Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технології матеріалів та виробів текстильної та легкої промисловості


Попович Тетяна Анатоліївна. Підвищення ефективності пігментної технології при друкуванні текстильних матеріалів із целюлозних волокон : Дис... канд. техн. наук: 05.19.03 / Херсонський національний технічний ун-т. — Херсон, 2006. — 151, [21]арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 141-151.



Анотація до роботи:

Попович Т.А. Підвищення ефективності пігментної технології при друкуванні текстильних матеріалів із целюлозних волокон. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.19.03 – технологія текстильних матеріалів. – Херсонський національний технічний університет, Херсон, 2006.

Дисертація присвячена підвищенню стійкості пігментних забарвлень до мокрого тертя та екологічної чистоти технології і надрукованої продукції при зниженні витрат на процес друкування, що дає змогу розширити асортимент тканин, які можуть колоруватися пігментами.

Задача з підвищення стійкості забарвлень до фізико-механічних дій вирішується завдяки використанню у якості зв’язуючого промотованих акрилових сополімерів, тобто полімерів, що містять у макромолекулі групи-промотори адгезії. Застосування зв’язуючих на основі промотованих полімерів забезпечує підвищення міцності полімерних плівок та адгезійного комплексу «полімерна плівка – текстильний матеріал», створює кращі умови для реакцій «зшивання», в більшій мірі сприяє використанню зшиваючих препаратів і зменшенню кількості формальдегіду.

На основі промотованого зв’язуючого розроблено склад для друкування текстильних матеріалів пігментами, відмінність якого полягає в тому, що компонентами друкарського складу є різні за групами активності предконденсати термореактивних смол. Це забезпечує формування композиційної полімерної плівки сітчастої структури, для чого поряд зі зшиванням макромолекул створено умови для додаткового смолоутворення. Для забезпечення «роботи» предконденсатів термореактивних смол у двох напрямках визначено ефективну систему каталізаторів.

Застосування комплексу прийомів дозволило підвищити ефективність пігментної технології, зокрема одержати забарвлення, що відрізняються високою стійкістю, в тому числі, до мокрого тертя.

Запропоновано також малокомпонентний пігментний склад, який не містить ПТРС, а саме склад на основі самозшиваючого полімеру, який забезпечує одержання екологічно чистої надрукованої продукції.

Проведено з позитивним результатом апробацію розроблених полімерних складів для друкування пігментами у виробничих умовах ЗАТ Київська трикотажна фабрика «Роза».

Проведено розрахунки економічної ефективності.

  1. Підвищено ефективність пігментної технології друкування за рахунок зниження собівартості пігментних складів, зменшення витрат на технологію друкування, забезпечення екологічної чистоти пігментної технології та надрукованої продукції, що досягнуто завдяки підвищенню стійкості забарвлень, вилученню формальдегідвмісних зшиваючих агентів та розробці малокомпонентних друкарських складів. Ефекти досягнуто за рахунок використання в складах для друкування як зв’язуючих нових водних акрилових сополімерів, що відрізняються наявністю в макромолекулах груп-промоторів адгезії, в тому числі здатних до реакції самозшивання та утворення полімеру сітчастої структури.

  2. Показано, що стійкість забарвлення до мокрого тертя може бути значно підвищена шляхом збільшення у макромолекулах акрилового сополімеру кількості вільних карбоксильних груп, що створює умови для підвищення реакційної здатності полімеру-зв’язуючого до взаємодії з предконденсатами термореактивних смол, а також до адгезійного контакту з поверхнею тканини, що друкується.

  3. Запропоновано для підвищення стійкості забарвлення використовувати системи предконденсатів термореактивних смол різних типів і системи каталізаторів, що забезпечує проходження реакцій у різних напрямках і створює умови для підвищення щільності межового шару на поверхні поділу текстильний матеріал - полімерна плівка.

  4. Розроблено малокомпонентний друкарський склад на основі самозшиваючого полімеру-зв’язуючого, який відрізняється відсутністю серед компонентів системи предконденсатів термореактивних смол, які містять формальдегід, що забезпечує підвищення екологічної чистоти технології пігментного друку і надрукованої тканини.

  5. Визначено, що розроблені пігментні друкарські склади не створюють проблеми налипання зв’язуючого на робочі ділянки обладнання, зокрема на раклю і шаблони, що пов’язано з іонізацією карбоксильних груп полімеру-зв’язуючого у випускній формі.

  6. Проведено виробниче випробування розробленого складу в умовах текстильного підприємства і відзначено високу стійкість забарвлень, м’який гриф надрукованої тканини, високу інтенсивність забарвлення, добру сумісність компонентів фарби, її стабільність, а також відсутність налипання друкарського складу на сито шаблона та раклю.

  7. Виконано розрахунки економічного ефекту, який може очікуватися при впровадженні розроблених складів у виробництво. Економія складатиме від 41 грн. до 313 грн. на 1000 м2 в залежності від запропонованого складу та вибору малюнка – білоземельного чи ґрунтового.

Публікації автора:

1. Попович Т.А., Мищенко А.В., Шипилов Ю.Г. Исследование возможности использования акриловых и стирол-акриловых полимерных эмульсий отечественного производства для колорирования пигментами // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. – 2004. – № 2 (9). –
С. 134-137.

Особистий внесок: експериментальні дослідження та оцінка якості забарвлень при колоруванні пігментами тканин різного сировинного складу.

2. Попович Т.А., Міщенко Г.В. Оцінка колоїдно-хімічних властивостей полімерних емульсій та плівок акрилового та стирол-акрилового ряду вітчизняного виробництва // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. – 2005. – № 1 (10). – С. 194-196.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень поверхневих властивостей емульсій та плівок, узагальнення висновків.

3. Попович Т.А., Погорела О.В. Вивчення властивостей плівок з акрилових та стирол-акрилових полімерних емульсій вітчизняного виробництва // Вістник Київського національного університету технологій та дизайну. – 2006. – № 2 (28). – С. 87-91.

Особистий внесок: експериментальні дослідження та вибір групи полімерних емульсій в якості плівкоутворюючих зв’язуючих для пігментного друку текстильних матеріалів.

4. Попович Т.А., Мищенко А.В., Редчиц Ю.И. Определение оптимальных соотношений "связующее : пигмент" в полимерных пигментных составах на основе акриловых и стирол-акриловых эмульсий отечественного производства // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. – 2005. – № 6/2 (18). – С. 199-202.

Особистий внесок: розробка полімерних друкарських складів з оптимальним співвідношенням «зв’язуюче : пігмент», що забезпечують отримання інтенсивних та стійких забарвлень..

5. Попович Т.А., Круглов П.Ю. Ефективність використання вітчизняних акрилових і стирол-акрилових полімерів у друкуванні пігментами // Тези доповідей ІV Всеукраїнської ювілейної наукової конференції молодих вчених та студентів «Наукові розробки молоді на сучасному етапі». – 2005. – Т. І. – С. 154.

Особистий внесок: експериментальні дослідження та розробка пігментних друкарських складів на основі зв’язуючих акрилового типу.

6. Попович Т.А. Дослідження властивостей полімерних плівок з акрилових та стирол-акрилових емульсій вітчизняного виробництва у порівнянні з плівками утвореними типовими зв’язуючими // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Наука та інновації – 2005». – т. 2. –
С. 78-80.

7. Попович Т.А., Міщенко Г.В. Підвищення якості пігментного друку при використанні акрилових та стиролакрилових емульсій вітчизняного виробництва // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток наукових досліджень – 2005». – 2005. – Т. 6. – С. 65-67.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень з підвищення стійкості та інтенсивності пігментних забарвлень шляхом введення до друкарської композиції ефективних зшиваючих агентів та каталізаторів.