Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Гордійчук Галина Борисівна. Педагогічні умови забезпечення наступності вивчення природничо- математичних дисциплін у загальноосвітніх школах та професійно-технічних училищах : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Вінницький держ. педагогічний ун-т ім. Михайла Коцюбинського. - Вінниця, 2006.



Анотація до роботи:

Гордійчук Г. Б. Педагогічні умови забезпечення наступності вивчення природничо-математичних дисциплін у загальноосвітніх школах та професійно-технічних училищах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню проблеми наступності природничо-математичних дисциплін у системі „СЗШ – ПТНЗ”. Розроблено й теоретично обґрунтовано педагогічні умови забезпечення наступності вивчення природничо-математичних дисциплін у СЗШ і ПТНЗ на змістово-процесуальному, контрольно-оцінювальному і особистісному рівнях: наступність змісту природничо-математичних дисциплін у навчальних планах і програмах неповної СЗШ і ПТНЗ; обов’язкова ліквідація прогалин у природничо-математичних знаннях учнів на І-му курсі ПТНЗ; використання сучасних педагогічних технологій, передовсім, інтерактивних, проективних технологій, технології „Портфель учня”; застосування під час вивчення природничо-математичних дисциплін нових інформаційних технологій.

Удосконалено методику реалізації принципу наступності засобами сучасних педагогічних і нових інформаційних технологій навчання. Розроблено й впроваджено в навчальний процес: педагогічні умови і модель реалізації наступності вивчення природничо-математичних дисциплін у СЗШ і ПТНЗ; форми і методи навчальної діяльності викладачів з ліквідації прогалин у природничо-математичних знаннях учнів ПТНЗ електро- та радіотехнічного профілю; методичні рекомендації для педагогічних працівників СЗШ і ПТНЗ з питань використання у навчальному процесі сучасних педагогічних технологій; дидактичні матеріали з використання сучасних педагогічних технологій для забезпечення наступності і професійної спрямованості викладання природничо-математичних дисциплін у ПТНЗ.

    1. На основі аналізу педагогічної, психологічної та спеціальної літератури з проблеми дослідження встановлено, що невід’ємною складовою забезпечення цілісності навчально-виховного процесу і результатів навчання є узгодженість теоретичних і практичних дій у вивченні навчального матеріалу, систематичність і наступність у змісті, організаційних формах, методах, засобах, прийомах навчання. Крім вивчення у ПТНЗ, передусім електро- та радіотехнічного профілів спеціальних дисциплін, особливої уваги вимагає вивчення природничо-математичних дисциплін, подолання розриву, який наявний між неповною СЗШ і ПТНЗ в природничо-математичній підготовці учнів.

    2. На основі узагальнення результатів педагогічного дослідження в дисертації обґрунтовано такі педагогічні умови реалізації наступності під час вивчення природничо-математичних дисциплін у неповній СЗШ і ПТНЗ:

    наступність змісту природничо-математичних дисциплін у навчальних планах і програмах неповної СЗШ і ПТНЗ;

    обов’язкова ліквідація прогалин у природничо-математичних знаннях на І-му курсі ПТНЗ;

    використання сучасних педагогічних технологій, зокрема, інтерактивних, проективних (проектних) технологій, технології „Портфель учня”;

    застосування під час вивчення природничо-математичних дисциплін нових інформаційних технологій.

    1. Створена нами модель реалізації наступності природничо-математичних дисциплін у навчальному процесі неповної СЗШ і ПТНЗ може ефективно зреалізовуватись у такій послідовності: визначення цілей і завдань природничо-математичної освіти; виявлення і відбір наступності в змісті (аналіз навчальних планів, програм, кваліфікаційних характеристик, підручників, посібників, діяльності кваліфікованих працівників) і методах, формах, засобах, прийомах навчання; визначення шляхів і засобів забезпечення наступності навчання (фіксування і реалізація наступності в змісті природничо-математичних дисциплін і навчальній документації, підручниках, посібниках ПТНЗ; ліквідація прогалин у природничо-математичних знаннях учнів на першому курсі ПТНЗ; використання сучасних технологій навчання, зокрема інтерактивних, проективних технологій, технології „Портфель учня”, нових інформаційних технологій на базі електронної техніки, а також педагогічних програмних засобів).

    2. Запропонована модель реалізації наступності природничо-математичних дисциплін у навчальному процесі СЗШ і ПТНЗ передбачає професійну спрямованість вивчення природничо-математичних дисциплін у ПТНЗ, оптимізує взаємозв’язок загальноосвітньої, загальнотехнічної і спеціальної підготовки учнів ПТНЗ, спонукає до застосування у навчальному процесі продуктивних методів і технологій навчання.

    3. Установлено, що оптимальне розв’язання проблеми забезпечення наступності вивчення природничо-математичних дисциплін і ліквідації прогалин у природничо-математичних знаннях учнів полягає у використанні всіх можливих шляхів, у реалізації ідей міжпредметних зв’язків, інтеграції і професійної спрямованості вивчення природничо-математичних дисциплін. У процесі дослідження виявлено, зокрема, що для забезпечення наступності неповної СЗШ та ПТНЗ у вимогах до рівня природничо-математичних знань учнів доцільно поєднувати такі форми роботи:

    факультативний курс повторення професійно важливих питань з природничо-математичних дисциплін неповної СЗШ на початку І-го року навчання у ПТНЗ;

    поточне повторення і закріплення основних природничо-математичних понять під час усього навчання у ПТНЗ з метою забезпечення наступності „старих” і „нових” знань;

    повторення основних природничо-математичних понять, тверджень, теорем, законів тощо в процесі вивчення професійно-технічних і спеціальних дисциплін;

    узагальнююче повторення навчального матеріалу наприкінці року й перед екзаменами;

    індивідуальна робота зі слабо встигаючими учнями впродовж навчання у ПТНЗ.

    1. На основі проведеної експериментальної роботи укладено методичні рекомендації для вчителів СЗШ, викладачів ПТНЗ з питань застосування під час вивчення природничо-математичних дисциплін інтерактивних, проективних, нових інформаційних технологій, технології „Портфель учня” з метою реалізації наступності в змісті, формах, методах, прийомах навчання.

    2. Узагальнені результати педагогічного експерименту засвідчили ефективність запропонованих автором педагогічних умов забезпечення наступності вивчення природничо-математичних дисциплін у СЗШ і ПТНЗ та моделі її реалізації у навчальному процесі, що дало підстави вважати вихідну методологію дослідження вмотивованою, визначені завдання виконаними, мету досягнутою.

    Проведене дослідження дозволило сформулювати деякі рекомендації педагогічним працівникам СЗШ і ПТНЗ, Міністерству освіти і науки України, обласним навчально-методичним центрам і кабінетам:

    під час роботи над вдосконаленням чинних навчальних програм, підручників, навчальних і методичних посібників передбачати реалізацію конкретних зауважень і пропозицій з питань максимального врахування наступних внутрішньопредметних зв’язків (забезпечення єдності та узгодженості використовуваних теоретичних понять, ознак, уявлень і символічних позначень; поетапний розвиток понять у процесі вивчення певної дисципліни; забезпечення єдності, тотожності, несуперечливості пояснень, тлумачень одних і тих самих елементів знань у загальноосвітній і професійній підготовці); врахування профілізації ПТНЗ з метою забезпечення професійної спрямованості і міжпредметних зв’язків вивчення природничо-математичних дисциплін;

    створити для вчителів СЗШ і викладачів ПТНЗ посібники, методичні рекомендації стосовно шляхів і засобів цілеспрямованого забезпечення наступності у викладанні природничо-математичних дисциплін, використання сучасних педагогічних технологій у навчальному процесі СЗШ і ПТНЗ;

    спрямувати інститути післядипломної освіти на більш повне ознайомлення вчителів, викладачів і майстрів виробничого навчання з навчально-методичною документацією із суміжних предметів; на вдосконалення кваліфікації педагогічних працівників СЗШ і ПТНЗ, на посилення уваги до перепідготовки педагогів з питань, окреслених у дисертації.

    Проведене дослідження, певна річ, не вичерпує всіх аспектів проблеми забезпечення наступності природничо-математичних дисциплін у навчальному процесі СЗШ і ПТНЗ. Перспективними напрямами подальшого пошуку є такі: дослідження психолого-педагогічних умов реалізації наступності природничо-математичної підготовки у СЗШ та ПТНЗ різних профілів; розроблення навчально-методичних рекомендацій з питань використання сучасних технологій у навчальному процесі СЗШ і ПТНЗ; порівняльно-педагогічний аналіз досвіду, спрямованого на забезпечення наступності вивчення природничо-математичних дисциплін у західноєвропейських країнах; створення належного професійно спрямованого методичного і програмного забезпечення процесів вивчення природничо-математичних дисциплін у ПТНЗ різних профілів.

Публікації автора:

Статті у наукових журналах та збірниках наукових праць

  1. Гордійчук Г. Б. Современные информационные технологи в образовании: методология и проблематика использования // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. у 2-х частинах. – Київ-Вінниця: ДОВ „Вінниця”, 2002. – Ч. 1. – С. 391-395.

  2. Гордійчук Г. Б. Використання case-study як педагогічна умова забезпечення наступності навчання математики в загальноосвітній школі і профтехучилищі // Вісник Житомирського педуніверситету, 2003. – Вип. 13. – С. 41-44.

  3. Гордійчук Г. Б. Історико-педагогічні аспекти неперервної освіти // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2003. – № 4. – С. 9-12.

  4. Гордійчук Г. Б. Сучасні візуальні засоби діалогу користувача з комп’ютером // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Київ-Вінниця: ДОВ „Вінниця”, 2003. – С. 77-82.

  1. Гордійчук Г. Б. Використання „кейс”-методу як засіб забезпечення професійної спрямованості викладання загальноосвітніх предметів у ПТНЗ // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Київ-Вінниця: ДОВ „Вінниця”, 2004. – Вип. 4. – С. 209-215.

  2. Гордійчук Г. Б. Наступність у вивченні математики в загальноосвітній та професійній школі // Педагогіка і психологія професійної освіти, 2004.–№ 4. – С. 98-106.

  3. Гордійчук Г. Б. Використання інтерактивних технологій для забезпечення наступності навчання математики у загальноосвітній та професійній школі // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Київ-Вінниця: ТОВ „Планер”, 2005. – Вип. 7. – С. 148-152.

Матеріали і тези науково-практичних конференцій

  1. Гордійчук Г. Б. Сучасні вимоги до інтерфейсу сучасних програмно-педагогічних засобів // Педагог професійної школи: Зб. наук. пр. – К.: Науковий світ, 2002. – Вип. 5. – С. 165-171.

  2. Гордійчук Г. Б. Історико-педагогічні аспекти неперервної освіти // Всеукр. наук.-практ. конф. „Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість” (Київ, 2003). – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2003. – Т. 1. – С. 67-70.

  3. Гордійчук Г. Б. Наступність навчання в загальноосвітній школі і професійно-технічних навчальних закладах // Актуальні проблеми трудової і професійної підготовки молоді: Зб. наук. пр. – Вінниця: ДОВ „Вінниця”, 2003. – Вип. 9. – С. 35-37.

  4. Гордійчук Г. Б. До питання про зміст освіти у ПТНЗ // Актуальні проблеми трудової і професійної підготовки молоді: Зб. наук. пр. –Вінниця: ДОВ „Вінниця”, 2003. – Вип. 9. – С. 49-51.

  5. Гордийчук Г. Б. Непрерывность профессионального образования: историко-педагогический аспект // Межд. конф. «Образование через всю жизнь: становление и развитие непрерывного образования в рамках единого образовательного пространства Евразийского экономического сообщества» (Санкт-Петербург, 2004). – СПб.: Издательский дом «Петрополис», 2004. – Т. 1. – С. 84-86.

Методичні рекомендації та навчально-методичні матеріали

  1. Гордійчук Г. Б., Кадемія М. Ю., Капітанчук В. О. Використання кейс-технології у навчальному процесі ПТНЗ / „Портфель” учня з теми „Тригонометричні функції”. – Вінниця, ТОВ „Подільській регіон”, 2004. – 52 с.

  2. Кадемія М. Ю., Капітанчук В. О., Гордійчук Г. Б. „Кейс”-технології в навчальному процесі: математика / „Портфель” учня: методичні рекомендації. – Вінниця: ВДПУ, 2004. – 95 с.