Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Мельниченко Олена Петрівна. Порівняльна характеристика антиоксидантної системи ембріонів перепелів та курей в нормі та за дії монохроматичного червоного світла : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2008.



Анотація до роботи:

Мельниченко О.П. Порівняльна характеристика антиоксидантної системи ембріонів перепелів та курей в нормі та за дії монохроматичного червоного світла. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.13. – фізіологія людини і тварин. – Полтава, 2008. – Українська Академія аграрних наук інститут свинарства УААН.

Проведено комплексне дослідження функціонального стану ферментної та неферментної ланок антиоксидантної системи курячого та перепелиного ембріонів у порівняльному аспекті впродовж другої половини ембріогенезу, в тому числі за умов дії монохроматичного червоного світла (за рівнем перекисного окиснення ліпідів та активністю супероксиддисмутази, каталази, церулоплазміну та глутатіонпероксидази, вмістом вітамінів А, Е, С, каротиноїдів та інтегральною оцінкою стану АОС – інтенсивністю Н2О2, Fе2+-індукованої хемілюмінесценції). Показано вірогідну різницю між рівнем активності ферментів антиоксидантного захисту, концентрацією вітамінів-антиоксидантів та рівнем перекисного окиснення ліпідів в тканинах курячих та перепелиних ембріонів.

Встановлено, що опромінення інкубаційного яйця птиці монохроматичним червоним світлом (=630 нм; І=0,01 мВт/см2) призводить до вірогідного зниження рівня перекисів ліпідів у тканинах перепелиних ембріонів в порівнянні з контролем у період прокльову та виведення молодняку. Показано, що дія монохроматичного червоного світла на інкубаційне яйце птиці перед закладкою на інкубацію сприяє вірогідному прискоренню темпів розвитку ембріонів птиці на ранніх стадіях ембріогенезу, зменшує ембріональну смертність та збільшує виведення молодняку.

Проведено комплексне дослідження фізіологічного прооксидантно-антиоксидантного стану тканин курячих та перепелиних ембріонів в порівняльному аспекті за рівнем активності супероксиддисмутази, каталази, глутатіонпероксидази, церулоплазміну, вмістом вітамінів А, Е, С та каротиноїдів, рівнем ТБК-реагуючих перекисних сполук та за інтегральними показниками Н2О2-Fе2+ індукованої хемілюмінесценції в нормі та за дії стимулюючого чинника – монохроматичного червоного світла.

1. У білковій оболонці свіжих інкубаційних яєць птиці ряду курячих виявляється активність основних ферментів антиоксидантного захисту (супероксиддисмутази, каталази, глутатіонпероксидази), в той час як перекиси ліпідів не виявляються. При цьому активність супероксиддисмутази у білковій оболонці перепелиних яєць на 50% нижче ніж у курячих, а активність каталази та глутатіонпероксидази перевищує активність цих ферментів відповідно у 15 та 2 рази. Концентрація вітамінів А та Е в жовтку свіжих перепелиних інкубаційних яєць суттєво вища рівня цього показника у жовтку курячих яєць (майже в 3 рази). Амплітуда максимуму Н2О2-Fе2+ індукованої хемілюмінесценції білкової оболонки свіжого перепелиного яйця є нижчою (на 45%) порівняно з білковою оболонкою курячих яєць. При цьому у курячих яєць спостерігається другий максимум індукованої люмінесценції, який є відсутнім на хемілюмінограмах білкової оболонки перепелиних яєць. Ці дані засвідчують ефективну роботу системи антиоксидантного захисту білкової оболонки перепелиного яйця порівняно з курячим.

2. Рівень перекисного окиснення ліпідів в тканинах мозку перепелиних ембріонів є нижчим, порівняно з курячими (на 1550%) впродовж всього аналізованого періоду (від моменту замикання алантоїсу до виведення молодняку). В тканинах серця та печінки, навпаки спостерігається значне перевищення рівня ПОЛ у перепелиних ембріонів, порівняно з курячими (в 2–10 разів). Високий рівень ПОЛ в тканинах перепелиних ембріонів, ймовірно, пов’язаний з більш високою проліферативною активністю, порівняно з курячими ембріонами. Амплітуда максимуму Н2О2-індукованої хемілюмінесценції тканин серця перепелиних ембріонів в період накльову та добових перепеленят є вірогідно вищою від цього показника в тканинах серця курячих ембріонів та добових курчат (відповідно, на 40% та в 3,5 рази). Даний факт свідчить про вищий рівень перекисних процесів в тканинах серця перепелиних ембріонів і пов’язаний з більш стрімким розвитком перепелиних ембріонів порівняно з курячими.

3. Активність СОД є вірогідно вищою (на 2590%) у тканинах перепелиних ембріонів в період їх інтенсивного росту (13–15 доба інкубації), що корелює з більш високим рівнем ПОЛ у тканинах перепелиних ембріонів порівняно з курячими. Активність каталази у тканинах мозку, серця та печінки перепелиних ембріонів суттєво вища (у 2–10 раз) ніж у тканинах курячих ембріонів, що, ймовірно, можна розцінювати, як більш високий рівень функціональної активності другого стану перепелиних ембріонів порівняно з курячими. Активність церулоплазміну в тканинах мозку та печінки перепелиних ембріонів є суттєво вищою порівняно з тканинами курячих ембріонів (на 40–60%). Активність церулоплазміну в тканинах печінки обох видів птиці суттєво (1415 разів) перевищує цей показник в тканинах мозку та серця, що свідчить про посилений транспорт міді та інактивацію двовалентного заліза. Активність глутатіонпероксидази, як і активність інших ферментів системи антиоксидантного захисту є вірогідно вищою у всіх тканинах перепелиних ембріонів, порівняно з курячими, впродовж всього аналізованого періоду. Найбільш суттєва різниця в активності цього ферменту виявляється в печінці пташиних ембріонів обох видів (у 8,5 раз, р<0,001).

4. Активність ферментів антиоксидантного захисту в білковій оболонці інкубаційних яєць після 20 діб зберігання за умови опромінення їх монохроматичним червоним світлом (=630 нм; І=0,01 мВт/см2) змінюється аналогічним чином для обох видів птиці. При цьому активність СОД, що підвищується внаслідок зберігання інкубаційних яєць контрольних груп, знижується при опроміненні. Активність каталази, що знижується внаслідок зберігання інкубаційних яєць контрольної групи суттєво (в 2–3 рази) підвищується внаслідок опромінення для обох видів птиці.

5. Опромінення інкубаційного яйця птиці монохроматичним червоним світлом (=630 нм; І=0,01 мВт/см2) призводить до вірогідного зниження рівня перекисів ліпідів у тканинах перепелиних ембріонів в порівнянні з контролем у період прокльову та виведення молодняку. Дані зміни не спостерігаються в тканинах курячих ембріонів, що засвідчує різну реакцію системи антиоксидантного захисту курячих та перепелиних ембріонів на даний фізичний чинник.

6. Показано, що дія монохроматичного червоного світла на інкубаційне яйце птиці (=630 нм; І=0,01 мВт/см2) перед закладкою на інкубацію сприяє вірогідному прискоренню темпів розвитку ембріонів птиці на ранніх стадіях ембріогенезу, зменшує ембріональну смертність та збільшує виведення молодняку. Відмічено, що опромінення монохроматичним червоним світлом яєць після 20 діб зберігання запобігає послабленню інкубаційних якостей яєць птиці впродовж зберігання, забезпечуючи виведення молодняку на такому ж рівні, як і зі свіжого інкубаційного яйця.

Публікації автора:

1. Мельниченко О.П. Активність ферментів антиоксидантного захисту у тканинах ембріонів перепелів і курей / О.П. Мельниченко // Вісник аграрної науки. Київ, 2006. №8. С. 8082.

2. Мельниченко О.П. Антиоксидантна активність білкової оболонки інкубаційних яєць птиці ряду курячих / О.П. Мельниченко, І.Л. Якименко, Д.В. Івашкевич // Наук. вісн. Львівськ. нац. акад. вет. мед. ім. С.З. Ґжицького 2007. Том 9. №1 (32). С. 103106.

3. Мельниченко О.П. Вплив монохроматичного червоного світла на рівень пероксидного окиснення ліпідів та стан антиоксидантної системи ембріонів та добової птиці ряду курячих / О.П. Мельниченко, І.Л. Якименко // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. Біла Церква, 2007. Вип. 47. С. 1215.

4. Мельниченко О.П. Динаміка каротиноїдів у тканинах ембріонів перепелів та курей / О.П. Мельниченко // Наук. вісн. Львівськ. нац. акад. вет. мед. ім. С.З. Ґжицького 2006. Том 8. №2 (29). Час. 2. С. 106110.

5. Мельниченко О.П. Динаміка активності ферментів антиоксидантної системи у тканинах ембріонів перепелів та курей / О.П. Мельниченко, І.Л. Якименко // Наук. вісн. Львівськ. нац. акад. вет. мед. ім. С.З. Ґжицького 2006. Том 8. №1 (28). С. 8185.

6. Мельниченко О.П. Рівень перекисного окиснення ліпідів та активність глутатіонпероксидази у тканинах ембріонів перепелів та курей / О.П. Мельниченко, І.Л. Якименко // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. Біла Церква, 2006. Вип. 42 С. 8992.

7. Мельниченко О.П. Порівняльна характеристика активності ферментів антиоксидантного захисту у тканинах ембріонів перепелів м’ясної та яєчної порід / О.П. Мельниченко, І.Л. Якименко // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. Біла Церква, 2005. Вип. 31. С. 158162.

8. Мельниченко О.П. Хемилюминесцентный анализ антиксидантной системы белковой оболочки инкубационных яиц птицы / О.П. Мельниченко, Д.В. Івашкевич, І.Л. Якименко // Материалы V научно-практической конференции с международным участием «Активные формы кислорода, оксид азота, антиоксиданты и здоровье человека». – Росія, Смоленськ, 2007. – С. 460–463.

9. Мельниченко О.П. Вплив монохроматичного червоного світла на рівень пероксидного окиснення ліпідів і стан антиоксидантної системи ембріонів та добової птиці ряду курячих / О.П. Мельниченко, І.Л. Якименко // Матеріали Держ. науково-практичної конференції «Вплив фізичних факторів на біологічні об’єкти. Біла Церква, 2007. С. 2728.

10. Івашкевич Д.В. Хемілюмінесцентний аналіз структур інкубаційного яйця сільськогосподарської птиці / Д.В. Івашкевич, О.П. Мельниченко, І.Л. Якименко // Матеріали Держ. науково-практичної конференції «Вплив фізичних факторів на біологічні об’єкти. Біла Церква, 2007. С. 26.

11. Мельниченко О.П. Характеристика антиоксидантної системи тканин мозку птиці ряду курячих / О.П. Мельниченко // Матеріали наукової конференції: «Наукові пошуки молоді на початку ХХІ століття». Біла Церква, 2006. С.2931.

12. Мельниченко О.П. Антиоксидантна активність білкової оболонки інкубаційних яєць птиці ряду курячих / О.П. Мельниченко, І.Л. Якименко // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції: «Аграрна наука – виробництву». Біла Церква, 2006. С. 69.

13. Мельниченко О.П. Активність ферментів антиоксидантного захисту та перекисного окислення ліпідів у тканинах ембріонів перепелів і курей / О.П. Мельниченко, І.Л. Якименко // Матеріали ІІІ Міжнар. конгресу спеціалістів вет. медицини. Київ, 2005. С. 106108.

14. Мельниченко О.П. Характеристика активності ферментов антиоксидантой защиты в тканях эмбрионов перепелов яичной и мясной пород / О.П. Мельниченко, І.Л. Якименко // Матеріали ХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Применение лазеров в медицине и биологии». Миколаїв, 2005. С. 8788.

15. Мельниченко Е.П. Активность ферментов антиоксидантной защиты в тканях эмбрионов перепелов и кур / О.П. Мельниченко, І.Л. Якименко // Матеріали ХІV Міжнародної науково-практичної конференції «Применение лазеров в медицине и биологии». Ялта, 2005. С. 133134.

16. Методи оцінки ембріонального розвитку птиці (за умов фоторегуляторного впливу на ембріогенез): Методичні рекомендації з оцінки інтенсивності сомітогенезу, стану антиоксидантної та енергетичної систем у лабораторних та виробничих умовах / О.С. Цибулін, О.П. Мельниченко, І.Л. Якименко, Д.М. Микитюк. – Біла Церква, 2007. – 24 с.