Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Безп'ята Ірина Володимирівна. Підвищення ефективного використання оборотних засобів у приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємствах : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2007.



Анотація до роботи:

Безп’ята І.В. Підвищення ефективного використання оборотних засобів у приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Миколаївський державний аграрний університет. Миколаїв, 2007.

В дисертаційній роботі досліджені теоретичні та методичні основи формування й ефективного використання оборотних засобів сільськогосподарських підприємств, аналіз сучасного стану забезпеченості приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємств Миколаївської області оборотними засобами та економічної ефективності їх використання, а також шляхи підвищення ефективності використання оборотних засобів.

В роботі визначено оптимальні пропорції між основними і оборотними засобами для приватних сільгосппідприємств, які об'єктивно диктуються виробництвом, технічними засобами, природно-біологічними факторами; запропоновано модель формування регіонального ринку виробничих запасів для сільськогосподарських підприємств, який має забезпечувати агротоваровиробників якісними і доступними за ціною товарно-матеріальними ресурсами (насінням, кормами, паливно-мастильними матеріалами, запасними частинами, засобами захисту рослин і тварин та добривами) аграрні підприємства; зроблені рекомендації щодо удосконалення механізму кредитування сільськогосподарських підприємств під оборотні засоби, які дозволяють полегшити сільгосптоваровиробникам сплату процентних ставок та погашення суми кредиту; запропоновано створити регіональний Фонд гарантій повернення кредитів, який б надавав банківським структурам гарантії по кредитах, одержуваних підприємствами і фізичними особами на реалізацію проектів по підвищенню ефективності розвитку сільського господарства, а також окремим пунктом – на покриття тимчасової нестачі у них оборотних засобів.

Раціональне використання оборотних засобів – один із найважливіших чинників стабілізації економіки, а поліпшення їхнього використання – необхідна передумова економічного зростання.

  1. Проведені дослідження свідчать про те, що після реорганізації колективних сільськогосподарських підприємств у Миколаївській області створені нові організаційно-правові форми сільськогосподарських підприємств, серед яких значне місце займають приватні та приватно-орендні сільськогосподарські підприємства. Як свідчать дані, це майже третина всіх сільськогосподарських підприємств області.

  2. Основним виробничим напрямком більшості приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємств є виробництво продукції рослинництва. Обсяги всіх видів продукції рослинництва в 2005 році зросли за рахунок підвищення урожайності та розширення посівних площ майже в 3,5 рази. Розглядаючи в цілому виробництво продукції тваринництва в приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємствах слід відмітити, що з кожним роком воно зменшується, так як ця галузь в багатьох із них є збитковою.

  3. Дослідження показали, що протягом останніх років у приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємствах Миколаївської області оборотні засоби постійно зростають. Таке зростання відбулося, по-перше, за рахунок збільшення кількості приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємств в області в три рази, по-друге, за рахунок зростання цін на деякі види оборотних засобів, а також, і за рахунок збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції в три рази, що призвело до збільшення потреби в окремих видах оборотних засобів.

  4. Показники економічної ефективності оборотних засобів свідчать про те, що в 2004 році рівень оборотності оборотних засобів склав 1,4, що на 5,6% менше, ніж в 2002 році. Термін одного обороту склав 261 день. Це результат, з одного боку, зниження обсягів виробництва продукції, звідси і її реалізації, з іншого боку — збільшення середньорічних залишків оборотних засобів у сільськогосподарських підприємствах. В 2004 році підвищився коефіцієнт оборотності оборотних засобів порівняно з 2000 роком – на 9,9%. Термін одного обороту зменшився на 20 днів. Тобто, господарства почали ефективніше використовувати оборотні засоби. Це позитивна тенденція, особливо, коли господарства здійснюють господарську діяльність при нестачі оборотних засобів. Підвищення рівня оборотності, за останні два роки, відбувається за рахунок збільшення річного обороту в господарствах. Але потрібно відмітити, що середньорічна вартість оборотних засобів теж збільшується.

  5. Розміри основних та оборотних засобів залежать від обсягу і характеру виробництва, швидкості обігу оборотних засобів, а їх співвідношення – від напрямку господарювання, ступеня спеціалізації та інтенсифікації. Важливим є оптимальне співвідношення між основними і оборотними засобами. Дослідженнями встановлено, що в умовах Миколаївської області найбільш успішно працюють ті приватні та приватно-орендні сільськогосподарські підприємства, в яких співвідношення між основними і оборотними засобами становить 1:1,3, тобто на 1 руб. основних засобів по залишковій вартості доводиться 1,3 грн. оборотних коштів. Але таке співвідношення варто вважати тільки як верхня межа. Нижньою межею є співвідношення 1:0,8, нижче якого господарство не може нормально фінансувати виробничі операції.

  6. Стан оборотних засобів приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємств безпосередньо залежить від своєчасності початку виробничого циклу. Цього можна досягти за рахунок оптимізації процесу формування виробничих запасів. Згідно розробленої в роботі економіко-математичної моделі, нами отримані розрахунок мінімальної потреби типового приватного сільськогосподарського підприємства у виробничих запасах для оптимізації виробництва сільськогосподарської продукції і отримання прибутку.

  7. Для правильної та своєчасної організації виробничого процесу в приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємствах пропонуємо модель формування регіонального ринку товарно-матеріальних цінностей для сільськогосподарських підприємств, що має забезпечити їх якісними і доступними за ціною товарно-матеріальними ресурсами. Даний вид взаємовідносин, повинен мати добровільний характер, і ґрунтуватися на визначенні сільськогосподарськими підприємствами потреби у додатковій кількості виробничих запасів. Метою даних взаємовідносин є створення умов планування початку виробничого процесу, шляхом забезпечення необхідної кількості виробничих запасів для розширеного відтворення сільськогосподарських товаровиробників. Таким чином можна скоротити час простою виробничих запасів, тобто зменшити час перебування оборотних засобів сільськогосподарських підприємств у виробничих запасах.

  8. Потреби приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємств частіше всього покриваються за рахунок короткострокового кредиту комерційних банків. За останні роки обсяг кредитних вкладень зріс майже в 14 разів, а відсоткова ставка знизилася в 4 рази. Проте, незважаючи на позитивні тенденції, забезпечення сільськогосподарських товаровиробників кредитами комерційних банків не відповідає потребам економічного зростання галузі.

  9. Вирішення проблеми кредитування сільськогосподарських підприємств потребує комплексно підходу, який має ґрунтуватися на проведенні за державної підтримки системних заходів, спрямованих на створення кредитної інфраструктури. В роботі запропоновано створити Державний аграрний банк, Фонд кредитних гарантій з регіональними відділеннями для підтримки кредитування сільського господарства. Також пропонується удосконалення діючого механізму надавання кредитів у напрямі подовження строків його дії та спрощення сплати відсотків за користування ним. Така система може бути запроваджена тільки при суворому дотриманні всіх принципів кредитування і дасть змогу наповнити приватні та приватно-орендні сільськогосподарські підприємства необхідною кількістю ресурсів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Тюкова І.В. Використання окремих видів оборотних матеріальних ресурсів в приватно-орендних сільськогосподарських підприємствах // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2004. - №2(26) Т. 2. – С. 293-297.

  2. Безп’ята І.В. Оцінка ефективності використання оборотних засобів в приватно-орендних сільськогосподарських підприємствах // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2005. - №1. – С.127-131.

  3. Безп’ята І.В. Приватні та приватно-орендні сільськогосподарські підприємства та їх місце в аграрному секторі економіки Миколаївської області // Наукові праці НУХТ, 2006. – № 19. – С.125-134.

  4. Безп’ята І.В. Структура оборотних засобів у приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємствах // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2006. – №1. – С.126-132.

  5. Топіха І.Н., Безп’ята І.В. Удосконалення організації кредитування приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2006. – №219. Т1. – С. 186-193. (Внесок автора – підбір і обробка статистичної інформації – 80%).

В інших наукових виданнях:

  1. Тюкова І.В. Наявність та структура оборотних засобів на сільськогосподарських підприємствах Миколаївської області // Матеріали VII міжнародній науково-практичної конференції „Наука і освіта 2004”. Том 67 Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 55-57.

  2. Безп’ята І.В. Формування виробничих запасів у приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємствах // Матеріали всеукраїнської науково-практичної Інтернет-конференції «Українська наука в мережі Інтернет». – Київ, 2006. – С.5-7.

  3. Безп’ята І.В. Приватні та приватно-орендні сільськогосподарські підприємства та їх місце в аграрному секторі економіки Миколаївської області // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції «Управління організаційно-технічними та фінансово-економічними змінами на промислових підприємствах». – Київ: НУХТ, 2006. – С.112-113.

  4. Безп’ята І.В. Показники ефективності використання оборотних засобів в приватних та приватно-орендних сільськогосподарських підприємствах // Економічні проблеми розвитку регіону: Тези доповідей на Міжвузівській науково-практичній конференції, присвяченої 40-річчю кафедри економіки та організації виробництва НУК ім. адм. Макарова. – Миколаїв: НУК, 2006. – С. 34-39.

  5. Безп’ята І.В. Визначення оптимального співвідношення між основними та оборотними засобами // Матеріали Причорноморської регіональної науково-практичної конференції професорсько-викладацького складу та аспірантів МДАУ. – Вісник аграрної науки Причорномор’я. – 2006. – С. 22-24.

  6. Безп’ята І.В. Удосконалення кредитних відносин як джерело підвищення ефективності використання оборотних засобів // Матеріали першої Міжнародної науково-практичної конференції «Фінансування та кредитування аграрного сектора: проблеми та перспективи». – Мелітополь / ДАТА. – Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2006. – С.18-19.