Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Корнєв Руслан Степанович. Підготовка майбутніх економістів-аграрників до професійної інформаційної діяльності : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Національний аграрний ун-т. — К., 2005. — 293арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 187-205.



Анотація до роботи:

Корнєв Р.С. Підготовка майбутніх економістів-аграрників до професійної інформаційної діяльності. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю: 13.00.04 теорія і методика професійної освіти. Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Тернопіль, 2006.

Дисертаційне дослідження присвячене проблемі підготовки студентів аграрних вищих навчальних закладів економічного профілю до професійної інформаційної діяльності. У дисертації досліджено зміст професійної інформаційної діяльності фахівця аграрної економіки, проаналізовано інформатику як галузь наукового знання та навчальну галузь у системі аграрної освіти, вивчено стан професійної інформаційної підготовки економістів-аграрників, науково обґрунтовано її цілі, зміст та методику шляхом побудови моделі системи інформаційної підготовки економіста-аграрника, використано загальнодидактичні та специфічні принципи добору та метод групових експертних оцінок для розробки змісту, розроблено ефективні форми, методи та засоби професійної підготовки економістів аграрного профілю в галузі інформатики, перевірено ефективність розробленої моделі системи підготовки економістів-аграрників до професійної інформаційної діяльності.

  1. Вивчення особливостей інформаційної діяльності економістів-аграрників вказує на посилення ролі освітньої галузі інформатики в професійній підготовці фахівців аграрної економіки. Сучасний досвід використання інформаційних та телекомунікаційних технологій в аграрній галузі та вирішення проблем інформатизації агропромислового комплексу вказує на розширення вимог до комплексу фундаментальних знань, практично-прикладних умінь та навичок у галузі інформатики випускників аграрних ВНЗ.

  2. Аналіз професійної інформаційної діяльності економістів аграрної галузі виявив її специфіку (обмеженість можливостей комп’ютеризації виробничих процесів; оперативне та своєчасне виконання інформаційних процедур; обмін економічною інформацією за допомогою комп’ютерних телекомунікацій), що спричиняє необхідність науково обґрунтованого відбору змісту, методів, форм та засобів інформаційної підготовки в аграрних ВНЗ. Актуальність розробки системи підготовки майбутніх економістів до професійної інформаційної діяльності у рамках аграрної освіти обумовлюється відсутністю науково-методичного обґрунтування чинної навчально-методичної документації та потужним впливом на цю підготовку стрімкого розвитку науки інформатики, її компонентів у сільськогосподарському виробництві.

  3. Вивчення стану інформаційної підготовки економістів-аграрників засвідчило відсутність належного наукового обґрунтування компонент курсу інформатики в системі аграрної економічної освіти: визначення цілей, проектування змісту, організації навчального процесу; підбору методів та засобів навчання, досягнення рівня кваліфікації роботи з економічною інформацією майбутніх фахівців аграрної економіки.

  4. Розроблено модель системи підготовки майбутніх економістів в аграрних ВНЗ до професійної інформаційної діяльності: компоненти системи є цілі (виховні, освітні, професійні), її зміст (знання, вміння та навички) та методика (методи, форми та засоби); системотвірний фактор - спрямованість цієї підготовки на процес інформатизації агропромислового комплексу. Чітке визначення цілей, як компонентів системи інформаційної підготовки економістів-аграрників, що ґрунтується на аналізі інформаційної діяльності та державному замовленні на цих фахівців, сприяє науковому відбору та проектуванні інших компонентів цієї системи (змісту та методики), на яких впливає розвиток нових інформаційно-комунікаційних технологій, тенденції в професійній аграрній освіті та педагогічних інноваціях. Вони, в свою чергу, визначають рівень досягнутих результатів підготовки. Реалізація моделі здійснювалася на етапі вивчення курсу “Інформатика та інформаційні технології в сфері аграрної економіки” студентами економічних спеціальностей аграрних ВНЗ.

  5. Виходячи з вимог процесу інформатизації різних сфер агропромислового комплексу, на основі всебічного аналізу нормативних, науково-дослідних матеріалів визначено та обґрунтовано функціональні обов’язки економіста-аграрника у роботі з інформацією (оперативна обробка документів, розрахунок економічних показників, проведення експертного оцінювання, створення та використання баз даних, застосування комп’ютерних телекомунікацій, зручне представлення економічної інформації), а також знання, вміння та навички використання інформаційних та телекомунікаційних технологій у межах професійної інформаційної діяльності фахівців аграрної економіки. Вони визначили основу для розробки освітньо-кваліфікаційних характеристик, критеріїв та рівнів інформаційної підготовки економістів сільського господарства.

  6. На основі дослідження особливостей інформаційної діяльності фахівця аграрної економіки, вивчення основних вимог інформатизації аграрної сфери до рівня професійної інформаційної підготовки економіста сільського господарства, дидактичних (загальних та специфічних) принципів добору змісту для освітнього курсу інформатики, застосування методів групового експертного оцінювання та матриць здійснено проектування та дидактично-логічний аналіз змісту підготовки до інформаційної діяльності в системі аграрної освіти для економічних спеціальностей.

  7. Доведено доцільність застосування під час підготовки до професійної інформаційної діяльності активних форм і методів, які інтенсифікують процес навчання, підвищують його ефективність, орієнтують на особистісно діяльнісний підхід, і тим самим впливають на підвищення фахового рівня сучасного економіста аграрного профілю. Особливу увагу приділено розробці ділових ігор як елементу новітніх педагогічних технологій. Досліджено використання дидактичних програмних засобів як форми інтелектуалізації діяльності студента та викладача, яка розширює можливості нових інформаційних та телекомунікаційних технологій, підтримує інтегративні тенденції процесу пізнання закономірностей інформатизації аграрної галузі, здійснює індивідуалізацію та диференціацію навчального процесу. Розглянуто комп'ютерні ділові ігри як новий сучасний засіб професійного навчання, що все частіше застосовується в освітньому процесі аграрних ВНЗ.

  8. Аналіз результативності розробленої системи інформаційної підготовки економістів в аграрних ВНЗ підтвердив, що розроблений зміст інформатики є доступним для засвоєння студентами-аграрниками і може пропонуватися для практичного застосування в системі аграрної економічної освіти, а рекомендовані методи, форми та засоби є ефективними для формування у майбутніх фахівців аграрної економіки необхідного рівня інформаційної підготовки.

  9. За результатами експериментальної роботи встановлено наявність високого ступеня кореляції між рівнем засвоєння знань та вмінь основних розділів курсу інформатики та рівнем успішності з професійно орієнтованих та спеціальних навчальних дисциплін. Це підтверджує, що розроблена система інформаційної підготовки підвищує рівень загальної професійної підготовки економіста-аграрника.

Поставлені та розв’язані завдання не торкають всіх аспектів проблеми професійної інформаційної підготовки фахівців сільського господарства. Незабаром необхідно: 1) проаналізувати можливості технологій дистанційного навчання в професійній інформаційній підготовці економістів-аграрників; 2) обґрунтувати зміст та методики інтегрованих з інформатикою курсів професійної підготовки спеціалістів сільського господарства; 3) підвищити рівень інформаційної культури викладача-аграрника з вузькою сільськогосподарською спеціалізацією; 4) підготувати різнопрофільних викладачів інформатики в системі аграрної освіти з високим рівнем професійної компетентності.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Корнєв Р.С. Теоретичні основи інформатики, як навчальної дисципліни // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова / Уклад.: П.В.Дмитренко, О.Л.Макаренко. – К.:НПУ, 2001. – Вип. 41. – С. 57-59.

  2. Корнєв Р.С. Визначення порядку розміщення тем та понять у змісті навчального предмета інформатики в аграрних закладах освіти // Молодь і ринок. – 2002. – №1. – С. 96-99.

  3. Корнєв Р.С. Значення інформаційної культури студентів аграрних закладів освіти під час їх підготовки до майбутньої професійної діяльності // Науковий вісник Національного аграрного університету / Ред. кол.: Д.О.Мельничук (відп. ред.) та ін. – К., – 2004.– Вип.72. – С. 349-353.

  4. Корнєв Р.С. Важливість дидактичних принципів формування змісту навчального предмета інформатики в аграрних закладах освіти // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – Тернопіль. – №6. – 2004.– С. 73-76.

  5. Корнєв Р.С. Модель інформаційної діяльності спеціалістів аграрної економіки як основа формування цілей та змісту навчального предмета інформатики в аграрних освітніх закладах // Науковий вісник Національного аграрного університету / Ред. кол.: Д.О.Мельничук (відп.ред.) та ін. – К., – 2004. – Вип.79. – С. 326-332.

  1. Корнєв Р.С. Цілі та завдання навчального предмета інформатики в аграрних закладах освіти // Зб. наук. пр. Камянець-Подільського державного університету: Серія педагогічна: Дидактики дисциплін фізико-математичної та технологічної освітніх галузей. Зб. наук. пр. – Кам’янець-Подільський: Кам’янець-Подільський державний університет, інформаційно-видавничий відділ, 2004. – Вип. 10. – С. 78-80.

  2. Корнєв Р.С. Значення фундаментальної підготовки фахівців-аграрників з інформатики // Науковий вісник Національного аграрного університету / Ред. кол.: Д.О.Мельничук (відп.ред.) та ін. –К., – 2005.– Вип. 86.– С. 325-329.

  3. Корнєв Р.С., Роман Б.Є. Методологічна інформаційна підготовка майбутніх фахівців-аграрників та її професійна зорієнтованість // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – Тернопіль. – №5.– 2005.– С. 195-198.

  4. Корнєв Р.С., Корнєва Л.І. Комплексні взаємозв’язки підготовки майбутніх економістів-аграрників до інформаційної діяльності // Наука і методика: Збірник науково-методичних праць / Ред. кол.: А.Ф.Гойчук (гол.ред.) та ін. – К.: Аграрна освіта, 2006.– Вип. 6. – С. 83-88.

  5. Корнєв Р.С., Бурдаш У.Є. Особливості підготовки економістів-аграрників до професійної інформаційної діяльності // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – Тернопіль. – 2006. – №2.- С. 50-53.

Матеріали доповідей на наукових конференціях:

  1. Корнєв Р.С. Диференціація змісту навчального предмета інформатики в аграрних закладах освіти // Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість: Зб. мат-лів. VII Всеукр. наук.-практ. конф., Київ, 15-16 квітня 2004 р.; У 7-ми т. / Редкол. Андрущенко В.П. (відп.ред.) та ін. – К.:Вид-во Європ.ун-ту, 2004. – Т.6.– С. 307-310.

  2. Корнєв Р.С. Нова парадигма навчального предмету інформатики в аграрних закладах освіти // Сучасний соціокультурний простір 2004: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., Київ, 20-25 грудня 2004 р. – К.:ТОВ«ТК«Меганом», 2004. – Ч. 2. – С. 11-13.

  3. Корнєв Р.С. Відповідність оснащеності кабінетів інформатики в аграрних закладах освіти вимогам сучасного інформаційного суспільства. // Наука і освіта ‘2005”: Матеріали VIII Міжнародної наук.-практ. конф., Дніпропетровськ, 7-21 лютого 2005 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005.– Том. 33. Проблеми підготовки фахівців. – С. 7-9.