Приходченко Катерина Іллівна. Педагогічні основи формування творчого освітньо-виховного середовища в загальноосвітніх навчальних закладах гуманітарного профілю. : Дис... д-ра наук: 13.00.07 - 2008.
Анотація до роботи:
Приходченко К. І. „Педагогічні основи формування творчого освітньо-виховного середовища в загальноосвітніх навчальних закладах гуманітарного профілю”. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія та методика виховання. – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Луганськ, 2008.
В дисертації дається характеристика творчого освітньо-виховного середовища, рівнів його функціонування. Розроблена функціональна модель середовища, що відбиває навчально-виховну діяльність, в центрі якої – творча особистість учня, який здатний до життєвої самотворчості.
Проведена експериментальна робота допомогла удосконалити процес відбору методів, прийомів, інноваційних технологій для успішної реалізації основних теоретичних положень функціональної моделі творчого освітньо-виховного середовища в практичну діяльність шкіл гуманітарного профілю.
1. У дисертаційному дослідженні теоретично обґрунтовано систему формування творчого освітньо-виховного середовища в загальноосвітніх закладах гуманітарного профілю та експериментально перевірено її ефективність.
2. У ході дослідження поглиблено розуміння освітньо-виховного середовища, яке набуває творчого характеру завдяки розробленій технології та є складним утворенням, що формується в системі як результат спільної організаційно-управлінської діяльності всіх його учасників і має певне змістове наповнення.
3. Творче освітньо-виховне середовище активно розвиває різноманітні компетенції керівників шкіл та педагогів і особливо таких, як:
функціональна компетенція, яка полягає у відтворенні традиційного для загальноосвітнього навчального закладу гуманітарного профілю циклу та в оволодінні вміннями здійснювати репродуктивні, репродуктивно-творчі та творчі види діяльності; в ліквідації непродуктивних контактів;
соціально-педагогічна компетенція, яка полягає в розвитку творчого освітньо-виховного середовища в спеціалізованій гуманітарній школі як соціальній системі, яка перебудовує і трансформує системні зв’язки рефлексивної культури з іншими компонентами суб’єктності, змінює її механізми та функції у процесі самовизначення педагогічної особистості, зв’язує цінності, смисложиттєві орієнтації в динамічну єдність;
інноваційна компетенція, яка полягає у спрямуванні на розвиток педагогічної системи школи шляхом інновацій: введення предметів варіативного компоненту за авторськими програмами, наявність рефлексивної педагогіки, система кабінетів за авторською концепцією, робота динамічних і статичних творчих груп, використання авторських навчальних посібників тощо;
фасилітативна компетенція, яка полягає у спрямуванні творчої діяльності педагогів на створення оригінальної освітньої практики, в якій взаємодіють суб’єктність і рефлексивна професійно-педагогічна майстерність, культура, саморозвиток, самовизначення, самореалізація. Конкретизація змісту та структура компетенцій дозволила розробити критерії та показники оцінювання створеного творчого освітньо-виховного середовища.
4. Втілення експериментальної програми „Спеціалізована гуманітарна школа як заклад життєвої самотворчості” сприяло тому, що:
можливості адаптації школярів у проміжку між першим та одинадцятим класом, де створювалося творче освітньо-виховне середовище, і цими ж віковими категоріями дітей у закладах, де не проводилася робота з його формування, значно вищі. Для першого класу дані можливості визначаються дошкільною підготовкою, зокрема, сприятливим чи несприятливим для дитини внутрісімейним кліматом. Для п’ятого класу такі можливості адаптації визначаються здатністю до самовизначення тією чи іншою особистістю, де не останню роль відіграє взаємовідношення індивіда з однолітками, батьками, викладачами, і, можливо, з протилежним полом. Навчально-виховний процес вибудовується за принципом самонавчаючого учіння. В цьому випадку задача школи в цілому і конкретного учителя зокрема полягала у створенні максимально насиченого середовища, що стимулювало розвиток свідомості, прояв суспільно зумовленого прояву ініціативи, конструктивних взаємовідносин „викладач-учень”, „викладач-клас”, „учень-клас”;
створення творчого освітньо-виховного середовища сприяло попередженню девіантної поведінки, подоланню підліткової зухвалості, зайвої самовпевненості, підвищенню успішності навчання як мотиваційної діяльності, що мало особистісний смисл для учня, зменшенню кількості негативних ситуативно-особистісних реакцій, таких, як: відсутність бажання контактів з навколишніми людьми; проявів позиції пасивності – демонстративна грубість або внутрішня образа, і, навпаки, – збільшенням проявів компенсації – прагненням учня скрити свою слабкість або нездатність в якійсь сфері діяльності, яка йому зразу не піддалася, через спрямованість на реалізацію „само” – самоосвіту, самооцінку, самоідентифікацію тощо, тобто перебудову своїх особистісних якостей.
5. Творче освітньо-виховне середовище виконує соціально-терапевтичні функції. Воно служить фундаментом школи життєвої самотворчості як закладу, що формує компетентність, інтелект, досвід, креативність і критичність мислення, відповідальність як регламентацію поведінки і метакогнітивної діяльності через метапізнання, метамислення, метапамять, способи і стратегії переосмислення життєдіяльності як життєвої самотворчості.
6. Створена функціональна модель творчого освітньо-виховного середовища, яка включає такі компоненти середовища, як: навчання творчої праці з превалюючою роллю учителя; навчання творчому пізнанню, де пріоритет надається саморозвитку; навчання спільного життя, в якому переважною є роль соціуму; навчання творчого життя, в якому ведуча роль батьків.
7. Для проведення експериментальної роботи було розроблено науково-методичний супровід, який передбачав творчу взаємодію суб’єктів освітньо-виховної діяльності. Її засадами є добровільність і партнерство, визначальними ознаками – особистісний розвиток всіх учасників творчого освітньо-виховного середовища, очікуваним результатом у даному експерименті служить позитивна динаміка сформованості особистісних творчих якостей.
8. Одержані результати дослідження свідчать про правильність обраної стратегії – створення творчого освітньо-виховного середовища як такого, що сприяє становленню сталих інтересів особистості, схильної до життєвої самотворчості, здатне спрямувати агресію на добродію, спроможне підвищити соціальну відповідальність кожного. Вони цілком підтверджують правильність гіпотетичних припущень про те, що процес формування творчого освітньо-виховного середовища буде успішним при розробці відповідних моделей, механізмів їх реалізації, які спираються на особистісно орієнтований підхід. Аналіз результатів, отриманих за допомогою розробленої системи критеріїв, показав досить стійку динаміку окремих показників і загального рівня розвитку дітей, залучених до дослідно-педагогічної роботи. Здійснена експериментальна робота підтвердила, що розроблена функціональна модель творчого освітньо-виховного середовища спеціалізованої гуманітарної школи як закладу життєвої самотворчості є дієвою, сучасною, динамічною і забезпечує наступність, цілісність, ефективність навчальних, виховних, розвивальних впливів на особистість дитини.
Творчого характеру освітньо-виховному середовищу в гуманітарній школі надає прагнення всіх, хто здійснює такий виховний вплив на учнівську особистість, який сприяє якомога повнішому розкриттю її здібностей, інтересів, нахилів, підвищує рівень духовного і морального становлення, а також спричиняє до самоудосконалення, саморозвитку, самореалізації пізнавальних потреб самої особистості в інтелектуальній, емоційній, вольовій сферах, ліквідує орієнтацію на посередність, передбачає розвиток ініціативи соціальної активності, створює умови для виявлення нових рис у міжособистісних стосунках як системоутворюючих компонентів, тобто формує відкриту особистість, яка усвідомлює свої природні можливості та спрямовує власне життя на досягнення поставленої мети. Виховний процес має два тенденційних напрямки: перший – виховання людини-державотворця, другий – виховання особистості з рисами власної життєвої самотворчості.
Творче освітньо-виховне середовище – це таке оточення особистості, в якому гармонізується стан людини, нейтралізуються наслідки стресу, розвиваються творчі здібності, здійснюється оздоровчий вплив на весь організм, взаємовідносини із соціальним оточенням спрямовуються у конструктивне русло, полегшуються контакти з власною сутністю, з внутрішнім „я”, збільшуються можливості включення до процесу творчої імпровізації з максимально можливою самореалізацією, саморозвитком і самотворчістю, зростають виявлення цілеспрямованої творчої активності, осмислення і визначення можливостей та життєвих цілей.
Таким чином, успішне розв’язання проблеми формування творчого освітньо-виховного середовища в загальноосвітніх навчальних закладах гуманітарного профілю на теоретичному, концептуальному, практичному рівнях підтвердило його стратегічні та тактичні шляхи досягнення високого наукового результату.
Проведене дослідження не вичерпало всього комплексу проблем щодо функціонування творчого освітньо-виховного середовища в загальноосвітніх школах гуманітарного профілю. Подальший його розвиток обумовлений необхідністю проведення досліджень як специфіки формування, функціонування творчого освітньо-виховного середовища в малокомплектних школах, школах-інтернатах тощо. Потребують подальшого вивчення, наукового обґрунтування змісту та технологій підготовки керівників загальноосвітніх навчальних закладів гуманітарного профілю, в яких формується творче освітньо-виховне середовище, до управлінської діяльності. Заслуговує на увагу проблема формування ціннісного ставлення до професійного зростання, до життєвої самотворчості, тривалих умінь та навичок, які мають значення для педагогічної праці учителів, для обраних професій їх учнів. Актуальним є вивчення досвіду використання професійних способів діяльності, зокрема пошукового та творчого характеру, активізації їх у напрямку постійного зростання рівня сформованості якостей та вмінь самостійно аналізувати життєві ситуації та вирішувати конкретні індивідуально-особистісні проблеми. Не до кінця розробленою є постановка життєвих завдань на засадах акмемологічного розвитку професіоналізму учителів у створюваному творчому освітньо-виховному середовищі з урахуванням міжгалузевих досліджень. Перспективним є дослідження закономірностей творчого розвитку всіх учасників творчого освітньо-виховного середовища, зокрема формування ціннісного ставлення до творчого зростання, до підвищення здатності до креативного, критичного мислення. Заслуговує на більш серйозне вивчення IV рівень функціонування творчого освітньо-виховного середовища, де ведуча роль батьків. Адже саме батьківська підтримка повинна допомогти дитині заглянути в себе і визначити набір цінностей, які узгоджуються з її неповторною людською сутністю. Наукова розробка зазначених проблем буде сприяти подальшому вдосконаленню соціально-педагогічної роботи з формування творчого освітньо-виховного середовища, підготовці його учасників до творчої самореалізації на благо України і дозволить: по-перше, зміцнити власну наукову базу гуманітарної педагогіки, поглибити розуміння навчально-виховного процесу з діалектичних позицій, водночас уможливити теоретичне збагачення та подальший розвиток дидактики, теорії навчання і виховання, школознавства, загалом сучасних педагогічних пошуків, інших наук, які вивчають людину в суспільстві, її творчість, використовуючи їх досягнення; по-друге, зміцнити теоретико-методологічну базу узагальнення досвіду та вдосконалення практики діяльності загальноосвітніх закладів гуманітарного профілю в умовах розвитку України на новому рівні соціально-політичного і економічного розвитку.
Публікації автора:
Монографії, книги, навчальні посібники:
Приходченко Е. И. Управление новыми технологиями преподавания в школе : учебное пособие / К. І. Приходченко. – Донецк, 2003. – 52 с.
Приходченко К. І. Творче освітньо-виховне середовище в загальноосвітньому закладі гуманітарного профілю : монографія / К. І. Приходченко. – Донецьк, 2007. – 640 с.
Приходченко К. І. Формування творчого освітньо-виховного середовища в загальноосвітніх закладах гуманітарного спрямування : навчальний посібник / К. І. Приходченко. – Донецьк : Каштан, 2007. – 158 с.
Приходченко К. І. Творче освітньо-виховне середовище навчального закладу : навчальний посібник / К. І. Приходченко. – Харків : Видавнича група „Основа” : „Тріада+”, 2007. – 160 с.
Приходченко К. І. Організація навчально-виховного процесу загальноосвітніх закладів гуманітарного спрямування : навчальний посібник / К. І. Приходченко. – Донецьк : ДонНУ, 2008. – 98 с.
Приходченко К. І. Технології створення творчого освітньо-виховного середовища в загальноосвітніх закладах гуманітарного профілю : навчальний посібник / К. І. Приходченко. – Донецьк : ДонНУ, 2008. – 116 с.
Приходченко К. І. Управління загальноосвітнім закладом гуманітарного профілю : навчальний посібник / К. І. Приходченко. – Донецьк : ДонНУ, 2008. – 72 с.
Методичні рекомендації:
Приходченко К. І. Розвиток художнього смаку, творчих здібностей учнів засобами екранізації літературних творів : методичні рекомендації / К. І. Приходченко. – Донецьк, 1998. – 64 с.
Приходченко К. І. Дидактико-методичне забезпечення розвитку творчих якостей учнів (на учбових заняттях з української мови і літератури в старших класах) : методичні рекомендації / К. І. Приходченко. – Донецьк, 1998. – 48 с.
Приходченко К. І. Управління удосконаленням методичної роботи як умови розвитку творчості вчителя : методичні рекомендації / К. І. Приходченко. – Донецьк : ДонДУ, 2001. – 42 с.
Приходченко Е. И. Системно-функциональный подход по созданию творческих условий для аттестации педагогических работников : методические рекомендации / Е. И. Приходченко. – Донецк, 2001. – 60 с.
Приходченко К. І. Створення творчого освітньо-виховного середовища : методичні рекомендації / К. І. Приходченко. – Донецьк : ДонДУ, 2003. – 53 с.
Приходченко К. І. Рівні функціонування творчого освітньо-виховного середовища : методичні рекомендації / К. І. Приходченко. – Донецьк : ДонДУ, 2003. – 50 с.
Приходченко К. І. Модель творчого освітньо-виховного середовища : методичні рекомендації / К. І. Приходченко. – Донецьк : ДонДУ, 2003. – 18 с.
Приходченко К. І. Діагностування рівнів функціонування творчого освітньо-виховного середовища : методичні рекомендації / К. І. Приходченко. – Донецьк : Каштан, 2007. – 44 с.
Приходченко К. І. Директору загальноосвітнього закладу щодо розробки концепції формування творчого освітньо-виховного середовища : методичні рекомендації / К. І. Приходченко. – Донецьк : ДонНУ, 2008. – 32 с.
Приходченко К. І. Рекомендації зі створення та функціонування творчого освітньо-виховного середовища : методичні рекомендації / К. І. Приходченко. – Донецьк : ДонНУ, 2008. – 38 с.
Статті у фахових журналах:
Приходченко К. І. Комплексний підхід до виховання творчої особистості / К. І. Приходченко // Рідна школа. – 1998. – № 4. – С. 25–27.
Приходченко К. І. Розвиток творчих здібностей учнів за допомогою інтегрованого тематично-блочного алгоритму / К. І. Приходченко // Гуманізація навчально-виховного процесу : науково-методичний збірник. Вип. 7. – Слов’янськ : ІЗМН. – СДПІ, 2000. – С. 91–94.
Приходченко К. І. Форми роботи з розвитку творчої особистості учнів / К. І. Приходченко // Наукові записки : збірник наукових статей Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова. – Київ : НПУ, 2000. – Ч. 2. – С. 125–131.
Приходченко К. І. Творчий підхід учителя до всебічного розвитку учнів у процесі викладання української мови / К. І. Приходченко // Теоретичні питання освіти та виховання : збірник наукових праць. Вип. XIII. – Київ : Видавничий центр КДЛУ, 2000. – С. 36–40.
Приходченко К. І. Погляди Г. С. Сковороди на гармонійний розвиток особистості / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. – Київ–Запоріжжя, 2001. – Вип. 19. – С. 74–78.
Приходченко К. І. Використання уроків української мови та літератури для розвитку творчої індивідуальності учнів / К. І. Приходченко // Рідна школа. – 2001. – № 5. – С. 36–38.
Приходченко К. І. Управління процесом стимулювання соціально-комунікативної активності творчо спрямованих учнівських особистостей / К. І. Приходченко // Гуманізація навчально-виховного процесу : науково-методичний збірник. Вип. IX. – Слов’янськ : ІЗМН. – СДПІ, 2001. – С. 146–155.
Приходченко К. І. Управлінська діяльність і формування націотворчої учнівської особистості на засадах козацької педагогіки / К. І. Приходченко // Гуманізація навчально-виховного процесу : науково-методичний вісник. Вип.XVI. – Слов’янськ : ІЗМН. – СДПІ, 2002. – С. 153–163.
Приходченко К. І. Роль підручника з гуманітарних дисциплін у формуванні життєвої самотворчості / К. І. Приходченко // Гуманізація навчально-виховного процесу : науково-методичний вісник. Вип. XVII. – Слов’янськ : ІЗМН. – СДПІ, 2002. – С. 119–124.
Приходченко К. І. Організаційно-управлінська основа становлення особистості через розвиток творчих нахилів на уроках гуманітарного циклу / К. І. Приходченко // Теоретичні питання культури, освіти та виховання : збірник наукових праць. Вип. XX. – Київ : Видавничий центр КДЛУ, 2002. – С. 50–56.
Приходченко К. І. Система національного виховання як фактор цілісного розвитку особистості / К. І. Приходченко // Освіта Донбасу. – 2002. – № 1. – С. 60–69.
Приходченко К. І. Управління інтенсифікацією навчання як розвиваючим процесом становлення учнівської особистості / К. І. Приходченко // Теоретичні питання культури, освіти та виховання : збірник наукових праць. Вип. XXI. – Київ : Видавничий центр КНЛУ–НМАУ, 2002. – С. 163–168.
Приходченко К. І. Удосконалення учнівської індивідуальності на уроках розвитку мови / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. XXII. – Київ–Запоріжжя, 2002. – С. 347–350.
Приходченко К. І. Інтеграція в системі роботи учителя як розвиваючий метод навчання / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. XXV. – Київ–Запоріжжя, 2002. – С. 290–296.
Приходченко К. І. Розвивати кожного : шляхи підвищення ефективності навчально-виховного процесу в школі з поглибленим вивченням предметів гуманітарного циклу / К. І. Приходченко // Гуманітарні науки. – 2003. – № 1. – С. 28–32.
Приходченко К. І. Зростання ролі виховного процесу в творчому розвитку і саморозвитку учнів / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. XXVI. – Київ–Запоріжжя, 2003. – С. 96–99.
Приходченко К. І. Творчий освітньо-виховний простір в спеціалізованій гуманітарній школі / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. 29. – Київ–Запоріжжя, 2004. – С. 58–61.
Приходченко К. І. Погляди учених на проблему діагностування творчого освітньо-виховного простору / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. XXXIV. – Київ–Запоріжжя, 2005. – С. 256–264.
Приходченко К. І. Історичний аспект створення творчого освітньо-виховного простору / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. XXXV. – Київ–Запоріжжя, 2005. – С. 304–310.
Приходченко К. І. Виховання як важлива задача навчання у творчому освітньо-виховному просторі / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. XXXVI. – Київ–Запоріжжя, 2005. – С. 271–280.
Приходченко К. І. Роль творчого освітньо-виховного середовища у формуванні в учнів читацької культури / К. І. Приходченко // Рідна школа. – 2006. – № 10. – С. 23–26.
Приходченко К. І. Управлінські дії становлення особистості у творчому освітньо-виховному просторі / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. XXXVII. – Київ–Запоріжжя, 2006. – С. 60–66.
Приходченко К. І. Пріоритетні аспекти управління становленням учнівської особистості у творчому освітньо-виховному середовищі шкіл гуманітарного напряму розвитку / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. 39. – Запоріжжя, 2006. – С. 315–323.
Приходченко К. І. Самореалізація учня у творчому освітньо-виховному середовищі спеціалізованої гуманітарної школи / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. 40. – Запоріжжя, 2006. – С. 356–365.
Приходченко К. І. Моделювання творчого освітньо-виховного середовища в закладах гуманітарного профілю / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. 41. – Запоріжжя, 2007. – С. 291–298.
Приходченко К. І. Учні як суб’єкти творчого освітньо-виховного середовища закладів гуманітарного профілю / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. 42. – Запоріжжя, 2007. – С. 338–343.
Приходченко К. І. Виховний процес як невід’ємний фактор творчого освітньо-виховного середовища / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. 43.– Запоріжжя, 2007. – С. 242–247.
Приходченко К. І. Роль творчого освітньо-виховного середовища у формуванні компетентнісно орієнтованої особистості учнів / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. 44. – Запоріжжя, 2007. – С. 313–321.
Приходченко К. І. Здійснення дослідно-експериментальної роботи щодо вивчення творчого освітньо-виховного середовища загальноосвітнього закладу гуманітарного профілю / К. І. Приходченко // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : збірник наукових праць. Вип. 46. – Запоріжжя, 2007. – С. 94–100.
Статті в інших наукових виданнях:
Приходченко К. І. Диференційоване навчання як форма розвитку творчих здібностей учнів / К. І. Приходченко // Лінгвістичні студії : збірник наукових праць. Вип. 4. – Донецьк : ДонДУ, 1998. – С. 245–250.
Приходченко К. І. Формування інтелекту учнів через розвиток їх творчих здібностей / К. І. Приходченко // Педагогічна скарбниця Донеччини. – 1998. – № 2. – С. 4–5.
Приходченко К. І. Нестандартні форми роботи з розвитку творчих здібностей учнів / К. І. Приходченко // Українська література в загальноосвітній школі. – 1999. – № 5. – С. 52–54.
Приходченко К. І. Проблемний метод як засіб гуманізації та гуманітаризації навчального процесу / К. І. Приходченко // Вісник : науковий журнал (серія гуманітарних наук). – Донецьк : ДонДУЕТ, 2001. – С. 212–217.
Приходченко К. І. Громадянськість – вагома соціокультурна характеристика молоді / К. І. Приходченко // Педагогічна скарбниця Донеччини. – 2001. – № 2. – С. 9–10.
Приходченко К. І. Робота над текстом художнього твору як засіб розширення культурно-естетичної пам’яті учнів / К. І. Приходченко // Античність-сучасність (питання філології) : збірник наукових праць. – Вип. I. – Донецьк : ДонДУ, 2001. – С. 285–290.
Приходченко К. І. Спеціалізована гуманітарна школа як школа життєвої самотворчості / К. І. Приходченко // Директор школи. – 2002. – № 5. – С. 47–52.
Приходченко К. І. Організація впровадження освітньо-виховного потенціалу ігор в навчальний процес занять з фізичної культури / К. І. Приходченко // Теорія і практика фізичного виховання : науково-методичний журнал. – 2002. – № 1. – С. 45–50.
Приходченко К. І. Розвиток національної системи освіти і виховання як основного аспекту школи життєвої самотворчості / К. І. Приходченко // Наука. Релігія. Суспільство. – 2002. – № 4. – С. 194–201.
Приходченко К. І. Роль народних ігор та забав у формуванні духовних і фізичних якостей особистості / К. І. Приходченко // Вісник Донецького інституту соціальної освіти. Серія „Педагогіка. Психологія”. – Т. 1, Вип. 1. – 2005. – С. 23–26.
Приходченко К. І. Місце художньої літератури в творчому освітньо-виховному просторі / К. І. Приходченко // Літературознавчі студії : збірник наукових статей. – Наукове видання ДІСО. – Донецьк, 2005. – С. 127–135.
Приходченко К. І. Історія та теорія створення творчого освітньо-виховного простору / К. І. Приходченко // Виховна робота. – 2005. – № 6. – С. 2–16.
Приходченко К. І. Українська мова та література у спеціалізованій гуманітарній школі / К. І. Приходченко // Вивчаємо українську мову і літературу. – 2005. – № 12. – С. 2–4.
Приходченко К. І. Діяльність педагогічного колективу у творчому освітньо-виховному середовищі спеціалізованої гуманітарної школи / К. І. Приходченко // Управління школою. – 2006. – №№ 19–21 (139–141). – С. 74–86.
Приходченко К. І. Громадянська позиція особистості як вагома складова творчого освітньо-виховного середовища в закладах гуманітарного профілю / К. І. Приходченко // Педагогічна скарбниця Донеччини. – 2006. – № 2. – С. 36–38.
Приходченко К. І. Навчально-виховний процес спеціалізованої гуманітарної школи як цілісна розвиваюча система / К. І. Приходченко // Вчитель вчителів : збірник статей, присвячених Л. Я. Бондарєву. – Донецьк, 2007. – С. 21–24.
Приходченко К. І. Формування творчого освітньо-виховного середовища в загальноосвітніх закладах гуманітарного профілю / К. І. Приходченко // Проблеми управління освітою і навчальними закладами : збірник наукових праць / [ред. кол. : В. М. Алфімов (відп. ред.) та ін.]. – Донецьк : ДонНУ, 2007. – Вип. 2. – С. 105–111.
Приходченко К. І. Формування колективу учнів у творчому освітньо-виховному середовищі закладів гуманітарного профілю / К. І. Приходченко // Управління школою. – 2007. – № 16. – С. 23–28.
Приходченко К. І. Управління функціонуванням творчого освітньо-виховного середовища в ЗНЗ гуманітарного профілю / К. І. Приходченко // Управління освітою. – 2008. – № 4. – С. 3–15.
Статті в збірниках матеріалів конференцій:
Приходченко К. І. Використання регіонального компоненту в процесі розвитку творчих здібностей учнів / К. І. Приходченко // Проблема гуманізації навчання і культурологічний підхід у методиці викладання мови і літератури : VI Міжнародна конференція. Київ, 26.06.–29.06.1998 р. – Наукове видання „Мова і культура”. – Вип. 2. – Київ, 1998. – С. 63–65.
Приходченко Е. И. Управление процессом индивидуального развития учащихся на уроках украинского языка и литературы / Е. И. Приходченко // Создание, планирование, организация программно-целевой деятельности педагогического коллектива : Международная научно-практическая конференция. Симферополь, 7–9 сентября 1998 г. – Симферополь, 1999. – С. 116–118.
Приходченко Е. И. Контроль за формированием устной и письменной речи учащихся – основа развития их творческих способностей / Е. И. Приходченко // Внутришкольный контроль – исследовательский, обучающий, стимулирующий фактор в управлении образованием : Международная научно-практическая конференция. Симферополь, 27–30 мая 1999г. – Симферополь, 1999. – С. 105–108.
Приходченко К. І. Створення умов на уроках гуманітарного циклу для розвитку творчих здібностей учнів / К. І. Приходченко // Розвиток творчого потенціалу педагогів і школярів Донеччини : Всеукраїнська науково-методична конференція. Донецьк, 3–4 листопада 1999 р. – Донецьк : КІТІС, 1999. – С. 125–129.
Приходченко Е. И. Управление процессом совершенствования ученической индивидуальности / Е. И. Приходченко // Организационно-методические основы эффективности управления функционированием школ : Всеукраинская научно-практическая конференция. Симферополь, 3–4 сентября 2000 г. – Симферополь, 2000. – С. 117–123.
Приходченко К. І. Розкриття творчого і створюючого потенціалу учнів на уроках гуманітарного циклу / К. І. Приходченко // Проблеми гуманітаризації навчання і культурологічний підхід до методики викладання мови і літератури : IX Міжнародна конференція. Київ, 28.06.–2.07.2001 р. – Наукове видання „Мова і культура”. – Вип. 3. – Київ : Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2001. – С. 151–161.
Приходченко К. І. Підручники з гуманітарних дисциплін як навчальні книжки з життєвої самотворчості учнівської особистості / К. І. Приходченко // Проблеми сучасного підручника середньої і вищої школи : збірник наукових праць / За матеріалами Регіональної конференції 19 листопада 2001 р. – Донецьк, 2001. – С. 43–48.
Приходченко К. І. Мова як невід’ємний фактор творчого життєвого саморозвитку / К. І. Приходченко // Проблеми гуманітаризації навчання і культурологічний підхід до методики викладання мови і літератури : X Міжнародна конференція. Київ, 26.06.–2.07.2002 р. – Наукове видання „Мова і культура”. – Вип. V, Т. V. – Київ : Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2002. – С. 221–228.
Приходченко К. І. Учнівське самоврядування як основа формування життєвої самотворчості / К. І. Приходченко // Интеллект. Личность. Цивилизация : II Международная научная конференция. Донецк, 22–23 мая 2003 г. – Донецк, 2003. – С. 123–127.
Приходченко К. І. Роль підручника з гуманітарних дисциплін в оновленні змісту навчально-виховного процесу в школі / К. І. Приходченко // Проблеми сучасного підручника середньої і вищої школи : збірник наукових праць / За матеріалами II Регіональної конференції 14–15 грудня 2003 р. – Донецьк, 2003. – Вип. II. – С. 69–75.
Приходченко К. І. Учень-читач у контексті творчого освітньо-виховного простору / К. І. Приходченко // Культурологічний підхід до викладання мови і літератури : XII Міжнародна конференція. Київ, 27.06.–3.07.2003 р. – Наукове видання „Мова і культура”. – Вип. 7, Т. 2. – Київ : Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2004. – С. 82–87.
Приходченко К. І. Вплив художньої літератури на формування внутрішнього світу учня-читача як активного учасника творчого освітньо-виховного простору / К. І. Приходченко // Инновационный менеджмент в системе модернизации управления образованием : Международная научно-практическая конференция. Донецк, 17–18 июня 2004 г. – Донецк, 2004. – С. 248–250.
Приходченко К. І. До питання історії та теорії створення творчого освітньо-виховного простору в навчальних закладах гуманітарної спрямованості / К. І. Приходченко // Человеческое измерение современной эпохи : I Международная научная конференция, посвященная 75-летию ПГТУ . Мариуполь, 17–18 сентября 2004 г. – Мариуполь, 2004. – Т. 2. – С. 158–163.
Приходченко К. І. Підручник з української мови та літератури у творчому освітньо-виховному просторі спеціалізованої гуманітарної школи / К. І. Приходченко // Проблеми сучасного підручника середньої і вищої школи : збірник наукових праць / За матеріалами Всеукраїнської конференції. Донецьк, 7–8 червня 2005 р. – Донецьк : Східний Видавничий Дім, 2005. – Вип. 3. – С. 88–94.
Приходченко К. І. Вплив учителя на формування особистості учнів у творчому освітньо-виховному середовищу спеціалізованої гуманітарної школи / К. І. Приходченко // Творчий розвиток особистості як основа її духовності : збірник наукових праць за матеріалами регіональної науково-практичної конференції. Донецьк, 26 квітня 2006 р. – Донецьк, 2006. – С. 121–129.
Приходченко К. І. Співдружність педагогів і учнів у творчому освітньо-виховному середовищі спеціалізованої гуманітарної школи / К. І. Приходченко // Наступність між початковою та основною ланками в контексті переходу шкіл на 12-річний термін навчання : електронна Всеукраїнська науково-практична конференція. Донецьк, 19 червня–19 жовтня 2006 р. – Т. 2. – Донецьк, 2007. – С. 73–76.
Приходченко К. І. Проблема створення творчого освітньо-виховного середовища в історії педагогіки / К. І. Приходченко // Культурологічний підхід до викладання мови і літератури : XV Міжнародна науково-практична конференція. Київ, 25–29 червня 2006 р. – Наукове видання „Мова і культура”. – Вип. IX, Т. XI. – Київ : Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2007. – С. 238–246.
Приходченко К. І. Критерії і показники ефективної діяльності загальноосвітніх закладів гуманітарного профілю у творчому освітньо-виховному середовищі / К. І. Приходченко // В. Ф. Шаталов : діалог з сучасністю. Філософські виміри шкільної та професійної освіти : Міжнародна науково-практична конференція. Донецьк, 19–20 квітня 2007 р. – Донецьк : ДІСО, 2007. – С. 206–216.
Приходченко К. І. Підвищення рівня життєвих компетенцій у творчому освітньо-виховному середовищі навчальних закладів гуманітарного профілю / К. І. Приходченко // Моделі компетентного випускника 12-річної школи : сутність, пріоритети, пошук відповідей на виклики XXI століття : Всеукраїнська науково-пошукова конференція. Донецьк, 16–17 травня 2007 р. – Київ–Донецьк, 2007. – С. 225–231.
Приходченко К. І. Створення творчого освітньо-виховного середовища : актуальність теми / К. І. Приходченко // Ціннісні пріоритети освіти в XXI столітті : інноваційний розвиток освітніх систем : III Міжнародна науково-практична конференція. Луганськ, 3–5 жовтня 2007 р. – Луганськ, 2007. – С. 124–127.
Приходченко К. І. Творче освітньо-виховне середовище як соціально-педагогічна технологія формування в учнів духовних цінностей / К. І. Приходченко // Шляхи впровадження інноваційних технологій у підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації фахівців ПТО : IV Міжнародна науково-практична конференція. Донецьк, 27–28 листопада 2007 р. – Зб. 2. – Донецьк, 2007. – С. 43–45.
Приходченко К. І. Створення сприятливих умов для адаптації учнів I ступеня у творчому освітньо-виховному середовищі загальноосвітніх закладів гуманітарного профілю навчання / К. І. Приходченко // Шляхи вдосконалення професійної підготовки майбутніх вихователів дошкільних навчальних закладів : Всеукраїнський науково-практичний семінар. Донецьк, 29 листопада 2007р. – Донецьк : ДІСО, 2007. – С. 114–118.
Приходченко К. І. Елективний курс „Аналіз літературного твору як невідємна компонента формування творчого освітньо-виховного середовища закладів гуманітарного профілю / К. І. Приходченко // Культурологічний підхід до викладання мови і літератури : XVI Міжнародна науково-практична конференція. Київ, 24 червня – 1 липня 2007 р. – Наукове видання „Мова і культура”. – Вип. 10, Т. X. – Київ : Видавничий Дім Дмитра Бураго, 2008. – С. 283–288.
Приходченко К. І. Здійснення управлінської діяльності творчим освітньо-вихованим середовищем як інноваційною системою організації навчально-виховного процесу / К. І. Приходченко // Модернізація системи управління освітою на державно-громадських засадах : обласна науково-практична конференція. Донецьк, 18 грудня 2007 р. – Донецьк, 2008. – С. 384–386.
Приходченко К. І. Підвищення культури спілкування учнів у творчому освітньо-виховному середовищі закладу освіти / К. І. Приходченко // Творча особистість : формування і розвиток : збірник наукових праць за матеріалами регіональної науково-практичної конференції. Донецьк, 13 березня 2008 р. – Донецьк, 2008. – С. 118–125.