Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


Кондратюк Наталія Володимирівна. Порівняння ефективності застосування мікробіологічних методів діагностики туберкульозу різної локалізації : Дис... канд. наук: 03.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Кондратюк Н. В. Порівняння ефективності застосування мікробіологічних методів діагностики туберкульозу різної локалізації – Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія.- Інститут біології клітини НАН України, Львів 2008.

Дисертацію присвячено вивченню ефективності різних мікробіологічних методів при діагностиці туберкульозу як легеневої, так і позалегеневої локалізацій.

Встановлено, що при посіві патологічного матеріалу з подальшим культивуванням у автоматизованій системі Bactec MGIT-960 виявлення мікобактерій на 10-15 % більше, ніж при культивуванні на твердому поживному середовищі Левенштейна-Йєнсена, а також у 1,2 рази більший відсоток виявлення мікобактерій при позалегеневих формах, особливо при ураженні нервової і кістково-суглобової систем.

Використання методу «збагачення» з попередньою обробкою патологічного матеріалу розчином бікарбонату натрію збільшує відсоток виявлення мікобактерій туберкульозу у хворих на туберкульоз урогенітальної локалізації.

Рекомендовано застосовувати модифікований тест на редукцію нітратів за Бараускене для підтвердження приналежності виділених культур до мікобактерій туберкульозу.

Доведено, що співпадіння результатів за тестами чутливості МБТ до АБП у системі Bactec MGIT-960 і методом абсолютних концентрацій на твердому поживному середовищі Левенштейна-Йєнсена є високим і в середньому складає 92,4 %.

Вивчено резистентність збудника туберкульозу при позалегеневій локалізації процесу.

Проведено порівняльний аналіз ефективності застосування мікробіологічних методів виявлення, ідентифікації та визначення чутливості мікобактерій туберкульозу до антимікобактеріальних препаратів. Головні наукові і практичні результати роботи викладено у наступних висновках:

1. Показано, що застосування автоматизованої системи Bactec MGIT-960 у два рази прискорює виявлення росту мікобактерій при усіх досліджених формах туберкульозного процесу, а також збільшує, в середньому, у 1,2 рази відсоток виявлення мікобактерій при позалегеневих формах, особливо при ураженні нервової і кістково-суглобової систем.

2. Встановлено, що при посіві патологічного матеріалу з подальшим культивуванням у автоматизованій системі Bactec MGIT-960 виявлення мікобактерій на 10-15 % більше, ніж при культивуванні на твердому поживному середовищі Левенштейна-Йєнсена при різних формах туберкульозу.

3. Використання методу «збагачення» з попередньою обробкою патологічного матеріалу розчином бікарбонату натрію збільшує відсоток виявлення мікобактерій туберкульозу у хворих на туберкульоз урогенітальної локалізації.

4. Оптимізовано умови (збільшення концентрації, зміна рН середовища) методу обробки патологічного матеріалу, застосування таких умов попередньої обробки патологічного матеріалу зменшує у 2,1 рази відсоток проростів поживного середовища та у 1,2 рази збільшує відсоток виявлення кислотостійких бактерій.

5. Для підтвердження приналежності виділених культур до мікобактерій туберкульозу, рекомендовано застосовувати модифікований тест на редукцію нітратів за Бараускене, як простий і доступний у виконанні.

6. При усіх досліджених формах позалегеневого туберкульозу виділені стійкі штами: при туберкульозі сечостатевих органів - полірезистентні штами (в основному стійкі до рифампіцину, стрептоміцину і етамбутолу) і мультирезистентні штами (одночасно стійкі до рифампіцину та ізоніазиду), при туберкульозі кісток і суглобів – монорезистентні (стійкі до стрептоміцину).

7. Доведено співпадіння результатів (92,4 %) тестів чутливості мікобактерій туберкульозу до антимікобактеріальних препаратів у автоматизованій системі Bactec MGIT-960 і методу абсолютних концентрацій на твердому поживному середовищі Левенштейна-Йєнсена.

8. Визначено ефективність застосовування тесту Bactec MGIT-960 AST у широкій лабораторній практиці як більш швидкого та надійного для обстеження хворих з вперше діагностованим туберкульозом, з метою своєчасного підбору схеми лікування, що сприятиме підвищенню ефективності хіміотерапії і попередженню розвитку вторинної резистентності.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Сибірна Р. І., Кондратюк Н. В., Яворська Г. В. Виявлення збудника туберкульозу позалегеневої локалізації різними мікробіологічними методами. // Мікроб. журн.- 2004.- №1 - С.62- 67.(Особистий внесок: збір, узагальнення та аналіз даних, організація забору матеріалу, безпосереднє проведення мікроскопії та посіву на поживні середовища, підбір деконтамінуючого засобу, статистична обробка даних, підготовка до публікації).

2. Сибірна Р. І., Кондратюк Н. В. Особливості діагностики туберкульозу позалегеневої локалізації // Мікроб. журн. - 2004. - №6 – С.58-63. (Особистий внесок: організація забору матеріалу, безпосереднє проведення біохімічних тестів, узагальнення і статистична обробка отриманих даних, підготовка до публікації).

3. Сибірна Р. І., Кондратюк Н. В. Культивування Mycobacterium tuberculosis із застосуванням автоматизованої системи Bactec MGIT – 960 // Мікроб. журн. - 2006. - № 3. – С.47-51. (Особистий внесок: збір даних та їх узагальнення, безпосереднє проведення посіву із застосуванням автоматизованої системи Bactec MGIT – 960, статистична обробка даних, підготовка до публікації).

4. Кондратюк Н. В., Сибірна Р. І., Сибірний А. В. Порівняльна характеристика медикаментозної чутливості штамів Mycobacterium tuberculosis // Мікроб. журн. - 2006.- № 4. – С.54-59. (Особистий внесок: безпосереднє проведення тестів чутливості МБТ до ПТП, виділення культури МБТ, узагальнення даних, їх статистична обробка, підготовка до публікації).

Публікації в інших виданнях

1. Кондратюк Н. Ефективність мікробіологічних методів дослідження при обстеженні хворих на туберкульоз у Волинському ОТМПО // Збірник матеріалів 4-ого Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених.- 2000.-С.261-262. (Особистий внесок: узагальнення та аналіз даних, підготовка до публікації).

2. Кондратюк Н. Виявлення збудника туберкульозу, при культивуванні на рідкому поживному середовищі із застосуванням автоматизованої системи Bactec MGIT –960 // Збірник матеріалів 7-ого Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих вчених.-2003.-С.122. (Особистий внесок: узагальнення та аналіз даних, проведення посіву, статистична обробка, підготовка до публікації).

3. Сибірна Р. І., Кондратюк Н. В. Сучасна бактеріологічна діагностика туберкульозу за допомогою автоматизованої системи // Тези доповідей 111-ого з”їзду фтизіатрів та пульмонологів України. Укр.пульм. журн.- -2003.- №2 – С.348-349. (особистий внесок: аналіз отриманих даних, їх узагальнення, підготовка до публікації).

4. Кондратюк Н. В. Застосування автоматизованої системи Bactec MGIT –960 для постановки тесту чутливості штамів мікобактерій туберкульозу до антимікобактеріальних препаратів // Збірник матеріалів конференції „Актуальні питання контролю за особливо- небезпечними та керованими інфекціями в Україні “.- 2004.- С.132-133. (Особистий внесок: аналіз та узагальнення отриманих даних, підготовка до публікації).

5. Кондратюк Н. В., Сибірна Р. І. Характеристика медикаментозної резистентності штамів МБТ, виділених від хворих з вперше діагностованим туберкульозом //Збірник матеріалів конференції “Сучасні проблеми епідеміології, мікробіології та гігієни.- 2004.- С.27-28. (Особистий внесок: збір даних та їх узагальнення, підготовка до публікації).

6. Кондратюк Н. В., Сибірна Р. І.. Характеристика медикаментозної чутливості у вперше діагностованих хворих туберкульозов, визначена за методом пропорцій по Кеннетті // Збірник матеріалів конференції. - 2005.- С.68-70. (Особистий внесок: збір, узагальнення та аналіз даних, підготовка до публікації).