Путров Сергій Юрійович. Педагогічні умови формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету. : Дис... канд. наук: 13.00.07 - 2008.
Анотація до роботи:
Путров С.Ю. Педагогічні умови формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2008.
Дисертація присвячена проблемі формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету. Розкрито зміст структурних компонентів позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету, а саме мотиваційного, когнітивного, емоційного, діяльнісного. Розроблено та обґрунтовано педагогічні умови формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету, до яких віднесено необхідність розвитку особистості студента технічного університету з урахуванням специфіки майбутньої професійної діяльності: розвиток суб’єктної позиції студента в навчальній діяльності; підвищення рівня самосвідомості й відповідальності особистості студента; акмеологічна орієнтація особистості студента; індивідуально-творчий розвиток особистості студента; необхідність забезпечення суб’єкт-суб’єктної взаємодії викладача фізичного виховання та студентів технічного університету: забезпечення індивідуального підходу і толерантного ставлення до студентів; використання методів стимулювання студентів до занять з фізичного виховання; використання сучасних інноваційних технологій; необхідність функціонування навчально-виховного середовища технічного університету: створення інноваційного навчально-виховного середовища технічного університету; матеріально-технічне забезпечення процесу фізичного виховання.
Визначено і обґрунтовано зміст, форми і методи формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове розв’язання актуальної проблеми формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету, що виявляється в обґрунтуванні ефективних педагогічних умов, що зумовлюють зміст, форми і методи формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету. Результати теоретичного та експериментального дослідження підтвердили достовірність гіпотези, засвідчили вирішення поставлених завдань, створили підґрунтя для таких висновків:
Теоретичний аналіз проблеми формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів вищих технічних навчальних закладів показав, що означена проблема перебуває в центрі уваги як вітчизняних, так і закордонних дослідників. Основними напрямами роботи щодо цього формування є ознайомлення студентів з функціонуванням їхнього власного організму, висвітлення ролі фізкультурно-спортивної роботи з провідною діяльністю студентів, актуалізація інтересу суб’єкта до власної фізичної організації (образу фізичного “Я”), переконання студентів у необхідності займатися фізичними вправами, активізація потреби в досягненні спортивного результату; використання стимулів до занять фізичним вихованням. Дані анкетування студентів Донецького національного технічного університету, Запорізького національного технічного університету та Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” свідчать про те, що вирішальним у формуванні позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету має стати цілеспрямоване формування й закріплення у них усвідомленої мотивації й потреби самостійно піклуватися про своє здоров’я.
Визначено сутність, зміст та структурні компоненти позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету: мотиваційний, когнітивний, емоційний, діяльнісний. Мотиваційний відображає мотивацію студентів до занять з фізичного виховання; когнітивний – оволодіння студентами теоретичними знаннями з фізичної культури; емоційний – формування емоційних переживань особистістю студента щодо свого ставлення до занять з фізичного виховання; діяльнісний – формування умінь і навичок студентів щодо активної фізкультурної діяльності, фізичної підготовленості.
Визначено та обґрунтовано критерії сформованості позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету: критерій сформованості позитивної мотивації студентів до занять з фізичного виховання; критерій оволодіння студентами теоретичними знаннями з фізичної культури; критерій сформованості позитивних емоційних переживань особистістю студента щодо свого ставлення до занять з фізичного виховання; критерій сформованості умінь і навичок студентів щодо активної фізкультурної діяльності, фізичної підготовленості, готовності до участі у спортивних змаганнях. Ефективність формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету визначалася рівнем сформованості зазначених вище критеріїв (високим, середнім, низьким). Результати педагогічного експерименту свідчать, що всі показники ефективності формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету в експериментальній групі вищі, ніж у контрольній.
Розроблено, обґрунтовано та впроваджено педагогічні умови формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету, до яких віднесено необхідність розвитку особистості студента технічного університету з урахуванням специфіки майбутньої професійної діяльності: розвиток суб’єктної позиції студента в навчальній діяльності; підвищення рівня самосвідомості й відповідальності особистості студента; акмеологічна орієнтація особистості студента; індивідуально-творчий розвиток особистості студента; необхідність забезпечення суб’єкт-суб’єктної взаємодії викладача фізичного виховання та студентів технічного університету: забезпечення індивідуального підходу і толерантного ставлення до студентів; використання сучасних інноваційних технологій; використання методів стимулювання студентів до занять з фізичного виховання; необхідність функціонування навчально-виховного середовища технічного університету: створення інноваційного навчально-виховного середовища технічного університету; матеріально-технічне забезпечення процесу фізичного виховання.
До основних компонентів змісту формування позитивного ставлення віднесено теми, пов’язані з формуванням позитивного ставлення до фізичного виховання; знання, уміння та навички студентів щодо формування фізкультурно-оздоровчої діяльності. Доведено, що доцільними методами формування позитивного ставлення є дискусія, ділова гра, аналіз конкретних ситуацій, що виникають під час занять з фізичного виховання; використання комп’ютерних програм, використання відео-матеріалів, завдяки яким студенти мають можливість наочно бачити правильність виконання фізичних вправ, методи стимулювання: заохочення при перших, навіть невдалих, спробах виконати фізичну вправу та заохочення до високих спортивних досягнень.
Теоретично обґрунтовані та експериментально перевірені положення щодо форм і методів формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету покладено в основу змісту навчального посібника з питань впровадження фізичної культури в освітній простір вищого технічного навчального закладу, тестових завдань до теоретичної частини з дисципліни “Фізичне виховання” для викладачів і студентів вищих технічних навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації.
Результати дослідження, запропоновані теоретичні положення, висновки й рекомендації можуть бути використані для організації навчально-виховного процесу з фізичного виховання у вищих технічних навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації.
Проведене дослідження не вичерпує всіх завдань фізичного виховання у вищих технічних навчальних закладах в Україні. Подальшого дослідження потребують проблеми розробки концепції фізичного виховання у вищих технічних навчальних закладах з урахуванням специфіки подальшої професійної діяльності випускників, побудованої на засадах гуманізації, лібералізації й удосконалення змісту дисципліни “Фізичне виховання”, створення нового покоління навчально-методичної літератури та електронних підручників для вищих технічних навчальних закладів.
Публікації автора:
Путров С.Ю., Соловйова Л.Г. Фізична культура в освітньому просторі вищого технічного навчального закладу: Навчальний посібник. –Запоріжжя: ЗНТУ, 2005. – 116 с.
Путров С.Ю., Соловйова Л.Г. Тестові завдання до теоретичної частини з дисципліни “Фізичне виховання” для студентів вищих технічних навчальних закладів. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2006. – 46 с.
Путров С.Ю. Про соціально-педагогічні фактори формування позитивного ставлення студентів до фізичного виховання // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Редкол.: Т.І.Сущенко (відп. ред.). – Київ-Запоріжжя, 2003. – Вип. 27. – С. 372-376.
Путров С.Ю. Проблема фізичного виховання студентів вищих технічних навчальних закладів у теорії і практиці // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Редкол.: Т.І.Сущенко (відп. ред.). – Київ-Запоріжжя, 2004. – Вип. 30. – С. 349-357.
Путров С.Ю. Генезис становлення предмета “фізичне виховання” у вищих навчальних закладах // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. – Серія: Педагогіка. – 2004. – №4. – С. 78-81.
Путров С.Ю. До проблеми фізичного виховання студентів вищих технічних навчальних закладів // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2004. – №3-4. – С. 38-45.
Путров С.Ю. Модель педагогічних умов формування позитивного ставлення до фізичного виховання студентів технічного університету // Наука і сучасність: Зб. наук. пр. НПУ імені М.П.Драгоманова. – 2005. – Т 50. – С. 95-103.
Путров С.Ю. Завдання фізичного виховання у сучасний період // Физическое воспитание в высшей школе и его роль в подготовке специалистов: Тезисы докладов научно-методической конференции. – Запорожье: ЗНТУ, 2001. – С. 43-45.
Путров С.Ю. Про мету фізичного виховання студентів технічного університету // Фізичне виховання у вищій школі та його роль у підготовці спеціалістів: Тези доповідей науково-практичної конференції. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2003. – С. 54-56.
Путров С.Ю. Вивчення рівня фізичного здоров’я студентів вищих технічних навчальних закладів // Фізичне виховання та спорт у вищій школі. За здоровий спосіб життя: Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2005. – С. 68-70.
Путров С.Ю., Сущенко Л.П. Формування інтересу студентів до занять фізичною культурою в умовах нової соціокультурної реальності // Зб. наук. пр. Бердянського державного педагогічного університету (Педагогічні науки). – Бердянськ: БДПУ, 2006. – №2. – С. 173-177.
Путров С.Ю., Сущенко Л.П. Мотиви до занять фізичним вихованням студентів технічного університету // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту / За ред. проф. Єрмакова С.С. – Харків, ХДАДМ (ХХПІ). – 2006. – №4. – С. 151-153.
Путров С.Ю., Сущенко Л.П. Дослідження реалізації інтересів у заняттях фізичними вправами студентів технічного університету // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту / За ред. проф. Єрмакова С.С. – Харків, ХДАДМ (ХХПІ). – 2006. – №10. – С. 128-131.
Путров С.Ю. Тестування рівня знань студентів технічного університету з теоретичних аспектів дисципліни “Фізичне виховання” // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту / За ред. проф. Єрмакова С.С. – Харків, ХДАДМ (ХХПІ). – 2007. – №6. – С. 238-240.
Путров С.Ю., Сущенко Л.П. Основні аспекти здоров’язберігаючих технологій у фізичному вихованні студентів технічних університетів // Зб. наук. пр. Всеукраїнської науково-практичної конференції “Інноваційні технології оздоровчої спрямованості в процесі фізичного виховання студентської молоді”. – Бердянськ: БДПУ, 2007. – С. 3-9.