Федоренко Андрій Вадимович. Показання до застосування та особливості інсулінотерапії у комплексному хірургічному лікуванні некротично-запального ураження стопи у хворих на цукровий діабет II типу: дисертація канд. мед. наук: 14.01.03 / Львівський держ. медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2003.
Анотація до роботи:
Федорeнко А.В. Показання до застосування та особливості інсулінотерапії у комплексному хірургічному лікуванні некротично-запального ураження стопи у хворих на цукровий діабет ІІ типу. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. Львівський державний медичний університет імені Данила Галицького МОЗ України, Львів, 2003.
Дисертація присвячена проблемі комплексного хірургічного лікування хворих на ЦД ІІ типу, ускладнений НЗУС. Проведено ретроспективний та проспективний аналіз обстеження та лікування 252 хворих на ЦД, ускладнений НЗУС. Для порівняльного аналізу ефективності лікування, із огляду на тип ЦД, стан кровопостачання НК та характер антидіабетичної терапії, всіх хворих поділено на 4 групи. До 1-ї групи, контрольної, включили 45 хворих на ЦД І типу зі збереженим кровопостачанням НК (ЗК НК); до 2-ї групи, контрольної - 39 хворих на ЦД І типу з порушеним кровопостачанням НК (ПК НК); до 3-ї групи, основної – 35 хворих на ЦД ІІ типу зі ЗК НК; до 4-ї групи, основної – 133 хворих на ЦД ІІ типу з ПК НК. Аналіз отриманих результатів свідчить що, у хворих на ЦД І типу НЗУС виникло значно пізніше, ніж у хворих на ЦД ІІ типу. Багато хворих на ЦД ІІ типу раніше не проводили раціональної терапії ЦД. Безпосередніми причинами розвитку НЗУС у хворих на ДД ІІ типу були: травми, порізи, проколи, стиснення стоп у вузькому незручному взутті, опіки від грілки, спроби видалення гіперкератозів, мозолів, підрізування нігтів. Привертає увагу пізнє звертання хворих за медичною допомогою. Виникнення НЗУС збільшується з віком хворого і тривалістю ЦД, який починається як хвороба обміну речовин, а завершується як судинне захворювання. Клініко- інструментальне обстеження стану кровопостачання НК підтвердило дистальний тип та поширений характер ураження артерій НК. Підтверджена залежність частоти остеоартропатичних змін та ступеня кальцинозу артерій стопи від стану кровопостачаня НК, віку хворих, тривалістю декомпенсації та типу ЦД. НЗУС виявлялося наступними формами: незагоєна операційна рана; поверхневий некроз, виразка; глибока виразка з поширенням на сухожилля, кістки; абсцес, флегмона; гангрена. Серед хірургічних втручань виконували: некректомію, ампутацію, екзартикуляцію пальців; променеву резекцію; розкриття абсцесів, флегмон; ампутацію на рівні стопи, гомілки, стегна. Проведений аналіз показників глікемії дав можливість визначити оптимальні критерії інсулінотерапії у хворих на ЦД ІІ типу, ускладнений НЗУС, які дозволили скоротити термін перебування пацієнтів у стаціонарі; уникнути летальних випадків після ампутації на рівні гомілки або стегна, у більшості випадків зберегти опороздатність стопи, що сприяло покращанню результатів КХЛ цієї категорії хворих.
У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і практичне вирішення наукового завдання, що виявляється у покращанні результатів комплексного хірургічного лікування хворих на ЦД ІІ типу, ускладнений некротично-запальним ураженням стопи. Завдання вирішено шляхом визначення та застосування оптимальних критеріїв інсулінотерапії, дотримання яких забезпечує контрольовану глікемію, запобігає можливості розвитку як гіпоглікемічного стану, так і синдрому гіперосмолярності, сприяє швидшому загоєнню рани, зменшує тривалість перебування хворих у стаціонарі за умови адекватної санації некротично-запального вогнища.
У хворих на ЦД ІІ типу, які раніше не отримували інсулінотератію, некротично – запальне ураження стопи виникає значно раніше, ніж у хворих на ЦД І типу, які спочатку захворювання постійно отримували інсулін, відповідно 13,2±0,6 і 19,4±0,8 років.
Ранні ускладнення ЦД (ретинопатія, нефропатія) траплялися з однаковою частотою у хворих з обома типами діабету, в той час як пізні ускладнення (інфаркт міокарда, інсульт головного мозку) значно частіше серед хворих на ЦД ІІ типу.
Несприятливими чинниками, що впливали на перебіг захворювання, характер лікування та прогноз при НЗУС у хворих на ЦД ІІ типу, були: неадекватне лікування (у 13,7% хворих ЦД вперше виявлено при госпіталізації, 63,7% хворих не отримували раціональної терапії ЦД); пізнє звернення за медичною допомогою (52,8% хворих звернулися за медичною допомогою в терміни від 1-го до 3-х місяців); важчі форми НЗУС (гангрена у 49,4% хворих, флегмона у 23,8% хворих), порушене кровопостачання зони НЗУС.
У хворих на ЦД ІІ типу виконували радикальні хірургічні втручання (променева резекція – у 63,4%, ВА НК – у 26,2%, ампутація на рівні стопи – у 12,5%) під загальним знечуленням на тлі багаторазового введення простого інсуліну.
Розвиток некротично-запального ураження стопи у хворих на ЦД ІІ типу призводить до ряду метаболічних порушень: гіперглікемії, підвищення осмолярності плазми, активації перекисного окислення ліпідів, зростання ступеня інтоксикації, погіршення реологічних властивостей крові.
Розвиток НЗУС у хворих на ЦД ІІ типу, глікемія більше 13,9 ммоль/л, підвищення осмолярності плазми більше 305 мосмоль/л за умови адекватної санації некротично-запального вогнища є показаннями для обов’язкового застосування інсулінотерапії. Оптимальними критеріями інсулінотерапії у хворих на ЦД ІІ типу, ускладнений НЗУС, є: 1) 20-40 ОД/добу простого інсуліну в 3-5 підшкірних ін’єкціях; 2) глікемія натще, а також визначена через 1-2 години після споживання їжі у межах 10-11 ммоль/л, при амплітуді глікемічних різниць в 4,4-5,5 ммоль/л; 3) відсутність гіпоглікемічного стану, явного або прихованого, у вигляді головного болю, підвищеного апетиту, раптових змінах зору; 4) осмолярність плазми в межах 285-305 мосмоль/л. Після загоєння рани хворим рекомендовано застосування пролонгованого, або в комбінації з простим інсуліну.
Публікації автора:
Федоренко А.В. Клінічні, біохімічні та гематологічні показники хибного кола феномена взаємообтяження при некротично-запальному ураженні стопи у хворих на цукровий діабет // Шпитальна хірургія. – 2001. - № 3. – С.80-82.
Федоренко А.В. Зміни обміну вуглеводів на етапах комплексного хірургічного лікування хворих на цукровий діабет, ускладнений некротично-запальним ураженням стопи // Клінічна хірургія. – 2002. - № 11-12. – С. 68-69.
3. Федоренко А.В., Федоренко В.П., Смерека А.В. Зміни клініко-лабораторних та біохімічних показників при некротично-запальному ураженні стопи у хворих на цукровий діабет // Практична медицина. – 2001. - № 2. – С.77-80.
Федоренко В.П., Федоренко А.В., Смерека А.В., Бойко Р.Л. Особливості патогенезу, тактика і стратегія комплексного хірургічного лікування некротично-запального ураження стопи у хворих на цукровий діабет // Клінічна хірургія. – 2001. - № 8. – С.54-57.
Федоренко В.П., Федоренко А.В., Смерека А.В., Бойко Р.Л. Межі компетенції і відповідальності хірурга при лікуванні хворих на цукровий діабет, ускладнений некротично-запальним ураженням стопи // Клінічна хірургія. – 2002. – № 7. – С. 38-42.
Федоренко В.П., Федоренко А.В., Усач О.Б. Принципи хірургічного лікування хворих на цукровий діабет, ускладнений некротично-запальним ураженням стопи // Клінічна хірургія. – 2002. - № 11-12. – С.70-71.
Федоренко В.П., Федоренко А.В., Смерека А.В., Бойко Р.Л. Показання до виконання і особливості хірургічних втручань в комплексному хірургічному лікуванні хворих на цукровий діабет, ускладнений некротично-запальним ураженням стопи // Шпитальна хірургія. – 2002. – № 1 – С.10-13.
Федоренко В.П., Федоренко А.В., Бойко Р.Л. Патогенез і особливості комплексного лікування некротично-запального ураження п’яти у хворих на цукровий діабет // Acta medica Leopoliensia. – 2000.- Том IV.- № 2. – С.84-87.
Федоренко В.П., Федоренко А.В., Смерека А.В., Бойко Р.Л. Ефективність трансметатарзальної ампутації за Шарпом при некротично-запальному ураженні стопи у хворих на цукровий діабет // Acta medica Leopoliensia. – 2002. - Том VІІІ.- № 1. – С.69-72.
Федоренко В.П., Федоренко Т.А., Федоренко А.В. Особливості інсулінотерапії в комплексному лікуванні хворих на діабет з виразково-некротичними ураженнями ніг // Практична медицина. – 1996. - №№ 1-2. – С.107-111.
Федоренко В.П., Федоренко А.В., Федоренко О.В. Особливості фармакотерапії в комплексному лікуванні хворих на цукровий діабет, ускладнений некротично-запальним ураженням стопи // Практична медицина. – 1999. - №№ 5-6. – С.18-21.
Федоренко В.П., Федоренко А.В., Бойко Р.Л., Фартушок Н.В., Колінковський О.М., Федоренко Н.Й., Маркевич Ю.О., Смерека А.В. Фібриноген та оксид азоту як маркери гострого запалення при некротично-запальному ураженні стопи у хворих на цукровий діабет // Acta medica Leopoliensia. – 2001. - Том VІІ.- № 2. – С.59-61.
Федоренко В.П., Федоренко А.В., Фартушок Н.В., Федорович О.М., Колінковський О.М., Федоренко Н.Й., Маркевич Ю.О., Глущук Р.В. Визначення оксиду азоту (NO2–) у хворих на цукровий діабет, ускладнений некротично-запальним ураженням стопи // Практична медицина. – 2001. - № 1. – С.51-54.
Федоренко В.П., Федоренко А.В., Загородній О.В., Смерека А.В., Бойко Р.Л., Трубич І.М. Діагностика і комплексне хірургічне лікування хворої з мультифокальною анаеробною неклостридіальною флегмоною та сепсисом на фоні вперше виявленого цукрового діабету // Acta medica Leopoliensia. – 2001. - Том VІІ.- № 4. – С.71-73.
Деклараційний патент. 29987А Україна, МКВ А 61В 10/00. Спосіб лікування хворих на цукровий діабет, ускладнений некротично-запальними ураженнями стопи / В.П. Федоренко, А.В. Федоренко /UA/. – 97115737; Заявлено 28.11.97; Опубл. 15.11.00. Бюл. № 6-11.
Федоренко А.В., Федоренко В.П., Смерека А.В., Бойко Р.Л., Усач О.Б. Діагностика та профілактика сепсису – ССЗВ на етапах комплексного хірургічного лікування хворих на цукровий діабет, ускладнений некротично-запальним ураженням стопи // Хірургія України. – 2002. - №2. – С.14-15.
Федоренко А.В., Федоренко В.П., Смерека А.В., Бойко Р.Л. Критерії ефективності комплексного хірургічного лікування некротично-запального ураження стопи у хворих на цукровий діабет // Матеріали ХХ зїзду хірургів України. Том 2. Тернопіль ,,Укрмедкнига”, 2002. – С. 436-437.
Федоренко А.В. Оптимальні параметри інсулінотерапії в комплексному лікуванні некротично-запальних уражень стопи у хворих на діабет // І-ий Міжнародний медичний конгрес студентів та молодих вчених: Тези доповідей. – Тернопіль, 1997. – С.207-208.
Федоренко А.В. Показання до застосування та особливості інсулінотерапії в комплексному хірургічному лікуванні некротично-запального ураження стопи у хворих на ІІ тип цукрового діабету // Матеріали ІV Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. Тернопіль, 2000. – С. 29-30.
Федоренко А.В. Клініко-лабораторні та біохімічні показники при некротично-запальному ураженні стопи у хворих на цукровий діабет // Матеріали ІІ Міжнародної наук. конф. студентів медиків та молодих лікарів. – Львів, 2001. – С. 172-173.