Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Перехрестенко Андій Петрович. Порівняльна характеристика ефективності використання ультрафіолетового опромінення та поляризованого світла в комплексній терапії хворих на псоріаз : Дис... канд. наук: 14.01.20 - 2003.



Анотація до роботи:

Перехрестенко А.П. Порівняльна характеристика ефективності використання ультрафіолетового опромінення та поляризованого світла в комплексній терапії хворих на псоріаз. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук по спеціальності 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, Київ, 2003 р.

В дисертації представлені результати клініко-лабораторних досліджень, проведених у 108 хворих з різними формами, стадіями, типами псоріазу. Були використані слідуючі методи досліджень: дистанційна термографія, визначення складу сивороткових імуноглобулінів A, M, G і ЦІК. В комплексній терапії дерматозу застосовували УФО, ПС та Ербісол. У хворих з розвповсюдженою формою псоріазу термографічні дослідження дозволили встановити, що у вогнищевих ушкодженнях шкіри спостерігалось гомогенне теплове інфрачервоне випромінювання, на фоні якого відмічались вогнищеві прояви інтенсивного термозабарвлення. Вони фіксувались в місцях розташування псоріатичних елементів. Виявлене підвищене інфрачервоне випромінювання в аналогічних ділянках, кульшовних, колінних, голінковостопних суглобів у хворих на псоріаз вказують на можливість ранньої діагностики артропатії ще на доклінічній стадії.

Проведено порівняльне вивчення терапевтичної ефективності використання в комплексному лікуванні хворих на псоріаз сеансів УФО, ПС і сенсів ПС в поєднанні з ін’єкціями імунокорегуючого препарата Ербісол. Позитивні результати лікування із застосуванням УФО були отримані в 63% випадків, особливо у хворих з осінньо-зимовим типом псоріазу. Рекомендовано використання сеансів ПС в лікуванні хворих весняно-літнім типом псоріазу, коли застосування УФО протипоказане, при цьому типі захворювання отримані позитивні результати у 76,19% випадків.

Спостереження імунологічних змін при псоріазі засвідчують доцільність використання в комплексному лікуванні псоріазу весняно-літнього типу сеансів ПС і імунокорегуючого препарату Ербісол, що дозволило одержати позитивний клінічний ефект у 82,35% хворих із скороченням терміну лікування на 7-10 днів.

В дисертації наведено теоретичні узагальнення основних концепцій патогенетичної терапії хворих на псоріаз, спрямованих на зменшення активності кератиноцитів, продукції кератину та кератинізації і власні результати використання методів УФО та ПС у поєднанні з базисною терапією, що є важливою ланкою вирішення актуальної проблеми підвищення ефективності лікування псоріазу, перш за все весняно-літнього типу дерматозу.

1. Науково обґрунтований диференційний підхід до застосування в комплексній терапії псоріазу ультрафіолетового опромінення шкіри та опромінення шкіри поляризованим світлом з урахуванням особливостей сезонного типу захворювання.

1.1. УФО у складі комплексної терапії ефективно у хворих переважно з осінньо-зимовим типом псоріазу, при якому позитивні результати лікування отримано в 63% хворих.

1.2. У хворих з весняно-літнім типом псоріазу сеанси УФО викликають фотоеритему і загострення перебігу патологічного процесу, що є протипоказанням до використання цього методу лікування при підвищенні чутливості шкіри хворих до ультрафіолетових променів.

1.3. Використання сеансів опромінення поляризованим світлом дає змогу підвищити ефективність лікування весняно-літнього типу псоріазу до 76,19%.

2. Поряд з клінічною ефективністю лікування псоріазу під дією ПС відбувається також нормалізація рівня імуноглобулінів A, M, G і ЦІК, що об’єктивізує оцінку результатів терапії дерматозу.

3. Застосування Ербісолу поряд із ПС підвищує ефективність лікування хворих з весняно-літнім типом псоріазу (з підвищеною чутливістю шкіри до ультрафіолетових променів) до 82,35%.

4. Встановлена можливість використання термографічних досліджень для комплексної оцінки прогнозування клінічного перебігу псоріазу, верифікації стадій захворювання, а також розвитку псоріатичної артропатії на доклінічній стадії.

5. Застосування поляризованого світла в лікуванні хворих на псоріаз є альтернативою УФО, а при весняно-літньому типі захворювання - єдиним видом променевої енергії, яку можна використовувати в терапії цього дерматоза.

Практичні рекомендації

1. При наявності у хворих псоріазу весняно-літнього типу рекомендується застосування комплексного лікування з використанням сеансів ПС.

2. З метою підвищення клінічної ефективності терапії із застосуванням ПС, рекомендується використання імуномодулятора Ербісол.

3. Термографічні дослідження у хворих на псоріаз розширюють можливості топічної діагностики псоріатичного пошкодження суглобів на ранніх стадіях розвитку артропатичної форми захворювання та допомагають верифікації стадій захворювання.

Публікації автора:

1. Дизик Г.М., Завтур И.С., Махнакова Э.А., Оконский Э.И., Перехрестенко А.П. Возможности превентивной диагностики и немедикаментозного лечения лекарственной аллергии // Лікарська справа. – 1999.- №7-8. – С.68-70. Дисертантом включено власні спостереження стосовно алергічних реакцій у хворих на псоріаз.

2. Перехрестенко А.П., Барабанчик Т.В., Патока В.В. Иммунологическая оценка эффективности воздействия поляризованного света на организм больных псориазом // Международная научно-практическая конференция «Медицинская реабилитация, курортология и физиотерапия». - Ялта, 1999. - С.262. Дисертантом вивчена оцінка ефективності впливу поляризованого світла на організм за вмістом Ig.

3. Перехрестенко А.П., Патока В.В. Порівняльна характеристика вмісту Ig A, Ig M, Ig G в крові хворих на псоріаз з прогресуючим перебігом і імунних донорів // Дерматология и венерология. – Харьков, 2000. - №1 (9). – С.24-26. Дисертантом вивчено вміст Ig A, Ig, M, Ig G у хворих з різними формами псоріазу паралельно з клінічними проявами.

4. Перехрестенко А.П. Иммунопатогенез псориатической болезни // Лікарська справа. – 2000.- №5.– С.10-14.

5. Перехрестенко А.П. Термографічні дослідження у хворих на псоріаз // Матеріали IV Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених.-Тернопіль: Укрмедкнига. - 2000.- С.136.

6. Перехрестенко А.П. Характеристика теплового излучения у больных псориазом как метод объективной оценки стадии патологического процесса // Дерматологія та венерологія. – Харків, 2001. - №1 (11). – С.62-63.

7. Перехрестенко А.П. Применение поляризованного света, генерируемого аппаратом Биоптрон-2, для лечения псориаза // Матеріали 5 Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих вчених. – Тернопіль: Укрмедкнига. – 2001. - С.88.