Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Охорона праці


Лапшин Олександр Олександрович. Підвищення ефективності пилогазоподавлення при вибухових роботах в тупикових виробках рудних шахт : дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / Криворізький технічний ун-т. - Кривий Ріг, 2005.



Анотація до роботи:

Лапшин О.О. Підвищення ефективності пилогазоподавлення при вибухових роботах в тупикових виробках рудних шахт. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.26.01 – охорона праці. - Криворізький технічний університет, Кривий Ріг, 2005.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності пилогазоподавлення при вибухових роботах в тупикових виробках шахт.

Метою роботи є зменшення вмісту шкідливих речовин в атмосфері тупикових виробок при вибухових роботах до нормативних величин за регламентований проміжок часу.

Основна ідея роботи полягає у використанні електричного поля коронного розряду в приймальній камері ежекторної установки в комплексі з електроактивованою водоповітряною сумішшю для подавлення шкідливих домішок, які утворюються при вибухових роботах в гірничих виробках.

Розроблено спосіб нейтралізації шкідливих газів і коагуляції пилу електричним полем коронного розряду в комплексі з електроактивованою водоповітряною сумішшю, які генеруються в приймальній та змішувальній камерах ежекторної установки.

Розроблена конструкція ежекторної установки, яка утворює коронний розряд та далекобійний струмінь електроактивованої водоповітряної суміші для пилогазоподавлення при вибухових роботах в тупикових виробках шахт.

Дисертація є закінченою науково-дослідною роботою, в якій подано нове рішення науково-практичної задачі, що полягає в підвищенні ефективності пилогазоподавлення при вибухових роботах в тупикових виробках рудних шахт шляхом нейтралізації пилу і шкідливих газів електроактивованою водоповітряною сумішшю і електричним полем коронного розряду, що утворюються запропонованою ежекторною установкою, застосування якої дозволяє поліпшити умови і безпеку праці на підземних роботах.

Основні наукові і практичні результати, висновки і рекомендації полягають у такому:

1. Досліджено сучасних стан забруднення атмосфери в тупикових виробках, який показав, що вміст шкідливих газів і пилу після вибухових робіт у більшості випадків перевищує ГДК у зв’язку із тим, що ефективність існуючих засобів пилогазоподавлення невисока: пилу - до 75 %, диоксиду азоту - до 50 %, оксиду вуглецю - до 25 %.

2. Розроблено математичні моделі зниження концентрації забруднень в тупикових виробках із урахуванням комплексних величин - критеріїв гомохронності (Но) і Пекле (Ре), реалізація яких дозволяє установити, що на ефективність пилогазоподавлення впливають швидкість повітря, відстань до вентиляційного трубопроводу та час провітрювання.

3. Нейтралізація шкідливих газів електричним полем коронного розряду в приймальній камері сприяє електроактивації водоповітряної суміші і коагуляції пилу у змішувальній камері установки ВЕУ.

4. Для ефективного пилогазоподавлення розроблено нову конструкцію водоповітряної ежекторної установки ВЕУ, характерними елементами якої є двокамерний корпус для ежекції і очищення забрудненого повітря; прямоточна пневмогідравлічна форсунка для утворення водоповітряної суміші; високовольтний блок для нейтралізації шкідливих газів і електроактивації водоповітряної суміші.

5. Розроблено технологічні схеми провітрювання тупикових виробок із застосуванням ВЕУ, при цьому найбільш раціональною і доцільнішою є всмоктуюча схема, яка дозволяє зменшити забруднення повітря як тупикової, так і наскрізної виробки.

6. Використання ВЕУ для пилогазоподавлення при вибухових роботах дозволяє у 1,5 рази скоротити час на провітрювання тупикових виробок і поліпшити умови праці на підземних роботах (ефективність пилогазоподавлення становить: пилу 94-98 %, оксиду вуглецю 55-80 %, оксидів азоту 75-85 %). Це дозволяє також отримати економічний ефект близько 40 тис. грн. щорічно на кожні 100 м виробок, які проходяться.

Публікації автора:

1. Лапшин О.О. Знешкодження отруйних газів і пилу в гірничих виробках шахт//Проблеми охорони праці в Україні. - К.: ННДІОП, 2002. - С. 35-39.

2. Лапшин О.О. Ефективність систем гідрознепилення технологічних процесів на гірничих підприємствах//У зб. Охорона праці та навколишнього середовища на підприємствах гірничо-металургійного комплексу. – Кривий Ріг: НДІБПГ. - Вип. 2. - 2000. - С. 57-64.

3. Лапшин О.О. Обґрунтування ефективності способів пилогазопридушення при підривних роботах в умовах шахт/У зб. Проблеми охорони праці в Україні. - К.: ННДІОП. - Вип.. 4. - 2001. - С. 76-82.

4.Лапшин О.О. Застосування електричного ежектора при провітрюванні гірничих виробок//В сб. Научных трудов национального горного университета. №19, том 3. Днепропетровск, 2004 – с. 191-196.

5. Лапшин А.Е., Лапшин А.А. Использование конденсационного процесса для обеспыливания воздуха в горных выработках шахт//Разраб. рудн. месторожд. - Кривой Рог: КТУ. - Вып. 72. - 2000. - С. 128-131.

6. Лапшин А.А., Серебреников Э.В. Математическое моделирование процессов проветривания тупиковых выработок//Разраб. рудн. месторожд. - Кривой Рог: КТУ. - Вып. 81. - 2002. - С. 138-143.

7. Бересневич П.В., Лапшин О.О. Підвищення ефективності знешкодження шкідливих газів і пилу в гірничих виробках шахт//Вісник Криворізького технічного університету. – Вип. 3, 2003. -С. 13-17.

8. Корж В.А., Лапшин О.О. Обґрунтування технічних і технологічних параметрів електричного ежектора для придушення шкідливих речовин//Вісник національного технічного університету України “КПІ”. Серія “Гірництво” - 2004. - Вип. 10. - С. 153-157.

9. Корж В.А., Лапшин О.О. Вплив електроактивації аерозолю на інтенсивність пилогазоподавлення при провітрюванні//Проблеми охорони праці в Україні. - К.: ННДІОП. - 2004. - Вип. 8. - С. 32-39.

10. Бересневич П.В., Лапшин А.А. Обоснование параметров и технологических схем использования эжекторной установки в процессе пылегазоподавления и проветривания выработок//Разраб. рудн. месторожд. - Кривой Рог: КТУ: Вып. 89. - 2005. - С. 1999-203.

11. Лапшин О.Є. А.К. Гацький А.К., Дроздов А.М., Лапшин О.О. Постановка проблеми нейтралізації шкідливих газів при здійсненні вибухових робіт в гірничих виробках//Вісник Криворізького технічного університету. - Кривий Ріг. - КТУ: Вип 10. -2005. - С. 8-10.

12. Патент деклараційний №52033А. Пристрій для пилогазоподавлення/ Лапшин О.О., Шаповалов В.А., Деньгуб Т.В. - Опубл. в Бюл. № 12, 2002.

13. Патент деклараційний, №70789 А. Пристрій для пилогазоподавлення/Лапшин О.О., Базаря В.І. - Опубл. в Бюл. № 10, 2004.