымнич Л.А., Филимонова А.Я. Состояние микробиоценоза полости рта у больных хроническим кандидозом слизистой оболочки ротовой полости // Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні проблеми терапевтичної стоматології”. – Київ, 2003. – С. 76-77. Дисертанту належить проведення клінічних і мікробіологічних досліджень, аналіз і узагальнення матеріалу, написання тез.

  9. Дымнич Л.А. Количественный состав микрофлоры полости рта при хроническом кандидозе слизистой оболочки ротовой полости // Матеріали Х Університетської (ХХХХ вузівської) науково-практичної конференції молодих вчених та фахівців. – Вінниця, 2004. – С. 8-9.

  10. Димніч Л.О. Показники неспецифічних адаптаційних реакцій у хворих на хронічний кандидоз слизової оболонки порожнини рота після індивідуальної активаційної терапії // Матеріали до ІІ міжвузівської наукової конференції студентів та молодих вчених. – Вінниця. – 2005. – С. 236-238.