Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


Булах Олена Вікторівна. Порівняльна морфологія квітки видів роду Anemone L. (Ranunculaceae Juss.) у зв'язку з систематикою: дисертація канд. біол. наук: 03.00.05 / НАН України; Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Булах О.В. “Порівняльна морфологія квітки видів Anemone L. (Ranunculaceae Juss.) у зв’язку з систематикою”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.05 – ботаніка. Національний ботанічний сад ім. М.М. Гришка НАН України, Київ, 2003 р.

Дисертація присвячена результатам порівняльно-морфологічного дослідження квіток у видів роду Anemone L. з родини Ranunculaceae Juss. Це дослідження базується на результатах критичного розгляду близько 2000 гербарних аркушів з найбільших колекцій світу і охоплює усіх представників цього роду (110 видів). Після розробки морфологічних характеристик видів з використанням 30 ознак оцвітини, тичинок й маточок було здійснено їх флоральний аналіз. Внаслідок цього виділені найбільш суттєві ознаки для розрізняння секцій, підсекцій, рядів й усіх видів роду. На наступному етапі аналізу було відібрано близько 10 діагностичних ознак для побудови ключа для визначення усіх внутришньородових таксонів.

Серед ознак квітки, які раніше не були відомими для видів Anemone, є наявність подвійної оцвітини та стамінодіїв. Нами використовувались ознаки: кількість жилок при основі чашолистків та їх анастомозів, форма тичинкових ниток та в’язалець, форма зав’язей, у тому числі наявність у них ніжок та бічних ребер, також форма стилодіїв й приймочок, розміри зав’язей та стилодіїв. Крім того, були використані особливості опушення чашолистків, зав’язей та стилодіїв.

Як результат вивчення квітки у видів роду Anemone у повному обсязі, було підготовлено конспект цього роду, який крім переліку визнаних таксонів містить зведення про першоописи видів та їх синоніміку.

Пропозиції до таксономії роду Anemone включають обгрунтування видового статусу у 20 таксонів з спірним положенням й підтвердження доцільності невизнання видового статусу ще у 20 таксонів. Для чотирьох видів виявлено ознаки квітки, діагностичні для підвидів чи різновидностей.

1. Було критично переглянуто існуючу систему роду Anemone, уточнено його видовий склад й створено конспект цього роду, який за результатами наших досліджень має включати 20 секцій, п’ять підсекцій, понад 10 рядів й 110 видів. Крім переліку визнаних таксонів, конспект містить зведення про першоописи усіх видів та їх синонімику.

2. В результаті дослідження елементів квітки (за 30 ознаками оцвітини, андроцею й гінецею) вперше було здійснено розробку детальних морфологічних флоральних характеристик секцій, підсекцій, рядів і видів роду Anemone у його повному обсязі. Більшість характеристик підтверджено оригінальними рисунками й документовано, з переліком використаних гербарних зразків, переважно з найбільш крупних гербаріїв світу.

3. На підставі порівняльного аналізу були виявлені суттєві ознаки чашолистків, тичинок й маточок, з яких на наступному етапі обробки виділено ознаки, придатні для діагностики секцій, підсекцій та рядів й видів, а для деяких представників - також внутрішньовидових таксонів.

4. Серед ознак квітки, які раніше не були відомими для видів Anemone, є подвійна оцвітина та стамінодії, а серед тих, що були відомі, але недосить вивчені й не використовувались, є кількість жилок при основі чашолистків та їх анастомозів, форма тичинкових ниток та в’язалець й форма зав’язей, у тому числі наявність у них ніжок та бічних ребер, також форма стилодіїв й приймочок, розміри зав’язей та стилодіїв. Крім того, у таксономії роду були використані чи запропоновані для використання особливості опушення чашолистків, зав’язей та стилодіїв.

5. На підставі порівняльного аналізу видів Anemone за суттєвими ознаками квітки вперше для даного роду й родини Ranunculaceae в цілому було побудовано дихотомічний ключ для розрізняння його таксонів, у тому числі секцій, підсекцій, рядів й усіх видів.

6. Пропозиції до таксономії роду Anemone включають підтвердження за допомогою суттєвих ознак квітки трьох підсекції секції Anemone (Anemone, Biflorae, Carolininae), двох підсекцій секції Eriocephalus (Brevistylae, Longistylae), трьох рядів секції Anemonanthea (Anemonanthea (=Nemorosae), Altaicae, Reflexae, двох рядів секції Omalocarpus (Involucratae, Involucellatae). Намічені для опису й виділення: у секції Anemonanthea два ряди, а групу A. stolonifera намічено для опису у статусі підсекції чи секції; у секції Eriocephalus не підтверджені ряди Silvestris, Baldensis, Parviflorae, зате намічені для опису шість рядів; у секції Tuberosa намічено для опису два монотипні ряди, у секції Stolonifera підтверджені ряди Baicalensis й Flaccidae, у секції Rivularidium намічено описати два ряди, у секції Himalayicae - три ряди.

7. У зв’язку з відмінностями за суттєвими ознаками квітки пропонуємо визнати видовий статус A. hupehensis var. japonica, A. apennina subsp. blanda й A. decapetala var. foliolosa, крім того, видовий статус у A. okennonii, A. filisecta, A. tibetica з спірним положенням. Підтверджуємо недоцільність визнання видового статусу приблизно у 40 таксонів, з них близько 20 таксонів (A. sibirica L., A. fasciculata L. та ін.) мають розглядатись у якості підвидів та різновидностей, а ще майже 20 таксонів як синоніми. Для чотирьох видів (A. biflora, A. virginiana, A. narcissiflora, A. rupestris) виявлено ознаки квітки, діагностичні для підвидів чи різновидностей.

Список наукових праць, опублікованих за темою дисертації. Основні результати дисертаційного дослідження викладено у 9 публікаціях, в тому числі в 4 статтях:

1. Ziman S.M., Bulakh E.V., Dutton B.E. Diagnostic significance of the flower characters, key for determination of intergeneric taxa and conspect of genus Anemone // Наук. вісник УжНУ. Сер. Біолог. - Вип. N 11. - Ужгород, 2002. - С. 20-30.

2. Зиман С.М., Булах О.В. Морфологічні особливості квітки у видів роду Anemone L. (підрід Anemonanthea DC., Ranunculacea Juss.) // Там же. - Ужгород, 2002. - С. 39-51.

3. Зиман С.М., Булах О.В. Таксономічна значущість ознак квітки в роді Anemone L. (секція Omalocarpus DC.) // Укр. ботан. журн. - Т. 59, N 6. - К., 2002. - С. 707-716.

4. Зиман С.Н., Царенко О.Н., Булах Е.В. Морфологические особенности видов Anemone blanda Schott et Kotschy и A. caucasica Willd. ex Rupr., интродуцированных в Национальном ботаническом саду им. Н.Н. Гришко НАН Украины // Інтродукція рослин. - N 3-4. - К., 2002. - С. 113-119.

5. Булах Е.В., Царенко О.Н. Морфолого-анатомические особенности генеративных органов растений Anemone blanda Schott et Kotschy (Ranunculaceae Juss.) // Тез. VII Молодежной конф. ботаников в Санкт-Петербурге (май, 2000 г.) - С.-Пб., 2000. - С. 10-11.

6. Зиман С.Н., Царенко О.Н., Булах Е.В. Биолого-морфологические особенности видов Anemone, интродуцированных в Национальном ботаническом саду НАН Украины // Вивчення онтогенезу рослин природних і культурних флор у ботанічних закладах і дендропарках Євразії. Матер. ХІІ Міжнар. Наук. Конф. - Полтава, 2000. - С. 134-136.

7. Булах Е. О диморфном околоцветнике у некоторых видов Anemone L. (Ranunculaceae Juss.) // Актуальні проблеми ботаніки та екології. Матер. Конф. молодих вчених-ботаніків України (серпень, 2001 р.). - Ніжин, 2001. - С. 30.

8. Булах О. Діагностична значущість ознак квітки видів секції Anemone L. (Ranunculaceae Juss.) // Актуальні проблеми флористики, систематики, екології та збереження фіторізноманіття. Матер. Конф. молодих вчених-ботаніків України (серень, 2002 р.). - Львів, 2002. - С. 63-65.

9. Зиман С.Н., Булах Е.В. Исследование морфологии цветка для систематики Anemone L. (Ranunculaceae Juss.) // Матер. II Междунар. конф. по анат. и морф. раст. (С.-Петерб., октябрь 2002 г.). - С.-Петерб., 2002. - С. 130.