Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Кругляк Олег Ярославович. Підготовка майбутніх учителів до реалізації міжпредметних зв'язків у процесі фізичного виховання молодших школярів : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Тернопільський національний педагогічний ун-т ім. Володимира Гнатюка. - Т., 2005.



Анотація до роботи:

Кругляк О.Я. Підготовка майбутніх учителів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання молодших школярів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка. – Тернопіль, 2005.

У дисертації досліджується проблема підготовки майбутніх учителів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання молодших школярів. Розроблена та експериментально перевірена система підготовки майбутніх учителів фізичної культури та вчителів початкових класів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання учнів початкових класів, у якій відображено не тільки зміст, форми, етапи, компоненти підготовки і педагогічні умови впровадження, а й визначено критерії і рівні готовності студентів до цього виду педагогічної діяльності.

1. Фізичне виховання молодших школярів є невід’ємною частиною системи освіти, важливим чинником фізичного і морального здоров’я, комплексного підходу до формування інтелектуальних і фізичних якостей, психологічної і фізичної підготовки учнів до активної життєдіяльності. Система фізичного виховання учнів початкових класів передбачає оздоровчі, освітні і виховні завдання, ефективність вирішення яких у навчально-виховному процесі підвищується за умови реалізації міжпредметних зв’язків. Проблемою реалізації міжпредметних зв’язків у шкільному навчально-виховному процесі займаються багато науковців, які виявили їх позитивний вплив на якість навчально-виховного процесу та підготовку школяра до активної життєдіяльності. Водночас практично відсутні дослідження про міжпредметні зв’язки у процесі фізичного виховання учнів початкових класів. Не була предметом дослідження і підготовка вчителів фізичної культури та вчителів початкових класів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання.

2. Реалізація міжпредметних зв’язків у сучасній практиці фізичного виховання молодших школярів здійснюється недостатньо. Це пояснюється передусім тим, що педагоги сьогодні достатньою мірою не готові до даного виду професійної діяльності. Виявляють суттєві труднощі щодо реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання школярів і студенти-випускники педагогічних училищ і коледжів – майбутні вчителі фізичної культури та вчителі початкових класів.

3. Модель системи підготовки майбутніх учителів фізичної культури та вчителів початкових класів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання учнів початкових класів містить мету, зміст, форми, етапи, компоненти і рівні готовності та відповідні педагогічні умови. Зміст підготовки майбутніх педагогів включає інформацію про міжпредметні зв’язки у структурі уроків фізичної культури, реалізацію їх у процесі проведення фізкультурно-оздоровчих заходів протягом навчального дня школяра та позакласних занять з фізичного виховання. Розробка змісту підготовки передбачає укладання навчальних програм з дисциплін “Теорія і методика фізичного виховання” для майбутніх учителів фізичної культури, “Теорія та методика фізичного виховання”, “Фізичне виховання” для майбутніх учителів початкових класів та спеціального курсу “Реалізація міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання учнів початкових класів” для обох спеціальностей, у змісті яких уперше акцентується увага на проблемі підготовки студентів до реалізації міжпредметних зв’язків. Зміст підготовки майбутніх педагогів реалізується на теоретичних і практичних заняттях, у процесі самостійної роботи студентів та під час проходження педагогічної практики.

4. Система підготовки майбутніх педагогів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання передбачає три взаємопов’язаних етапи: пропедевтичний (І курс), пов’язаний із формуванням інтересу майбутніх учителів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання; навчально-тренувальний (ІІ-ІІІ курси), метою якого є поглиблення теоретичної і практичної підготовки студентів; інтеграційно-професійний (ІV курс), спрямований на завершення формування педагогічних компетенцій студентів-практикантів у контексті реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання.

5. Структурними компонентами системи підготовки є: мотиваційний, що спрямований на формування інтересу і позитивного ставлення студента до реалізації міжпредметних зв’язків; змістовий, який включає повноту і глибину знань зі змісту навчальних предметів початкової школи та готовність до їх міжпредметної реалізації у процесі фізичного виховання молодших школярів; діяльнісний, сутність якого полягає у реалізації міжпредметних зв’язків під час педагогічної практики у школі.

6. У дослідженні визначено критерії (інтерес і ставлення майбутнього вчителя до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання учнів початкових класів; повнота і глибина знань зі змісту навчальних предметів початкової школи та готовність до їх міжпредметної реалізації у процесі фізичного виховання молодших школярів; реалізація міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання під час педагогічної практики) та рівні (високий, середній, низький, нульовий) готовності майбутніх учителів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання молодших школярів, що активізує процес підготовки, робить його прозорим та актуалізує самостійну роботу студентів.

7. Впровадження системи підготовки майбутніх учителів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання учнів початкової школи може бути ефективне за умови забезпечення міждисциплінарних зв’язків та інтеграції зусиль викладачів різних навчальних дисциплін для підготовки студентів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання, належного навчально-методичного забезпечення процесу підготовки майбутніх учителів, особистісно-орієнтованого підходу у процесі підготовки студентів, застосування комп’ютерних технологій, використання методу професійного самовдосконалення “Портфоліо” та систематичного контролю й оцінки досягнень студентів з досліджуваного напрямку роботи.

8. Результатом впровадження системи підготовки майбутніх учителів є готовність більшості з них до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання учнів початкових класів, яка характеризується інтересом і позитивним ставленням студентів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання, наявністю знань зі змісту навчальних предметів початкової школи та практичних умінь і навичок їх міжпредметної реалізації під час проходження переддипломної педагогічної практики в школі. Ефективність системи підтверджена результатами експерименту. Зокрема, високого і середнього рівнів готовності досягли відповідно 15,38 і 53,84% майбутніх учителів фізичної культури та 23,21 і 53,57% майбутніх учителів початкових класів Самбірського педагогічного коледжу, а також 10,00 і 43,33% майбутніх учителів початкових класів Бродівського педагогічного коледжу. У контрольних групах усіх трьох вищих навчальних закладів високого рівня готовності не досягнув жоден випускник. Переважна більшість майбутніх педагогів фізичної культури (81,48%) та початкових класів (72,72 і 73,73%) виявилися не готовими до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання молодших школярів.

Виконане дослідження не розв’язує всіх проблем підготовки майбутніх учителів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання школярів. Подальшого переосмислення вимагають методологічні засади розробки інтегрованих науково-методичних посібників і курсів з метою якісної підготовки майбутніх учителів, вивчення зарубіжного досвіду підготовки педагогів із даної проблеми.

Публікації автора:

Монографії, навчально-методичні посібники і програми

1. Кругляк О. Теорія і методика фізичного виховання – основна і профілююча дисципліна у підготовці вчителя фізичної культури в педагогічних училищах і коледжах // Актуальні проблеми теорії і методики фізичного виховання: Колект. моногр. / Упоряд.: О.М.Вацеба, Ю.В.Петришин, Є.Н.Приступа, І.Р.Боднар. – Л.: Українські технології, 2005. – С.162-180.

2. Кругляк О.Я., Кругляк Н.П. Від гри до здоров’я нації. Рухливі ігри та естафети на уроках фізичної культури: Метод. посіб. – Т.: Підручники і посібники, 2000. – 80 с.

3. Кругляк О.Я. Рухливі ігри та естафети в школі: Метод. посіб. – Т.: Підручники і посібники, 2002. – 80 с.

4. Кругляк О.Я. Рухливі ігри та естафети в школі: Посіб. для вчителя. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Т.: Підручники і посібники, 2004. – 80 с.

5. Календарно-тематичне планування уроків фізичної культури. 1-4 класи / Укладачі: О.Я.Кругляк, І.М.Буклів, Н.П.Кругляк. – Т.: Підручники і посібники, 2000. – 64 с.

6. Календарно-тематичне планування уроків фізичної культури. 1-4 класи / Укладачі: О.Я.Кругляк, І.М.Буклів, Н.П.Кругляк. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Т.: Підручники і посібники, 2001. – 64 с.

7. Календарно-тематичне планування уроків фізичної культури. 1-4 класи: за новою програмою / Укладачі: О.Я.Кругляк, О.С.Брунарська, І.М.Ілик, Н.П.Кругляк. – Т.: Підручники і посібники, 2001. – 48 с.

8. Календарно-тематичне планування уроків фізичної культури. 1-4 класи / Укладач О.Я.Кругляк.– Т: Підручники і посібники, 2002.– 64 с.

9. Кругляк О.Я. Основи здоров’я і фізична культура. Поурочне планування. 1 – 4 класи. – Т.: Підручники і посібники, 2003. – 72 с.

10. Кругляк О. Фізична культура. Поурочне планування. 1–4 класи. – Т.: Підручники і посібники, 2004. – 80 с.

11. Кругляк О. Реалізація міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання учнів початкових класів: Посібник-практикум. – Т.: Підручники і посібники, 2005. - 120 с.

12. Кухарук С., Кругляк О. Основи здоров’я: Навч. посіб. для 1 класу. – Т.: Підручники і посібники, 2004. – 80 с.

13. Лабащук О., Кругляк О. Основи здоров’я. Зошит для 4 класу з друкованою основою. – Т.: Підручники і посібники, 2004. – 48 с.

14. Теорія і методика фізичного виховання: Програми пед. училищ і коледжів для спеціальності 5.010103 “Педагогіка і методика середньої освіти. Фізична культура” / Укладач О.Я.Кругляк. – Л.: Українські технології, 2004. – 20 с.

15. Теорія та методика фізичного виховання: Програми пед. училищ і коледжів для спеціальності 5.010102 “Початкове навчання” / Укладачі: О.Я.Кругляк, І.М.Буклів. – К.: НМЦВО, 2000. – 16 с.

16. Теорія та методика фізичного виховання: Програми пед. училищ і коледжів для спеціальності 5.010102 “Початкове навчання” / Укладач О.Я.Кругляк. – Л.: Українські технології, 2004. – 20 с.

17. Фізичне виховання: Програма для пед. училищ і коледжів зі спеціальності 5.010102 “Початкове навчання” / Укладач О.Я.Кругляк. – Самбір: СПУ, 2000. – 24 с.

18. Реалізація міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання учнів початкових класів: Програма спец. курсу для пед. училищ і коледжів зі спеціальностей 5.010103 “Педагогіка і методика середньої освіти. Фізична культура”, 5.010102 “Початкове навчання” / Укладач О.Я.Кругляк. – Самбір: СДПК, 2003. – 15 с.

Статті у наукових фахових виданнях

19. Кругляк О. Стан підготовленості майбутніх учителів фізичної культури та початкових класів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2004. - №4. – С.98–103.

20. Кругляк О. Підготовленість майбутніх учителів фізичної культури та початкових класів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання молодших школярів // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С.Єрмакова. – Х.: ХХПІ, 2004. - №24. –С.31-40.

21. Кругляк О. Модель підготовки майбутнього вчителя фізичної культури та початкових класів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання учнів початкових класів // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. / За ред. С.С.Єрмакова. – Х.: ХХПІ, 2005. - №4. – С.29-36.

22. Кругляк О. Міжпредметні зв’язки на уроках основ здоров’я і фізичної культури в початкових класах // Фізичне виховання в школі. – 2003. - №3. – С.51–55.

23. Кругляк О. Реалізація міжпредметних зв’язків вчителем початкових класів у процесі фізичного виховання (постановка проблеми) // Молода спортивна наука України: Зб. наук. пр. з галузі фіз. культури та спорту. Вип.7: У 3 т. – Л.: Українські технології, 2003. – Т.1. – С.143–147.

24. Кругляк О. Реалізація міжпредметних зв’язків вчителями фізичної культури та початкових класів у процесі фізичного виховання учнів молодшого шкільного віку // Молода спортивна наука України: Зб. наук. пр. з галузі фіз. культури та спорту. Вип.8: У 4 т. – Л.: Українські технології, 2004. – Т.3. – С.171–175.

25. Кругляк О. Впровадження моделі підготовки майбутніх учителів фізичної культури та початкових класів до реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фізичного виховання // Молода спортивна наука України: Зб. наук. пр. з галузі фіз. культури та спорту. Вип.9: У 4 т. – Л.: Українські технології, 2005. – Т.3. – С.72–77.

26. Кругляк О. Подготовка учителя начальных классов к физкультурно-оздоровительной работе в режиме учебного дня // Физическая культура в системе образования: Сб. ст. V междунар. научно-практ. конф. – Красноярск: КГУ, 2002. – С.217 – 221.