Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Медична психологія


Лях Сергій Богданович. Подружня дезадаптація та її психокорекція при ананкастному розладі особистості у чоловіків : Дис... канд. наук: 19.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

С.Б.Лях. Подружня дезадаптація та її психокорекція при ананкастному розладі особистості у чоловіків. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 19.00.04 – медична психологія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. – Харків, 2009.

Дисертація присвячена вивченню стану подружньої адаптації у чоловіків з ананкастним розладом особистості (АРО). Обстежено 93 подружні пари з використанням системного міждисциплінарного підходу до визначення причин, умов, механізмів розвитку подружньої дезадаптації. Визначені соціальні, психологічні, соціально-психологічні, біологічні чинники розвитку порушень подружньої адаптації. Встановлені форми подружньої дезадаптації при АРО у чоловіків. Виявлені порушення соматосексуального, психосексуального розвитку, рівень самооцінки, особистісні особливості чоловіків з АРО. Виявлено особливості подружніх відносин в залежності від перебігу психопатологічного процесу. Запропоновано психокорекційні заходи з метою покращення стану подружньої адаптації з використанням методів раціональної, когнітивної психотерапії, аутогенного тренування, статеворольового, сексуально-еротичного тренінгу. Система психокорекційніх заходів базувалась на принципах комплексності, диференційованості, послідовності, етапності і була адресована до трьох підсистем особистості – інтраіндивідної, метаіндивідної, інтеріндивідної. Вона була спрямована на покращення міжособистісних стосунків, підвищення рівня емпатії, адаптацію загальної й сексуальної поведінки. Застосування цієї системи виявилося достатньо ефективною у 56,5% подружніх пар з сексуальною й у 59,5% з соціально-психологічною формою подружньої дезадаптації.

  1. У дисертаційній роботі теоретично обгрунтовано і отримано нове рішення наукової задачі розвитку подружньої дезадаптації при ананкастному типі розладу особистості у чоловіків. Задача вирішена з позицій системного підходу з метою розробки ефективних методів психокорекції подружньої дезадаптації.

  2. При ананкастному розладі особистості у чоловіків було виділено дві форми розвитку подружньої дезадаптації: 1)Сексуальна дезадаптація, обумовлена сексуальною дисфункцією у чоловіків ( 61 подружня пара, 67 + 5% - перша група);

2) Соціально-психологічна дезадаптація при АРО у чоловіків (32 подружні пари, 33 + 5% - друга група).

  1. Розвиток подружньої дезадаптації при ананкастному розладі особистості у чоловіка обумовлюється особистісними рисами хворих, порушенням міжособистісних відносин чоловіка й жінки у зв'язку з патохарактерологічними особистісними особливостями чоловіка, особливостями організації загальної й сексуальної поведінки чоловіків, а також з неправильними формами реагування й поведінкн їхніх дружин.

  2. Для осіб з ананкастним розладом особистості характерне порушення темпів психосексуального розвитку у 57% пацієнтів і статеворольової поведінки у 95% обстежених. У них має місце внутрішньоособистісний конфлікт, пов'язаний з наявністю з одного боку, специфічних для даної аномалії особистості патохарактерологічних рис, з іншого - порушенням міжособистісних стосунків.

  3. Причиною розвитку подружньої дезадаптації при АРО у чоловіка є сполучене ураження психологічного компоненту сексуального здоров'я (внаслідок розвитку внутрішньоособистісного конфлікту у чоловіка й неприйняття
    дружиною його характерологічних особливостей), соціально-
    психологічного компоненту (внаслідок міжособистісного конфлікту чоловіка й жінки), психічної складової біологічного компоненту (в результаті наявності АРО у чоловіка) й емоційних реакцій дружини на патохарактерологічні особливості чоловіка і подружню дезадаптацію. Порушення інформаційно-оцінної складової соціального компоненту визначалось через низький рівень поінформованості чоловіка й жінки в області психогігієни статевого життя, ураження нейрогуморальної складової біологічного компоненту - через ретардацію пубертатного розвитку з формуванням варіантів слабкої статевої конституції у чоловіків і жінок. Це сприяє розвитку подружньої дезадаптації та ускладнює її перебіг.

  4. При АРО у чоловіків відбувається зміщення ціннісних орієнтацій, що є одним з факторів, який приводить до невідповідності їх у чоловіка й жінки й служить чинником, що дестабілізує подружні відносини. Сприяють розвитку подружньої дезадаптації і погіршують її перебіг розбіжність у чоловіка і жінки типів сексуальної мотивації, сексуальної культури, та невідповідність у подружніх парах психосексуальних типів чоловіка й жінки.
    Переважна більшість пацієнтів з АРО належать до агресивного варіанту типу чоловік-чоловік.

7. Статеворольова структура чоловіків, що страждають на АРО є незрілою. Для чоловіків першої групи з даною аномалією особистості характерний високий рівень феміиінності (показник IS>1), а для жінок – дуже високий (показник IS>2,025).

Для чоловіків другої групи характерним був андрогінний тип (показник IS від – 1 до + 1) особистості, причому показники маскулінності та фемінінності мали низькі значення. У жінок другої групи було виявлено маскулінний (показник IS<1) тип особистості.

8. Для чоловіків першої групи характерними були середні показники загальної агресивності та агресивної мотивації, а показник ворожості був на границі з нормальними значеннями цього індексу. Для чоловіків і жінок другої групи є характерними високі значення індексів агресивності, ворожості й агресії, що свідчить про деструктивну спрямованість агресивності й тому не тільки провокує, а й викликає подружні конфлікти. Найбільш характерним засобом урегулювання конфліктів у першій групі є компроміс. Майже половина чоловіків і третина жінок другої групи уникали конфліктів і ухиляються від адаптованого вирішення конфліктних ситуацій. . 9. Корекція порушень подружньої адаптації у чоловіків з АРО повинна являти собою систему послідовно проведених заходів, спрямованих, з одного боку, на компенсацію проявів специфічного розладу особистості й нівелювання патохарактерологічних рис, і, з іншого боку, на психотерапевтичну корекцію подружньої дезадаптації, що має бути проведена з урахуванням індивідуальних особливостей організації сексуальної поведінки чоловіка й жінки та поінформованості в області психогігієни статевого життя.

Публікації автора:

1. Лях С. Б. Система мотивационного обеспечения сексуального поведения при ананкастном расстройстве личности у мужчин /С. Б.Лях // Медицинская психология. – 2006. – Т.1, №4 С. 59–61.

2. Лях С. Б. Дезадаптация супружеской пары при ананкастном расстройстве личности у мужа /С. Б.Лях //Медицинская психология. – 2008. – Т.3, №1 С.78–81.

3. Лях С. Б. Особенности психосексуального и соматосексуального развития при ананкастном расстройстве личности у мужчин / С. Б.Лях // Журнал психиатрии и медицинской психологи. – 2008.– № 2 (19). – С.54–59.

4. Лях С. Б. Особенности формирования сексуального поведения у мужчин при ананкастном расстройстве личности у мужчин / С. Б.Лях // Медицинская психология. – 2008. – Т.3 № 3. С.83–86.

5. Лях С. Б. Состояние супружеской адаптации при ананкастном расстройстве личности у мужчин / С.Б.Лях // Медицинская психология. – 2008. – Том 3, №4. – С.49–53.