190. Никончук Віктор Миколайович. Популяційна мінливість рівня фертильності пилку і кількості насіннєвих зачатків у зав'язі люцерни та її зв'язок з насіннєвою продуктивністю: дис... канд. с.-г. наук: 03.00.15 / УААН; Інститут агроекології та біотехнології УААН. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Никончук В.М. Популяційна мінливість рівня фертильності пилку і кількості насіннєвих зачатків у зав’язі люцерни та її зв’язок з насіннєвою продуктивністю. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.15 – генетика. – Інститут агроекології та біотехнології УААН. Київ, 2004.
В дисертації наведено результати досліджень популяційної мінливості рівня фертильності пилку та кількості насіннєвих зачатків у зав’язі люцерни та її зв’язки з насіннєвою продуктивністю. Показано, що популяційна мінливість рівня фертильності пилку значна і має бімодальну форму розподілу, а популяційна мінливість кількості насіннєвих зачатків у зав’язі слабка і розподіляється по нормальному закону Гауса. Доведено існування корелятивної мінливості насіннєвої продуктивності люцерни від рівня фертильності пилку та кількості насіннєвих зачатків у зав’язі. Причому насіннєва продуктивність люцерни зростає зі збільшенням рівня фертильності пилку, а при збільшенні кількості насіннєвих зачатків у зав’язі зв’язки з насіннєвою продуктивністю залежать від особливостей сорту і можуть проявлятись у різних напрямках. Детермінація насіннєвої продуктивності рівнем фертильності пилку та кількістю насіннєвих зачатків у зав’язі складає близько 5-35%.
Запропоновано при селекції сортів люцерни на підвищену насіннєву продуктивність вести добір по рівню фертильності пилку та кількості насіннєвих зачатків у зав’язі.
Оцінено популяційну мінливість рівня фертильності пилку та кількості насіннєвих зачатків у зав’язі на прикладі сортів люцерни Вінничанка і Регіна. Ідентифіковано корелятивну мінливість даних ознак з насіннєвою продуктивністю методами кореляційного, регресійного та дисперсійного аналізів.
Популяційна мінливість рівня фертильності пилку в досліджуваних популяціях люцерни має значну варіацію – понад 25%, і носить бімодальний характер розподілу. Кореляційна мінливість рівня фертильності пилку з насіннєвою продуктивністю люцерни часто проявляється слабкої сили, рідше – середньої. За напрямком – позитивна.
Популяційна мінливість кількості насіннєвих зачатків у зав’язі люцерни переважно слабко варіює, зрідка – середньо, і має характер нормального розподілу Гауса. Кореляційна мінливість кількості насіннєвих зачатків у зав’язі з насіннєвою продуктивністю реалізується різнонаправлено залежно від особливостей генофонду сорту – у Вінничанки є позитивною та слабкою по силі, а в Регіни – негативною та частіше середньої сили.
При виключенні впливу мінливості кількості насіннєвих зачатків у зав’язі на зв’язки між насіннєвою продуктивністю люцерни та рівнем фертильності пилку корелятивна мінливість є позитивною та слабкою, рідше середньою, по силі. При елімінації впливу мінливості рівня фертильності пилку на зв’язки між насіннєвою продуктивністю люцерни та кількістю насіннєвих зачатків у зав’язі корелятивна мінливість у Вінничанки позитивна за напрямком слабкої сили, а в Регіни – негативна середньої сили.
Множинна корелятивна мінливість насіннєвої продуктивності люцерни залежно від рівня фертильності пилку та кількості насіннєвих зачатків у зав’язі часто проявляється середньої сили, рідше – слабкої.
Детермінація насіннєвої продуктивності люцерни рівнем фертильності пилку складає близько 5-20%, а кількістю насіннєвих зачатків у зав’язі – 0,3-18%. До того ж загальна сума дії внесків цих двох ознак становить орієнтовно 5-35% при дії інших факторів в межах 65-96%.
Публікації автора:
Никончук В.М. Цитоембріологічні дослідження особливостей цвітіння люцерни посівної (Medicago sativa L.) // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету – Вінниця, 2000. – Вип. 7. – С. 87-90.
Никончук В.М. Кількість насіннєвих зачатків у зав’язі сортів люцерни та її зв’язок з насіннєвою продуктивністю // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету – Вінниця, 2000. – Вип. 8. – С. 50-53.
Никончук В.М. Вплив тривалості фенологічних фаз та фертильності пилку на продуктивність люцерни // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: збірник наукових праць. – Біла Церква, 2001. – Вип. 15. – С. 96-100.
Мамалига В.С., Никончук В.М. Залежність насіннєвої продуктивності люцерни від рівня фертильності пилку та кількості насіннєвих зачатків у зав’язі, описана методами лінійної та криволінійної множинних регресій // Збірник наукових праць Уманського державного аграрного університету. – Умань, 2003. – С. 371-376.
Мамалига В.С., Никончук В.М. Внесок чоловічого та жіночого гаметофітів у формування насіннєвої продуктивності люцерни // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету – Вінниця, 2003. – Вип. 14. – С. 17-21.
Nykonchuk V.M. Dependence of alfalta (Medicago sativa L.) seed productivity on pollen fertility and other sings. – Conference on Genetics and Molecular Biology (20-22 of Аpril, 2000.). – Lviv, 2000. – P. 102.
Никончук В.М. Моделювання зв’язків насіннєвої продуктивності люцерни із фертильністю пилку. – Матеріали першої наукової міжвузівської конференції аспірантів і молодих викладачів “Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи” (10-11 квітня 2001р.). – Вінниця, 2001. – С. 30-31.
Никончук В.М. Окремі моменти ідентифікації прямолінійних та криволінійних регресійних моделей на прикладі опису корелятивної мінливості. – Матеріали міжнародної наукової конференції “Сталий розвиток агроекосистем” (17-20 вересня 2002 р.). – Вінниця, 2002. – С. 139-140.