Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Клінічна фармакологія


Марченко Каріна Геннадіївна. Підвищення фармакотерапевтичної ефективності ловастатину при гіперліпідеміях у хворих на ішемічну хворобу серця за допомогою текому та три-ві плюс : дис... канд. мед. наук: 14.01.28 / АМН України; Інститут фармакології та токсикології. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Марченко К.Г. Підвищення фармакотерапевтичної ефективності ловастатину при гіперліпідеміях у хворих на ішемічну хворобу серця за допомогою текому та три-ві плюс. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.28 – клінічна фармакологія. Інститут фармакології та токсикології АМН України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена вивченню впливу гіполіпідемічної терапії на клінічний перебіг та біохімічні показники ліпідів крові у хворих на ішемічну хворобу серця. Вперше проведено порівняння ефективності та безпеки ловастатину, на тлі комплексної антиангінальної терапії з препаратом поліненасичених жирних кислот класу омега-3 – текомом (епадолом) при дисліпідеміях.

Показано, що оптимальним варіантом було лікування трьома препаратами з різними механізмами дії – ловастатином (в дозі 20 мг/добу), текомом (2,0 г/добу) та три-ві плюс (1 драже/добу) - протягом 4 тижнів: досягався максимальний гіполіпідемічний ефект, знижувалися рівні фракцій холестерину та тригліцеридів (на 20-30%), індекс атерогенності; спостерігався приріст холестерину ліпопротеїдів високої щільності з одночасним покращенням показників ліпопероксидації та рівня фосфоліпідів крові. Терапія лише текомом супроводжувалася меншим гіполіпідемічним ефектом, збільшенням вмісту ненасичених жирних кислот крові, але тенденцією до погіршення ліпопероксидації. Терапія двома препаратами – ловастатин в поєднанні з текомом – на тлі достатнього гіполіпідемічного ефекту була менш сприятливою через збільшення активності перекисного окислення ліпідів.

Збереження індивідуальних факторів ризику у хворих (жіноча стать, паління, надлишкова маса тіла) знижували ефективність гіполіпідемічної терапії та погіршували ліпопероксидацію.

В дисертації наведено нове вирішення наукового завдання, що полягає в обґрунтуванні шляхів раціональної фармакотерапії дисліпідемій при ішемічній хворобі серця та при її поєднанні з гіпертонічною хворобою ловастатином, а саме підвищенням його ефективності та безпеки додатковим призначенням препарату омега-3 жирних кислот – текому (епадолу) і антиоксидантним комплексом три-ві плюс.

1. Шеститижнева терапія ловастатином в дозі 20 мг/добу у хворих з ГЛП при пограничному рівні загального ХС крові сприяє досягненню оптимальних цільових рівнів для ХС та ХС-ЛПНЩ вже за 2-3 тижні лікування. У хворих з початковим високим рівнем ХС така терапія в дозі 40 мг/добу через 2-3 тижні дозволяла досягти його пограничного рівня, але цільовий рівень для ХС-ЛПНЩ менше 100 мг/дл не досягався (135,7±15,4 мг/дл) через 6 тижнів терапії. Ловастатин був ефективним при всіх трьох клінічних типах дисліпідемій, але кращий результат отримано при ізольованій полігенній набутій гіперхолестеринемії. При порівнянні ефективності ловастатину у хворих за статтю виявлено, що на тлі більших початкових рівнів ХС у жінок (6,9±0,6 ммоль/л проти 6,3±0,2 ммоль/л у чоловіків) після лікування спостерігається недостатня позитивна динаміка: цільові рівні ХС та ХС-ЛПНЩ не досягалися, приріст ХС-ЛПВЩ не спостерігався, індекс атерогенності не змінювався, ТГ зростали на 22,22% від початкового рівня.

2. У досліджених хворих зберігається не корегована артеріальна гіпертензія (70,45% хворих в групі ловастатину), паління (50,0% при лікуванні ловастатином та 32,69% в групі при терапії текомом), значна частота надлишкової маси тіла (у 84,62% та 79,75% хворих відповідно), відсутність цілеспрямованої корекції дієтичних звичок, вживання алкоголю. Збереження цих факторів ризику знижує ефективність фармакотерапії: у курців ймовірну позитивну динаміку при лікуванні ловастатином отримано лише для ЛПНЩ та ТГ, в той час як у осіб, що не палять, спостерігалось ймовірне зниження рівнів ХС, ХС-ЛПНЩ, ЛПНЩ та індексу атерогенності від початкового рівня. Не отримано ймовірної динаміки ліпідів крові у хворих з надлишковою масою тіла більше 130% від належної.

3. Фармакотерапія текомом (в дозі 2,0 г/добу) на тлі базисної терапії у хворих з початковим збільшеним рівнем ХС крові сприяла його зниженню (Р<0,05) на 10,33%, вірогідному зниженню ХС-ЛПНЩ на 19,67% (132,5±8,8 мг/дл), підвищенню рівню фосфоліпідів крові на 23,79% від початкового (Р<0,05) та зменшенню індексу атерогенності (Р<0,001), та зменшенню індексу ХС/ФЛ (Р<0,001) 26,51%; з одночасним покращенням спектру ЖК сироватки крові за рахунок приросту ненасичених ЖК майже в 1,5-2,0 рази: спостерігався приріст триєнових, тетра-, пента-, та гексаєнових молекулярних типів фосфатидилхиліну сироватки крові від 74,25 до 104,66% (Р<0,001) проти початкового рівня.

4. Сумісне застосування двох препаратів – ловастатину з текомом, супроводжувалося більшим, ніж терапія текомом, гіполіпідемічним ефектом – вірогідним зниженням ХС на 25,09% від початкового, ХС-ЛПНЩ на 36,18%, але призводила до несприятливої динаміки ліпопероксидації: зростав вміст первинних (гідропероксидів) та вірогідно збільшувалися рівні вторинних (МДА, СПО) продуктів ПОЛ і індексу окислення МДА/ФЛ.

5.Призначення трьох препаратів з різними механізмами дії (ловастатин 20 мг, теком 2,0 г, три-ві плюс 1 драже на добу) дозволяє отримати кращі результати проти їх окремого застосування: зниження рівнів ХС – на 22,5% (Р<0,01), ХС-ЛПНЩ – на 33,26% (Р<0,01), ХС-ЛПДНЩ – на 35,29% (Р<0,05), ЛПНЩ – на 15,33%, ТГ – на 34,92% (Р<0,05), приріст ХС-ЛПВЩ – на 42,71% (Р<0,01), зменшення індексу атерогенності в 2,21 рази (Р<0,001) по відношенню до початкових рівнів. Позитивний вплив цього комплексу знаходить підтвердження в динаміці параметрів ліпопероксидації: зниження вмісту МДА – на 28,88% (Р<0,05), індексу окислення МДА/ФЛ – на 31,06% (Р<0,05), СПО – на 33,87% (Р<0,05), зниження індексу ХС/ФЛ до рівнів групи порівняння у хворих без ГХС (0,810±0,06 проти 0,736±0,04).

6. Фармакокінетичними дослідженнями ловастатину-КМП на тлі комплексної терапії з текомом та три-ві плюс встановлено індивідуальні розбіжності фармакокінетичних кривих; зниження концентрації препарату в крові через 12 год після одноразового прийому його ввечері визначає доцільність рекомендувати оптимальний дворазовий режим дозування для підтримки постійної добової концентрації препарату, особливо при необхідності збільшувати дозу.

7. Попередня фармакотерапія ІХС проводилася на тлі недостатньої корекції етіологічних чинників атеросклерозу: призначення статинів відмічено в анамнезі лише у 5,9% хворих, епізодично, під час стаціонарного лікування. Припинення фармакотерапії ловастатином (тобто відсутність у пацієнтів прихильності до лікування) на декілька тижнів призводило до розвитку синдрому „перехресту” – збільшенню ліпідних показників крові. Більш жорсткий двотижневий дизайн контролю біохімічної ефективності фармакотерапії сприяв кращим результатам лікування.

Публікації автора:

  1. Яковлева О.А., Марченко К.Г., Жамба А.О. Противоречивые эффекты модифицированных липопротеидов – защита или агрессия? (обзор литературы) // Укр. мед. альманах.- 1999.- Т.1, № 2.- С. 186-192. (Здобувачем особисто проведено літературний пошук, аналіз літературних джерел, підготовлено матеріал до друку).

  2. Яковлєва О.О., Сєркова В.К., Марченко К.Г. Гіполіпідемічна ефективність вітчизняного препарату „ЛОВАСТАТИН-КМП” при шеститижневій терапії // Фармацевтичн. журн.- 2000.- № 2.- С. 91-97. (Безпосередньо здобувачем виконані клінічні дослідження, підготовлено матеріал до друку).

  3. Марченко К.Г. Контроль фармакокинетического взаимодействия статинов – залог эффективной и безопасной гиполипидемической терапии (обзор литературы) // Укр. мед. альманах.- 2000.- Т. 3, № 6.- С. 133-137.

  4. Марченко К.Г. Антиоксидантна ефективність ловастатина-КМП і текому у хворих з гіперліпідеміями // Фармацевтичн. журн.- 2001.- № 3.- С. 95-99.

  5. Яковлєва О.О., Марченко К.Г., Сєркова В.К. Комбінована потрійна терапія гіперліпідемій ловастатином-КМП, текомом та три-ві плюс як відображення тактики множинної метаболічної корекції атеросклерозу // Фармацевтичн. журн.- 2002.- № 3.- С. 97-104. (Здобувачем особисто проведені клінічні дослідження, аналіз результатів та підготовлено матеріал до друку).

  6. Марченко К.Г. Недостатня увага факторам ризику в програмах лікування коронарного атеросклеороза у хворих з гіперліпідеміями // V Міжнародний конгрес з інтегративної антропології.- Вінниця, 2004.- № 2.- С. 183-187.

  7. Деклараційний патент на винахід № (11) 57213А, Україна, (51) МПК 7А 61 К31/00. Спосіб лікування гіперліпідемій / Марченко К.Г., Сєркова В.К., Яковлєва О.О. Заявлено 11.02.2002; Опубл. 16.06.2003 // Бюл. № 6.- 3с. (Безпосередньо здобувачем проведено клініко-біохімічний аналіз, дана оцінка ефективності фармакотерапії трьома препаратами, підготовлено заяву на винахід),

  8. Марченко К.Г. Антиоксидантная эффективность текома у больных с гиперлипидемиями // Матер. научн. тр. республ. научн.-практ. конф. „Роль первичной и вторичной профилактики основных терапевтических заболеваний в улучшении качества жизни”. - Харьков, 2001.- С. 82-83.

  9. Марченко К.Г., Серкова В.К., Яковлева О.А. Динамика липидограмм крови при трехнедельной терапии текомом // Матер. 2-ої наук.-практ. конф. з міжнародною участю „Прискорене старіння та шляхи його профілактики”.- Одеса, 2001. - С. 204-205.

  10. Марченко К.Г., Сєркова В.К., Яковлєва О.О. Ефективність комбінованої подвійної та потрійної терапії гіперліпідемій при ішемічній хворобі серця // Матер. наук.-практ. конф. з міжнародною участю „Клінічна фармакологія метаболічних коректорів та взаємодія ліків в клінічній практиці”. - Вінниця, 2002. - С. 185-186.

  11. Яковлева О.А., Марченко К.Г., Серкова В.К. Фармакодинамическое и фармакокинетическое взаимодействие ловастатина-КМП с текомом и три-ви плюс при гиперлипидемиях // Тез. докл. ІХ российскогого национального конгресса „Человек и лекарство”.- Москва, 2002.- С. 534.

  12. Марченко К.Г. Тройная гиполипидемическая терапия как оптимальный вариант лечения // Сб. матер. научн.-практ. конф. „Медицина будущего”. - Краснодар-Сочи, 2002.- С. 59.

  13. Марченко К.Г., Пентюк А.А., Ильченко А.В. Особенности индивидуальной фармакокинетики ловастатина // Матер. Всеукраїнської наук.-практ. конф. з міжнародною участю „Сучасні аспекти діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів”.- Вінниця, 2003.- С. 142 - 143.

  14. Марченко К.Г. Програми лікування атеросклерозу не охоплюють факторів ризику // Матер. науково-практичн. конф. з міжнародною участю „Сучасні методи діагностики і лікування в клініці внутрішніх хвороб.- Вінниця, 2004.- С. 18-19.

  15. Серкова В.К., Марченко К.Г., Пентюк А.А., Ильченко А.В. Фармакокинетические кривые ловастатина-КМП у больных с гиперлипидемиями при ишемической болезни сердца // Мат. наук.-практ. конф., присвяченої 80-річчю від дня народження чл.-кор. АМН СРСР , проф. Грицюка О.Й. і 25-річчю Київського міського центру кардіології і ревматології „Актуальні питання кардіології і ревматології”. - Київ, 2003. -С. 86.

  16. Марченко К.Г. Фактори ризику у хворих з гіперліпідеміями обмежують ефективність фармакотерапії // Наук.-практ. конф. „Метаболічний синдром – вектор зусиль у профілактиці та лікуванні серцево-судинних захворювань.- Одеса, 2004.- С.54-56.