Теоретично обґрунтовано і експериментально підтверджено, що внутрішні протиріччя між ефектом пластифікації бетонної суміші і затриманням ранньої міцності бетону, які супроводжують їх виробництво та використання, можна вирішувати з врахуванням структурних та хімічних особливостей золи-винесення, присутньої в складі пуцоланового цементу, що сприяє покращенню легкоукладальності та уповільненню її зміни при транспортуванні; в комплексі з визначеними за вибірковістю дії до пуцоланових цементів хімічними добавками з групи суперпластифікаторів різної природи це забезпечує підвищення ефективності таких сумішей при отриманні високофункціональних бетонів для монолітного будівництва. Встановлено закономірності структуроутворення пуцоланових цементів в присутності суперпластифікатора і показано, що тривалість першої стадії більш ніж в 2 рази подовжується порівняно з непластифікованим беззольним аналогом; водночас, використання суперпластифікатора в системі «портландцемент – зола-винесення – суперпластифікатор» забезпечує її активність, в т.ч. ранню, що не поступається активності прийнятого аналога. Показано, що раціональне використання пуцоланових цементів в пластифікованих товарних бетонних сумішах забезпечується за умови вирішення задачі оптимізації системи «портландцемент – зола-винесення – суперпластифікатор» за критеріями якості бетону - мінімальної водопотреби бетонних сумішей, їх життєздатності, міцності в ранньому і проектному віці. Кращі показники отримані при вмісті золи-винесення в складі цементу від 23 до 35% із використанням суперпластифікатора безсульфатної групи поліакрилатного типу. Такий склад пуцоланової системи визначає порову структуру бетону з мінімальним об’ємом відкритих капілярних пор (від 3,0 до 3,5%) при мінімальних значеннях показника їх середнього розміру (в межах 0,5) і максимальній однорідності за розміром, що створює 20...80% резерву для розвитку міцності за часом. На основі оптимізованої пуцоланової системи запроектовано склади пластифікованих товарних бетонних сумішей, які характеризуються відповідністю легкоукладальності марці Р5 впродовж 2 год після замішування і значеннями В/Ц на 9...24% меншими розрахункових для забезпечення проектного класу бетону за міцністю В30, що створює передумови для зменшення витрати суперпластифікатора до нижньої нормованої виробником границі. Цементи досліджених складів віднесені до ПЦЦ IV/А–400Р і ПЦЦ IV/А–500 і на їх основі розроблено рецептуру пластифікованих бетонів, що характеризуються відповідністю нормативним вимогам за повним комплексом експлуатаційних властивостей, в т.ч.:
міцністю на стиск після 3 діб тверднення від 22 до 26,3 МПа; міцністю на стиск в проектному віці від 49,4 до 50,6 МПа; марками за водонепроникністю від W2 до W4; призменною міцністю від 30,8 до 43,7 МПа; міцністю на осьовий розтяг від 1,97 до 2,37 МПа; модулем пружності на стиск і розтяг від 34,4.10-3 до 37,5.10-3 МПа; коефіцієнтом Пуасона від 136.10-3 до 168.10-3. Характер мікро-, мезо- і макроструктури бетону визначають зафіксовані показники його морозостійкості (марка не менше F150), кінетика зростання міцності на стиск (до 25% у річному віці), що разом з відповідними експлуатаційними властивостями є основою довговічності бетону на основі цементу, в якому зола-винесення виконує функції пуцолани та наповнювача. Показано, що впровадження розробки в системі ВАТ „ДБК-4” дозволяє підвищити ефективність товарних бетонних сумішей і забезпечити високу функціональність бетонів на їх основі. Економічний ефект від впровадження розробки становить 44,32 грн. на 1 м3 бетону і досягається за рахунок скорочення витрат на цемент в межах 47%, що визначає зменшення собівартості сировинних матеріалів в 1 м3 бетонної суміші розробленого складу на 18,8% у порівнянні з базовим. Показано, що вжиття заходів екологічної безпеки, врахування особливостей використання золи-винесення при виробництві бетонних сумішей, забезпечення поопераційного контролю їх якості і статистичний контроль якості бетону стали передумовою 4-х кратного зростання об’ємів використання золи-винесення при виробництві бетонних сумішей низької енергоємкості, в т.ч. товарних, на заводі ЗБВ ВАТ „ДБК-4”: з 706 тон у 1998 р. до 2745 тон у 2005 р.
Основні положення дисертації викладено у працях: Величко О.В., Старчук В.Н., Шилюк П.С. Нові залізобетонні конструкції та збірно-монолітні багатоповерхові житлові будинки для виконання соціальних програм в м. Києві // Тези доповідей науково-практичної конференції „Бетони, розчини, добавки. Технології виконання бетонних робіт в літніх умовах. Декоративні бетони”. – Київ, 2004. – С. 11-13. Шилюк П.С., Гоц В.І., Рунова Р.Ф., Руденко І.І. Поліфункціональні добавки на основі поліакрилатів у пуцоланових цементах // Будівництво України. – 2004. -№7. - С.28-32. Шилюк П.С., Гоц В.І., Руденко І.І. Використання суперпластифікатора С-3 в пуцоланових цементах // Строительные материалы и изделия. – 2004. - №3. - С.2-4. Шилюк П.С., Гоц В.І., Руденко І.І. Використання суперпластифікатора С-3 в пуцоланових цементах // Материалы VI Международной научно-практической конференции «Дни современного бетона». - Запорожье, 2004. - С. 224-228. Шилюк П.С., Гоц В.І., Рунова Р.Ф., Руденко І.І. Використання пластифікованих пуцоланових цементів у товарних бетонних сумішах // Будівництво україни. – 2004. - №8. - С.23-27. Рунова Р.Ф., Руденко И.И., Гоц В.И., Шилюк П.С. Снижение расхода цемента как путь обеспечения долговечности бетона // Міжвідомчий науково-технічний збірник „Науково-технічні проблеми сучасного залізобетону”. – Київ, НДІБК. - Т. 2. - 2005. - С. 42-50. Чистяков В.В., Гоц В.И., Гелевера А.Г., Дударь М.И., Шилюк П.С. Гидратация и структурообразование цементных систем с добавками акрилатов // Труды 2-й Всероссийской (Международной) конференции „Бетон и железобетон – пути развития”. – Москва, НИИЖБ. – Т.6. – 2005. Рунова Р.Ф., Руденко И.И., Гоц В.И., Шилюк П.С. Эффективность действия суперпластификаторов в бетонных смесях на основе пуцоланового цемента // Збірник наукових праць „Ресурсоекономні матеріали, конструкції, будівлі та споруди” Національного університету водного господарства та природокористування. - Випуск 13. – Рівне, 2005. – С.86-95. Рунова Р.Ф., Руденко И.И., Гоц В.И., Шилюк П.С. Использование пуцоланового цемента для решения некоторых проблем технологии товарного бетона // Будівельні матеріали, вироби та санітарна техніка: Наук.-техн. зб. - 2005. - № 20. - С. 15-19. Шилюк П.С. Товарні бетонні суміші на основі пуцоланових цементів у товарних бетонних сумішах // Будівництво України. – 2006. - №2. - С.25-29.
|