Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Гігієна тварин та ветеринарна санітарія


Калин Петро Савелійович . Порівняльна оцінка ефективності засобів деконтамінації інкубаційних яєць : Дис... канд. наук: 16.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Калин П. С. Порівняльна оцінка ефективності засобів деконтамінації інкубаційних яєць. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.06 — гігієна тварин та ветеринарна санітарія. Харківська державна зооветеринарна академія. Харків, 2009.

У дисертації наведено результати досліджень щодо порівняльної оцінки сучасних дезінфікуючих засобів, дезобробки повітря пташників, інкубаторію, поверхні інкубаційних яєць. Проведено біохімічні та гістологічні дослідження щодо впливу дезінфікуючих засобів для передінкубаційної обробки яєць на імунний стан курчат у перші 8 тижнів вирощування. Розроблено технологію деконтамінації яєць, починаючи з моменту їх знесення та закінчуючи виведенням молодняку. Визначено дезінфікуючі засоби, які можна використовувати в період інкубації яєць. Доказано недоцільність використання дезінфікуючого засобу віркон С у період інкубації яєць внаслідок його токсичної дії. Доведено доцільність знезараження припливного та відпрацьованого повітря птахівничих приміщень. Визначено ефективність використання апаратів «Уфотек» (озон+УФ-опромінення) для знезараження припливного та відпрацьованого повітря пташників, інкубаторіїв з врахуванням потужності апаратів та швидкості руху повітря в повітропроводі.

1. Порівняльна оцінка ефективності сучасних дезінфікуючих засобів надала можливість розробити технологію деконтамінації повітря приміщень та інкубаційних яєць з моменту їх знесення до виводу молодняку, що дозволило:

— знизити бактеріальну забрудненість яєць;

— замінити формалін, що є канцерогенною речовиною, нешкідливим для обслуговуючого персоналу та ембріонів препаратом полідез вітчизняного виробництва.

2. З дванадцяти випробуваних сучасних деззасобів (віросид, бактерицид, віркон С, ВВ-1, десподаг, параформалінова суміш, ектерицид, полідез, Desu S, Desu D, Desu R, Desu I), які використовуються для дезобробки яєць, найкращими бактерицидними властивостями володіють формалін і полідез.

3. Дезінфікуючий засіб віркон С володіє високим бактерицидним ефектом, але в період інкубації яєць його застосовувати не доцільно, тому що викликає загибель частини зародків від гіперемії і крововиливів до алантоїсу.

4. Озонування та одночасне УФ-опромінення (апарат «Уфотек») яєць у пташнику на яйцезбірній стрічці, а також обробка препаратом полідез після закладки на інкубацію запобігають потраплянню мікроорганізмів до вмісту яйця протягом усього періоду інкубації, знижують загибель зародків від ураження мікроорганізмами та контамінацію молодняку на виводі.

5. Одночасне застосування озонування й УФ-опромінення в приміщеннях для вирощування молодняку дозволяє знизити бактеріальну забрудненість повітря в 2–3 рази.

6. Бактерицидний ефект апарата «Уфотек» (озон+УФ-опромінення), що використовується для дезобробки повітря, залежить від швидкості руху повітряних потоків у повітропроводі, потужності апарата та рівня забрудненості повітря мікроорганізмами. Незалежно від швидкості руху повітря (від 1,5 до 15 м/с), 100 % бактерицидну дію по відношенню до таких тест-культур, як Echerichia coli К 99 і Saccharomyces cervisiae 80 можна отримати за використання однієї УФ-лампи та двох озонаторів. Проте, як для Staphylococcus aureus 209 і вірусу хвороби Гамборо високої ефективності можна досягти тільки в разі значного збільшення потужності апарата — не менше двох УФ-опромінювачів і трьох–чотирьох озонаторів.

7. Біохімічними дослідженнями сироваток крові доведено, що молодняк, виведений з яєць, оброблених перед закладкою на інкубацію як формаліном, так і препаратом полідез, має високі показники резистентності організму протягом усього періоду вирощування. Гістоморфологічними дослідженнями встановлено, що препарат полідез не впливає патогенно на загальний та імунний стани курчат. Формалін, на відміну від препарату полідез, викликає в курчат у період 1–14 діб вирощування змінення фабрицієвої бурси, але до 56-добового віку ці відмінності нівелюються.

8. Використання розробленої технології дезобробки яєць, починаючи з моменту знесення до виводу молодняку, та повітря приміщень дозволяє підвищити виводимість яєць і вихід кондиційного молодняку курей у середньому на 1,1 %. Економічний ефект від впровадження розробки складає 45,295 грн. у розрахунку на 1 000 яєць.

Публікації автора:

1. Щодо мікрофлори інкубаторів / Б. Стегній, П. Калин, І. Безрукава, В. Бреславець, І. Дикий, М. Стегній // Ветеринарна медицина України. — 2000. — № 9. — С. 20. (Дисертант брав участь у проведенні експерименту, обробці отриманих результатів і підготовці роботи до друку).

2. Сравнительная оценка методов обеззараживания куриных инкубационных яиц / Б. Т. Стегний, П. С. Калын, И. Л. Дикий, М. Ю. Стегний // Проблеми зооінженерії та вет. медицини : зб. наук. праць ХДЗВА. — Х., 2001. — Вип. 9 (33), ч. 1. — С. 124–125. (Дисертант брав участь у проведенні експерименту, обробці отриманих результатів і підготовці роботи до друку).

3. Бреславец В. А. К вопросу применения дезобработки яиц в процессе инкубации / В. А. Бреславец, Б. Т. Стегний, П. С. Калин // Ветеринарна медицина : міжвід. темат. наук. зб. — Х., 2004. — Вип. 84. — С. 799–802. (Дисертант обробив та узагальнив інформативний матеріал і брав участь у підготовці роботи до друку).

4. Сравнительная оценка препаратов для прединкубационной дезобработки яиц / Б. Т. Стегний, В. О. Бреславец, П. С. Калын, Ю. К. Дунаев // Ветеринарна медицина : міжвід. темат. наук. зб. — Х., 2005. — Вип. 85, т. 2. — С. 1022–1026. (Дисертант організував експеримент і брав участь у його проведенні, обробці отриманих результатів і підготовці роботи до друку).


5. Стегній Б. Т. Полідез — ефективний дезінфікуючій засіб для передінкубаційної обробки яєць сільськогосподарської птиці / Б. Т. Стегній, В. О. Бреславець, П. С. Калин // Сучасне птахівництво. — 2006. — № 3. — С. 8–11. (Дисертант організував експеримент і брав участь у його проведенні, обробці отриманих результатів і підготовці роботи до друку).

6. Испытание новой технологической схемы дезобработки инкубационных яиц от момента их снесения до закладки на инкубацию / П. С. Калын, Б. Т. Стегний, В. А. Бреславец, О. В. Обуховская, Ю. К. Дунаев, Е. В. Глебова, А. И. Бузун // Ветеринарна медицина : міжвід. темат. наук. зб. — Х., 2006. — Вип. 87. — С. 84–88. (Дисертант організував експеримент і брав участь у його проведенні, обробці отриманих результатів і підготовці роботи до друку).

7. Інкубація яєць сільськогосподарської птиці. Методичний посібник / В. О. Бреславець, Б. Т. Стегній, І. Ю. Безрукава, П. С. Калин, Ю. К. Дунаєв. — Х., 2006. — 92 с. (Дисертант брав участь у підготовці роботи до друку).

8. Эффективность дезобработки воздуха аппаратом «Уфотек» в зависимости от его мощности и скорости движения воздушных потоков / Б. Т. Стегний, В. А. Бреславец, О. В. Обуховская, А. В. Годовский, С. С. Драгуть, П. С. Калын, Н. В. Черный, В. П. Титарчук // Материалы IX Укр. конф. по птицеводству с междунар. участием, Алушта, 15–18 сент. 2008 г. — Борки, 2008. — С. 190–194. (Дисертант брав участь у проведенні експерименту, обробці отриманих результатів і підготовці роботи до друку).

9. Бреславец В. А. Дезинфекция яиц перед закладкой на инкубацию и в период инкубации, применение экологически безопасных адаптогенов и естественных метаболитов — путь к снижению эмбриональной смертности птицы и улучшению качества молодняка / В. А. Бреславец, Б. Т. Стегний, П. С. Калын // Вісник аграрної науки. — 2008. — № 9. — С. 54–59. (Дисертант узагальнив результати досліджень і брав участь у підготовці роботи до друку).

10. Калын П. С. Современная технологическая схема дезобработки яиц с момента их снесения до вывода молодняка / П. С. Калын, В. А. Бреславец, Б. Т. Стегний // Птахівництво : міжвід. темат. наук. зб. — Борки, 2008. — Вип. 62, ч. 2. — С. 352–359. (Дисертант узагальнив результати особистих досліджень і брав участь у підготовці роботи до друку).

11. Стегний Б. Т. Дезобработка воздуха, подаваемого в помещения или удаляемого из них, — путь к снижению эмбриональной смертности и повышению выводимости молодняка, обеспечению благополучия хозяйства / Б. Т. Стегний, В. А. Бреславец, П. С. Калын // Вісник Сумського нац. аграр. ун-ту. — 2008. — Вип. 5. — С. 121–134. (Дисертант узагальнив результати особистих досліджень та брав участь у підготовці роботи до друку).


12. Декл. пат. на кор. мод. 26881 Україна, МПК А01К 43/00. Спосіб дезінфекції інкубаційних яєць / П. С. Калин, В. О. Бреславець, Б. Т. Стегній, Ю. К. Дунаєв; ННЦ «ІЕКВМ». — № 200705884; Заявл. 29.05.07; Опубл. 10.10.07, Бюл. № 16. — 4 с. (Дисертант брав участь в описі формули деклараційного патенту та підготовці його до друку).

13. ДСТУ 4655:2006. Яйця інкубаційні. Технологія передінкубаційного оброблення. Основні параметри / В. Бреславець, Д. Гриценко, Г. Єрмішко, І. Івко, П. Калин, В. Ковач, Ю. Петров, О. Терещенко // Увед. 2007-07-01. — К.: Держспоживстандарт України, 2007. — 6 с. (Дисертант брав участь у підготовці вимог основних положень ДСТУ).

14. ДСТУ Санація інкубаторію, технологічний процес. Основні параметри / В. Бреславець, А. Бузун, Л. Вовк, С. Драгуть, Ю. Дунаєв, О. Дунаєва, П. Калин, Б. Стегній, М. Стегній, В. Стець, Н. Шоміна. — 2007 (на розгляді). (Дисертант брав участь у підготовці вимог основних положень ДСТУ).