Федоренко Сергій Якович. Післяродовий гіпогонадизм у корів (клініко-експериментальні дані та розробка комплексної терапії) : дис... канд. вет. наук: 16.00.07 / Харківська держ. зооветеринарна академія. — Х., 2007. — 183арк. — Бібліогр.: арк. 139-167.
Анотація до роботи:
Федоренко С.Я. Післяродовий гіпогонадизм у корів (клініко-експериментальні дані та розробка комплексної терапії). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.07 – ветеринарне акушерство. Львівська національна академія ветеринарної медицини ім. С.3.Ґжицького. Львів, 2007.
За проведеними дослідженнями встановлено, що післяродовий гіпогонадизм дуже розповсюджена патологія у корів, особливо в другій половині зимового стійлового періоду утримання, реєструється згадана патологія у 49,7% корів від числа неплідних.
При післяродовому гіпогонадизмі у корів в органах ендокринної та статевої систем відбуваються значні морфологічні та функціональні зміни, в основному дистрофічного характеру. Розроблені та апробовані способи комплексної діагностики та терапії корів з післяродовим гіпогонадизмом з використанням комп’ютерних програм.
Доказано, що інтраабдомінальне введення вітамінно-гормональних препаратів направлене на реабілітацію ендокринних та статевих органів за рахунок активізації функції гіпофіза, стимуляцї синтезу фолікулостимулюючого гормону і активізації лютеогенеза. Бета-каротин, що міститьсяв препаратах відновлює струтуру яєчників корів і функціонального стану органів статевої системи за рахунок накопичення в їх організмі вітаміну А.
Ефективність комплексної терапії корів з післяродовим гіпогонадизмом знаходиться в прямій залежності від віку тварин та пори року. Найкращі результати отримано у корів віком 3-4 роки, дещо гірші 7 – ми річних і старших тварин. Тривалість періоду від початку лікування корів до відновлення циклічної функції яєчників вірогідно склала 10,1±5,1 дня, до проявлення першої стадії збудження статевого циклу достовірно склала 16,5±6,35 дня, показник заплідненості – 93,0 %, а кількість днів неплідності тривала в межах 40,9±9,49 дні.
У дисертації представлено нове вирішення проблеми симптоматичної неплідності корів, обумовленої післяродовим гіпогонадизмом в залежності від породи тварин, періоду їх утримання, віку з урахуванням морфофункціонального стану органів регуляції функції розмноження та органів статевої системи. На підставі отриманих даних розроблено комплексну програму діагностики та спосіб комплексної терапії неплідних корів, який показав високу терапевтичну і економічну ефективність, та дозволяє інтенсивно використовувати молочних корів в умовах господарств, з різною формою власності в галузі молочного скотарства України.
Післяродовий гіпогонадизм є розповсюдженою патологією яєчників корів, особливо в другій половині зимового стійлового періоду утримання, і реєструється у 49,7% випадків від числа неплідних тварин. При післяродовому гіпогонадизмі корів в органах ендокринної та статевої систем відбуваються замітні морфологічні і функціональні зміни, переважно дистрофічного характеру, які безперечно впливають на їх відтворну здатність.
Розроблено програму комплексної діагностики гіпогонадизму, яка включає проведення клінічних, біохімічнихакушерських, гінекологічних та сонографічнихдосліджень в умовах виробництва і вперше розроблено, запропоновано та впроваджено комп’ютерну програму виявлення патології, яка дозволяє своєчасно і ефективно застосовувати методи комплексної терапії неплідних корів.
Інтраабдомінальне введення вітамінно-гормональних препаратів «Каплаестрол» та «Каплагонін» сприяє відновленню функцій ендокринної і статевої систем, активізації функції гіпофіза, стимуляції синтезу фолікулостимулюючого гормону та активації фолікулогенезу і лютеогенезу, а в-каротин, що міститься в препаратах сприяє становленню структури та функціонального стану органів статевої системи у корів за рахунок накопичення в їх організмі вітамінуА.
Ультразвукове дослідження дозволяє проводити динамічний контроль відновлення яєчників у корів при гіпогонадизмі і оцінити терапевтичну ефективність застосованих препаратів. Так в перший день введення препаратів яєчники сягали довжини до 2 см, на 5-ий день - до 3 см , на 15-ий - до 3,5 см , а на 20-ий день – наближені до максимальних параметрів - 4 см.
Ефективність комплексної терапії корів з післяродовим гіпогонадизмом знаходиться в прямій залежності від віку тварин та пори року. Найкращі результати отримано у корів віком 34 роки, дещо гірші 7 – ми річних і старших тварин. Тривалість періоду від початку лікування корів до відновлення циклічної функції яєчників вірогідно склала 10,1±5,1 дня, до проявлення першої стадії збудження статевого циклу достовірно склала 16,5±6,35 дня, показник заплідненості – 93,0 %, а кількість днів неплідності тривала в межах 40,9±9,49 дні.
Розроблена і впроваджена комп'ютерна програма поправки дозування препаратів «Каплаестрол» та «Каплагонін» дозволяє конкретизувати дози препаратів з урахуванням породи корів, живої маси, віку, продуктивності, загального клінічного стану, показників колпоцитограми, строків проведення лікування тварин та стадії розвитку вищезгаданої патології.
Розроблений спосіб комплексної терапії корів з післяродовим гіпогонадизмом забезпечує скорочення періоду від родів до відновлення функції яєчників на 25,3 дні, тривалість періоду від початку лікування до реабілітації яєчників на 15,4 дні, зменшення тривалості періоду від родів до прояву першої стадії збудження статевого циклу на 29,2 дні, а від початку обробок на 20,2 дня, зростання заплідненості на 35,1% , зменшення індексу заплідненості на 1,32 та кількість днів неплідності на 40,2 дні.
Економічна ефективність склала 739,97 грн. на одну корову, або 82,21 грн. на 1 гривню затрат.
Публікації автора:
1. Кошовий В.П., Іванченко М.М., Федоренко С.Я. Особливості реабілітації репродуктивної функції після тривалої дефіцитної годівлі корів // Збірник наукових праць Харківської державної зооветеринарної академії. Харків, 2003. Вип. 11 (35), част. 2. –С.222-227. (Дисертант провів науково-практичні досліди і написав статтю).
2. Кошовий В.П., Федоренко С.Я. Розробка комплексної діагностики післяродового гіпогонадизму у корів // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. Луганськ, 2004. №35/47. С.86-89. (Дисертантом проведено апробацію розробленої програми комплексної діагностики в умовах господарства, встановлено поширеність постнатального гіпогонадизму корів).
3. Кошовий В.П., Федоренко С.Я., Ващенко М.М. Розробка та апробація способів комплексної терапії корів з післяродовими гонадопатіями // Вісник Сумського національного аграрного університету. №2(11). Суми, 2004. С.85-88. (Дисертант безпосередньо брав участь у розробці і апробації способу лікування корів з післяродовим гіпогонадизмом).
4. Федоренко С.Я. Результати лікування корів з післяродовим гіпогонадизмом // Вісник Сумського національного аграрного університету. Суми, 2004. №2(11). С.138-140.
5. Кошовий В.П., Бондаревський М.М., Федоренко С.Я. Післяродові цервікс- та гонадопатії у корів, розробка способів комплексної діагностики та терапії // Міжвідомчий тематичний збірник Української академії аграрних наук, наукове видання «Ветеринарна медицина». Харків, 2005. Вип. 85, том 1. С.595-597. (Дисертант провів науково-практичні досліди і написав статтю).
6. Федоренко С.Я. Аналіз деяких різнобіжностей ефективності комплексної терапії корів з післяродовим гіпогонадизмом // Вісник Сумського національного аграрного університету. Суми, 2005. №1-2(13-14). С.53-57.
7. Федоренко С.Я. Структурні та функціональні зміни ендокринних та статевих органів кролиць і корів при застосуванні препаратів “Каплаестрол” і “Каплагонін” // Збірник наукових праць Харківської державної зооветеринарної академії. Харків, 2006.-Вип. 13 (38), част. 2. С.259-263.
8. Кошовий В.П., Федоренко С.Я. Спосіб комплексної терапії корів з післяродовим гіпогонадизмом // Ветеринарна медицина України. – 2006. № 11. С.15-17. (Дисертант провів науково-практичні досліди, узагальнив результати досліджень і написав статтю).
9. Деклараційний патент на корисну модель № 17989, Україна, А 61 D 1/00; А 61 D 19/02; А 01 К 67/02 / Федоренко С.Я., Кошовий В.П. «Спосіб терапії корів з післяродовим гіпогонадизмом» Заявл. 03.05.2006. Опубл. 16.10.2006.Бюл.№10. 2006 р. (Дисертант брав участь у проведені науково-практичних дослідів, узагальненні результатів досліджень, оформлені патенту).