Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва


944. Шацький Віктор Васильович. Підвищення якості функціонування механізованих процесів приготування кормів на молочних фермах: дис... д-ра техн. наук: 05.05.11 / УААН; Національний науковий центр "Інститут механізації та електрифікації сільського господарства". - Глеваха, 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Шацький В.В. Підвищення якості функціонування механізованих процесів приготування кормів на молочних фермах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.05.11 – Машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва. – Інститут механізації тваринництва УААН, Запоріжжя, 2004.

Дисертація присвячена розробці методології оптимізації технологічних рішень, параметрів механізованих процесів і технічних засобів приготування кормів, що забезпечують задані рівні якості приготування їх на фермі і продуктивність тварин, а також ефективність виробництва продукції тваринництва на етапі проектування.

Виробництво тваринницької продукції розглядається як сложна многорівнева біотехнічна система виробничих процесів етапів життєвого циклу її продукції з елементами виробництва, які також проходять ці етапи.

Розроблені математичні моделі технологічних процесів дозованої видачі подрібнених стеблових та сипких кормів, мікронізації соєвих бобів, механічної очистки коренеплодів та приймання грубих стеблових кормів із самоскидних транспортних засобів підвищеної місткості. Моделі виявляють функціональні показники якості цих технологічних процесів в залежності від стану корму та параметрів обладнання. Виявлено їх вплив на продуктивність тварин.

Розроблено метод оптимізації, обґрунтовані параметри процесів, розроблено і створено обладнання для приготування кормів, які підвищили якість приготування кормів на фермі.

Ключеві слова: виробництво, модель, система, якість, технологічний процес, дозована видача, механічна очистка, мікронізація, приймання, параметри, обладнання, продукція, оптимізація

Сукупність розроблених наукових положень обґрунтування технологічних рішень, структури і якості функціонування механізованих процесів приготуван-ня кормів, які забезпечують задані рівні ефективності використання кормів і продуктивності тварин на етапі проектування виробництва продукції, моделі цих процесів можна кваліфікувати як розвиток і доповнення аналітичних методів дослідження цих процесів, що становить основу перспективного наукового напрямку створення засобів механізації і дозволяє зробити наукові висновки.

1. В період переходу до ринкової економіки створений диспаритет цін на сільгосппродукцію і продукцію сільгоспмашинобудування призвів до неефек-тивності роботи тваринницьких підприємств, руйнування матеріально-технічної бази галузі і, як наслідок, - до зменшення пологів’я тварин і обсягів виробництва продукції в основному суспільного сектора тваринництва. Склалася структура дрібно - і великотоварних виробництв, яка не спроможна задовольнити потреби населення в продуктах харчування.

Вирішення проблеми збільшення виробництва продукції тваринництва необхідно здійснити насамперед за рахунок розвитку молочного скотарства, яке займає в обсягах виробництва 62,3-72,9%, шляхом зростання поголів’я і продуктивності тварин на базі сучасних технологій, що реалізуються в системі якості великотоварного виробництва.

2. Виробництво тваринницьких підприємств являє собою складну багато-рівневу біотехнічну систему етапів життєвого циклу продукції з виробничими процесами, елементи виробництва яких також проходять ці ж етапи, з яких чотири останніх (реалізація, монтаж і експлуатація, технічне обслуговування, утилізація) є складовою частиною циклу продукції основного виробництва. Максимум цільової функції цієї системи може бути досягнутий оптимізацією підсистем керування - виробничих процесів, де найбільш ефективним є оптимізація процесів кормозабезпечення тварин, частка яких у загальних витратах для молочної ферми великої рогатої худоби становить 57,43-62,42 %, в т. ч. приготування і роздача кормів,– 3,98-4,46 %, що забезпечує підвищення продуктивності тварин на 9-16% і цим підтверджує їх значення

3. Представлення виробництва тваринницької продукції як синтезу систем виробничих процесів основного виробництва і відтворення його елементів дозволяє на основі моделювання приготування і конверсії кормів у продукцію тваринництва з визначенням витрат за елементами виробництва досліджувати їх на мікрорівні і давати оцінку процесам цього виробництва. Встановлено, що мобільна технологія приготування кормів на фермах з використанням фермського комбайна місткістю 10 м3 ефективніша в порівнянні зі стаціонарною при продуктивності 10 т/год і уступає останній при продуктивності 15 т/год на фермі 400 корів і більше. Зі збільшенням продуктивності до 20 т/год витрати стаціонарної технології нижчі в порівнянні з мобільною на 11,26 % при енергетичній оцінці і на 5,6 % - при вартісній.

Основна частка енергетичних витрат стаціонарної технології припадає на роботу лінії стеблових кормів (41,1 – 43,3 %) і роздачі кормосуміші (20,0 –25,5%), а в них - на енергоносії та запасні частини для устаткування – 35,2-54,4%, що є вирішальним у визначенні ефективності використання технологій приготування кормів на фермі.

4. Розроблено метод оптимізації процесів приготування кормів на основі моделювання приготування і конверсії кормів у продукцію тваринництва з визначенням впливу якості функціонування технологічних процесів на продук-тивність тварин, де цільовою функцією є якість виконання технологічних проце-сів, що визначається комплексним показником, оцінюючим ступінь задоволення вимог продуктивності і технології виробництва, рівень втрат, корисність виконання і вплив на навколишнє середовище. При цьому визначальним фактором є функціональний показник якості виконання технологічних процесів, оптимізація якого моделюванням дозволяє визначити параметри процесів приготування кормів, які забезпечують задаваний рівень продуктивності тварин.

5. На основі запропонованого методичного положення побудови математичних моделей приготування кормів з визначенням впливу властивостей і стану корму, характеру взаємодії з робочими органами на функціональний показник якості виконання процесу вдосконалені моделі дозованої видачі та приймання від транспортних засобів подрібнених стеблових кормів, розроблені моделі дозованої видачі сипких кормів і механічного очищення коренеплодів, що дозволило обґрунтувати технологічні рішення та визначити раціональні параметри процесів і технічних засобів дозованої видачі подрібнених стеблових і сипких кормів, механічного очищення коренеплодів, а також приймання грубих стеблових кормів від самоскидних транспортних засобів збільшеної місткості.

5.1. Традиційні технологічні рішення дозованої видачі подрібнених стеблових кормів не забезпечують необхідну якість процесу, тому що у величині нерівномірності видаваного потоку корму частка негативного впливу технологічного рішення становить 75,1-96,7% (коливання щільності й вологості корму - відповідно 1,22-16,24 % і 0,10-1,16 %, а фракційного складу - 2,0-10,4%).

Підвищення якості видачі подрібненого в межах зоотехнічних вимог стеблового корму з досягненням нерівномірності 10%, забезпечується формуванням кормового потоку площею поперечного перерізу не більше 0,15м2. При цьому негативний вплив технологічної схеми в порівнянні з традиційними рішеннями знижується в 15,2, щільності 2,2 і фракційного складу - у 10,1 рази.

5.2. Визначено складові нерівномірності потоку дозованої видачі макромінеральних добавок по гвинтовій поверхні, де на якісний показник процесу в основному (на 99 %) впливає частина корму, що рухається зі змінною швидкістю. Зниження діапазону коливань потоку досягається зменшенням діаметра поверхні до 0,050-0,0625 м при співвідношенні кроку і діаметра не більше 1,0, що забезпечує нерівномірність подачі 5 - 2% в діапазоні продуктивності 0,03 - 0,15 кг/с.

5.3. Одним із факторів, що істотно впливають на процес мікронізації соєвих бобів, є нерівномірність розподілу часток по площині обробки, яка залежить від площі відносного переміщення шарів дозованого потоку корму на 47,56 - 78,30% (smF = 5,27 - 10,51г), коливань щільності на 17,02-41,12 % (smr= 4,9г) і випадкового розташування часток на 4,68-11,31% (smN=2,57г). Зниження впливу основної складової smF більш ніж у 100 разів можливо при поперечному розподілі корму на площині обробки (smF=0,048-0,096г) потоком шириною, порівнянною розміру зернини - 10 мм, що дорівнює кроку вічок, розташованих під кутом 0,6о до твірної барабана дозуючого пристрою. Нерівномірність видачі при цьому складає 2,59-2,82%.

Необхідна якість виконання процесу забезпечується при продуктивності 0,135-0,167 кг/с, довжині столу 2,5 м і куті його нахилу 2,5-7,0о при температурі 130оС. Інактивація інгібітору трипсину становить 90%.

5.4. Моделювання взаємодії індентора з поверхнею обертового коренеплоду показало доцільність використання процесу відділення ґрунту від коренеплоду при обертанні його з ковзанням на рухомій шипованій поверхні, суміщаючи з транспортуванням. Якість процесу підвищується зі збільшенням часу, швидкості інденторів, кута нахилу площини їх переміщення до 23о і знижується зі збільшенням маси коренів.

Допустиму залишкову забрудненість коренів не більше 3 %, забезпечують параметри пристрою: крок розташування інденторів - 0,054 м; швидкість переміщення - 1,8 м/с; кут нахилу конвеєра - 23о і швидкість транспортування по ній коренів - 0,4 м/с при довжині очисного конвеєра не менш 3,6 м.

5.5. Установлено нелінійний характер залежностей величини деформації порції грубого стеблового корму від висоти активно ущільнюваного шару при переміщенні по площині тертя за рахунок непропорційної зміни зусилля деформації та площі деформування.

Встановлені залежності діючих на корм зусиль при переміщенні його по площині тертя і переміщенні похилої поверхні під порцією корму дозволили обгрунтувати параметри процесу приймання грубих стеблових кормів від самоскидних транспортних засобів збільшеної місткості за допомогою балкового приймального пристрою з шириною балки 0,5м і кутом нахилу її площини до 17о, обладнаної в передній частині не менш як 4 хитними захватами висотою 0,4-0,5 м. Запропоноване технологічне рішення знижує витрати на процес приймання в 3,85-4,87 рази, усуває втрати корму і можливість його забруднення.

6. З використанням розроблених моделей процесів приготування кормів і експериментальних досліджень визначені оптимальні конструктивно-техноло-гічні параметри засобів механізації, розроблені та створені технологічні лінії:

- дозованої видачі макромінеральних добавок (впроваджена в кормоцеху д.д.г. "Світанок" ІМТ УААН);

- переробки сої (Протокол № 3-81-96 приймальних державних випробувань лінії переробки сої, комплект устаткування готовий до постановки на виробництво);

- приймання, механічного очищення і подрібнення коренеплодів (Протокол № 29-96-91 приймальних державних випробувань лінії приймання, механічного очищення і подрібнення коренеплодів, рекомендована дослідна партія).

7. Оптимізація технологічних рішень основних процесів приготування кормів дозволила підвищити якість їхнього виконання з 0,20 –0,59 до 0,30-0,95, що стало основою підвищення ступеня задоволення технологічних вимог приготування кормосуміші з 0,748 до 0,987, корисності процесу – з 0,778 до 0,970 і його якості - з 0,525 до 0,935 в одиницях градації розробленої методики оцінки якості виконання технологічних процесів.

Підвищення рівномірності змішування компонентів раціону з валовою енергією 229,05 МДж з 89,0 до 95,0 % і введення в раціон обробленої сої (0,15 – 0,45 кг/голову) збільшує добовий удій на 0,418-1,173 кг молока, при цьому вплив наявності сої становить 89,7–96,3 %.

Передбачуваний економічний ефект від використання розроблених за методом оптимізації параметрів технологічних процесів приготування кормів на фермі на 400 корів за період стійлового утримання тварин може скласти 61,461 тис. грн., а на молочних фермах України - 49,845 млн. грн.

Публікації автора:

1 Шацкий В.В. Моделирование механизированных процессов приготовления кормов. -Запорожье: ПЦ «Х-ПРЕС»,1998, - 140с.

2 Шацкий В.В., Артюшин А.А. Обоснование основных параметров питателя-дозатора стебельчатых кормов.//Механизация и электрификация сельского хозяйства. - 1985.-№6.- С.37-39. (Особистий внесок - моделювання процесу дозування).

3 Шацкий В.В. Средства механизации в системе качества технологий производства продукции животноводства.// Вісник аграрної науки.- 1996.- № 12. С.52-56.

4 Черкун В.Я., Шацкий В.В., Лиходед В.В., Лакушев В.П. Устройство для очистки загрязненной воды. // Техника в сельском хозяйстве.- 1984.- №2.- С.63-64. (Особистий внесок - проведення досліджень і обгрунтування параметрів пристрою).

5 Шацкий В.В., Семиряк В.П., Воронин Л.С. Линия микронизации фуражного зерна. Вопросы механизации сельского хозяйства. // Сборник трудов Института строительства, механизации и электрификации сельского хозяйства (ИМБЕР, Варшава) и Института механизации животноводства (ИМЖ УААН, Запорожье).- Варшава-Запорожье - 1994. С.124-127. (Особистий внесок - аналіз видів обробки сої, оптимізація режимів мікронізації).

6 Шацкий В.В. Технологические основы повышения качества приготовления кормов на животноводческих фермах // Механізація та електрифікація сільського господарства, Міжвідомчий тематичний науковий збірник.- Глеваха.-2000. Вип. 83. С. 141-142.

7 Шацкий В.В. Эффективность повышения качества приготовления кормов // Праці Таврійської державної агротехнічної академії. - Мелітополь: ТДАТА.- 2000. – Вип.1, Т.15.С.117-122.

8 Шацький В.В., Семиряк В.П., Шапаренко Л.Г. Технологія переробки сої в умовах господарств // Праці Таврійської державної агротехнічної академії. –Мелітополь: ТДАТА. - 2000. – Вип.1. Т.17. С. 43-46. (Особистий внесок - аналіз засобів обробки сої, моделювання процесу, спільне проведення експеримен-тальних досліджень, оптимізація процесу).

9 Линник Н.К., Шацкий В.В. Приготовление кормов на ферме // Механізація та електрифікація сільського господарства, Міжвідомчий тематичний науковий збірник.- Глеваха-2001. – Вип. 85. С. 139-142. (Особистий внесок - моделювання і структурний аналіз затрат виробництва і технологій приготування кормів на фермі).

10 Шацкий В.В. Модель оптимизации технологических решений приготовления кормов на животноводческих фермах // Праці Таврійської державної агротехнічної академії. –Мелітополь: ТДАТА.- 2001. – Вип.1, Т.18. С.110-113.

11 Шацкий В.В.. Лиходед В.В. Экспериментальное обоснование параметров дозированной подачи кормовых добавок // Праці Таврійської державної агротехнічної академії. –Мелітополь: ТДАТА.- 2001. – Вип. 1. Т.22. С. 75-79. (Особистий внесок - методика досліджень, спільне проведення експеримент-тальних досліджень, аналіз результатів і обгрунтування параметрів процесу дозування).

12 Лінник М.К., Гуков Я.С., Шацький В.В. Основні напрями розвитку механізованих технологій і техніки для тваринництва і птахівництва // Механізація та електрифікація сільського господарства / Міжвідомчий тематичний науковий збірник.- Глеваха-2002. – Вип. 86. С. 181-187. (Особистий внесок - аналіз стану тваринництва, напрями розвитку кормозабезпечення, приготування кормів та екології і контролю параметрів процесів виробництва).

13.Фененко А.І., Шацький В.В., Бурилко А.В.Концептуальні напрями розвитку механізованих технологій у тваринництві.// Механізація та електрифікація сільського господарства, Міжвідомчий тематичний науковий збірник.- Глеваха-2003. – Вип. 87. С. 205-211. (Особистий внесок - аналіз стану поголів'я корів, концепція розвитку кормозабезпечення тваринництва і забезпечення виробництва конкурентоспроможної продукції тваринництва).

14 Черкун В.Я., Ренсевич А.А., Сичкарь В.Ф., Шацкий В.В. и др. Методические рекомендации по переработке отходов растениеводства // Запорожье, 1986, 43с. (Особистий внесок - рекомендації по використанню живильників-дозаторів стеблових кормів).

15 Шацький В.В., Січкарь В.Ф. Розробити пропозиції по створенню Системи машин в АПК України. / ІМТ УААН. Запоріжжя, 1997. - 12с. Укр. Деп.. в Укр.НТЕІ № ДР. 0197U001019. Інв. №0298U000268. (Особистий внесок - методологія виробництва продукції в системі якості, структура побудови системи технологічних процесів).

16 Програма виробництва технологічних комплексів машин і обладнання для агропромислового комплексу на 1998-2005 роки /Кравчук В.І. Ковальчук А.С., Ситник В.П.,Зінченко А.І. та ін.-Схвалено постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1998р. №403.- Розділ 4 Машини і обладнання для тваринництва.- К., 1998. -224 с.

17 Відомчі норми технологічного проектування: Об’єкти заготівлі, зберігання і приготування кормів для тваринництва: ВНТП-СГіП-46-8.94: Вводиться вперше /Мінсільгосппрод України. - К.: Ноосфера, 1994. -64 с.

18 Шацкий В.В. Метод энергетической оценки производства продукции животноводства // Тезисы докладов Международной научно-технической конференции "Энергосбережение в сельском хозяйстве". (5-7 октября 1998 года, Москва – ВИЭСХ).- М.- 1998.- С 79-81.

19 Shatsky V.V. Feeder - Meter оf Сaulesсent Fоrage //4-th Іnternatіоnal Соnferenсe Рhysісal Рrорertіes оf Agrісaltural Materіals and Іnfluenсe оn Teсhnоlоgісal Рrосesses.- Rоstосk, (G.D.R). - 1989.- Р. 733-735.

20 Shatsky V.V, Mitkov V.V., Lakushev V.P. Promissing technology of feed root-crop // 4-th International Conference Physical Propertics of Agricaltural Materials and influence on Technological Processes.- Rostok (G.D.R).-1989. - Р. 731-732. (Особистий внесок - методика досліджень, експериментальне і теоретичне обґрунтування параметрів транспортера - очисника коренеплодів).

21 Shatsky V.V., Semіryak V.Р. Іnfluenсe оf сereal fоrage featuresоn сaрaсіty оf fоrage batсher delіvery //6-th Іnternatіоnalt Соnferenсe оn Agrорhysісs.- Lublіn (Роland).- 1997. Р. 316-317. (Особистий внесок - моделювання показника якості процесу дозованої подачі сипких кормів та впливу на нього фракційного стану корму).

22 Shatsky V.V., Lakushev V.Р. Рrосess оf sоіl seрaratіоn frоm rооts // 5-th Іnternatіоnalt Соnferenсe оn Рhysісal Рrорertіes оf Agrісultural Materіals. Bооn (Germany).- 1993.- Р. 101. (Особистий внесок - моделювання процесу механічної очистки коренеплодів).

23 Shatsky V.V., Lakushev V.Р. Рrосess оf sоіl seрaratіоn frоm rооts durіng trasроrtatіоn, Рrоteсtіоn оf sоіl Envіrоnment by Avоіоlanсe оf Соmрaсtіоn and Рrорer Sоіl Tіllage,Рrосeesdіngs. //Іnternatіоnalt Соnferenсe ,Vоl.3, Melіtороl.- 1994.- Р.70-73. (Особистий внесок - розробка моделі і обгрунтування технологічного рішень-ня і конструктивно-кінематичних параметрів засобу на основі моделювання процесу).

24 Shatsky V.V. Lоadіng оf straw роrtіоn іntо feeders// XІІ С.І.G.R. Wоrld Соngress and AgEng”94 Соnferenсe оn Agrісultural Engіneerіng.- Mіlanо (Іtaly).- 1994.- Р.656-657.

25 Shatsky V.V. Shaріng оf straw сlamр іn feeder bіn // 5-th Іnternatіоnal Соnferenсe оn Рhysісal Рrорertіes оf Agrісultural Materіals.- Bооn (Germany).- 1993.- Р.102.

26 Питатель раздатчика стебельчатых кормов: А.с.1158121 СССР, МКИ АО1 К5/00. / В.В.Шацкий, А.А.Артюшин и В.Я.Черкун (СССР).- №3244625/30-15; Заявл.12.11.80; Опубл.30.05.85, Бюл.№20. - 3 с. (Особистий внесок - конструкт-тивне рішення шарнірно встановлених на платформі захватів корму і приводу їх переміщення).

27 Дозатор кормов: А.с.852291 СССР, МКИ АО1 К5/02. / Ю.Л. Лившиц, В.П.Тополев, И.Д.Губарева, В.Я.Черкун, В.В.Шацкий, Г.Г.Кочерженко (СССР).-№2893259/30-15; Заявл. 14.12.79; Опубл.07.08.81, Бюл.№29. - 19 с. (Особистий внесок - механізм для переміщення бітера у вертикальній площині).

28 Устройство для дозированной подачи волокнистых материалов: А.с. 899026 СССР, МКИ А01к 5/02. /Ю.Л.Лившиц, И.Д.Губарева, А.С.Клебан, В.Я.Черкун, В.В.Шацкий (СССР).- № 2977445/30-15; Заявл. 04.09.80; Опубл. 23.01.82, Бюл. № 3. - 14 с. (Особистий внесок - виконання важільного механізму з трьох важелів, перший з яких шарнірно зв’язаний із зчісувальним бітером).

29 Отделитель кормов: А.с.812247 СССР, МКИ А01к 5/02 /А.А.Артюшин, В.Я.Черкун, В.В.Шацкий, А.С.Клебан, Ю.Л.Лившиц и др. - №2817122/30-15; Заявл.14.09.79; Опубл.15.03. 81, Ж Бюл. №10. - 4с. (Особистий внесок - встановлення захоплюючих пальців під різними кутами атаки в залежності від фізико-механічних властивостей кормів).

30 Дозатор кормовых добавок: А.с. 1424779 СССР МКИ. А01к 5/00./ В.В. Лиходед, В.В.Шацкий, В.П. Лакушев.- № 4197949/30-15; Заявл. 24.02.87; Опубл. 23.09.88; Бюл.№ 35.-10с. (Особистий внесок - виконання бункера у вигляді набору коксіально розташованих кілець, внутрішне і зовнішне з якиз встановлені з можливістю обертання, а зовнішнє кільце з’єднане з денцем бункера.)

31 Бункерное устройство для сыпучих материалов: А.с. 1458305 СССР МКИ В 65G 65/46 ./ В.В. Лиходед, В.В.Шацкий, В.М.Чумаков. -№ 4261445/30-15; Заявл. 12.06.87; Опубл. 15.02.89; Бюл.№ 6.-5с. (Особистий внесок - виконання центральної частини кожного захисного кожуха шнеків суцільною з боковими кромками, що повторюють форму гвинтової лінії шнека).

32 Бункерное устройство: А.с. 1507705 СССР МКИ В 65G 65/46 / В.В. Лиходед, В.В.Шацкий, В.М.Чумаков.- № 4251812/28-13; Заявл. 01.07.87; Опубл. 15.09.89; Бюл.№ 34.-7с. (Особистий внесок - забезпечення пристрою підпираючим гвинтом, розміщеним у центрі випускної тічки і вільно підвішеним на валу шнека).

33 Устройство для отделения корнеплодов от примесей: А.с. 13082240 СССР, МКИ А02D 33/08 / В.В.Шацкий, В.В.Митков,В.П.Лакушев и др. -№ 3976206/30-15; Заявл. 14.11.85; Опубл. 07.05.87; Бюл.№ 17.- 8с. (Особистий внесок - виконання транспортуючих елементів у вигляді скребків, а робочі органи, що очищають, - у вигляді нескінченної стрічки з приводом і стрічки і відрізків еластичної стрічки з еластичними елементами).

34 Сепарирующее устройство для корнеплодов: А.с. 1521344 СССР, МКИ. А01D 33/08. / В.М. Чумаков, В.В.Шацкий, В.В. Лиходед.- № 4248655/30-15; Заявл. 24/02/87; Опубл. 15.11.89; Бюл.№42. - 18с. (Особистий внесок - встановлення планки на осі з можливістю здійснювати коливання упоперек полотна, виконаного із паралельно розташованих тягових елементів).

35 Устройство для термохимической обработки соломы: А.с.1020114 СССР, МКИ А23Л1/12./ А.А.Артюшин, В.Я.Черкун, В.Ш.Самойлова, В.В. Шацкий, Л.М.Куцин.- № 3371069/ 30-15; Заявл. 10.12.81; Опубл. 30.05.83; Бюл.№20. - 18с. (Особистий внесок - встановлення на виході бункера-дозатора датчика висоти шару корму, який зв’язаний з електромагнітним клапаном пристрою подачі розчину).

36 Питатель стебельчатых кормов А.с.1138081 СССР, М.Кл3 АО1 К5/02. /В.Н.Андренко, В.Л.Бойков, В.М.Болотин, В.Я.Черкун, В.В.Шацкий.- №3641684/30-15; Заявл.21.07.83; Опубл.07.02.85; Бюл.№5. - 4 с. (Особистий внесок - розташування різальних дисків дозуючого пристрою).

37 Декл. пат. 29727 А, Україна, МКИ А01К 5/00. Дозатор кормових добавок/В.В. Лиходід, В.В. Шацький, О.О. Ренсевич.- № 97020817;Заявл.25.02.1997; Опубл.15.112000. Бюл. №6-ІІ. -9с. (Особистий внесок - виконання гвинтової поверхні шнека над вивантажувальним вікном переривчастою на довжину його кроку).

38 Пат.8673, Україна, АО1К5/00. Пристрій для приймання кормів / В.В.Лиходід, В.В. Шацький, Г,Г. Кочерженко, В.П. Лакушев; № 4185758/SU; Заявл.2601.87; Опубл.30.09.96; Бюл.№3.-2с. (Особистий внесок - встановлення лотка з можливістю переміщення у вертикальній площині спільно з поворотним жолобом).

39 Декл. пат. 62135А,Україна, МКИ А23N 17/00 Установка для приготування сухих кормосумішей/ Л.С.Воронін. В.П.Семирк, В.В.Шацький. № 20021210483; Заявл. 24.12 2002; Опубл. 15.12.2003 Бюл.№12 (Особистий внесок - розміщення послідовно установлених сепаратора, мікронізатора. плющилки і бункера для плющеного зерна між розподільним конвеєром і завантажувальною горловиною норії).