Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


647. Савенков Володимир Ілліч. Підвищення ефективності лікування хворих на уросепсис шляхом корекції перекисного окислення ліпідів (клініко-експериментальне дослідження): дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / Інститут урології АМН України. - К., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Савенков В.І. Підвищення ефективності лікування хворих на уросепсис шляхом корекції перекисного окислення ліпідів (клініко-експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06 – урологія. – Інститут урології АМН України, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена вдосконаленню терапії хворих на тяжкий уросепсис шляхом нормалізації процесів ПОЛ та системи антиоксидантного захисту завдяки використанню озонотерапії. Доведено in vitro високу бактеріостатичну дію медичного озону стосовно мікробної флори, що найчастіше спричиняє уросепсис. Розроблено методику озонотерапії та визначено оптимальні терапевтичні дози медичного озону у фізіологічному розчині. Встановлено високу терапевтичну ефективність озонотерапії у комплексі з антибіотикотерапією при гострому стафілококовому сепсисі у кролів на підставі даних про загальні реакції тварин, окислювальний гомеостаз та даних морфологічних досліджень. Відзначено, що ступінь тяжкості захворювання перебуває у прямій залежності від показників системи ПОЛ. Розроблений комплексний метод лікування хворих на тяжкий уросепсис з використанням озонотерапії сприяє нормалізації процесів ПОЛ та антиоксидантної системи, що дає змогу стабілізувати стан клітинних мембран та позитивно впливає на гомеостаз.

У дисертації на підставі встановлення патогенетичної ролі порушень у окислювальному гомеостазі теоретично узагальнено і по-новому розв’язано наукову задачу – розробка та практичне втілення методу лікування хворих на тяжкий УС за методикою внутрішньовенного введення ОФР, що підвищує ефективність лікування хворих завдяки нормалізації процесів ПОЛ та стану антиоксидантної системи.

1. Визначено, що МО в концентрації 4,0±0,1 мг/л in vitro виказує бактеріостатичну дію стосовно Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Proteus mirabilis, Staphylococcus aureus, що містяться у фізіологічному розчині, а концентрація 5,0±0,1 мг/л є бактеріостатичною для Enterococcus faecalis. В інфікованій крові бактеріостатичною для всіх видів бактерій є концентрація 5,0±0,1 мг/л.

2. На моделі гострого стафілококового сепсису у експериментальних тварин визначено, що комплексне лікування із застосуванням внутрішньовенного введення ОФР сприяє видужанню тварин на 6,4±1,2 доби раніше і вірогідно знижує рівень летальності в 1,5 раза, ніж при лікуванні кролів групи порівняння.

3. Використання ОТ у експериментальних тварин з гострим стафілококовим сепсисом змінює патоморфоз захворювання і на відміну від морфологічних змін у кролів, що отримували лише АБТ, сприяє нормалізації гемодинаміки в паренхіматозних органах та головному мозку, забезпечує запобігання у них дистрофічним та некротичним змінам, а також клітинним імунним реакціям, котрі виникають на альтерацію зазначених органів.

4. Доведено патогенетичну значущість процесів ПОЛ, стану системи антиоксидантного захисту в розвитку та перебігу УС. Визначено прямо пропорційну залежність між змінами у процесах ПОЛ і клінічними проявами УС. Відзначено, що прогресування захворювання супроводжується виснаженням антиоксидантної системи клітин. Доведено, що призначення ОТ у комплексному лікуванні експериментальних тварин нормалізує показники ПОЛ, а також поліпшує баланс у системі антиоксидантного захисту.

5. Доведено, що оптимальним методом проведення ОТ при УС є внутрішньовенне введення ОФР, починаючи з концентрації МО в ньому 2,0±0,1 мг/л, яка щоденно поступово підвищується на 0,5±0,1 мг/л, і доводячи її до 7,0 ± 0,1 мг/л. Використання ОТ у комплексному лікуванні хворих на тяжкий УС при вихідній тяжкості стану 27,2±2,1 (за шкалою APACHI-II) і тяжкості поліорганної недостатності 9,0±1,4 (за шкалою SOFA) підвищує ефективність лікування, сприяє ранній появі клінічних та лабораторних ознак одужання, вірогідному зниженню в 1,4 раза терміну лікування хворих, що становить 47,1±2,2 дня, зменшенню рівня летальності до 28,9 %, що в 1,6 раза нижчий, ніж у хворих, які отримували лише традиційну терапію.

6. Для контролю за клінічним перебігом захворювання та за ефективністю терапії необхідно досліджувати показники ПОЛ та системи антиоксидантного захисту. Відзначено, що у хворих на тяжкий УС, які отримували комплексну терапію з ОТ, досліджувані показники були ліпшими, ніж у пацієнтів, що отримували лише традиційну терапію: вірогідно знизилися інтенсивність БХЛ сироватки крові в 1,4 раза, вміст ДК – у 1,7 раза, МДА – у 2,2 раза відносно аналогічних показників до лікування, нормалізувалися показники активності каталази, пероксидази, вміст SH-груп та гаптоглобіну.

7. Встановлено, що використання ОТ сприяє нормалізації енергетичних процесів і відновленню системи гомеостазу у хворих на тяжкий УС, що виявляється в нормалізації активності АД у плазмі крові та ФФК у еритроцитах і вірогідному зниженні показників активності ферментів вуглеводного обміну відносно їхніх параметрів до лікування та показників групи порівняння. Відзначено стабілізацію морфофункціонального стану мембран клітин, що виявляється у нормалізації активності ЛДГ, МДГ, КФК, АлТ, АсТ, ЛФ, a-ГБДГ та у вірогідному зниженні g-ГТ у 1,6 раза відносно аналогічного показника до початку терапії.

Публікації автора:

1. Савенков В.И. Состояние процессов метаболизма у больных уросепсисом при использовании метода озонотерапии // Медицина сегодня и завтра. – 1999. – №2. – С. 64–66.

2. Савенков В.И. Особенности морфологических изменений внутренних органов при экспериментальном стафилококковом сепсисе и его комплексном лечении с использованием озонотерапии // Вестн. физиотерапии и курортологии. – 1999. – Т. 5, №1. – С. 29–32.

3. Савенков В.І. Показники перекисного окислення ліпідів та імуногенезу у хворих на урологічний сепсис при традиційному лікуванні та використанні методу озонотерапії // Проблеми екології та медицини. – 1999. – №5. – С. 20.

4. Лісовий В.М., Савенков В.І. Застосування ломефлоксацину в лікуванні пацієнтів з гострими гнійно-запальними захворюваннями органів сечостатевої системи // Укр. хіміотерапевтичний журн. – 1999. – №4. – С. 52–53.

5. Лесовой В.Н., Савенков В.И. Состояние резистентности и процессов метаболизма у больных уросепсисом по показателям периферической крови // Врачебная практика. – 2000. – №2. – С. 33–38.

6. Лесовой В.Н., Савенков В.И. Состояние окислительно-восстановительных процессов у больных уросепсисом при использовании метода озонотерапии // Експериментальна і клінічна медицина. – 2000. – №4. – С. 100–103.

7. Лісовий В.М., Савенков В.І., Бублік В.В. Сучасне уявлення щодо етіопатогенезу уросепсису // Урологія та нефрологія. – 2003. – №2. – С. 87–90.

8. Лісовий В.М., Савенков В.І., Колупаєв С.М. Оптимізація лікування хворих на тяжкий уросепсис за рахунок нормалізації процесів перекисного окислення ліпідів шляхом використання медичного озону // Матеріали науково-практичної конференції “Нові технології оздоровлення природними та преформованими факторами” (фізіотерапія, озонотерапія, курортологія). – Харків: ХМАПО, Українська асоціація озонотерапевтів і виробників медобладнання, 2002. – С. 192–194.

9. Озонотерапия в лечении сепсиса / Ю.И. Козин, В.И. Савенков, В.И. Жуков, В.В. Леонов // Матеріали ІІ Національного конгресу анестезіологів України. – Харків., 1996. – С. 159.

10. Патент 31672 А. Україна, А61К33/14. – №98105456. Спосіб лікування хворих на сепсис /В.І.Савенков, Ю.І.Козін; опубл. 15.12.2000 // Бюл. №7-ІІ.

11. Патент 34055 А. Україна, G 01N33/53. – №99052822. Спосіб виявлення гострих або хронічних запальних захворювань різноманітного генезу /О.М. Чернишова, В.І. Савенков, С.І. Ткач, Н.І. Приліпська, Л.Ф. Зюбанова, Є.Г. Іванюк; опубл. 15.02.2001 // Бюл. №1.

12. Лісовий В.М., Савенков В.І., Колупаєв С.М. Метод лікування хворих на уросепсис з використанням медичного озону // Інформаційний лист. – №109–203. – К.: Укрмедпатентінформ, МОЗ України, 2003. – 2 с.