Савчук Оксана Василівна. Порівняльна оцінка росту, розвитку і м'ясних якостей бугайців молочних порід різного походження : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут розведення і генетики тварин. — с. Чубинське, 2004. — 156арк. — Бібліогр.: арк. 105-136.
Анотація до роботи:
Савчук О.В. Порівняльна оцінка росту, розвитку та м’ясної продуктивності бугайців молочних порід різного походження. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут розведення і генетики тварин УААН, с. Чубинське, 2004.
Дисертацію присвячено порівняльному вивченню закономірностей росту та розвитку молодняку великої рогатої худоби новостворених українських чорно-рябої і червоно-рябої молочних та імпортованої датської чорно-рябої порід при детальній оцінці кількісного і якісного складу м’ясної продуктивності бугайців в умовах одного з провідних племзаводів Поділля України.
Встановлено, що за аналогічних умов годівлі та утримання серед української чорно-рябої молочної, української червоно-рябої молочної та датської чорно-рябої порід на Поділлі найкраще себе проявили при вирощуванні на м’ясо бугайці української червоно-рябої молочної породи, які суттєво переважають своїх ровесників інших порід за інтенсивністю росту, витратами корму на одиницю приросту та забійними і відгодівельними якостями. За живою масою у 18-місячному віці бугайці української червоно-рябої молочної породи переважають вітчизняних чорно-рябих аналогів на 36,5 кг, а датських чорно-рябих – на 21,4 кг. Бугай ці української червоно-рябої молочної породи переважають ровесників вищезгаданої породи за забійним виходом на 4,7%, який дорівнював 54,6%, що дає змогу одержувати 110,16 грн. додаткового прибутку в розрахунку на одну голову.
На Поділлі України за аналогічних умов годівлі та утримання серед української червоно-рябої молочної, української чорно-рябої молочної та датської чорно-рябої порід найкраще проявляють себе при вирощуванні на м’ясо бугайці української червоно-рябої молочної породи, які суттєво переважають ровесників інших порід за інтенсивністю росту, витратами корму на одиницю приросту та забійними і відгодівельними якостями.
В окремі періоди онтогенезу (12-місячному віці) бугайці української червоно-рябої молочної породи краще перетравлюють суху та органічну речовини кормів порівняно з ровесниками української чорно-рябої молочної та датської чорно-рябої порід відповідно на 1,9-2,5 та 2,2-2,3% при меншому споживанні сухої речовини в розрахунку на 100 кг живої маси на 10%.
У всі вікові періоди найвищою інтенсивністю росту відзначаються бугайці української червоно-рябої молочної породи, котрі за живою масою у 18-місячному віці переважають вітчизняних чорно-рябих аналогів на 36,5 кг (Р>0,95), а датських чорно-рябих – на 21,4 кг. Коефіцієнт мінливості живої маси у 18-місячному віці є найвищим у тварин української червоно-рябої молочної породи, а найнижчим – в аналогів датської чорно-рябої породи.
Молодняк досліджуваних порід на різних етапах росту та розвитку неоднаково використовує поживні речовини кормів і відповідно дає різні прирости живої маси. За 18 місяців вирощування середньодобові прирости бугайців української чорно-рябої молочної породи складають 757 г, тоді як українських червоно-рябих молочних ровесників – на 7,8% (Р>0,95) та чорно-рябих датських – на 3% більше.
Аналіз даних про лінійний ріст та індекси будови тіла характеризує добрий розвиток і достатню гармонійність форм тіла тварин. Індекси будови тіла підтверджують кращий розвиток бугайців української червоно-рябої молочної породи відносно ровесників української чорно-рябої молочної та датської чорно-рябої порід.
За морфологічними та біохімічними показниками крові бугайців української чорно-рябої молочної, української червоно-рябої молочної та датської чорно-рябої порід чіткої різниці не виявлено. Показники крові практично не залежать від породи, але з віком змінюються: кількість гемоглобіну, еритроцитів і загального білку збільшується, а вміст глюкози – зменшується.
За показниками газообміну в організмі піддослідних бугайців вірогідної різниці не відмічено, але у 12-місячному віці зафіксовано найбільшу вентиляцію легенів при найбільшій теплопродукції у тварин української чорно-рябої молочної породи як в абсолютному, так і в відносному обчисленні. У 18-місячному віці ці показники майже не відрізняються між породами, але у тварин української чорно-рябої молочної породи вони найменші, що підтверджується показниками продуктивності.
Аналіз контрольного забою бугайців показав, що за основними показниками м’ясної продуктивності тварини української червоно-рябої молочної та датської чорно-рябої порід перевищують аналогів української чорно-рябої молочної породи. Бугай ці української червоно-рябої молочної породи переважають ровесників чорно-рябих порід за забійним виходом на 3,5-4,7%, який складає 54,6%.
Хімічний аналіз м’яса підтвердив високу його якість у бугайців української червоно-рябої молочної породи, а саме: в їх м’ясі міститься найбільше протеїну і найменше вологи. Калорійність середньої проби м’яса бугайців цієї породи є найбільшою і дорівнює 9676,7 кДж/кг, найдовшого м’яза спини – 5437,1 кДж/кг.
Савчук О.В. Динаміка росту та розвитку молодняку великої рогатої худоби різних порід // Тваринництво України. – 2003. – №7. – С. 12-14.
Савчук О.В. Особливості газоенергетичного обміну у бугайців молочних порід в зимовий та літній періоди // Зб. наук. праць ПДАТА. – Кам’янець-Подільський, 2003. – Вип. 11. – С. 171-172.
Савчук О.В. Економічна ефективність вирощування бугайців молочних порід // Наук. вісн. ЛНАВМ ім. С.З. Гжицького. – Львів, 2004. – Т. 6 (№2). – Ч. 1. – С. 185-188.
Єфіменко М.Я., Савчук О.В. Морфологічні і біохімічні показники крові бугайців молочних порід різного походження // Зб. мат. другої міжвузівської наук.-практ. конф. аспірантів “Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи”. – Вінниця, 2002. – С. 148-149. (автором проведено дослід та аналіз одержаних результатів).
Савчук О.В. Динаміка росту молодняку великої рогатої худоби різних порід // Матеріали конференції молодих вчених та аспірантів Інституту розведення і генетики тварин УААН. – Чубинське. – 2003. – С. 49-50.
Савчук О.В. Породні особливості перетравності поживних речовин молодняком молочної худоби // Матеріали конференції молодих вчених та аспірантів Інституту розведення і генетики тварин УААН. – Чубинське. – 2004. – С.52-53.