Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Процеси механічної обробки, верстати та інструменти


Міранцов Сергій Леонідович. Підвищення ефективності збірних відрізних різців для важких верстатів шляхом забезпечення міцності різальної частини на стадії проектування : Дис... канд. наук: 05.03.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Міранцов С.Л. Підвищення ефективності збірних відрізних різців для важких верстатів шляхом забезпечення міцності різальної частини на стадії проектування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.03.01 – «Процеси механічної обробки, верстати та інструменти». Донецький національний технічний університет. Донецьк. 2002р.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності збірних відрізних різців шляхом визначення раціональних конструктивних параметрів різальної пластини і поліпшення жорсткості її кріплення, що забезпечує підвищення продуктивності і зниження собівартості відрізних операцій. Раціональні конструктивні параметри різальних пластин відрізних різців визначалися на базі досліджень їхнього напруженого стану з використанням методу кінцевих елементів.

Розроблено розрахункову схему і математичну модель для визначення динамічних характеристик збірних відрізних різців. Модель дозволяє розглянути відрізний різець як збірну багатомасову конструкцію і шляхом моделювання процесу коливань прогнозувати на стадії проектування відмову інструмента у залежності від сполучення амплітуди і частоти.

На базі теоретичних і експериментальних досліджень розроблені нові конструкції збірних відрізних різців впроваджені у промисловість на ВАТ «КЗТС».

1. У дисертаційній роботі на основі аналітичних і експериментальних досліджень вирішена актуальна задача підвищення ефективності збірних відрізних різців для важких верстатів шляхом створення нових конструкцій інструмента, які володіють підвищеною жорсткістю вузла кріплення різального елемента і міцністю, що забезпечує підвищення продуктивності відрізних операцій.

2. Розроблено прикладну програму для ПЕОМ розрахунку тривимірного напружено-деформованого стану різальних пластин відрізних різців для важких верстатів, що дозволяє визначати величину нормальних і еквівалентних напружень у пластинах складної конфігурації і оцінювати їхню міцність.

3. Встановлено специфічні для відрізних різців закономірності розподілу нормальних і еквівалентних струмів у різальних пластинах. Поблизу передньої поверхні пластини за зоною контакту зі стружкою виявлене місце розташування зони дії максимальних еквівалентних напруг, де можливе зародження тріщин, що приводять до руйнування твердого сплаву.

4. Встановлено зв'язок між шириною різальної пластини l і її товщиною s. Для l=12мм не доцільно призначати s більш 0,85l, а при збільшенні l до 24мм, s рекомендується приймати: для l=(16...20)мм – s=(0,5...0,4)l, а для l=24мм – s=0,25l. У цьому випадку максимальні еквівалентні напруження, що виникають у небезпечних перерізах, приблизно однакові при різній ширині різальної пластини.

5. Довжина різальної пластини мало впливає на величину еквівалентних напружень, причому зі збільшенням довжини понад 20мм вони залишаються практично незмінними. Тому довжину різальної пластини варто призначати з погляду її надійного закріплення і вільного сходу стружки.

6. Форма опорної поверхні різальної пластини впливає на розподіл і величину еквівалентних напружень. З погляду міцності і технологічності рекомендується приймати V-образну форму підстави пластин з кутом призми 2y=120.

7. Розроблено розрахункові формули, що дозволяють визначити величину максимальних еквівалентних напружень у небезпечному перерізі різальних пластин відрізних різців з урахуванням їхніх конструктивних параметрів і елементів режиму різання. Погрішність апроксимації не перевищує 8%.

8. Розроблено розрахункову схему і математичну модель динамічної системи верстат-пристосування-інструмент-деталь, що дозволяє аналітично визначати характеристики коливань збірних відрізних різців у залежності від їхніх жорсткості, жорсткості технологічної системи і режимів різання. Експериментальні дослідження підтвердили адекватність відображення процесу коливань різців з погрішністю не більш 15%.

9. На основі запропонованої математичної моделі динамічної системи верстат-пристосування-інструмент-деталь розроблена прикладна програма для ПЕОМ моделювання коливань збірних відрізних різців, що дозволяє у залежності від режимів різання і жорсткості технологічного устаткування прогнозувати вид відмов інструмента на стадії проектування.

10. Розроблено нові конструкції збірних відрізних різців із клиновим кріпленням різальних елементів, що дозволяють: скоротити номенклатуру відрізних різців за рахунок застосування взаємозамінних різальних вставок; зменшити допоміжний час заміни інструмента на 50%; збільшити подачу в середньому на 20% за рахунок збільшення жорсткості і вібростійкості конструкції інструмента. Нові різці впроваджені на ВАТ «КЗТС», річний економічний ефект від впровадження одного типорозміру склав одинадцять тис. грн.

Публікації автора:

1. С.Л. Миранцов, В.С. Гузенко, Л.М. Миранцов. Аналитическое исследование прочности режущей части отрезных резцов для тяжелых станков. //Надежность режущего инструмента и оптимизация технологических систем. Сб. статей. В 2-х т. - Краматорск: ДГМА, 1997. – Т.1. – С. 130-134.

Здобувачем виконано розрахунок напружено-деформованого стану різальних пластин відрізних різців для важких верстатів.

2. В.С. Гузенко, Н.И. Зиновьев, С.Л. Миранцов. Особенности расчета прочности режущих элементов сложной пространственной конфигурации. //Резание и инструмент в технологических системах. - Харьков: ХГПУ, 1999 - С.31-34.

Здобувачу належить розробка алгоритму розрахунку тривимірного напружено-деформованого стану різальних елементів складної просторової конфігурації.

3. В.С. Гузенко, С.Л. Миранцов, В.Л. Федоров. Математическое моделирование динамического состояния тяжело нагруженного инструмента. //Прогрессивные технологии и системы машиностроения. Международный сборник научных трудов. - Донецк: ДонГТУ, 1998. – Т.1. – С.220-223.

Здобувачем розроблена динамічна модель важконавантаженого інструмента.

4. Н.И. Зиновьев, С.Л. Миранцов, Л.М. Миранцов. Динамическая модель сборных отрезных резцов для тяжелых станков. //Механіка та машинобудування. Науково-технічний журнал. - Харків: ХДПУ, 1998. - Вип №1. - С.154-159.

Здобувачем розроблена схема і математична модель динамічної системи станок-пристосування-інструмент-деталь, яка враховує конструкцію відрізного різці як підсистему, що складається з окремих елементів. Запропоновано метод вирішення математичної моделі.

5. Гузенко В.С., Билык Г.Б., Веремей О.В., Миранцов С.Л. Программный комплекс для расчета и моделирования напряжений методом конечных элементов. //Надійність інструменту та оптимізація технологічних систем. Збірник наукових праць. – Краматорськ: ДДМА, 1999. - Вип. 9. - С.23 - 29.

Здобувачу належить розробка алгоритмів і програмного комплексу для розрахунку струмів методом кінцевих елементів.

6. Гузенко В.С., Миранцов. С.Л. Экспериментальные исследования динамических характеристик отрезных резцов. //Надійність інструменту та оптимізація технологічних систем. Збірник наукових праць. – Краматорськ: ДДМА, 2000. - Вип. 10. – С.65 – 73.

Здобувачем виконані експериментальні дослідження та виконано обробку результатів на ПЕОМ.

7. Миранцов С.Л. Математическая модель напряженного состояния режущих пластин отрезных резцов. //Надійність інструменту та оптимізація технологічних систем. Збірник наукових праць. – Краматорськ: ДДМА, 2001. - Вип. 11. – С.103 - 107.

8. Миранцов С.Л. Динамический расчет сборного инструмента для тяжелых станков в процессе резания. //Вісник Сумського державного університету. Науковий журнал. Серія технічні науки (машинобудування). – Суми, СумДУ, 2002. – №2. - С.79 - 83.

9. Гузенко В.С., Миранцов С.Л., Носков В.В. Отрезной резец. Патент Украины № 40742А от 15.08.2001.

Здобувачем виконано теоретичне обґрунтування винаходу та розробка конструкції збірного відрізного різця.