Немченко Вікторія Анатоліївна. Покращання теплового режиму в мобільних приміщеннях : Дис... канд. наук: 05.26.01 - 2003.
Анотація до роботи:
Немченко В.А. Покращання теплового режиму в мобільних приміщеннях.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.26.01 - охорона праці. – Криворізький технічний університет, Кривий Ріг, 2003.
Дисертація присвячена покращанню теплового режиму в мобільних приміщеннях: приміщеннях бурових верстатів геологорозвідувального буріння, побутових приміщеннях різного призначення, кабінах гірничо-транспортних машин.
Метою роботи є нормалізація мікроклімату за температурним фактором у мобільних приміщеннях за умов клімату України з мінімальними енерговитратами.
Основна ідея роботи полягає у використанні енергії вітру і інсоляції для протидії вітрової аерації і посиленні теплової аерації в заекранному просторі при збільшенні інтенсивності сонячної радіації.
Розроблена конструкція противітрового дефлектора приміщення бурового верстата, що протидіє виходу теплого повітря через верхній технологічний отвір.
Розроблені конструкції екранів для мобільних приміщень з протирадіаційними наповнювачами.
В дисертаційній роботі вирішена актуальна науково-технічна задача покращання мікроклімату в мобільних приміщеннях безенергозатратними способами, чи значного зменшення експлуатаційних витрат при наявності кондиціонерів. Основні наукові і практичні результати зводяться до наступного:
Стан мікроклімату в приміщеннях бурових верстатів, побутових приміщеннях і кабінах гірничо-транспортних машин є вкрай незадовільним, так як температура повітря в них взимку майже не відрізняється від температури атмосфери, а влітку, при інтенсивній сонячній радіації, значно перевищує її, сягаючи інколи 500С.
Існуючі методи і засоби покращання температурного режиму в мобільних приміщеннях за допомогою повітряних завіс і кондиціювання повітря є неефективними і затратними.
Досліджене поле температур і швидкостей руху повітря всередині приміщень бурових верстатів. Встановлено, що температурний градієнт на відстані 1 м на робочому місці бурильника може сягати 100С.
В лабораторних і виробничих умовах визначені аеродинамічні коефіцієнти для всіх зовнішніх стін мобільних приміщень, що дозволяє встановити причини інтенсивної аерації в приміщеннях бурових верстатів і причини високого рівня запилення в кабінах гірничо-транспортних машин.
Теоретично і експериментально встановлено вплив місця розміщення запасних дверей відносно робочих воріт на інтенсивність аерації і рекомендовано їх найбільш раціональне розташування.
Досліджений вплив сонячної радіації на температурний режим в мобільних приміщеннях. Вперше досліджений радіаційний режим в кар’єрах і встановлене фактичне значення розсіяної радіації, яка в кар’єрі вища на 15-20%, ніж на відкритої місцевості.
Розроблені способи і засоби компенсації негативного впливу вітру за допомогою аеродинамічних засобів – дефлекторів, що автоматично підтримують нульовий надлишковий тиск на верхньому зрізі ліхтаря, навіть при розміщенні в ньому бурових штанг.
Розроблені способи і засоби зменшення дії радіації на мобільні приміщення. Теоретично і експериментально доказано, що екранування має більш високу ефективність, ніж додаткова теплоізоляція. Розроблена конструкція екрана з світловіддзеркалюючим наповнювачем високої ефективності.
Розроблена конструкція напівгнучкої ляди для закриття технологічної щілини приміщення бурового верстата, яка дозволяє замінювати буровий інструмент без її відкривання.
Розроблені конструкції витяжних і подаючих дефлекторів для кабін гірничо-транспортного обладнання.
Розроблена конструкція вентилятора-пиловідділювача для кабін гірничо-транспортних машин.
Розроблені технічні умови і методика розрахунку противітрових дефлекторів і протирадіаційних екранів з самовентилюємим прошарком, заповненим світловідзеркалюючими трубчатими елементами.
Розроблені конструкції противітрового дефлектора і сонцезахисних екранів втілені у виробництво і показали достатньо високу ефективність їх роботи.
Публікації автора:
Немченко В.А. Воздухообмен в зданиях буровых установок // Проблемы аэрологии горно-добывающих предприятий: Сб. науч. тр. Национальной горной академии Украины.- Дн-ск.- 1999.- №5.- С.96-99.
Немченко В.А. Защита зданий буровых установок от ветровой аэрации // Разработка рудных месторождений. – Вып.79.–Кривой Рог: КТУ-2002.-С.126-131.
Немченко В.А. Состояние микроклимата в кабинах горно-транспортных машин на карьерах при интенсивной солнечной радиации // Разработка рудных месторождений. – Вып.81.–Кривой Рог: КТУ-2002.-С.134-138.
Бересневич П.В., Немченко В.А. Влияние солнечной радиации на величину температуры на рабочих местах операторов // Проблемы аэрологии горно-добывающих предприятий: Сб. науч. тр. Национальной горной академии Украины.- Дн-ск.- 1999.- №5.- С.99-102.
Особистий внесок автора: ідея роботи, проведення експериментів і їх обробка.
Бересневич П.В., Немченко В.А. Состояние микроклимата в зданиях буровых установок // Горный информационно-аналитический бюллетень. - М: МГГУ.-2000.- №7.- С. 77-78.
Особистий внесок автора: методика експериментів, їх проведення і обробка.
Бересневич П.В., Немченко В.А. Защита кабин горных машин от воздействия радиационного тепла // Горный информационно-аналитический бюллетень. - М.: МГГУ.-2000.- №4.- С. 226-228.
Особистий внесок автора: ідея способу захисту від радіаційного тепла, методика експериментів і їх обробка.
Бересневич П.В., Немченко В.А. Состояние микроклимата в кабинах горно-транспортных машин на карьерах при интенсивной солнечной радиации // «Научно-технические проблемы рационального потребления воздуха и восстановление воздушной среды»: Тезисы докладов международной конференции «Воздух 2001» - Л.: ЛГУ.- С.86-88.
Особистий внесок автора: методика експериментів, їх проведення і обробка результатів.