1. Проведені дослідження генетичних резерватів сосни звичайної Київського Полісся показали, що, не дивлячись на досить високу продуктивність соснових лісів, вони поступово втрачають свої властивості, про що свідчить висока частка ослаблених і сухостійних дерев. Для збереження генофонду сосни звичайної необхідно створювати штучні насадження із потомств плюсових дерев, кандидатами в які є відібрані 121 дерево.
2. Шишки із генетичних резерватів мають переважно пірамідальну (58%) та гачкувату (42%) форми апофізу, сіро-зелений (56%), коричневий (20%) та червоно-коричневий (24%) кольори; середні: довжину 4,3 см, ширину 2,1 см, масу 7,4 г. Шишки клонів плюсових дерев сосни звичайної мають переважно гачкувату (52%) та пірамідальну (42%) форму апофізу, сіро-зелений (57%), червоно-коричневий (23%) та коричневий кольори. Середня довжина шишок становить 4,6 см, ширина - 2 см, маса - 8 г. Штучно створена популяція з плюсових дерев Київського Полісся за ознаками шишок найбільш суттєво відрізняється від генетичних резерватів за формою апофізу.
3. Насіння плюсових дерев сосни звичайної генетичних резерватів та архіву клонів істотно відрізняються за кольором. Насіння генетичних резерватів переважно чорного (71%), коричневого (12%) і строкатого (12%) кольору, а клони плюсових дерев, на відміну від генетичних резерватів, мають насіння чорного й коричневого кольору, доля кожного з яких становить близько 40%.
4.Серед плюсових дерев сосни звичайної Київського Полісся є значний відсоток дерев із генетично обумовленою частковою стерильністю, який сягає 15%.
5. Насіння відібраних клонів сосни звичайної Київського Полісся відзначається високою якістю. Так, середня для клонів плюсових дерев енергія проростання насіння має однакову з їх лабораторною схожістю величину, яка сягає 90%. В цілому лабораторну схожість вище 80% мають 86% представлених на архівно-маточній плантації клонів плюсових дерев сосни.
6. За біометричними ознаками вирощені у розсаднику сіянці із генетично покращеного насіння й насіння сосни звичайної виробничого збору суттєво не відрізняються. Якість вирощуваних однорічних сіянців сосни звичайної залежить в першу чергу не від походження насіння, а від агротехніки їх вирощування та погодних умов.
7. Схожість насіння сосни звичайної з генетичних резерватів Київського Полісся в умовах закритого грунту є досить високою і за роки спостережень коливається в межах 83 – 87%. Це свідчить про те, що навіть старі резервати сосни мають високу якість насіння.
8. Сіянці з насіння клонів плюсових дерев, вирощені в умовах закритого грунту, за висотою істотно перевищують сіянці сосни звичайної з насіння генетичних резерватів та з насіння виробничого збору.
9. Вирощувати садивний матеріал сосни із генетично покращеного насіння найбільш доцільно в закритому грунті. Цим досягається ефективне використання насіння та високий вихід стандартного садивного матеріалу.
10. Сім’ї випробувальних культур, створених з насіння плюсових дерев, перевищують контрольні варіанти за висотою та діаметром і мають кращі показники якості стовбурів. Найбільша величина впливу генетичних факторів простежується на рості за висотою. За абсолютними значеннями вона найбільш суттєва у 5- та 10-річному віці (12%), у 15-річному віці зменшується до 5%, а у 24-річному віці становить 8%. Відповідно і перевищення за висотою є найбільшим у 5-річному віці – 15%, з віком поступово зменшується і у 24-річному віці становить лише 4%. Тому попередню оцінку росту потомств плюсових дерев слід проводити до 10-річного віку, коли генетична складова дисперсії ознак є найбільшою.
11. Попередній відбір плюсових дерев у випробувальних культурах необхідно проводити після проходження насадженням першого етапу диференціації дерев, який у випробувальних культурах, створених за схемою 3х1м, настає у віці 15–20 років.
12. За результатами проведених досліджень у випробувальних культурах відібрано 60 плюсових дерев, які доцільно використати при створенні плантацій сосни другого порядку.
Результати проведених досліджень дають підстави рекомендувати виробництву наступне:
- відтворення генетичних резерватів сосни звичайної в умовах Київського Полісся необхідно проводити шляхом створення штучних насаджень із потомств плюсових дерев, кандидатами в які є відібрані нами 121 дерево;
- для створення лісових культур сосни звичайної необхідно використовувати садивний матеріал, вирощений з насіння клонів, представлених на клоново-насіннєвих плантаціях;
- вирощувати садивний матеріал сосни звичайної з генетично покращеного насіння необхідно в закритому грунті. Цим досягається ефективне використання насіння та високий вихід стандартного садивного матеріалу.
|