Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Дзюба Наталія Вікторівна. Первісне нагромадження капіталу в умовах постсоціалістичної економіки: Дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Національний ун-т внутрішніх справ МВС України. - Х., 2002. - 194арк. - Бібліогр.: арк. 170-188.



Анотація до роботи:

Дзюба Н.В. Первісне нагромадження капіталу в умовах постсоціалістичної економіки. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 - економічна теорія.

Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна МОН України, Харків, 2002.

На підставі використання синергетичного методу дослідження в роботі доведена еволюційна закономірність первісного нагромадження капіталу в умовах постсоціалістичної економіки, розкрита його сутність, передумови та зв'язок з іншими трансформаційними процесами.

Розглянута еволюція методів первісного нагромадження капіталу у відповідності з виділеними автором етапами цього процесу в економіці України. Досліджується вплив первісного нагромадження капіталу на формування в економіці України передумов розвитку економічної системи ринкового типу. Сформульовані пропозиції щодо завершення процесу первісного нагромадження капіталу та перетворення його на виробниче нагромадження.

Проведене дисертаційне дослідження ПНК в умовах постсоціалістичної економіки дозволяє зробити такі основні висновки та пропозиції.

  1. Еволюційна обумовленість ПНК полягає в тому, що цей процес — один з проявів тенденції децентралізації, яка актуалізується кожного разу, коли економічна система потрапляє у стан індивідуальної нестійкості, здійснюючи перехід з натуральної фази розвитку у товарну, і починає прямувати у бік стихійного порядку. Аналіз економічних процесів, що відбуваються у постсоціалістичних країнах, дозволяє стверджувати, що їх економічні системи знаходяться саме у стані індивідуальної нестійкості, тому початок ПНК за таких умов є закономірним.

  2. Передумовою ПНК був прихований елемент відносин соціалістичної власності — тіньове володіння. Ця передумова актуалізувала ПНК, щойно в надрах адміністративної системи почали посилюватися процеси децентралізації економічної влади. Під час розпаду адміністративної системи приватновласницьке присвоєння перетворилося з прихованого елементу на основний, ставши головною засадою нової — ринкової — системи господарювання.

  3. Глибинна сутність ПНК полягає у децентралізації сумісної власності, що передбачає диверсифікацію форм власності, дисперсію та консолідацію прав власності.

На більш поверхневому рівні сутність ПНК виявляється у ліквідації формального права суспільної власності і закріпленні фактичного відчуження робітника від засобів виробництва, яке мало місце в умовах адміністративної системи господарювання.

  1. ПНК здійснюється один раз і більш не відтворюється у тій самій формі. Його завданням в постсоціалістичній економіці є створення передумов формування ринкової системи, що пов'язані з інституціональною і структурною перебудовою:

розвитком різноманітних форм власності;

становленням конкуренції;

формуванням ринкової мотивації господарюючих суб'єктів;

перерозподілом економічних ресурсів між галузями у відповідності з метою формування структури економіки пізньоіндустріального типу.

  1. Оскільки ринкова трансформація інверсійного типу відбувається у країнах, для яких властивий "наздоганяючий" тип розвитку, поступове трудове нагромадження капіталу за сучасних умов не є характерним для процесу ПНК. Зміст останнього в постсоціалістичних економіках складає капіталотворення за допомогою механізму масштабного і динамічного перерозподілу активів між галузями і суб'єктами економіки. Перерозподільні процеси носять стихійний або цілеспрямований характер. Перші — пов'язані з недосконалостями виробничих відносин транзитивної економіки, другі — проводяться в рамках програми реформування економіки.

  2. Процес ПНК відбувається у прямій і опосередкованій формах, а також у легальній і кримінальній. Кожна форма об'єднує притаманні їй методи ПНК, причому більшість з них має декілька механізмів здійснення.

Прямим методом ПНК є приватизація державних підприємств, землі і частково державного житлового фонду. У чистому виді тільки безоплатна приватизація є методом ПНК. Але і платна приватизація може бути використана з тією ж метою, якщо в процесі купівлі-продажу майна порушена еквівалентність обміну.

До опосередкованих методів ПНК ми відносимо інфляцію, приховане субсидування господарюючих суб'єктів за рахунок бюджету, спекулятивні банківські і фінансові операції, неплатежі, ухилення від сплати податків та інші.

  1. Використання тих чи інших методів та механізмів ПНК обумовлене, насамперед, інституціональними особливостями економіки на кожному з етапів розвитку цього процесу. В Україні вони є такими:

  2. 1960-ті-1984 рр. — відсутність інституціональних можливостей для здійснення приватновласницького присвоєння у легальній формі;

  3. 1985-1991 рр. — формування інституціональних можливостей для легалізації частини кримінальних методів ПНК, різке посилення перерозподільних процесів, розширення кола суб'єктів, залучених до цих процесів;

  4. починаючи з 1992 р. — легалізація приватної власності, поява нових стихійних і початок цілеспрямованих перерозподільних процесів.

  5. Протягом усіх років реформ держава діяла відповідно до потреб ПНК, створюючи умови для відділення працівника від засобів виробництва і позбавлення його життєвих коштів шляхом:

лібералізації внутрішньої і зовнішньої економічної діяльності;

неконтрольованої лібералізації цін в умовах монопольної структури економіки;

приватизації суспільної власності;

вибіркової підтримки і селективної дискримінації суб'єктів підприємницької діяльності з боку державних органів;

порушення принципів податкової політики (соціальної справедливості і загальної обов'язковості);

послаблення контролю за зовнішньоекономічними операціями і використанням бюджетних коштів;

ігнорування порушень трудового законодавства з боку приватного бізнесу;

затримки виплат зарплати бюджетним працівникам і соціальної допомоги непрацездатним.

  1. Однією з основних умов завершення процесу ПНК є поглиблення специфікації прав власності. З цією метою запропоновано наступне:

підвищити відповідальність керівників підприємств, що мають значну частку державної власності в статутному фонді, за ефективне використання державного майна, зробивши основною умовою продовження їх трудових контрактів поліпшення результатів діяльності очолюваних ними підприємств;

з метою посилення внутрішнього корпоративного контролю за діяльністю вищого менеджменту прийняти спеціальний закон про акціонерні товариства, який би чітко встановив права й обов'язки акціонерів, а також відповідальність за їх порушення;

розвивати зовнішні механізми корпоративного контролю — фондовий ринок та інститут банкрутства;

чітко відокремити власне майнові права від всіх інших суспільних відносин, що несуть у собі недиференційовані права власності, посиливши відповідальність представників влади за свої антиконкурентні дії;

зміцнити систему примусу до виконання господарського законодавства і контрактних зобов'язань (інфорсмент) шляхом реформування судової системи та поліпшення матеріально-технічної бази і кадрового складу органів правопорядку.

  1. Приватизаційні процеси не змогли суттєво змінити монопольну структуру, притаманну переважній частині вітчизняних ринків. Становленню конкурентних відносин в економіці України заважає, насамперед, феномен зрощення влади і власності. Тому для створення конкурентного середовища діяльності підприємств потрібно, у першу чергу, змінити принципи державної політики в цій сфері за такими напрямками:

оптимізувати діяльність органів державної влади: в рамках адміністративної реформи переглянути функції і повноваження владних структур, регулюючих підприємницьку діяльність, зосередивши їх у компетенції мінімальної кількості відомств; з метою боротьби з корупцією зробити прозорими і стандартними бюрократичні процедури, запровадити ротацію кадрів в органах державної влади;

розвивати систему управління державним сектором економіки на основі удосконалення процедур прийняття рішень, системи оцінки, контролю і відповідальності посадових осіб;

переглянути державну політику в сфері субсидій, податкових пільг і державних гарантій: з метою підвищення їх економічної ефективності посилити фінансовий контроль за цільовим використанням кредитів під гарантії уряду, а також коштів, зекономлених за рахунок податкових пільг;

створити систему інформаційної, консалтингової, кредитної підтримки малого і середнього бізнесу;

використовувати в якості інструмента конкурентної політики гнучку систему державних замовлень на конкурсній основі.

  1. Результати перерозподільних процесів відбилися у соціальній структурі суспільства. Концентрація економічної влади в руках відносно невеликої групи осіб супроводжується зубожінням решти населення. Майнове розшарування, яке в умовах України набуло значних масштабів, закріпило поділ суспільства на класи власників і невласників засобів виробництва. Для нейтралізації зазначених негативних наслідків ПНК держава має здійснювати активну соціальну політику, яка б включала наступні заходи:

пенсійну реформу з ціллю формування додаткових механізмів соціального захисту і стимулювання детінізації доходів;

реформу системи соціальної допомоги шляхом поступової заміни діючих пільг на адресну грошову соціальну допомогу або на соціальні послуги;

виробку комплексу заходів щодо податкового стимулювання активізації спонсорської і благочинної діяльності;

створення сприятливих економічних та організаційно-правових умов для розвитку малого і середнього бізнесу з метою активізації підприємницького потенціалу населення України і боротьби з безробіттям.

  1. ПНК створює тільки загальні передумови для формування ринку робочої сили і працівника ринкового типу, але воно не здатне самотужки зробити цей ринок цивілізованим, тобто таким, що враховує інтереси не тільки роботодавців, але і працівників. З таким завданням може справитися тільки держава, спираючись на сильні профспілкові організації і активно регулюючи трудові відносини шляхом:

реформування системи оплати праці з метою повернення заробітній платі її стимулюючої та відтворювальної функцій;

розвитку системи соціального партнерства з метою розв'язання протиріч між працівниками та роботодавцями: вдосконалення процедури укладання колективних договорів та контролю за їх виконанням;

податкового стимулювання інвестицій у створення нових робочих місць;

збільшення бюджетного фінансування галузей соціальної сфери (охорони здоров'я, освіти, культури) з метою підвищення якості робочої сили.

  1. Процес капіталотворення в економіці України слабко пов'язаний з інвестиційними процесами. Результатом масштабного перерозподілу фінансових активів, у який були залучені усі ланки фінансової системи, стало переміщення грошових коштів з продуктивного у фінансовий сектор економіки, а також у сферу обігу. Первісно нагромаджений у такий спосіб капітал лише частково реінвестується у реальний сектор економіки. Значно більша його частка продовжує обертатися в межах фінансової системи і сфери обігу, переводитися у тіньовий сектор або вивозитися за кордон. Причинами цієї ситуації є незавершеність інституціональних перетворень, рентна мотивація суб'єктів підприємницької діяльності, відсутність відповідного інвестиційного клімату.

  2. Важливе значення для перетворення ПНК у виробниче нагромадження має створення сприятливого інвестиційного середовища через:

зниження податкового тиску на суб'єктів господарювання шляхом як перегляду ставок оподаткування у бік їх оптимізації по кожному податку, зменшення загальної кількості сплачуваних податків, так і скасування численних пільг (за винятком тих, що мають соціальне або інноваційне спрямування);

удосконалення інструментів зниження інвестиційних ризиків шляхом розвитку системи страхування, а також створення гарантійних і заставних фондів, у тому числі і за участю держави;

проведення зваженої і поміркованої протекціоністської політики, спрямованої на поступове імпортозаміщення на тих ринках, де вітчизняна продукція потенційно є конкурентоспроможною, а також у галузях, які виробляють товари, що мають відношення до забезпечення національної безпеки;

запровадження механізму спрямування частини коштів, отриманих від приватизації державного майна, на інноваційне інвестування підприємств на конкурсній основі.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових виданнях

1. Дзюба Н.В. О сущности первоначального накопления капитала в постсоциалистической экономике // Вісник Харківського державного університету.- № 446.- Економічна серія.- Харків: ХДУ, 1999.- С. 128-131 (0,3 д.а.).

2. Дзюба Н.В. Место процесса первоначального накопления капитала в эволюции экономических систем // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.- № 482.- Економічна серія.- Харків: ХНУ, 2000.- С. 11-15 (0,4 д.а.).

3. Дзюба Н.В. О необходимости использования синергетического метода в исследованиях транзитивной экономики // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Харківського державного політехнічного університету. Збірка наукових праць. Вип. 122. Частина 2.- Харків: ХДПУ, 2000.- С. 141-143 (0,2 д.а.).

4. Дзюба Н.В. Вплив процесу первісного нагромадження капіталу на формування інституціональних передумов ринкової економіки в Україні // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Національного політехнічного університету "Харківський політехнічний інститут". Збірка наукових праць. Вип. 24. Частина 4.- Харків: НТУ "ХПІ", 2001.- С. 46-49 (0,2 д.а.).

5. Дзюба Н.В. Синергетический подход как методологическая база исследований транзитивной экономики // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.- № 508.- Економічна серія.- Харків: ХНУ, 2001.- С. 34-36 (0,3 д.а.).

6. Дзюба Н.В. Опосередковані методи первісного нагромадження капіталу // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.- № 530.- Економічна серія.- Харків: ХНУ, 2001.- С. 44-48 (0,3 д.а.).

Інші роботи

7. Дзюба Н.В., Петрова Е.Я. Экономические преступления и правонарушения в сфере приватизации как угроза экономической безопасности Украины // Економічна безпека: проблеми і стратегія забезпечення в Україні.- Харків: ХІБМ, 1998.- С. 122-126 (0,2 д.а.).

8. Дзюба Н.В., Петрова К.Я. Проблеми іноземного інвестування в економіку України // Вісник Університету внутрішніх справ. Вип. 3-4.- Харків: Ун-т внутр. справ, 1998.- С. 232-237 (0,3 д.а.).

9. Дзюба Н.В. Цели первоначального накопления капитала в постсоциалистической экономике // Матеріали міжнародної наукової конференції “Проблеми теорії і практики становлення соціально орієнтованої ринкової економіки”.- Харків: ХДАДТУ, 1999.- С. 42 (0,1 д.а.).

10. Дзюба Н.В. Про зміст трансформаційних процесів в постсоціалістичній економіці // Економічні та гуманітарні проблеми розвитку суспільства у ІІІ тисячолітті. Зб. наукових праць Рівненського економіко-гуманітарного інституту.- Рівне: "Тетіс".- 2000.- С. 84-89 (0,3 д.а.).

11. Дзюба Н.В., Петрова Е.Я. Государственное регулирование экономики и первоначальное накопление капитала // Вісник Харківського університету.- № 506.- Серія: Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених м. Харкова. Ч. 1.- Харків: ХНУ, 2001.- С. 77-80 (0,2 д.а.).

12. Дзюба Н.В., Петрова К.Я. Первісне нагромадження капіталу та інвестиційні процеси в економіці України // Исследование и оптимизация экономических процессов "Оптимум - 2001". Труды ІІІ-ей международной научно-практической конференции.- Харьков: НТУ "ХПИ", 2001.- С. 169-170 (0,1 д.а.).