Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Левкіна Руслана Володимирівна. Підвищення ефективності енерговикористання в овочівництві: дисертація канд. екон. наук: 08.07.02 / Харківський національний аграрний ун-т ім. В.В.Докучаєва. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Левкіна Р.В. Підвищення ефективності енерговикористання в овочівництві . - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02.- Економіка сільського господарства і АПК. Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва. Харків, 2003р.

Головним змістом роботи є вивчення та доповнення теоретичних та методологічних основ визначення енерговитрат в овочівництві; визначення кількісної оцінки сумарних та поелементних витрат енергії при використанні базових, індустріальних та технологій для селянських (фермерських) господарств в овочівництві, виявлення напрями скорочення енерговитрат за рахунок передбачених конкретних чинників; удосконалення методичних підходів до обґрунтування моделей ресурсо- та енергозберігаючих технологій вирощування овочевих культур з мінімальними витратами енергетичних і вартісних ресурсів на одиницю продукції. Розроблено структуру собівартості овочевої продукції в енергетичних одиницях та на її основі визначені коефіцієнти для встановлення обґрунтованих цін на продукцію галузі. Доповнено теоретичні та методичні підходи щодо енергетичної оцінки та визначення економічної ефективності від впровадження у виробництво перспективних енергозберігаючих прийомів виробництва овочевої продукції.

1. Визначення кількісного показника витрат на виробництво продукції через енергетичні одиниці (Джоулі та ккал) є необхідним не тільки в овочівництві, а й в інших галузях народного господарства, тому що тільки так можна об’єктивно порівняти вартість будь-якого продукту і кількість матеріальних і трудових ресурсів в перерахунку на енергію, яка витрачена на його виробництво.

2. Методи і показники оцінки енергоємкості технологій, обґрунтування і розробка алгоритму та програми для проведення кількісної оцінки ефективного використання техногенної енергії при виробництві продукції є суттєвим додатком до традиційних економічних методів в сільському господарстві у визначенні рівня науково-технічного прогресу, зокрема, при визначенні ступеня дотримання цінових пропорцій в АПК.

3. Аналіз розвитку галузі овочівництва в умовах реформування АПК показує чітку тенденцію до переміщення виробництва у приватний сектор, частка якого у валових зборах досягає 86%. Сільськогосподарські підприємства суспільного сектора скоротили обсяги продукції за рахунок зменшення посівних площ та зниження врожайності. Фермерські господарства знаходяться на стадії формування.

4. Вивчення методики та принципів енергетичного аналізу в рослинництві підтверджує їх доцільність для галузі овочівництва. Вдосконалення потребують такі складові системи, як розрахунок витрат на добрива шляхом застосування коефіцієнтів використання їх овочевими культурами та енергетичні еквіваленти на насіння і посадковий матеріал, які повинні містити в собі енергетичні витрати на їх виробництво та енерговміст. Згідно наших розрахунків енергетичні еквіваленти для 1 кг насіння цибулі-ріпки повинні дорівнювати 312,1 МДж, для моркви - 214,9, для буряка - 125,8; капусти пізньої – 335,2; кавуна - 652,5 МДж.

5. Одержані дані енергетичного аналізу технологій вирощування овочів свідчать про високий рівень енергоємкості галузі та низький коефіцієнт енергетичної ефективності. При цьому перевагу мають індустріальні технології, високий рівень механізації яких дозволяє зекономити на 1 ц врожаю 37-74% витрат праці та 26-57% енергії, а коефіцієнт енергетичної ефективності більший на 27-57%. Енергетичний аналіз технологій надав змогу встановити розмір та структуру ресурсів при вирощуванні безрозсадних овочевих культур.

6. За рахунок впровадження комплексної системи заходів можливо зменшити витрати енергії шляхом: впровадження у виробництво високо врожайних та ефективних сортів овочевих культур на 20-30%, застосування локального способу внесення мінеральних добрив поряд із зменшеними нормами на 10-15%, застосування енерго-економічних систем захисту рослин від бур’янів переважно у баковій суміші на 3%, застосування комбінованих агрегатів для обробітку ґрунту на 5%, механізованого збирання врожаю на 10% та зменшених поливних норм на 5%. Взагалі на 1 ц цибулі-ріпки витрати енергії можливо скоротити на 40%, для моркви – на 38% , буряка – на 11% проти фактичного рівня. Річний економічний ефект від впровадження перелічених пропозицій складатиме 6,0-11,0 тис. грн. на 1 га.

7. Для вирішення питання пом'якшення цінового диспаритету між сільським господарством та промисловістю необхідне проведення розрахунків коефіцієнтів через поелементні енергетичні витрати на вирощування овочевих культур, що дозволяє встановити зв'язок між енергетичними та економічними одиницями. Визначено ціну одного ГДж, вона становить 229 грн.

8. Впровадження у виробництво вітчизняних інновацій та пропозицій стосовно зниження енергоємкості продукції надасть можливість скоротити витрати енергії на вирощування одиниці овочевої продукції на 20-40 %, коштів на 50 %. За умови своєчасного виконання технологічних операцій, впровадження досягнень науково-технічного прогресу, раціональної організації праці та усунення цінового диспаритету можливе рентабельне ведення виробництва овочевої продукції на підприємствах різних форм господарювання і, насамперед, крупно спеціалізованих.

Публікації автора:

1. Левкіна Р.В. Добрива як важливий резерв підвищення ефективності функціонування підприємств галузі овочівництва // Економіка АПК. - 2001. - № 7. - С. 61-63.

2. Левкіна Р.В. Енерго-економічна ефективність різних способів збирання врожаю овочевих культур // Зб. наук. пр. ЛНАУ. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Т. 3. Серія: Економічні науки / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Элтон-2, 2002.- № 14 (26). - С. 166-168.

3. Левкіна Р.В. Екологічні аспекти енерговикористання в овочівництві // Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу: Кол. монографія. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. - К.: ІАЕ УААН, 2000. - Т. 2. - С. 565-568.

4. Левкіна Р.В. Новий підхід до використання результатів енергетичного аналізу в овочівництві // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. монографія. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. - К.: ІАЕ УААН, 2001. - Т. 2. - С. 563-566.

5. Левкіна Р.В. Вплив типів технологій на енергетичні витрати на вирощування овочевих культур // Ринкова трансформація економіки АПК. Кол. монографія. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. - К.: ІАЕ УААН, 2002. - Ч. 2. – С. 435-438.

6. Левкіна Р.В. Напрямки вдосконалення методики енергетичної оцінки в овочівництві // Ринкова трансформація економіки АПК. Кол. монографія. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. - К.: ІАЕ УААН, 2002. - Ч. 3. – С. 287-289.

7. Левкіна Р.В., Гризенкова З.І., Гончаров О.М., Урюпіна Л.М. Енергетична оцінка затрат на вирощування овочевих культур (на прикладі пізньостиглої капусти, цибулі, перцю солодкого та баклажанів) // Овочівництво і баштанництво: Міжвід. тем. наук. зб., Вип. 41.- К.: Урожай, 1996. - С. 9-13.

8. Левкіна Р.В., Гончаров О.М. Енергозберігаючі елементи технології в насінництві овочевих та баштанних культур // Матеріали міжнародної наукової конференції “Оптимізація селекційного процесу на основі генетичних методів” (18-20 серпня 1999 р.). – Харків. - 1999. - С. 32-34.