Хоменко Ждана Анатоліївна. Порушення гемодинаміки, обміну ліпідів, оксиду азоту у хворих на гіпертонічну хворобу із супутнім ожирінням та їх фармакологічна і дієтична корекція: дисертація канд. мед. наук: 14.01.11 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Хоменко Ж.А. Порушення гемодинаміки, обміну ліпідів, оксиду азоту у хворих на гіпертонічну хворобу із супутнім ожирінням та їх фармакологічна і дієтична корекція. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2003.
На основі вивчення показників добового моніторування артеріального тиску, ехокардіографії, мікроциркуляції, обміну азоту оксиду, жирних кислот, ейкозаноїдів, ліпідів у хворих на гіпертонічну хворобу (ГХ) із супутнім ожирінням виявлено особливості гемодинаміки, вмісту сироваткових ліпідів, спектру жирних кислот мембран еритроцитів і функції ендотелію. Встановлено кореляційні зв‘язки між гуморальними змінами та порушеннями гемодинаміки в цій групі хворих. Проаналізована ефективність медикаментозного лікування еналаприлом або гуанфацином в комбінації з гіпокалорійною дієтотерапією у хворих на ГХ із супутнім ожирінням. Доведена ефективність застосування еналаприлу в комбінації з дієтотерапією у відношенні впливу на функцію ендотелію, стан мікроциркуляції, метаболізм арахідонової кислоти і жирнокислотний спектр ліпідів еритроцитарних мембран. Встановлено ефективність застосування гуанфацину в комбінації з дієтотерапією у хворих на ГХ із супутнім ожирінням з метою корекції гіпертригліцеридемії та покращанню мікроциркуляції.
На основі вивчення показників добового моніторування АТ, ЕхоКГ, мікроциркуляції, обміну ліпідів, ЖК, ейкозаноїдів та NO у хворих на ГХ із супутнім ожирінням виявлено особливості гемодинаміки та ліпідно-гуморального обміну й обґрунтовано вибір тактики лікування цих пацієнтів із застосуванням медикаментозних засобів та дієтотерапії.
У хворих на ГХ із супутнім ожирінням та гіпертригліцеридемією на відміну від хворих на ГХ з нормальною масою тіла без гіпертригліцеридемії спостерігається включення в ліпіди еритроцитарних мембран пальмітоолеїнової ЖК та достовірне збільшення сумарного вмісту поліненасичених ЖК в 1,43 рази за рахунок зростання відносної кількості ейкозатриєнової ЖК в 2,08 разів та арахідонової ЖК в 1,56 разів.
Гіпертригліцеридемія у хворих на ГХ із супутнім ожирінням на відміну від хворих на ГХ з нормальною масою тіла супроводжується порушеннями функціонального стану судинної стінки, про що свідчить збільшення сироваткових рівнів дієнових кон‘югатів в 1,62 рази, тромбоксану В2 і лейкотриєну С4 відповідно в 2,46 та 2,37 разів, а також їхнього метаболічного попередника – арахідонової ЖК в 2,43 рази на фоні зниженого вмісту NO2– в 1,31 раза.
При вивченні ліпідного спектру сироватки крові та метаболітів NO у хворих на ГХ з супутнім ожирінням встановлено наявність прямого кореляційного зв‘язку середньої сили між вмістом сироваткових ТГ і рівнем систолічного АТ: r = +0,514 (Р<0,05), арахідонової ЖК і рівнями систолічного та діастолічного АТ: r = +0,549 і r = +0,556 (Р<0,001) та зворотнього між вмістом NO2– і систолічним АТ: r = –0,559 (Р<0,001).
Зміни ліпідно-гуморальних показників у хворих на ГХ із супутнім ожирінням корелюють з порушеннями мікроциркуляції та гемодинаміки. Це проявляється збільшеними судинним і внутрішньосудинним кон‘юнктивальними індексами, зростанням середньодобової варіабельності систолічного АТ, більш високим рівнем нічного діастолічного АТ із збільшенням індексів часу та площі гіпертензії нічного діастолічного АТ порівняно з відповідними показниками у хворих на ГХ з нормальною масою тіла.
Поєднання ГХ з ожирінням супроводжується збільшенням кінцево-діастолічного об‘єму та кінцево-систолічного об‘єму ЛШ із зростанням частоти ексцентричної гіпертрофії ЛШ в 2,6 раза та зменшенням концентричної гіпертрофії ЛШ в 2,3 раза порівняно з хворими на ГХ без ожиріння.
Лікування еналаприлу малеатом з включенням в лікувальну схему дієти з модифікованим жирнокислотним складом через 12 тижнів приводить до зниження індексу маси тіла на 4,39% та досягненню стійкого гіпотензивного ефекту у 72,2% хворих на ГХ із супутнім ожирінням. При цій терапії виявлена тенденція до зменшення КДО, достовірне зменшення КСО, редукція маси міокарда ЛШ та збільшення його фракції викиду. Застосування еналаприлу без корекції раціону знижує АТ до цільового рівня у 52,6% пацієнтів і не супроводжується достовірними змінами КДО, КСО, фракції викиду і маси міокарда ЛШ.
У хворих на ГХ із супутнім ожирінням еналаприлу малеат в комбінації з дієтотерапією приводить до позитивної динаміки мікроциркуляторних і метаболічних змін, про що свідчать зниження внутрішньосудинного кон‘юнктивального індексу на 32,1%, зростання сироваткового вмісту NO2– на 46,3%, позитивні зміни спектра ЖК ліпідів еритроцитарних мембран, неферментативного окислення та ферментативного метаболізму арахідонової ЖК із зниженням вмісту тромбоксану В2 на 39,6% та лейкотриєну С4 на 38,6%.
Комбінація гуанфацину та дієти з модифікованим жирнокислотним складом через 12 тижнів приводить до зниження індексу маси тіла на 4,21%, вмісту сироваткових ТГ на 20,8%, внутрішньосудинного кон‘юнктивального індексу на 38,2% та зумовлює гіпотензивного ефект у 69,2% хворих на ГХ із супутнім ожирінням. Застосування гуанфацину без корекції дієтичного раціону викликало гіпотензивний ефект лише у 54,5% хворих, незначне зниження внутрішньосудинного кон‘юнктивального індексу (на 20,1%) та недостовірні зміни індексу маси тіла та сироваткових ТГ.
Публікації автора:
В списку праць, опублікованих за темою дисертації прізвище Гришкова Ж.А. – попереднє прізвище Хоменко Ж.А., автора поданої дисертації (на підставі документа про зміну прізвища І-БК № 139838)
Гришкова Ж.А., Біляченко І.В. Можливості ефективної комбінації гіпотензивної терапії та немедикаментозних заходів у лікуванні хворих з поєднаним перебігом гіпертонічної хвороби та ожиріння. // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ. – 2001. – Вип. 10. – Кн. 3. – С. 596-601. (Самостійно проведено відбір, обстеження хворих методами ДМАТ, ЕхоКГ, біохімічне дослідження сироваткових ліпідів, проаналізовані результати лікування хворих із застосуванням еналаприлу та дієтотерапії, підготовлена стаття до друку).
Гула Н.М., Лизогуб В.Г, Хоменко Ж.А., Коцюруба А.В., Арутюнова К.Ш., Долинна О.В., Мегедь О.Ф. Вазоактивні метаболіти арахідонової кислоти в патогенезі гіпертонічної хвороби із супутнім ожирінням: можливі механізми та клінічне значення. // Укр. кардіол. журнал. – 2002. – №5. – С. 38-41. (Брала участь у біохімічному дослідженні обміну арахідонової кислоти та її метаболітів, провела статистичну обробку та аналіз даних, підготувала статтю до друку).
Лизогуб В.Г., Гришкова Ж.А. Гемодинамічні та метаболічні порушення у хворих на гіпертонічну хворобу з ізольованим та поєднаним з аліментарним ожирінням перебігом. // Лікарська справа. – 2002. – № 3-4. – С. 38-42. (Самостійно обстежувала хворих, проводила біохімічні дослідження, статистичну обробку та аналіз даних, підготувала статтю до друку).
Лизогуб В.Г., Гришкова Ж.А., Біляченко І.В. Нові аспекти застосування агоніста центральних a2-адренорецепторів препарату естулік в терапії хворих на гіпертонічну хворобу з супутнім ожирінням. // Укр. медичний часопис. – 2000. – № 7. – С. 57-59. (Особисто обстежувала хворих методами ДМАТ, ЕхоКГ, визначала вміст ТГ, Апо-А, ХС, ЛПНГ, здійснила статистичний аналіз даних, підготувала статтю до друку).
Лизогуб В.Г., Гула Н.М., Хоменко Ж.А., Дикуха І.С., Коцюруба А.В., Буханевич А.М., Косякова Г.В. Дисфункція ендотелію у хворих на гіпертонічну хворобу із супутнім ожирінням. // Лікарська справа. – 2003. – № 1-2. – С. 30-33. (Приймала участь у біохімічному дослідженні обміну азоту оксиду, провела статистичну обробку та аналіз даних, підготувала статтю до друку).
Пат. 53321 А Україна, МКИ А 61 К 31/00. Спосіб комбінованого лікування хворих на гіпертонічну хворобу з супутнім ожирінням: Пат. 53321 А Україна, МКИ А 61 К 31/00/ В.Г. Лизогуб, Ж.А. Хоменко (Україна); Національний медичний університет ім О.О. Богомольця. - №2002043453; Заявл. 25.04.2002; Опубл. 15.01.2003, Бюл. № 1. – C. 4.48. (Автором самостійно проведено патентний пошук, відбір хворих, обстеження методами ДМАТ і ЕхоКГ, визначення сироваткових ліпідів, лікування хворих, аналіз результатів та підготовка матеріалів до подання у патентний відділ НМУ).
Пат. 53323 А Україна, МКИ А 61 В 10/00. Спосіб лікування гіпертонічної хвороби у хворих на ішемічну хворобу серця з супутнім аліментарним ожирінням: Пат. 53323 А Україна, МКИ А 61 В 10/00/ В.Г. Лизогуб, Ж.А. Хоменко, І.С. Дикуха (Україна); Національний медичний університет ім О.О. Богомольця. - №2002043456; Заявл. 25.04.2002; Опубл. 15.01.2003, Бюл. № 1. – C.4.28. (Автором самостійно проведено патентний пошук, відбір хворих, обстеження методами ДМАТ і ЕхоКГ, участь у дослідженні вмісту метаболітів азоту оксиду, лікування хворих, аналіз результатів та підготовка матеріалів до подання у патентний відділ НМУ).
Гришкова Ж.А., Біляченко І.В. Особливості системної гемодинаміки у хворих на гіпертонічну хворобу з супутнім ожирінням працездатного та похилого віку. // Матеріали ІІ Української конференції молодих вчених, присвяченої пам‘яті академіка Володимира Вениаміновича Фролькіса (Київ, 13 квітня 2001 року). – К.: Інститут геронтології АМНУ. – 2001. – С 28. (Автором особисто проведена ЕхоКГ, статистичний аналіз даних, підготовка тез до друку).
Гулая Н.М., Хоменко Ж.А., Коцюруба А.В. К вопросу о дисфункции эндотелия у больных гипертонической болезнью с сопутствующим ожирением. // Матеріали Української науково-практичної конференції «Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні в рамках реалізації Національної програми» / За ред. В.М. Коваленка, Г.В. Дзяка, Л.Т. Малої, М.І. Лутая, Г.С. Воронкова та ін. . – Київ.: Моріон, 2001. – С. 33. (Брала участь у дослідженні сироваткового вмісту нітрит- і нітрат аніонів, провела аналіз результатів, підготувала тези до друку).
Лизогуб В.Г., Гула Н.М., Хоменко Ж.А., Коцюруба А.В., Буханевич О.М. Супутнє ожиріння як адитивний фактор ендотелійзалежної вазоконстрикції у хворих на гіпертонічну хворобу. // ІХ Конгрес Світової Федерації Українських Лікарських Товариств. Присвячений 25-річчю СФУЛТ. Тези доповідей . – Луганськ-Київ-Чикаго, 2002. – С. 194. (Брала участь у дослідженні сироваткового вмісту тромбоксану В2 і лейкотриєну С4, провела аналіз результатів, підготувала тези до друку).
Лизогуб В.Г., Крамарєва В.Н., Біляченко І.Б., Гришкова Ж.А. Мікроциркуляторні та метаболічні особливості перебігу артеріальної гіпертензії у хворих з супутнім аліментарно-конституційним ожирінням. // «Сучасні проблеми кардіології та ревматології — від гіпотез до фактів». Матеріали української науково-практичної конференції. – Київ.: Моріон, 2001. – С. 131-132. (Самостійно провела відбір хворих, дослідження мікроциркуляції, статистичний аналіз даних, підготувала тези до друку).
Лизогуб В.Г., Крамарєва В.Н., Біляченко І.В., Гришкова Ж.А., Арутюнова К.Ш. Добовий профіль артеріального тиску за даними 24-годинного моніторування та динаміка маси тіла під впливом комбінованої терапії хворих з артеріальною гіпертензією та супутнім ожирінням. // Матеріали об‘єднаного пленуму правління Українського наукового товариства кардіологів та Асоціації лікарів-інтерністів «Нові напрямки профілактики і лікування ішемічної хвороби серця та артеріальної гіпертензії» / За ред. В.М. Коваленка, Г.В. Дзяка, Г.В. Книшова та ін. – К.: Моріон, 2001. – С. 108. (Самостійно обстежила методом ДМАТ 26 тематичних хворих, проаналізувала динаміку показників під впливом медикаментозного лікування і дієтотерапії, провела статистичний аналіз, підготувала тези до друку).
Лизогуб В.Г., Крамарьова В.Н., Гришкова Ж.А., Біляченко І.В. Деякі особливості лікувальної тактики при поєднаному перебізі гіпертонічної хвороби та ожиріння. // ІІІ Республиканская научно-практическая конференция «Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов». – Харьков.: НИИ терапии, 2000. – С. 77-79. (Самостійно проводила ДМАТ, медикаментозне та дієтичне лікування хворих, статистичну обробку та аналіз даних, підготувала тези до друку).
Хоменко Ж.А. Вплив комбінації гіпокалорійної дієти та фармакотерапії на стан мікроциркуляторного русла та сироваткову концентрацію деяких вазоактивних агентів у хворих на гіпертонічну хворобу з супутнім ожирінням. // Матеріали ІІІ Української конференції молодих вчених, присвяченої пам‘яті академіка Володимира Вениаміновича Фролькіса (Київ, 28 січня 2002 року). – К.: Інститут геронтології АМНУ. – 2002. – С. 211-212 . (Брала участь у визначенні вмісту ейкозаноїдів, самостійно проводила дослідження мікроциркуляції, лікування хворих, статистичний аналіз даних, підготування тез до друку).
Хоменко Ж.А., Лизогуб В.Г., Брюзгіна Т.С. Жирнокислотний спектр ліпідів еритроцитарних мембран у хворих на гіпертонічну хворобу із супутнім ожирінням. // Матеріали ІV Української конференції молодих вчених, присвяченої пам‘яті академіка Володимира Вениаміновича Фролькіса (Київ, 24 січня 2003 року). – К.: Інститут геронтології АМНУ. – 2003. – С. 258-259. (Брала участь у проведенні газохроматографічного аналізу, самостійно проводила розрахунок вмісту жирних кислот в мембранах еритроцитів, статистичний аналіз даних; підготувала тези до друку).
Lyzogub V.G., Khomenko Zh.A., Bruzgina T.S. Fatty acids alteration in erythrocite membranes during combined enelapril and fat-modified diet therapy of obese hypertensive patients. // 12th International Congress on Cardiovascular Pharmacotherary, Poster Presentation (May 7-10, 2003 – Barselona, Spain). – 2003. – P.29. (Брала участь у проведенні газохроматографічного аналізу, самостійно проводила розрахунок вмісту жирних кислот в мембранах еритроцитів, лікування хворих, обстеження в динаміці лікування, статистичний аналіз отриманих результатів; підготувала тези до друку).