Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


Буравський Олександр Антонович. Поляки Волині у другій половині XIX - на початку XX ст. Соціально- економічне становище та культурний розвиток: дисертація канд. іст. наук: 07.00.01 / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. - Чернівці, 2003.



Анотація до роботи:

Буравський О.А. Поляки Волині у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. Соціально-економічне становище та культурний розвиток. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01 – Історія України. – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. Чернівці, 2003.

В дисертації на основі широкого кола джерел досліджується соціально-економічне становище та культурний розвиток польської національної меншини Волині. Встановлено чисельність та розселення польського етносу в краї у зазначений період, проаналізовано його безправне становище в складі Російської імперії. В роботі охарактеризовано ступінь розвитку основних галузей господарства поляків – землеробства, цукроваріння, винокуріння, а також борошномельного, кустарного виробництва та торгівлі. Автором вивчено стан писемності та освіти поляків України, рівень їх національної свідомості, громадське і культурне життя. Виходячи із результатів дослідження, автор обґрунтовує висновок про те, що поляки зробили значний внесок у розвиток сільського господарства, фабрично-заводського виробництва, освіти та культури краю другої половини ХІХ – початку ХХ ст.

Уся сукупність фактичних даних переконливо підтверджує висновок про те, що соціально-економічне та культурне становище польської національної меншини Волині у досліджуваний період було подібним до становища українського та інших народів, які зазнавали дискримінації та русифікації самодержавством в Україні.

Динаміка чисельності та розселення польського етносу губернії визначалась насамперед соціально-економічними і політичними факторами, серед яких за наслідками впливу особливе значення мало законодавство Російської імперії, що включало в себе різні статті та положення обмежувального характеру.

Польське населення Волині за своїм соціальним становищем було переважно селянським з історично традиційними галузями виробництва – землеробством і тваринництвом; поширеним серед них було заняття ремеслами і торгівлею.

Значну роль поляки відігравали у фабрично-заводському та кустарному виробництві краю, зокрема у цукроварінні, винокурінні, борошномельному, паперовому, сукноробному, ковальському, гончарному та інших галузях. Фактично польські підприємці започаткували ці галузі на Волині; помітним був їх внесок і в розвиток торгівлі краю.

Високий рівень національної самосвідомості поляків Волині знайшов яскраве відображення в культурній сфері, зокрема у функціонуванні навчальних закладів, громадських товариств і об’єднань.

Національна політика російського царизму була спрямована на дискримінацію польського етносу в соціально-економічному і культурно-духовному житті.

Незважаючи на політику жорстокої дискримінації, русифікації з боку правлячого в той час царського режиму, польська інтелігенція відігравала вагому роль у культурному й громадському житті Волині. Своєю діяльністю вона сприяла зростанню культурно-освітнього і духовного потенціалу України, боролася за утвердження високої моралі у суспільстві, сприяла розвитку українсько-польських культурних взаємин.

Публікації автора:

1. Буравський О. Польська людність Волині другої половини ХІХ – початку ХХ ст. у сучасних дослідженнях науковців // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Історичні науки. – 1999. – № 5. – С. 169–172.

2. Буравський О.А. Духовне життя польського населення Волині в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Історичні науки. – 2000. – № 3. – С. 115–119.

3. Буравський О.А. Нові документи до біографії Томаша-Оскара Сосновського: майнові справи родини // Архіви України. – 2001. – № 6. – С. 120–122.

4. Буравський О.А. Польське населення Волині в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. (історіографія проблеми) // Вісник Київського державного лінгвістичного університету. Серія “Історія, економіка, філософія”. – К.: КДЛУ, 1999. – Вип.3. – С. 52–60.

5. Буравський О.А. Політика царату щодо польського населення Волині в другій половині ХІХ ст. // Вісник Київського національного лінгвістичного університету. Серія “Історія, економіка, філософія”. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2001. – Вип.5. – С. 122–128.

6. Буравський О. Роль польського етносу Волині в розвитку фабрично-заводського виробництва і торгівлі в другій половині XIX – на початку XX ст. // Збірник навчально-методичних матеріалів і наукових статей історичного факультету Волинського державного університету ім. Лесі Українки – Луцьк, 2001. – Вип. 6. – С. 96–103.

7. Буравський О.А. Польська людність Волині в літературі та друкованих джерелах (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.) // Розвиток науки і освіти в навчальних закладах України на сучасному етапі: Наук. зб. Житомирської філії МАУП. – Житомир, 1999. – С. 59–62.

8. Буравський О.А. Національна політика російського царизму і проблема польської національної меншини на Волині в другій половині ХІХ століття. // Житомирщина на зламі тисячоліть: Наук. зб. – Т. 21. – Житомир, 2000. – С. 150–153.

9. Буравський О.А., Власюк І.М. Особливості економічного розвитку польського населення Волині у другій половині ХІХ – на початку ХХ століття // Україна і Польща в ХХ столітті: проблеми і перспективи взаємовідносин. Зб. наук. пр. – Київ – Краків, 2002. – С. 9–13.

10. Буравський О.А. Джерела до історії громадського і культурного життя польської національної меншини Волині в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.. // Архіви – скарбниця людської пам’яті: Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині. – Т. 26. – Житомир, 2002. – С. 140–149.