Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Романські мови


Кривобок Юлія Віталіївна. Політична реклама у французьких засобах масової інформації: прагмакомунікативний та жанровий аспекти. : Дис... канд. наук: 10.02.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Сивак Ю.В. Політична реклама у французьких засобах масової інформації: прагмакомунікативний та жанровий аспекти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.05 – романські мови. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2007.

Дисертація присвячена аналізу французької політичної реклами, представленої в засобах масової інформації. В роботі проаналізовано основні комунікативні складові політичної реклами та досліджено особливості їх взаємодії. Визначено ключові стратегії та тактики, що використовуються мовцем з метою ефективного впливу на адресата. Досліджено інформативний простір політичної реклами, що розмежовується на експліцитний та імпліцитний рівні. Найбільш ефективною визначається концептуальна інформація, в межах якої виділено чотири основні групи концептів: національно-специфічні, політичні, загальнолюдські моральні цінності та негативні концепти. Особливим компонентом інформаційного простору політичної реклами визначено політичну метафору. У дисертації представлені результати аналізу експресивної складової політичної реклами, яка реалізується через засоби синтаксичної експресії (повтор, протиставлення, градація, паралелізм, еліпсис та парцеляція). Визначено функції цих засобів у рекламному тексті та їх роль у здійсненні впливу на адресата. Найбільш поширеними жанрами французької політичної реклами визначено слоган, політичну промову, інтерв’ю та антирекламу, що проаналізовані в аспекті їх композиційних, експресивних та прагматичних ознак. У роботі представлено результати порівняльного аналізу даних жанрів і визначена специфіка кожного з них.

Метою дисертаційного дослідження було проведення комплексного аналізу франкомовної політичної реклами, зокрема в аспекті її прагмакомунікативних та жанрових ознак. Політична реклама розглядалася як форма ідейного впливу на масового адресата з метою спонукання до голосування на користь конкретного політичного діяча, а також як особливий вид тексту, що характеризується поєднанням рис політичного та рекламного дискурсу. За співвідношенням локуції, ілокуції та перлокуції політичну рекламу було визначено як непрямий складний стверджувально-оцінний мовленнєвий акт директивного характеру.

Вивчення прагматичних, інформативних та експресивно-оцінних ознак текстів політичної реклами дозволило зробити висновок про переважання прагматичної функції над іншими. Прагматичність змісту рекламних текстів, обумовлена комунікативною метою адресанта, реалізується через особливі стратегії та тактики. Результати аналізу дозволили визначити вісім основних стратегій: стратегія привертання уваги, що передбачає широке використання як вербальних, так і невербальних засобів; стратегія інформування й аргументації; стратегія емоційного впливу; кооперативна стратегія; а також стратегії самовихваляння, спонукання, оцінювання й ухиляння.

Дослідження інформативного простору французької політичної реклами висуває на перший план концептуальну складову, що реалізується через ціннісно орієнтовані текстові концепти, серед яких було виділено чотири категорії: національно-специфічні, політичні, загальнолюдські моральні цінності та негативні концепти. Провідні концепти стали підґрунтям для формування ряду політичних метафор, що виступають ефективним засобом впливу у французькій політичній рекламі.

Результати аналізу експресивної складової інформативного простору французької політичної реклами дозволяють виділити найбільш частотні й ефективні засоби експресивності, до яких належать: повтор, протиставлення, градація, паралелізм, еліпсис та парцеляція. Вживання різнорівневих повторів сприяє успішному засвоєнню інформації та допомагає структурувати текст. Повтори притаманні у більшій мірі підготовленим текстам (зокрема політичним промовам і слоганам). Протиставлення є одним із пріоритетних експресивних засобів реклами завдяки його здатності корегувати ціннісну систему адресата, що сприяє здійсненню впливу на нього. Антитеза у тексті пов’язана з функціями вираження цілісності предмета реклами, пошуку рівноваги між протилежними тенденціями, протиставлення позитивних і негативних явищ дійсності, розмежування політичних таборів та з функцією структурування тексту. Градація лексем із позитивною і негативною конотацією, а також еліпсис допомагають адресанту більш яскраво та виразно досягти бажаного прагматичного ефекту повідомлення завдяки створенню динамічності висловлення. Паралелізм виконує переважно конструктивну та експресивну функції, а парцеляція, структуруючи повідомлення, спрямована на виділення предмета реклами.

Аналіз жанрів французької політичної реклами (політичного слогана, передвиборчих та інавгураційних промов, інтерв’ю та антиреклами) дозволяє говорити про їх єдину комунікативно-прагматичну мету та різну форму її втілення у текстах різних жанрів. Відмінності полягають у характерних стратегіях і тактиках впливу, мовленнєвих формах, а також у використанні різних мовних, мовленнєвих та композиційних засобів.

Перспектива подальших досліджень вбачається у можливості вивчення окремих жанрів політичної реклами, найбільш репрезентативними з яких є політичні слогани й антиреклама. Доречним може виявитися дослідження національної складової у політичній рекламі різних лінгвокультур та проведення їх порівняльного аналізу. Крім того, перспективним напрямом можна вважати порівняльне дослідження рекламних текстів, вироблених партіями протилежних політичних орієнтацій (наприклад, реклама „лівих” і „правих”), звертаючи увагу на прийоми, що використовуються з метою впливу на ту чи іншу частину електорату.

Публікації автора:

  1. Сивак Ю.В. Становлення поняття “політична реклама” // Мовні і концептуальні картини світу. - К.: Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2005. - Випуск 16, книга 2. - С. 172-175.

  2. Сивак Ю.В. Порівняльний аналіз лексики політичної та комерційної прес-реклами (на матеріалі французької мови) // Проблеми семантики слова, речення та тексту. - К.: Видавничий центр КНЛУ, 2005. - С. 177-185.

  3. Сивак Ю.В. Політична промова: аксіологічний аспект // Проблеми семантики, прагматики та когнітивної лінгвістики. - К., 2006. - Випуск 9. - С. 243-248.

  4. Сивак Ю.В. Роль повтору у текстах політичної реклами (на матеріалі французької мови) // Проблеми семантики слова, речення та тексту. - К., 2006. - С. 314-319.

  5. Сивак Ю.В. Ключові концепти французького політичного слогана // Проблеми семантики, прагматики та когнітивної лінгвістики. - К., 2006. - Випуск 10. - С. 315-319.

  6. Сивак Ю.В. Метафора як засіб впливу французької політичної реклами // Науковий вісник Чернівецького університету. – Чернівці, 2007. - Вип. 332. Романська філологія. – С. 96-100.

  7. Сивак Ю.В. Відображення системи цінностей сучасного суспільства у політичній промові // Матеріали науково-практичної конференції “Духовні цінності в сучасному інформаційному суспільстві”. – К.: Нац. академія управління, 2007. – С. 52-54.