Шелковникова Олена Василівна. Поглиблення інтеграційних можливостей обліку в управлінні формуванням витрат підприємств водопровідно-каналізаційного господарства : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Укоопспілка. - Л., 2005.
Анотація до роботи:
Шелковникова О.В. Поглиблення інтеграційних можливостей обліку в управлінні формуванням витрат підприємств водопровідно-каналізаційного господарства. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналізі та аудит. Львівська комерційна академія. – Львів, 2005.
Дисертація містить дослідження теоретичних, методологічних і методичних положень у галузі бухгалтерського обліку, що проведено з метою поглиблення його інтеграційних можливостей в управлінні формуванням витрат.
В контексті вирішення завдання досліджено організаційні та технологічні особливості водопровідно-каналізаційних підприємств, які використано для формування організаційної структури центрів витрат і центрів відповідальності та переліку сфер діяльності - основи інформаційної моделі витрат.
Обґрунтовано доцільність застосування системного підходу та вироблено його логіку, що дозволяє посилити зв’язки обліку з іншими функціями в управлінні формуванням витрат.
Розроблено класифікацію витрат, що враховує результати попередніх досліджень і принципові організаційні та технологічні особливості водопровідно-каналізаційних підприємств. На основі розробленої класифікації побудовано матричну інформаційну модель витрат, яка розкриває взаємозв’язки групувань за відповідними класифікаційними ознаками, а також визначає склад і якісні характеристики витрат в основних центрах виникнення та відповідальності.
Виділено та проаналізовано дискусійні, необґрунтовані та недопрацьовані питання управлінського обліку, що є підґрунтям доведення доцільності використання об’єктно-цільового підходу в управлінні витратами. При цьому підтримано варіант, що базуються на інтегруванні в організаційних структурах відповідної об’єктної орієнтації двох груп функцій – оперативно-технічних та інформаційно-економічних. Удосконалено модифікацію цього варіанту виходячи із загальної логіки підходу, специфіки підприємств галузі та власних досліджень щодо складу об’єкту й інтегрування функцій. Запропоновано варіант організаційної структури, що дозволяє впровадити цей підхід у практику управління водопровідно-каналізаційними підприємствами.
Розроблено систему інформаційних моделей витрат водопровідно-каналізаційних підприємств, в якій вони детально розкриті за сферами діяльності, центрами виникнення та центрами відповідальності, технологічними стадіями, елементами, статтями. З метою розширення оперативних можливостей обліку запропоновано систему показників, яка в нашому випадку доповнює бухгалтерську інформацію про витрати необхідними даними.
Запропоновано аналітичну модель відхилень, яка у поєднані з використанням рахунків-екранів, дозволяє не тільки оперативно встановлювати їх, а також узагальнювати відхилення за центрами виникнення та відповідальності.
Обґрунтовано, що у ході проектування автоматизованих систем водопровідно-каналізаційних підприємств обов’язковим є дотримання принципу підпорядкованості структури інформаційної системи принципам організації обліку та моделювання.
Основні теоретичні та методологічні результати роботи використані у практичній діяльності окремих підприємств водопровідно-каналізаційного господарства та у навчальному процесі Кіровоградського національного технічного університету.
На основі проведених досліджень у дисертаційній роботі здійснене рішення актуального науково-практичного завдання теоретичного та методичного обґрунтування, пов’язаного з поглибленням інтеграційних можливостей обліку в управлінні формуванням витрат. Основними висновками і результатами дослідження є такі:
1. Облік - це одна з основних функцій управління, яка має не просто забезпечувати необхідною інформацією керівництво підприємства, а взаємодіяти з іншими функціями: плануванням, контролем, аналізом та регулюванням з метою забезпечення високої ефективності управління в цілому. Системний підхід до рішення поставленої у роботі мети охоплює усі функції управління, а це виходить за її рамки. Тому він використаний тільки в одному напрямку – поглибленні інтеграційних можливостей обліку в управлінні формуванням витрат підприємств системи водопровідно-каналізаційного господарства.
2. Між групуваннями витрат, що запропоновані автором, за окремими класифікаційними ознаками, існує органічний взаємозв'язок, вони багато в чому „перетинаються”, і це відображається у деталізації класифікацій і побудові інформаційних моделей витрат. Зокрема, витрати за відношенням до стадій технологічного процесу є деталізацією витрат сфери виробництва, виділених в іншій класифікації. У свою чергу, останні поділяються за складом на витрати окремих цільових напрямків, а за зв'язком з нормами - на нормативні, понад нормативні тощо. Із цього випливає, що класифікація витрат є багатоступеневою, поєднує й інтегрує групування витрат за різними класифікаційними ознаками.
3. Організаційні та технологічні особливості водопровідно-каналізаційних підприємств, концептуальні рішення стосовно перебудови системи управління і належно обґрунтовані принципи бухгалтерського обліку, - дають підстави запропонувати модель організаційної структури, що дозволяє інтегрувати оперативно-технічні й інформаційні функції управління на зазначених підприємствах.
4. Детальний склад і зміст витрат у моделях аналітичного бухгалтерського обліку та представлений взаємозв’язок між групуваннями витрат підприємства дають можливість сформувати модель руху інформації на субрахунках бухгалтерського обліку. Доповнення моделей якісною інформацією являє собою утворення системи показників, що є невід’ємною складовою єдиної інформаційної бази для розробки необхідних управлінських рішень.
5. Облік відхилень від норм витрачання ресурсів має галузеву спрямованість і враховує особливості різних сфер діяльності підприємства. Такий підхід дозволяє не тільки оперативно встановити відхилення у витрачанні запасів і зробити їх узагальнення за будь-який період часу стосовно окремих видів запасів, а також узагальнити відхилення за центрами виникнення та відповідальності. Для цього розроблено моделі регістрів і методику формування відхилень на рахунках та субрахунках бухгалтерського обліку.
6. У побудові сучасного підприємства можливо виділити два взаємопов’язані процеси: формування виробничо-організаційної структури та структури, що здійснює управління інформаційними потоками, що виникають внаслідок діяльності підприємства. Необхідним атрибутом останньої є інструментарій у вигляді комп’ютерної інформаційної системи. Принципи проектування автоматизованої системи водопровідно-каналізаційних підприємств, що узгоджуються з принципами організації та моделювання, дають можливість створити інформаційну систему підприємства, що переводить усі практичні рішення у площину найбільшої дієвості.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
1. Валуєв Б.І., Шелковнікова О.В. Системний підхід до розвитку обліку витрат виробництва промислового підприємства // Збірник наукових праць Одеського державного економічного університету: Вісник соціально-економічних досліджень. Вип.16. – Одеса: ОДЕУ, 2004 – С. 46-53. (0,91 друк. арк., особистий внесок здобувача: обґрунтовано і розроблено складові системного підходу – 0,46 друк. арк.).
2. Валуєв Б.І., Шелковнікова О.В. Витрати водопровідно-каналізаційних підприємств: класифікаційний аспект // Труды Одесского политехнического университета: Научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. – Одесса, 2004. – Спецвыпуск: в 3-х т. – Т.2. – С. 132-135. (0,52 друк. арк., особистий внесок здобувача: уточнено класифікацію витрат водопровідно-каналізаційних підприємств, яка розкриває взаємозв’язки групувань за відповідними класифікаційними ознаками – 0,26 друк. арк.).
3. Валуєв Б.І., Шелковнікова О.В. Проблемні питання обліку витрат виробництва водоканалізаційних підприємств // Экономические инновации. Вып.19. Приоритеты преобразований в экономике. – Одеса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2004 – С. 188-194. (0,36 друк. арк., особистий внесок здобувача: досліджено та окреслено певне коло проблем обліку витрат практики водопровідно-каналізаційних підприємств – 0,18 друк. арк.).
4. Шелковнікова О.В. Оподаткування податком на додану вартість бюджетних дотацій і субсидій, що виникають в наслідок надання послуг водопостачання та водовідведення // Вісник НТУ „ХПИ” 23’2003 Харків – С. 224-226. (0,18 друк. арк.).
5. Шелковнікова О.В. Особливості бухгалтерського обліку дотацій, пільг та субсидій, що виникають по послугам водопостачання та водовідведення // Наукові праці КДТУ. Экономические науки. – 2003. - №5 Ч.2. – С. 530-537. (0,42 друк. арк.).
6. Шелковнікова О.В. Класифікації та інформаційні моделі витрат водопровідно-каналізаційних підприємств // ДНУ “Економіка: проблеми теорії та практики” – 2004. – Випуск 154: В 5 т. Том 2. – С. 589-601. (0,85 друк. арк.).
7. Шелковникова О.В. Цілісність системи бухгалтерського обліку – альтернативний підхід до концепції розподілу обліку на фінансовий та управлінський // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. вип. 7, ч. I – Кіровоград: КНТУ, 2005 – С. 477-484. (0,48 друк. арк.).
8. Шелковнікова О.В. Особливості водопровідно-каналізаційних підприємств у обліку центрів витрат і центрів відповідальності // Збірник наукових праць Одеського державного економічного університету: Вісник соціально-економічних досліджень. Вип.19. – Одеса: ОДЕУ, 2005 – С. 345-349. (0,65 друк. арк.).
9. Шелковнікова О.В. Шляхи розширення оперативних можливостей системи обліку витрат водопровідно-каналізаційних підприємства // ДНУ “Економіка: проблеми теорії та практики” – 2005. – Випуск 203: Том 4. – С. 1195-1204. (0,6 друк. арк.).
В інших виданнях:
10. Шелковнікова О.В. Послуги водопостачання та водовідведення і момент виникнення податкових зобов’язань з ПДВ// Труды IV международной научно-практической конференции "Исследование и оптимизация экономических процессов (Оптимум -2003)". – Харьков НТУ „ХПИ”, 2003. Ч.I. – С. 18-19. (0,12 друк. арк.).
11. Шелковнікова О.В. Цілісність системи бухгалтерського обліку – альтернативний підхід до концепції розподілу обліку на фінансовий та управлінський // Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції „Удосконалення системи обліку, аналізу та аудиту як складової інформатизації суспільства”. - Тернопіль-Мукачево: ТАНГ; МТУ, 2004. – С. 400-407. (0,42 друк. арк.).