Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Сільськогосподарські меліорації


Романенко Анатолій Іванович. Підвищення продуктивності меліорованих земель Лівобережного Лісостепу із застосуванням ресурсозберігаючих технологій водорегулювання : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.02 / УААН; Інститут гідротехніки і меліорації. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Романенко А.І. Підвищення продуктивності меліорованих земель Лівобережного Лісостепу із застосуванням ресурсозберігаючих технологій водорегулювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.02 – Сільськогосподарські меліорації (сільськогосподарські науки). Інститут гідротехніки і меліорації УААН, Київ, 2005.

Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню, розробці і експериментальній перевірці на дослідно-виробничих ділянках ресурсозберігаючих технологій і методів меліорації перезволожених земель.

На основі наукових досліджень обґрунтовано доцільність здійснювати меліорацію надмірно зволожених ґрунтів без застосування матеріального дренажу за допомогою спеціально розробленої технології їхнього дренування силами господарства, а також у розробці енергозберігаючого режиму зволоження цих земель малими зрошувальними і поливними нормами.

1. З урахуванням сучасних соціально-економічних та екологічних вимог землекористувачів різних форм господарювання для конкретної природно-агротехнічної підсистеми меліорованого поля розроблені та впроваджені у виробництво ресурсозберігаючі та економічно доцільні меліоративні заходи, технології водорегулювання і відповідні агротехнічні прийоми, спрямовані на підвищення продуктивності осушуваних земель.

2. Для надмірно зволожених дерново-підзолистих та дерново-лучних ґрунтів, меліорованих із застосуванням гончарного дренажу, з метою покращення водорегувальної здатності цих ґрунтів, запропонована технологія закладки кротового дренажу та кротодренажний пристрій для її реалізації.

3. Польовими дослідженями на експериментальній ділянці з кротовим дренажем встановлено, що ефективний результат має закладка кротовин діаметром 10 см на глибину 0,6–0,8 м з міждренною відстанню в діапазоні 5–10 м залежно від фільтрувальної здатності ґрунтів та довжиною 100–150 м.

Доведено, що в глинистих та суглинистих ґрунтах після двох років експлуатації всі кротові дрени добре збереглися; без зміни поперечного перерізу було 65-70 % розкопаних дрен. Найбільші ушкодження дрен виявлено в гирловій частині, особливо на відстані 1,5–3 м від виходу їх у канал. Кротові дрени в оглеєних супіщаних ґрунтах також можуть бути застосовані, але їхня надійність значно нижча і не перевищує 50 %.

4. Встановлено, що для періодично перезволожених дерново-опідзолених глеєвих ґрунтів в умовах нерівномірного випадання опадів у вегетаційний період доцільно проводити додаткове зволоження.

При зволоженні поливною нормою 200 м3/га вологість орного шару збільшується на 15–30% і становить 60–75% від повної вологоємності, а при її збільшенні до 250 м3/га вологість ґрунту становила 70–80% від повної вологоємності. При проведенні 1–2 поливів нормами 200–250 м3/га приріст урожаю озимої пшениці становив 10–15 %, урожай зеленої маси люцерни збільшився на 25–35 %, а сіна багаторічних трав на – 40–60 %.

5. Витрати на будівництво кротового дренажу за розробленою технологією становлять 12–16 грн/га, а витрати електроенергії для зволоження нормою 200–250 м3/га – 100–125 кВт/год на 1 га, або 5% від прибутку, і зумовлюють приріст доходу господарства до 20 грн на 1 га.

Публікації автора:

1. Романенко А.І. Дослідження водорегулюючої дії кротового дренажу у надмірно зволожених рунтах // Вісник Української державної академії водного господарства. – Рівне, 1998. Вип.1,ч.1. – С. 71–76.

2. Скрипник О.В., Чернова Л.Д., Романенко А.І. Системи меліорації земель придатні для використання в фермерських господарствах. // Вісник Української державної академії водного господарства. – Рівне, 1998. Вип.1, ч.1. – С. 76–78.

3. Скрипник О.В., Романенко А.И., Снежко С.Г., Чернова Л.Д. Строительство и оценка работы контурно-водоаккумулирующих систем для мелиорации земель со сложным рельефом // Модернизация мелиоративных систем и пути повышения эффективности использования осушенных земель (материалы конференции). – Минск. 1998. – С.62–67.

4. Романенко А.І., Скрипник О.В., Гаць П.І. Сучасний ефективний засіб

покращання водного режиму ґрунтів Лівобережного Лісостепу // Вісник Рівненського державного технічного університету. – Рівне, 1999. Вип.2, ч.1.

– С.91–94.

5. Скрипник О.В., Молеща Н.Б., Романенко А.І. Дослідження меліоративної дії контурно-водоакумулюючих систем // Меліорація і водне господарство. – К., 1999. Вип. 86. – С. 59–64.

6. Романенко А.І. Ресурсозберігаючі технології водорегулювання на меліорованих землях гумідної зони лісостепу України // Меліорація і водне господарство. – К, 1999. – Вип.86. – С. 65–70.

7. Романенко А.І., Скрипник О.В., Ворошнова Л.М. Сільськогосподарська ефективність застосування малого зрошення в умовах фермерських господарств // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. – Рівне, 2004. Вип.2 (26). – С.133–138.