Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Костриця Микола Миколайович. Підприємницькі засади розвитку сільського туризму : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Костриця М. М. Підприємницькі засади розвитку сільського туризму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Житомирський національний агроекологічний університет Міністерства аграрної політики України, м. Житомир, 2009.

Дисертація присвячена дослідженню теоретико-методологічних та практичних аспектів розвитку сільського туризму на засадах підприємництва. Уточнено економічну сутність сільського туризму, розширено класифікацію його форм. Обґрунтовано системний вплив сільського туризму на диверсифікований розвиток аграрного сектора. Проаналізовано передумови та перешкоди становлення сільського туризму на мікро-, мезо- та макрорівнях.

Досліджено якісні та кількісні показники розвитку сільського туризму, проведено порівняння його ефективності із сільськогосподарською діяльністю малих підприємств. На основі аналізу туристсько-рекреаційного потенціалу визначено напрями диверсифікації сільського туризму. Запропоновано методичний підхід до визначення мультиплікативного впливу туристських витрат на сільський розвиток.

Розроблено кластерну модель інституціоналізації економічних відносин у сфері сільського туризму. Запропоновано стратегічні напрями партнерства в рамках об’єднання з відповідним організаційно-економічним механізмом управління та розвитку.

Дослідження теоретико-методологічних і практичних аспектів розвитку сільського туризму на підприємницьких засадах дозволило запропонувати нове вирішення визначених наукових проблем і зробити такі висновки.

1. Сільський туризм є багатофункціональним та системним явищем, яке активно поширюється у господарському житті аграрних територій України та сприяє їх економічному (через зростання доходів сільських мешканців, створення робочих місць, залучення інвестицій, міжгалузеві зв’язки тощо) та соціальному розвитку (збереження історико-культурної спадщини, підвищення самооцінки у мешканців села та ін.). Реалізації підприємницьких ініціатив у сільському туризмі є вагомим інструментом диверсифікованого сільського розвитку, але потребує при цьому формування сприятливого середовища та ефективних економічних і управлінських механізмів.

2. Як вид економічної діяльності сільський туризм включає в себе інші форми підприємництва (агротуризм, фермерський та екологічний туризм) та є сукупністю відносин з приводу туристсько-рекреаційної діяльності різного цільового спрямування у сільській місцевості під впливом факторів локалізації (сільської місцевості, або середовища), вибірковості (потенційних споживачів) та реалізації (індустрії та інфраструктури сільського туризму). З підприємницької точки зору, – це самостійна, систематична, ризикова господарська діяльність щодо надання комплексу основних та супутніх послуг з метою отримання економічного, соціального або іншого ефекту.

3. Реалізація підприємницьких ініціатив у сфері сільського туризму можлива через існування індивідуальної та асоціативної форми. Дослідженням виявлено переважання (90 %) індивідуальної незареєстрованої форми ведення сільського туристичного бізнесу некорпоративними підприємствами, що належать домогосподарствам, в той час як партнерська – має більші переваги, але потребує відповідних економічних механізмів.

4. Обґрунтовано, що системний вплив сільського туризму на диверсифікований соціально-економічний сільський розвиток здійснюється через системні ефекти (економічний, соціальний, етнокультурний, особистісний, екологічний) та системні зв’язки з іншими секторами місцевої економіки (сільським господарством, лісовим господарством, мисливством, комунальною та соціальною інфраструктурою тощо). Найбільші вигоди для сільської економіки в цілому можуть бути отримані за рахунок розбудови синергії в процесі зародження (надання тільки основних послуг), становлення (основних та окремих додаткових послуг) та розвитку (створення комплексних турпродуктів) сільського туризму.

5. Встановлено значну динаміку розвитку сільського туризму в Житомирській області та Україні в цілому (займає близько 15 % туристичного ринку). Загальною тенденцією останніх років є зростання як чисельності суб’єктів сільського туризму і показників їх діяльності, так і зростаючий попит з боку споживачів. Виступаючи одним з найдоступніших видів відпочинку (вартість одного туро-дня в середньому складає 150 грн.) та здійснюючи значний вплив на економіку аграрного сектора, сільський туризм поки що не знаходить відповідної підтримки на рівні органів влади; він розвивається самотужки на основі приватної підприємницької ініціативи та за допомогою громадських об’єднань і міжнародних організацій.

6. Продуктивність праці та величина змішаного доходу у некорпоративних підприємствах сільського туризму Житомирської області перевищує аналогічні показники малих підприємств у сільському, лісовому господарстві та мисливстві у 2–4 рази, що свідчить про привабливість туризму як напряму багатофункціонального розвитку сільської економіки. Значна частина доходів від цієї підприємницької діяльності повертається в економіку села: в агропромисловий комплекс (через продовольчі товари) надходить понад 50 %; 18 % інвестується у підсобне господарство та будівництво житла; понад 20% спрямовується на комунальні послуги, непродовольчі товари та ін.

7. Встановлено, що кожна додаткова гривня туристських витрат у сільському туризмі через мультиплікативний вплив забезпечує приріст доходів сільської економіки в 1,1 рази та сприяє диверсифікованому розвитку традиційних сфер господарювання (агропромислового комплексу, виробництва народних промислів, транспорту, комунальної та соціальної інфраструктури села тощо). Диверсифікація сільського туризму на рівні окремої громади сприяє розбудові синергії через реалізацію партнерських відносин між виробниками складових сільського турпродукту, отримання ними більших доходів.

8. На прикладі Житомирської області визначено та обґрунтовано основні ресурси, що є сприятливими для розвитку сільського туризму та його тематичних спрямувань (етноісторичного, культурно-пізнавального, екологічного, спортивного та лікувально-оздоровчого). Каркас туристсько-рекреаційного середовища регіону утворюють п’ять районів (Житомирський, Новоград-Волинський, Бердичівський, Коростенський, Овруцький), які володіють найбільшим потенціалом для розвитку сільського туризму.

9. Чинний організаційно-управлінський механізм у сфері сільського туризму не має цілісності, недостатньо сформоване правове середовище, відсутнє фінансово-економічне, інформаційне та кадрове забезпечення реалізації затверджених програм розвитку сільського туризму. Структуризація економічних відносин у сільському туризмі повинна включати державне, регіональне, інституційне регулювання, саморозвиток і саморегулювання підприємницьких структур. Тому питання розвитку аграрних територій через сільський туризм має бути віднесено до компетенції Міністерства аграрної політики України з відповідними структурами управління на місцях.

10. В умовах недостатньо сформованого підприємницького середовища сільської туристичної діяльності важливим інститутом поєднання інтересів територіальних громад, бізнесу, органів виконавчої влади, наукових установ, освітніх закладів, а також підвищення конкурентоспроможності сільського туризму в регіоні має стати кластерна модель розвитку. Запропонований організаційно-економічний механізм етноісторичного кластеру сільського туризму «Древлянська земля» дозволяє реалізовувати підприємницькі ініціативи визначених учасників. Стратегія партнерства та спільна діяльність через кластерні інституції має стати ключовим фактором реалізації туристсько-рекреаційного потенціалу аграрних регіонів, а також важливим соціально-економічним кроком підтримки українського села в цілому.

Публікації автора:

У монографіях:

  1. Костриця М. М. Сільський туризм: теорія, методологія, практика (етноісторичний туристичний кластер «Древлянська земля»): монографія / М. М. Костриця / За наук. керівництвом і заг. ред. проф. Є. І. Ходаківського, проф. Ю. С. Цал-Цалка. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – 196 с.

У наукових фахових виданнях:

  1. Костриця М. М. Туризм як соціально-економічне явище: проблема побудови моделі / М. М. Костриця // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 192: В 4 т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 554 – 561.

  2. Костриця М. М. Природні передумови формування регіонального туристичного комплексу / М. М. Костриця // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Природно-ресурсний потенціал в системі просторового розвитку (Збірник наукових праць). Вип. 2 (XLVI) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Ред. кол.: відп. ред. академік НАН України М. І. Долішній. – Львів, 2004. – С. 253 – 258.

  3. Костриця М. М. Регіональні особливості функціонування та розвитку туристичної галузі / М. М. Костриця // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – 2005. – № 3 (33). – С. 286 – 290.

  4. Костриця М. М. Сільський туризм: концепція розвитку в регіоні / М. М. Костриця // Вісник ДАУ. – 2005. – № 2. – С. 275 – 282.

У матеріалах конференцій:

  1. Костриця М. М. Шляхи вдосконалення туристичного комплексу Житомирщини / М. М. Костриця // Бердичівщина: поступ у третє тисячоліття: Наук. збірник “Велика Волинь”. – Т. 22 / Відп. редактор М. Ю. Костриця. – Житомир: М.А.К., 2001. – С. 331 – 335.

  2. Костриця М. М. Суспільно-історичні рекреаційно-туристські ресурси Житомирщини / М. М. Костриця // Житомиру – 1120 (884–2004): Науковий збірник “Велика Волинь”: Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині. – Т. 31 / Голов. редактор М. Ю. Костриця. – Житомир: Косенко, 2004. – С. 453 – 455.

  3. Костриця М. М. До питання про регіональну політику розвитку туризму / М. М. Костриця // Україна: географічні проблеми сталого розвитку. Зб. наук. праць. В 4-х т. – К.: ВГЛ Обрії, 2004. – Т. 2. – С. 155 – 157.

  4. Костриця М. М. Регіональні особливості функціонування та розвитку туристичної галузі / М. М. Костриця // Розвиток менеджменту в Україні: реалії, проблеми, перспективи: Тези доповідей науково-практичної конференції. – Житомир.: ЖДТУ, 2004. – С. 93 – 96.

  5. Костриця М. М. Роль туризму в економіці: регіональний аспект / М. М. Костриця // Тези ХХХ наукової конференції, присвяченої 45-ій річниці Житомирського державного технологічного університету. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – С. 103 – 104.

  6. Костриця М. М. Сільський туризм – перспективний напрямок розвитку регіону / М. М. Костриця // Формування стратегії розвитку регіонального АПК: Матеріали міжфакультетської науково-практичної конференції молодих вчених, магістрів та студентів, 12 травня 2005 р. – Житомир: Вид-во “Державний агроекологічний університет”, 2005. – С. 181 – 183.

  7. Костриця М. М. Перспективи створення туристичного кластера в Житомирській області / М. М. Костриця // Наукові і практичні проблеми створення і функціонування туристичних центрів і тематичних парків: Матеріали V Міжнар. наук.-практ. конф. (Донецьк, 27-28 травня 2005 р.). – Донецьк: Донецьк. ін.-т турист. бізнесу, 2005. – С. 31 – 33.

  8. Костриця М. М. Розвиток туризму: європейський контекст / М. М. Костриця // Тези ХХХІ науково-практичної міжвузівської конференції, присвяченої Дню університету. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – С. 122.

  9. Костриця М. М. Розвиток сільського туризму: європейський досвід для України / М. М. Костриця // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: Тези доп. ІІІ наук.-практ. конф. студ., аспірантів і молодих науковців, Луцьк, 18–19 трав. 2006 р.: У 2-х т. / Уклад. В. Й. Лажнік, С В. Федонюк. – Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006. – Т. 2. – С. 208 – 210.

  10. Костриця М. М. Формування туристичних кластерів – важливий напрямок регіональної політики / М. М. Костриця // Вісник наукових досліджень. Серія: Туризм. – Тернопіль: Редакційно-видавничий відділ Галицького інституту імені В’ячеслава Чорновола, 2006. – Випуск 2. – С. 18 – 22.

  11. Костриця М. М. Звичаї і традиції як атрактивні фактори розвитку сільського туризму / М. М. Костриця // Розвиток сфери розваг – основа сучасної концепції підвищення ефективності туристичного бізнесу: Матеріали VІ Міжнар. наук.-практ. конф. (Донецьк, 29 вересня – 1 жовтня 2006 р.). – Донецьк: Донецьк. ін.-т турист. бізнесу, 2006. – С. 65 – 68.

  12. Костриця М. М. Життєдіяльність видатних поляків як біосоціальний ресурс розвитку міжнародного туризму на Житомирщині / М. М. Костриця // Проблеми українського державотворення: історія і сучасність / Голов. ред. М. Ю. Костриця. – У 2-х тт. – Т. ІІ. – Житомир: М. Косенко, 2007. – С. 275 – 283.

  13. Костриця М. М. Туристсько-рекреаційний потенціал Новоград-Волинщини та проблеми його використання / М. М. Костриця // Звягель – Новоград-Волинський: від сивої давнини до сьогодення / Голов. ред. М. Ю. Костриця. – У 2-х тт. – Т. І. – Житомир: М. Косенко, 2007. – С. 309 – 315.

  14. Костриця М. М. Актуальні проблеми розвитку сільського туризму на Житомирщині / М. М. Костриця // Актуальні проблеми, сучасний стан та перспективи розвитку індустрії туризму в Україні: Матеріали першої міжнародної науково-практичної конференції / За ред. Саух І. В. – Житомир: Вид-во ЖФ КІБІТ, 2007. – С. 48 – 50.

  15. Костриця М. М. Збереження та розвиток народних промислів в контексті сільського туризму / М. М. Костриця // Бердичівська земля у плині часу / Голов. ред. М. Ю. Костриця. – У 2-х тт. – Т. ІІ. – Житомир: М. Косенко, 2007. – С. 249 – 253. – (Науковий збірник «Велика Волинь». Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині. – Вип. 37).

  16. Костриця М. М. Перспективи розвитку міжнародного туризму в Житомирській області / М. М. Костриця // Географія і туризм: європейський досвід // Матеріали міжнародної наукової конференції. – Частина друга. – Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2007. – С. 19 – 21.

В інших виданнях:

  1. Костриця М. М. Історико-культурна спадщина як чинник структурних змін у туристичному комплексі Житомирщини / М. М. Костриця // Екологічний вісник. – 2005. – № 4. – С. 29 – 31.

  2. Костриця М. М. Проблеми переходу туризму на принципи збалансованого розвитку / М. М. Костриця // Екологічний вісник. – 2007. – № 6. – С. 30–31.

  3. Костриця М. М. Сільський туризм: нові можливості підприємництва на селі: матеріали науково-методичного семінару / М. М. Костриця . – Житомир: М. Косенко, 2007. – 40 с.