Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Яшник Світлана Валеріївна. Педагогічні умови виховання культури міжстатевих стосунків у студентів вищих навчальних закладів : дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Яшник С.В. Педагогічні умови виховання культури міжстатевих стосунків у студентів вищих навчальних закладів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія та методика виховання.Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ, 2006.

Дисертація присвячена процесу виховання культури міжстатевих стосунків у студентів вищих навчальних закладів. Здійснено аналіз філософських, соціологічних і психолого-педагогічних джерел з проблеми дослідження; розкрито сутність і структуру культури міжстатевих стосунків студентів; визначено критерії вихованості культури міжстатевих стосунків у студентів вищих навчальних закладів; виявлено, теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено ефективність комплексу педагогічних умов виховання культури міжстатевих стосунків у студентів вищих навчальних закладів.

Дослідження підтвердило соціальну й психологофізіологічну обґрунтованість інтересів і потреб юнацтва в оволодінні моральними основами культури міжстатевих стосунків відповідно з віковими особливостями. У представленому дисертаційному дослідженні створена цілісна система організації виховання культури міжстатевих стосунків студентської молоді у вищих навчальних закладах.

Запропоновані матеріали можуть бути використані наставниками студентських груп, викладачами, працівниками відділів виховної роботи та студентських справ закладів освіти І – ІV рівнів акредитації, у системі післядипломної освіти вчителів, соціальними службами, а також громадськими організаціями.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукового завдання дослідження виховання культури міжстатевих стосунків у студентів вищих навчальних закладів, що виявляється в теоретичному обґрунтуванні ефективних педагогічних умов виховання культури міжстатевих стосунків у вищих навчальних закладах та експериментальному підтвердженні результативності їх реалізації. Результати теоретичного й експериментального дослідження підтвердили гіпотезу, на якій вони ґрунтуються, засвідчили вирішення поставлених завдань і дали підстави для таких висновків.

  1. Встановлено, що культура міжстатевих стосунків це структурний компонент загальної культури, форма усталеної для даного суспільства статевої поведінки, яка визначає готовність суб’єктів до певного типу міжстатевих взаємодій. Сутність поняття “міжстатеві стосунки” полягає у вираженні зв’язків, які встановлюються між особистістю та іншими людьми (своєї та протилежної статі), а також різними сторонами оточуючого світу і які, торкаючись сфери потреб, переконань і вчинків, впливають на її поведінку. Відповідні типи міжстатевих взаємодій позитивно корелюють із статеворольовими уявленнями особистості про себе як про статеву істоту, котра має відповідний рівень знань, умінь і навичок конструктивної взаємодії з особами протилежної статі. Це виявляється в поведінці і залежить від віку, освіти, індивідуальних якостей, соціального оточення, культурного рівня індивіда та культурно-історичного розвитку суспільства.

За результатами вивчення вказаної проблеми запропоновано структуру культури міжстатевих стосунків, яка включає настановчий, мотиваційно-ціннісний, гносеологічний, праксеологічний і конативний компоненти.

  1. Визначено критерії вихованості культури міжстатевих стосунків у студентів вищих навчальних закладів. Основними критеріями є сформованість усвідомлення своєї статевої належності, що виражається у відповідних проявах маскулінності та фемінності, засвоєння статеворольової моделі поведінки та оптимальних статеворольових настанов, почуття власної гідності та честі; наявність як широких соціальних, так і вузькосоціальних мотивів, котрі умовно відносимо до морально-психологічних та інтимно-особистісних; система моральних, юридично-правових, загально-соціальних, сексуально-інтимних, психологічних, демографічних, етичних знань; комунікативні вміння, вміння здійснювати вибір партнера, уміння ставати на місце іншої людини, скеровувати почуття та емоції у міжстатевих взаємодіях; відповідальне поводження з особами протилежної статі, яке будується на паритетних засадах, моральній і правовій основі, повазі прав, гідності й честі та самоконтролі поведінки. Відповідно до критеріїв визначено рівні вихованості культури міжстатевих стосунків у студентів вищих навчальних закладів: найвищий, високий, середній, низький і найнижчий.

  2. Обґрунтовано і експериментально доведено, що на виховання культури міжстатевих стосунків у педагогічному процесі впливають різноаспектні чинники, найбільш вагомими серед яких є: соціальні (сім’я, однолітки, навчально-виховні колективи, неформальні молодіжні об’єднання, соціально-політичні та економічні обставини в суспільстві тощо); біологічні (система генетичних, гормональних, невральних та імунних детермінант тощо); педагогічні (гуманітарна складова освітньо-професійної підготовки майбутніх фахівців, системність виховної роботи, особистісна ґендерна позиція науково-педагогічних працівників, диференціація статевого виховання, ідеали і пріоритети навчання та виховання, духовні цінності та моральні норми тощо); культурні (література, засоби масової інформації, мова, мистецтво, молодіжна субкультура і контркультура, регіональні та територіальні особливості культури тощо); етнічні (традиції, ментальність тощо).

  3. Науково обґрунтовано й експериментально перевірено, що підвищення ефективності виховання культури міжстатевих стосунків у студентів вищих навчальних закладів забезпечується дотриманням таких педагогічних умов: гуманізація навчально-виховного процесу; організація педагогічної взаємодії з домінуванням діалогічних форм; зміщення акцентів у навчально-виховній роботі на гуманітарну складову підготовки майбутніх фахівців; вплив розвивальних технологій на засвоєння студентами знань у процесі вивчення спецкурсу “Культура міжстатевих взаємин”; опанування наставниками студентських груп досвідом виховання культури міжстатевих стосунків на спеціально організованих науково-методичних семінарах підвищення педагогічної майстерності; врахування у системі навчально-виховної роботи психосексуальних особливостей юнацького віку.

Створення педагогічних умов виховання культури міжстатевих стосунків дозволило одержати позитивну динаміку збільшення кількості студентів експериментальних груп з найвищим (з 16,2 % до 24,8 %), високим (з 28,3 % до 32,3 %), середнім (з 31,0 % до 31,4 %) та зниженням у групах з низьким (з 15,0 % до 7,0 %) та найнижчим (з 9,6 % до 4,4 %) рівнями вихованості культури міжстатевих стосунків, що підтвердило узагальнення та порівняння емпіричних і статистичних даних початкового й заключного етапів експерименту.

5. Розроблені у дослідженні науково обґрунтовані методичні рекомендації “Методика формування культури міжстатевих стосунків: соціально-психологічний тренінг”, програма спецкурсу “Культура міжстатевих взаємин” та програма науково-методичного семінару для наставників студентських груп “Методика виховної роботи наставника студентської групи” сприяють комплексному підвищенню культури міжстатевого виховання у студентів вищих навчальних закладів. Даний комплекс навчально-методичних матеріалів може бути використаний педагогами, психологами, наставниками студентських груп, а також студентами як у навчальній, так і позанавчальній роботі.

Проведене дослідження не вичерпує всіх питань означеної проблеми. Перспективними, на нашу думку, є: виховання культури міжстатевих стосунків в умовах взаємодії вищого навчального закладу, сім’ї та культурно-дозвіллєвих закладів; здійснення порівняльного аналізу зарубіжного досвіду щодо виховання культури міжстатевих стосунків; ґендерний аспект у професійній підготовці майбутніх фахівців; наступність у вихованні культури міжстатевих стосунків.

Публікації автора:

  1. Яшник С.В. Формування культури міжстатевих взаємин людей на різних етапах історичного розвитку // Наук. вісн. НАУ.– К.: НАУ, 2000 – Вип. 30. – С. 311-319.

  2. Яшник С.В. Вплив соціально-економічних чинників на функціонування сільської родини в Україні” // Наук. вісн. НАУ.– К.: НАУ, 2001. – Вип. 37. – С. 349-355.

  3. Яшник С.В. До поняття “культура міжстатевих взаємин” // Наук. вісн. НАУ.– К.: НАУ, 2002. – Вип. 50. – С.353-359.

  4. Яшник С.В. Структурні особливості культури міжстатевих взаємин як складової загальної культури особистості // Наук. вісн. НАУ.– К.: НАУ, 2002 – Вип. 59. – С. 314-321.

  5. Яшник С.В. Фактори формування культури міжстатевих стосунків у студентів вищих навчальних закладів освіти // Теоретичні питання культури, освіти та виховання. – К.: КНЛУ, 2004. – Вип. 26. – С.56-61.

  6. Яшник С.В. Формування готовності наставника студентської групи до статевого виховання молоді // Наук. вісн. НАУ.– К.: НАУ, 2005 – Вип. 88. – С. 283-290.

  7. Стахневич В.І., Яшник С.В. Вдосконалення навчальних планів і програм для студентів аграрних вузів у сучасних умовах // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр.; Редкол.: І.А.Зязюн та ін. – Київ – Вінниця: ДОВ Вінниця, 2000. – С. 439-440. (Особистий внесок полягає у висвітлені підходів до гуманізації навчально-виховного процесу).

  8. Сімейно-побутова культура і домашня економіка: Програма для аграрних вищих закладів освіти ІІІ-ІV рівнів акредитації / Укладачі: В.І. Стахневич, В.М. Титов, С.В. Яшник та ін. – К.: Аграрна освіта, 2001. – 15 с. (Особистий внесок полягає у розробці тем: “Сім’я та здоровий спосіб життя”, “Основи сімейних відносин”).

  9. Методика виховної роботи наставника студентської групи: Навчальна програма науково-методичного семінару для наставників вищих аграрних навчальних закладів / Укладачі: П.Г. Лузан, В.І. Стахневич, С.В. Яшник та ін. – К.: Видавничий центр НАУ, 2004. – 23 с. (Особистий внесок полягає у написанні розділів: “Соціально-психологічні аспекти формування студентських колективів”, “Формування культури міжстатевих стосунків студентської молоді”, “Негативні явища у студентському середовищі та їх профілактика”).

  10. Стахневич В.І., Яшник С.В. Методика формування культури міжстатевих стосунків: соціально-психологічний тренінг / Методичні рекомендації. – К.: ВЦ НАУ, 2004. – 56 с. (Особистий внесок полягає у написанні розділів ІІ – ІІІ; розробці тем: “Статеві особливості розвитку дітей та їх урахування у вихованні”, “Проблеми становлення культури міжстатевих стосунків”, “Дошлюбні стосунки молоді”, “Психологія статевих відмінностей”, “Стать та статеворольова поведінка”, “Соціальна політика у сфері проблем алкоголізму, наркоманії, розповсюдження ВІЛ / СНІДу”).

  11. Психологія управління: Метод. посібник // Укладачі В.М. Титов, В.І. Стахневич, В.І. Свистун, С.В. Яшник та ін. – К.: ВЦ НАУ, 2004. – 106 с. (Особистий внесок полягає у висвітленні теми: “Особливості чоловіків та жінок в управлінні”).

  12. Яшник С.В. Проблеми студентської молоді. Ґендерний аспект // Наука і освіта – 2002: Тези доп. міжнар. наук.-практ. конфер. –– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 61-62.

  13. Яшник С.В. Ґендерна освіта у вищій школі // Актуальні проблеми виховання студентів, формування їх як особистостей у вищих закладах освіти: Тези доп. міжнар. наук.-метод. конфер. – К.: НУХТ, 2002. –– С. 38-39.

  14. Яшник С.В. Особливості юнацького віку у статевих взаєминах // Студентський рух в сучасній Україні: реалії, тенденції та перспективи розвитку: Тези доп. всеукр. наук.-практ. конфер. – К.: НАУ, 2002. – С. 90-91.

  15. Яшник С.В. Ґендерні стереотипи як соціально-психологічна проблема // Формування ґендерного паритету в умовах сучасних соціально-економічних перетворень: Тези доп. міжнар. наук.-практ. конфер. – К.: Державний ін-т проблем сім’ї та молоді; Український ін-т соціальних досліджень, 2002. – С. 212-214.

  16. Яшник С.В. Врахування національного характеру особистості як складової культури міжстатевих стосунків // Гендер: реалії та перспективи: Тези доп. всеукр. наук.-практ. конференції. – К.: Фоліант, 2003. – С. 85-87.

  17. Яшник С.В. Педагогічні умови ефективного формування культури міжстатевих стосунків у студентської молоді // Національна освіта: провідні тенденції та перспективи (до 140-річчя від дня народження Б.Д.Грінченка): Тези доп. всеукр. наук.-практ. конфер. – К.: КМПУ імені Б.Д. Грінченка, 2004. – С. 103–104.

  18. Яшник С.В. Прогностичні тенденції використання новітніх технологій у підготовці фахівців у вищих закладах освіти // Реформуваня системи вищої аграрної освіти в Україні: досвід і перспективи: Тези доп. всеукр. наук.-практ. конфер. – К.: НАУ, 2005. – С. 98-100.