Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Шульга Галина Борисівна. Підготовка майбутнього вчителя до формування математичних уявлень і понять в учнів початкової школи : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Шульга Г.Б. „Підготовка майбутнього вчителя до формування математичних уявлень і понять в учнів початкової школи”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Вінницький


державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2007.

У дисертації проаналізовано стан проблеми підготовки майбутнього вчителя початкових класів до формування в учнів математичних уявлень і понять. Обгрунтовано методологічні основи готовності та загальнонаукові підходи до організації системи його психолого-педагогічної і методико-математичної підготовки. Визначено основні педагогічні умови, що забезпечують готовність майбутнього вчителя до формування в учнів початкових класів математичних уявлень і понять, а також розроблено показники такої готовності.

На основі обробки результатів дослідження методами математичної статистики зроблено висновок, що знання й уміння студентів із формування в учнів математичних уявлень і понять роблять вагомий внесок у загальну методико-математичну підготовку майбутнього вчителя початкових класів.

  1. Одним із найважливіших завдань учителя початкової школи є формування математичних понять – невід'ємної складової розвитку абстрактного і логічного мислення учнів. Рівень оволодіння учнями математичними поняттями є свідченням їхніх успіхів в оволодінні знаннями і запорука їхнього подальшого руху в засвоєнні навчального матеріалу. Математичні поняття є окремим видом більш загального родового поняття, яке психологами називається взагалі поняттям. Різні науковці по-різному дають означення поняттям. Проте в усіх означеннях відображаються спільні ознаки цієї психологічної категорії: продукт розумової діяльності людини – думка, в якій відображені загальні, найсуттєвіші і відмінні від інших специфічні ознаки предметів чи явищ дійсності. Аналіз психолого-педагогічної, математичної та методичної літератури показав, що формування математичних уявлень і понять в учнів є складною психолого-педагогічною проблемою, розв’язання якої потребує від учителя глибоких знань з математичної теорії, логіки, загальної та вікової психології, педагогіки та методики викладання математики.

  2. У процесі дослідження з’ясовано, що в традиційній професійній освіті майбутнього вчителя початкових класів теоретична і практична підготовка часто залишаються розрізненими складовими його професійного зростання, а знання з психологічних наук не знаходять застосування під час викладання навчальних предметів. Така ситуація є неприпустимою, коли йдеться про формування математичних уявлень і понять, зокрема, і викладання математики загалом. Дослідження показало, що вказані недоліки призводять до того, що випускник педагогічного ВНЗ не готовий до формування значної частини математичних уявлень і понять в учнів початкових класів.

Основними показниками готовності майбутнього вчителя до формування математичних уявлень і понять у молодших школярів визначено такі: знання педагогом змісту, значення і місця формованого поняття в сучасній науці; знання вимог до засвоєння уявлень і понять; бачення перспективи в розвитку понять; мотивоване введення кожного формованого поняття; вибір оптимального способу формування поняття з урахуванням специфіки предмету, вікових особливостей учнів, наявної у них понятійної бази, рівня їхнього розумового розвитку і життєвого досвіду; організація активної пізнавальної діяльності учнів на всіх етапах формування понять; здійснення наступності в розвитку понять і забезпечення єдиності в інтерпретації понять під час вивчення різних розділів математики, а також під час вивчення суміжних дисциплін; швидке включення кожного нового поняття в систему інших раніше сформованих понять, розкриття його місця і ролі в цій системі; оперативний контроль за засвоєнням кожного поняття; нерозривний зв’язок процесу формування понять з виробленням умінь оперувати ними під час розв’язування пізнавальних і практичних завдань.

  1. Доведено, що основними педагогічними умовами, що забезпечують готовність майбутнього вчителя до формування в учнів початкових класів математичних уявлень і понять, є такі:

комплексне вивчення математичних, психологічних і методичних основ формування уявлень і понять;

вивчення різних форм і методів формування математичних уявлень і понять, а також можливостей інформаційно-комунікаційних технологій у цьому процесі;

проведення інтегрованих лекцій та спецкурсів з метою вироблення розуміння міжпредметних зв’язків між поняттями;

організація самостійної творчої діяльності студентів із виготовлення дидактичних матеріалів, спрямованих на формування в учнів математичних уявлень і понять та здійснення контролю за їх засвоєнням.

4. Обробка результатів дослідження методами математичної статистики дає підстави стверджувати, що знання й уміння студентів із формування в учнів математичних уявлень і понять роблять вагомий внесок у загальну методико-математичну підготовку майбутнього вчителя початкових класів. Найефективніше експериментальна методика впливає на такі методичні вміння: доступно пояснювати новий навчальний матеріал; вдало і доцільно використовувати наочність; організовувати різні види діяльності, що забезпечують засвоєння учнями математичних понять; будувати уроки в органічній єдності, забезпечуючи їх наступність, цілеспрямованість, логічну послідовність; творчо використовувати сучасні активні методи і прийоми навчання; творчо використовувати виховний і розвивальний потенціал математики; структурувати інтегровані уроки з метою засвоєння міжпредметних понять; використовувати технічні, в тому числі й комп’ютерні, засоби формування математичних уявлень і понять. Крім того, в експериментальних групах спостерігався вищий рівень розвитку інтелекту майбутніх учителів.

Усі проведені оцінювання ефективності експериментальної методики свідчать про доцільність її використання у професійній підготовці майбутнього вчителя початкових класів. Проведене дослідження, звісно, не охопило всі аспекти проблеми професійної підготовки майбутнього вчителя початкових класів. Подальшого вивчення потребують питання готовності майбутніх учителів до впровадження в навчально-виховний процес початкової школи новітніх педагогічних, в тому числі й інформаційних технологій.

Публікації автора:

  1. Шульга Г.Б. Психологічні основи формування наукових понять в учнів початкової школи /Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – С. 93-99.

  2. Шульга Г.Б. Інтегрований підхід у підготовці вчителя до формування наукових понять в учнів початкових класів / Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2005. – С. 522-527.

  3. Шульга Г.Б. Формування готовності майбутнього вчителя до засвоєння базових понять учнями початкової школи //Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – Тернопіль: ТНПУ, 2006. - №1. - С. 8-12.

  4. Шульга Г.Б. Технології засвоєння фундаментальних понять учнями та студентами / Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2007. – С. 468-474.

  5. Шульга Г.Б. Система психолого-педагогічної і методико-математичної підготовки майбутнього вчителя початкових класів // Збірник наукових праць. Педагогічні науки. Випуск 45. – Херсон: Видавництво ХДУ, 2007. – С. 390-395.

  6. Загоруй Р.В., Коломієць А.М., Шульга Г.Б. Особливості вивчення величин у початковій школі. Навчально-методичний посібник для самостійної роботи студентів і магістрантів спеціальності „Початкове навчання”. – Вінниця: Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2006. – 180 с.

  7. Загоруй Р.В., Коломієць А.М., Шульга Г.Б. Психолого-педагогічна та методична підготовка вчителя до викладання математики в початковій школі. Навчально-методичний посібник для студентів факультету підготовки вчителів початкових класів. – Вінниця: ВДПУ, 2007. – 144 с.

  8. Загоруй Р.В., Коломієць А.М., Шульга Г.Б. Психолого-педагогічні особливості вивчення геометричних понять учнями початкових класів. Навчально-методичний посібник. - Вінниця: ВДПУ, 2007. – 102 с.

  9. Шульга Г.Б. Напрями поліпшення професійної підготовки вчителя початкових класів // Актуальні проблеми формування творчої особистості вчителя початкових класів: Матеріали третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції – Вінниця: ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського, 2005 – С. 237-243.

  10. Коломієць Т.Д., Шульга Г.Б. Підготовка майбутніх учителів до виготовлення інтегрованих засобів медіаосвіти//Інформаційно-телекомунікаційні технології в сучасній освіті: досвід, проблеми, перспективи: Збірник наукових праць. – Львів: ЛДУ БЖД, 2006. – С. 555-559.

  1. Коломієць А.М., Шульга Г.Б. Готовність вчителя початкових класів до інноваційної педагогічної діяльності // Матеріали Всеукраїнського науково-методичного семінару „Теоретико-практичні засади інтегровано-діяльнісної технології в межах інноваційного Всеукраїнського проекту „Росток”. – Вінниця, 2007. – С. 31-36.

  2. Коломієць А.М., Шульга Г.Б. Теорія множин. Математична логіка. Геометричні перетворення //Методичні рекомендації до практичних занять з математики. - Вінниця: ВДПУ, 2004. – 40 с.

  3. Шульга Г.Б. Психологічні особливості сприймання молодшими школярами елементів геометрії // Збірник матеріалів науково-практичної конференції. Серія: Початкове навчання. – Вип.5 ( Частина ІІ). – Вінниця: ВДПУ, 2007. – С. 34-37.

  4. Коломієць А.М., Шульга Г.Б. Навчальна програма інтегрованого спецкурсу „Методика вивчення величин”. – Вінниця: ВДПУ, 2007. – 20 с.