Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Сюркало Богдан Іванович. Планування в системі управління фінансами банківських установ : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Сюркало Б.І. Планування в системі управління фінансами банківських установ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. – Державний вищий навчальний заклад “Українська академія банківської справи Національного банку України”, Суми, 2008.

У дисертації досліджено теоретичні та практичні засади планування в системі управління фінансами банківських установ. Розглянуто сутність процесу фінансового планування та визначено шляхи його вдосконалення на основі використання системи ефективного фінансового планування та комплексної моделі динамічного планування фінансових процесів.

У роботі визначено напрямки вдосконалення фінансового планування в банку, зокрема, обґрунтовано необхідність застосування технології управління фінансами на основі системи збалансованих показників, конкретизовано основні недоліки сучасного фінансового планування в банку та визначено напрями його вдосконалення – використання фінансового моніторингу в банку з метою підвищення ефективності рівня фінансового планування; розроблено методику визначення мінімальної ставки розміщення ресурсів на основі використання нормативного методу управління витратами.

У дисертації наведено теоретичне обґрунтування і запропоновано нове вирішення наукової задачі, що виявляється в розробці науково-методичних підходів і практичних рекомендацій, спрямованих на удосконалення організації планування в системі управління фінансами банківських установ.

За результатами дисертаційного дослідження зроблено наступні висновки та пропозиції науково-теоретичного і прикладного характеру:

1. Проаналізовано теоретичні засади фінансового планування в банках та надано визначення фінансовому плануванню як процесу розробки системи фінансових планів і планових показників розвитку банку з метою забезпечення необхідними банківськими ресурсами та підвищення ефективності його фінансової діяльності в майбутньому періоді.

2. У ході проведеного аналізу функціонування банківської системи виявлено основні чинники, що впливають на якість фінансового планування у банках, основні тенденції розвитку фінансового ринку, та вплив цих змін на систему управління фінансами банків.

3. У процесі дослідження основних недоліків планування фінансової діяльності банківських установ було встановлено, що рівень науково-методичного висвітлення процедури та складових фінансового планування в банках не відповідає сучасному стану потреб вітчизняної банківської сфери. Існує значна кількість питань, пов’язаних з відсутністю комплексного підходу до фінансового планування. Це не дозволяє отримувати достатнього ефекту фінансового планування в банку та створює умови лише для ринкового виживання.

4. На основі узагальнення теоретичних підходів досліджено сутність та необхідність застосування технології управління фінансами як основи фінансового планування банківської системи та запропоновано систему організації фінансового планування, засновану на використанні технологій управління фінансами банку.

5. Розкрито значення та особливості використання технології бюджетування як нормативного методу фінансового планування банківських установ, виокремлено характерні особливості бюджетування, охарактеризовано розробку бюджетів різного рівня та напрямів діяльності, організації контролю за їх виконанням, аналізу відхилень від бюджетних показників та внесення відповідних коригувань з метою узгодження і досягнення намічених результатів на всіх рівнях управління.

6. З метою вирішення задачі ефективного фінансового планування пропонується методика, згідно з якою відбувається орієнтування на технологію управління фінансами як на процес управління в довгостроковому періоді, що складається з взаємопов’язаних функцій забезпечення ефективності фінансового планування. Визначено, що незважаючи на високий рівень якості розробленої фінансової стратегії, безпосереднім гарантом її виконання виступає використання однієї з технологій управління фінансами, яка поєднує в собі взаємозв’язок між декларованими стратегічними цілями та планами і їх безпосередньою реалізацією на практиці.

7. Доведено необхідність застосування фінансового моніторингу як необхідної передумови використання комплексної системи планових фінансових показників, що визначається як складова системи фінансового планування банку, на основі якої формується єдина база даних планування діяльності при безперервному зборі, систематизації та обробці інформації.

8. Запропоновано використання нормативного методу на основі мінімальної ставки розміщення для уникнення проблеми нарощування обсягу операцій банку за високого рівня необґрунтованих витрат, оскільки цей метод забезпечує беззбиткове функціонування банку при відповідній зміні вартості окремих статей пасиву або прибутковості окремих статей активів, та застосування методики визначення скоригованого на ризик капіталу.

9. Запропоновано комплексну модель динамічного планування фінансових процесів банку, адаптовану до сучасних ринкових умов з врахуванням характерних особливостей банківської діяльності для забезпечення ефективного стратегічного планування в банківських установах.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

1. Сюркало Б.І. Методологічні засади організації фінансового моніторингу // Вісник Української академії банківської справи. – 2003. – № 2(15). – С. 34-37 (0,3 друк. арк.).

2. Сюркало Б.І. Організація фінансового моніторингу в системі управління фінансовими результатами діяльності комерційного банку // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. Т. 10. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, УАБС, 2004. – С. 160-165 (0,3 друк. арк.).

3. Сюркало Б.І. Вдосконалення методів сценарного розвитку подій в процесі формування фінансового плану // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: Збірник наукових праць. – Рівне, 2006.– С. 167-174 (0,7 друк. арк.).

4. Сюркало Б.І. Побудова моделі фінансового планування // Збірник наукових праць “Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України” Т. 15. –Суми: УАБС НБУ, 2006. – С. 198-204 (0,35 друк. арк.).

5. Сюркало Б.І. Практичні аспекти застосування технологій бюджетування в комерційних банках // Вісник Української академії банківської справи. – 2006. – № 2(21). – С. 47-52 (0,5 друк. арк.).

6. Школьник І.О., Сюркало Б.І. Удосконалення організації фінансового планування в банках // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. – Т. 22. – Суми: УАБС НБУ, 2007. – С. 353-359 (0,3 друк. арк., особисто автору належить 0,15 друк. арк.).

7. Сюркало Б.І. Сучасні методи планування розміру капіталу банку // Вісник Хмельницького національного університету. Серія “Економічні науки”. – Т. 1. – 2008. – С. 121-126 (0,5 друк. арк.).

8. Сюркало Б.І. Особливості планування в системі управління фінансами банку // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 235. В 5 т. Том 2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С. 542-547 (0,7 друк. арк.).

Публікації у матеріалах наукових конференцій

9. Сюркало Б.І. Технологія управління фінансами: визначення сутності та актуальні проблеми // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. Тези доповіді (3-5 червня 2005 р.). – Луцьк: РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005.– С. 793-794 (0,1 друк. арк.).

10. Сюркало Б.І. Планування в системі управління фінансами банківських установ // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник тез доповідей Х Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Т. 2. – Суми: УАБС НБУ, 2007. – С. 61-62 (0,2 друк. арк.).

11. Сюркало Б.І. Роль фінансового моніторингу у формуванні системи збалансованих показників на підприємстві // Проблеми забезпечення економічного розвитку підприємств: Матеріали Всеукраїнської наукової конференції молодих науковців. – Донецьк: ДонУЕП, 2005. – С. 287-289 (0,1 друк. арк.)

12. Сюркало Б.І. Еволюція систем управління підприємством: сучасні технології управління // Сучасні аспекти фінансового управління економічного процесу: Матеріали Всеукраїнської науково-методичної конференції. – Севастополь: СевНТУ, 2005. – С. 168-170 (0,2 друк. арк.).