Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Літікова Олександра Іванівна. Підготовка майбутніх фахівців економічних спеціальностей у системі диференційованого навчання іноземних мов : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Літікова О.І. Підготовка майбутніх фахівців економічних спеціальностей у системі диференційованого навчання іноземних мов. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Інститут вищої освіти АПН України, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено науковому обгрунтуванню підготовки майбутніх фахівців у системі диференційованого навчання іноземних мов.

У дослідженні визначено поняття: „готовність до реалізації індивідуального стилю діяльності” (як інтегровану властивість), „система диференційованого навчання іноземних мов” (як самокеровану цілісність відповідних компонентів). Теоретично обґрунтовано систему диференційованого навчання іноземних мов (цільовий, діагностувальний, мотиваційний, змістовий, процесуальний, суб’єкт-суб’єктний, контрольно-регулювальний, оцінково-результативний компоненти). Розроблено і експериментально перевірено модель підготовки майбутніх фахівців економічних спеціальностей у системі диференційованого навчання іноземних мов (блоки: фахової підготовки, самоактуалізації і самовдосконалення, критеріальний, саморегуляції і самореалізації).

У дисертації наведено розв’язання актуального наукового завдання розроблення і експериментальної перевірки науково-методичної моделі підготовки майбутніх фахівців економічних спеціальностей до реалізації індивідуального стилю діяльності в системі диференційованого навчання іноземних мов. Одержані в ході виконаного дослідження результати підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізовані мета й завдання дають можливість зробити основні висновки й надати рекомендації щодо їх використання.

1. На основі порівняльного, системного аналізу нормативних документів та наукової літератури визначено, що існують поодинокі роботи з проблеми практичного впровадження системи диференційованого навчання у процес підготовки майбутніх фахівців (П.Гусак, О.Корсакова, В.Сапогов, А.Цьось), але немає наукових напрацювань щодо підготовки майбутніх фахівців з економіки до реалізації індивідуального стилю діяльності. У контексті вимог євроінтеграційних освітніх процесів у вітчизняній психолого-педагогічній літературі дискутується проблема організації навчання «Іноземної мови за професійним спрямуванням» з метою формування мовної і мовленнєвої компетенцій. Недостатню увагу приділено питанням формування професійно аксіологічних якостей та утворень майбутніх фахівців (Ю.Кіщенко, Н.Андрійченко, В.Баркасі, О.Винославська, Т.Гусак, Н.Замкова, О.Малінко), зокрема індивідуального стилю діяльності. Отже, проблема підготовки майбутніх фахівців у системі диференційованого навчання іноземних мов з економіки, спрямованої на формування готовності до реалізації індивідуального стилю є актуальною.

2. У процесі пошуково-дослідної роботи теоретично обґрунтовано доцільність формування в майбутніх фахівців економічних спеціальностей готовності до реалізації індивідуального стилю діяльності у процесі навчання іноземних мов. Установлено, що індивідуальний стиль діяльності визначає вибір людиною певних методів, прийомів і способів діяльності. У ситуаціях, пов’язаних із розумовим навантаженням, емоційним збудженням (конкуренція, ризик, відповідальність, невизначеність), у людини домінують діяльнісні стратегії, обумовлені індивідуальним стилем. Відтак, пріоритетним завданням професійної підготовки визначено формування у майбутнього фахівця з економіки готовності до реалізації індивідуального стилю діяльності. Визначено поняття: «готовність майбутнього фахівця до реалізації індивідуального стилю діяльності» (як інтегровану властивість), «система диференційованого навчання» (як самокеровану цілісність цільового, діагностувального, мотиваційного, змістового, процесуального та ін. компонентів), уточнено дефініції: „готовність до професійної діяльності” (з урахуванням спроможності фахівця ефективно використовувати певну систему навичок, методів і прийомів діяльності), „індивідуальний стиль діяльності майбутнього фахівця з економіки” (з урахуванням його ролі в успішній соціалізації і професійній самореалізації).

3. Теоретично обґрунтовано систему диференційованого навчання іноземних мов з формування готовності майбутніх фахівців економічних спеціальностей до реалізації індивідуального стилю діяльності. Функціональними характеристиками структурних компонентів системи визначено: спрямування цільового компоненту на самовдосконалення особистості; діагностувального – на самоактуалізацію; мотиваційного – на забезпечення внутрішньої процесуальної мотивації; змістового – на інформаційно-діяльнісну підготовку; процесуального та контрольно-регулювального – на природовідповідні умови навчання і контролю; суб’єкт-суб’єктного – на самовизначення і самореалізацію; оцінково-результативного на визначення рівнів готовності до реалізації індивідуального стилю у професійній діяльності.

4. Удосконалено форми, прийоми і методи диференційованого навчання з дисципліни «Іноземна мова за професійним спрямуванням» через розроблення методичного забезпечення, а саме: визначено специфіку використання методів диференційованого навчання для студентів різних за стилями типологічних груп; упроваджено інтерактивні методи (латеральне мислення, метод проектів, мозкова атака, дебати, професійні тренінги, навчання у команді тощо); розроблено навчальні вправи і завдання зі специфічним маркуванням. Форми і прийоми навчальної роботи орієнтовано на формування готовності до реалізації індивідуального стилю діяльності при розв’язанні нестандартних завдань, здійсненні комунікаційної взаємодії та саморегуляції діяльності.

5. Розроблено модель підготовки майбутніх фахівців економічних спеціальностей у системі диференційованого навчання іноземних мов. Вона складається з чотирьох функціональних блоків: фахової підготовки, самоактуалізації та самовдосконалення, критеріального, саморегуляції і самореалізації. В моделі систему диференційованого навчання іноземних мов представлено складником блоку самоактуалізації (виявлення внутрішнього потенціалу індивідуального стилю діяльності) і самовдосконалення (покращення провідних діяльнісних стратегій і розвиток слабких та малоефективних). Взаємозв’язок фахового та блоку самоактуалізації і самовдосконалення забезпечується системою міжпредметних зв’язків. Аналіз базових компетентностей майбутніх економістів та цільового сегменту ринку працевлаштування дозволив сформулювати критерії, показники і рівні оцінки досліджуваної інтегрованої властивості майбутніх фахівців. На основі методу індивідуальної експертної оцінки та визначення значущості обраних критеріїв виведено формулу готовності до реалізації індивідуального стилю у професійній діяльності.

6. Експериментально перевірено розроблену науково-методичну модель підготовки майбутніх фахівців економічних спеціальностей у системі диференційованого навчання іноземних мов. Виявлено, що готовність студентів експериментальних груп до реалізації індивідуального стилю діяльності внаслідок упровадження системи диференційованого навчання іноземних мов зросла на 10,22% за критерієм «діяльність за фахом», на 20,42% – за критерієм «розв’язання нестандартних завдань», на 12,95% – за критерієм «ефективна комунікаційна взаємодія», на 18,82% – за критерієм «саморегуляція діяльності» порівняно зі студентами контрольних груп.

Отримані результати дослідження дозволили висловити такі рекомендації Міністерству освіти і науки України, кафедрам іноземних мов ВНЗ: поширювати диференційований підхід у навчанні іноземної мови, зокрема, при викладанні дисципліни „Іноземна мова за професійним спрямуванням” (з метою створення оптимальних природовідповідних умов для студентів з різними стилями сприйняття й мислення та формування в них готовності до реалізації індивідуального стилю діяльності); впроваджувати форми і прийоми, орієнтовані на формування готовності до реалізації індивідуального стилю діяльності при розв’язанні нестандартних завдань, здійсненні комунікаційної взаємодії та саморегуляції діяльності; використовувати з цією метою інтерактивні методи (латеральне мислення, метод проектів, мозкова атака, дебати, професійні тренінги, навчання у команді тощо).

Дослідженням установлено, що подальших розробок потребують: форми впровадження диференційованого (за стилями діяльності) навчання у профільних та інших ВНЗ, програми і навчально-методичні комплекси з організації навчального процесу на засадах диференціювання для студентів різних спеціальностей.

Публікації автора:

  1. Літікова О.І. Англійська мова за професійним спрямуванням: Методичний посібник. – Херсон: ХЕПІ, 2005. – 86 с.

  2. Літікова О.І. Поєднання автентичності та емоційності у формуванні англомовної комунікативної компетенції спеціалістів з економіки // Наука і сучасність: Зб. наук. праць. – К., 2002. – Т. 31. – С. 217 - 228.

  3. Літікова О.І. Диференційоване навчання бізнес-курсу студентів з різними профілями латеральності (на матеріалі англійської мови) // Наука і сучасність: Зб. наук. праць. – К., 2003. – Т. 40. – С. 85 - 94.

  4. Літікова О.І. Забезпечення інтелектуальної і сенсорної активності на мотиваційному етапі навчання бізнес-курсу (на матеріалі англійської мови) // Педагогічні науки: Зб. наук. праць. – Херсон: ХГУ, 2003. – Вип. 34. – С. 236 - 242.

  5. Літікова О.І. Забезпечення безперервності та наступності у диференційному навчанні англійської мови студентів економічного закладу // Вища освіта України. – 2005. – № 1. – С. 154 – 158.

  6. Літікова О.І. Підготовка фахівців економічних спеціальностей у системі диференційованого навчання іноземних мов // Вища освіта України. – 2006. – № 1 – С. 202 - 208.

  7. Літікова О.І. Формування готовності до ефективного використання індивідуального стилю діяльності майбутніми фахівцями з економіки в контексті Болонського процесу // Вища освіта України. – 2007. – № 6. – С. 397 - 401.

  8. Літікова О.І. Роль емоційного фактору у формуванні англомовної компетенції майбутніх спеціалістів з економіки // Нові технології в малому і середньому бізнесі: Міжвуз. наук.-пр. конф. Херсон, 21 – 22 травня 2002 р. – Херсон: ХЕПІ, 2002. – С. 156 - 164.

  9. Літікова О.І. Психолого-педагогічні засади використання латерального мислення у латентному навчанні іноземної мови фахівців з економіки (на матеріалі англійської мови) // Мова і культура: ХІІІ Міжнар. наук.-пр. конф. ім. проф. Сергія Бураго. Київ, 28 червня – 2 липня 2004 р. – К.: Видавн. Дім Д.Бураго, 2004. – Т. ІІ. – Вип. 7. – С.135 - 143.

  1. Літікова О.І. Диференційний підхід до навчання англійської мови студентів економічного закладу // Наука і вища освіта: Міжвуз. наук.-пр. конф. Запоріжжя, 20 травня 2004 р.– Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2004. – Ч. 1 . – С.35.

  2. Літікова О.І. Технологія диференційованого навчання англійської мови студентів економічних спеціальностей // Мовна освіта: шлях до євроінтеграції: Міжнар. Форум. Київ, 17 – 18 березня 2005 р. – К.: Ленвіт, 2005. – С.113 - 114.

  3. Літікова О.І. Підготовка фахівців економічних спеціальностей до ефективної комунікаційної взаємодії // Сучасні проблеми лінгвістичних досліджень та дидактичні особливості викладання іноземних мов професійного спілкування у вищій школі: Міжнар. наук.-пр. конф. Львів, 31 травня – 1 червня 2007 р. – Львів: ЛНУ ім.І.Франка, 2007. – С.113 - 115.