Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Воротняк Людмила Іванівна. Педагогічна технологія формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Воротняк Л. І. Педагогічна технологія формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – “Теорія і методика професійної освіти” – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького – Хмельницький, 2008.

У роботі висвітлено проблему професійної підготовки магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах, виявлено особливості формування їх полікультурної компетенції. Конкретизовано критерії сформованості та визначено рівні полікультурної компетенції магістрів. Обґрунтовано та експериментально перевірено ефективність педагогічної технології формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах у складі таких компонентів: концептуальний, змістовий, процесуальний та визначено педагогічні умови її дієвості.

Встановлено, що впровадження педагогічної технології у навчально-виховний процес сприяє покращенню теоретичних знань та практичних умінь міжкультурної взаємодії магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах.

1. У сучасній науковій літературі недостатньо досліджено теоретичні та методологічні засади полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах. Під полікультурною компетенцією розуміємо загальну здатність людини до плідної життєдіяльності в умовах поліетнічного й полікультурного суспільства, яка ґрунтується на поєднанні особистісних якостей, синтезованих знаннях, уміннях і навичках позитивної міжетнічної та міжкультурної взаємодії.

У дисертації виявлено особливості формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах: інтеграція ідей полікультурності в зміст навчальних дисциплін; застосування інноваційних форм та методів навчання; урахування принципів полікультурності у формуванні змісту навчальних програм; участь магістрів у науково-дослідній роботі. Ураховуючи результати педагогічних досліджень, визначено структуру (соціокультурний, комунікативно-прагматичний та особистісний компоненти) та рівні полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах (низький, середній, достатній та високий).

2. На основі аналізу теоретичного матеріалу конкретизовано критерії та показники рівнів сформованості полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах, а саме: когнітивно-стимулюючий (характеризує мотиви та потреби, які спонукають магістра до оволодіння полікультурною компетенцією; рівень обізнаності щодо її сутності та усвідомлення її практичної значущості для реалізації політики полікультурної освіти; володіння основними видами знань, необхідних та достатніх для спілкування з представниками різних національностей та етнокультурних спільнот і успішної діяльності в рамках міжнародного співробітництва); предметно-практичний (характеризує рівень сформованості умінь та навичок міжкультурного спілкування, здатність представляти Україну на міжнародній арені та брати участь у діалозі культур, здатність виконувати роль культурного посередника між своєю та іноземною культурами, ефективно розв’язувати непорозуміння та культурні конфлікти); ціннісно-креативний (характеризує ціннісні орієнтації, які сприяють становленню особистості із сформованим полікультурним мисленням, позитивним ставленням до представників інших культур, високим творчим потенціалом, сприяють формуванню полікультурних якостей магістра).

3. Аналіз теоретичних засад і практики, з використанням експертних оцінок дав змогу визначити такі педагогічні умови дієвості педагогічної технології формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах: удосконалення змістового компоненту педагогічної технології формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах та розробка її методичного забезпечення; корекція навчально-виховного процесу з урахуванням особливостей позааудиторного міжкультурного спілкування магістрів; соціально-педагогічна адаптація магістрів до потреб науково-дослідницької діяльності.

4. Формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах здійснювалось на основі розробленої педагогічної технології, яка передбачає проектування педагогічної діяльності викладача щодо відбору соціокультурного матеріалу, приведення в систему форм і методів та послідовну реалізацію етапів формування полікультурної компетенції магістрів на практиці, а саме: мотиваційного (засвоєння магістрами основних понять полікультурної освіти, таких як: “полікультурність”, “культурна спільнота”, “культурна спадщина”,
“картина світу” тощо; активізація пізнавального інтересу до світової культури, до вивчення культурних реалій інших народів, національних традицій,
звичаїв, культурних цінностей формування полікультурних умінь приймати елементарні рішення в різних соціокультурних ситуаціях);
операційно-пізнавального (організація умов, що сприяють поглибленню культурознавчих та соціокультурних знань, засвоєнню особливостей культур народів світу, порівнюючи їх із власною культурою, осмисленню культури як складової системи взаємодіючих елементів та стимулюванню культурного самовизначення особистості); аналітико-корективного (внесення коректив,
які полягають у спрямуванні студентів на самовдосконалення, розширенні обсягу соціокультурної та культурознавчої інформації, сприянні розвитку критичного мислення, формуванні грамотності сприйняття інформації); самостійно-творчого (створення умов для поглиблення, вдосконалення полікультурних знань, умінь та навичок, здобутих на попередніх етапах; ефективної самостійної дослідницької діяльності).

5. Результати експериментальної роботи дають підстави стверджувати, що впровадження педагогічної технології ефективно вплинуло на формування полікультурної компетенції магістрів. За результатами формувального експерименту збільшилась кількість магістрів експериментальної групи з високим та достатнім рівнями полікультурної компетенції (відповідно на 8,91% та 16,33%), (в контрольній групі відповідно – на 0,51% та 0,51%). Зменшилась кількість магістрів експериментальної групи, що мають середній та низький рівні (на 2,47% та 22,77% відповідно). У контрольній групі кількість магістрів з середнім рівнем полікультурної компетенції збільшилася на 1,01%, з низьким рівнем – зменшилася на 2,03%.

Доведення вірогідності результатів проведеного дисертаційного дослідження і визначення достовірності експериментальних даних проводилося за допомогою статистичних методів обробки результатів педагогічного експерименту: визначенням F-критерію (Femp-ЕГ і Femp-КГ) і його порівнянням із стандартними показниками Fkrit. Значення Femp-ЕГ = 1,31, що входить у межі достовірності (1,3-1,5), а показник Femp-КГ із значенням 1,03 знаходиться поза визначеними межами. Це означає, що результати нашого експериментального дослідження є вірогідними і підтверджують достовірність проведеного експерименту, а зміни у показниках рівнів сформованості полікультурної компетенції у магістрів контрольних груп пов’язані із природним процесом навчання.

До напрямів подальших досліджень відносимо: формування змісту полікультурної освіти на різних ступенях професійної підготовки фахівців; міждисциплінарні зв’язки у системі цілісного формування полікультурної компетенції; гуманістичні та гуманітарні основи сучасної полікультурної освіти.

Публікації автора:

1. Воротняк Л. І. Особливості формування полікультурної компетенції майбутніх учителів молодших класів засобами іноземної мови / Л. І. Воротняк // Збірник наук. праць № 32. Ч. ІІ / гол. ред. Балашов В. О. – Хмельницький : Вид-во Нац. академії Держ. прикордон. служби України ім. Б. Хмельницького, 2004. – С. 106–108.

2. Воротняк Л. І. Мовна особистість у контексті формування полікультурної особистості / Воротняк Л. І. // Наукові записки. Серія “Психологія і педагогіка” / відпов. ред. Пасічник І. Д. – Острог : Вид-во
Нац. ун-ту “Острозька академія”, 2005. – Вип. 6. – Ч. І. – С. 56–62

3. Воротняк Л. І. До проблеми формування полікультурної особистості / Л. Воротняк // Науковий вісник Чернівецького університету : збірник наук. праць. – Вип. 256. Педагогіка та психологія / наук. ред. Філіпчук Г. Г. – Чернівці : Рута, 2005. – С. 36–43.

4. Воротняк Л. І. Етапи формування полікультурної особистості вчителя іноземної мови / Ірина Сусліна, Людмила Воротняк // Науковий вісник Чернівецького університету : збірник наукових праць. – Вип. 287. Педагогіка та психологія / наук. ред. Філіпчук Г. Г. – Чернівці : Рута, 2006. – С. 171–177.

5. Воротняк Л. І. Полікультурна освіта як складова загальної професійної підготовки магістрів вищих педагогічних навчальних закладів / Суслі на І. В., Воротняк Л. І. // Наукові записки : збірник наук. статей Нац. пед. ун-ту ім. М. П. Драгоманова. – Випуск 64 / шеф-ред. В П. Андрущенко. – К. : Вид-во НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2006. – С. 199–204.

6. Воротняк Л. І. Магістерська підготовка в системі професійної освіти майбутніх педагогів / Воротняк Л. І. // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. / гол. ред. Сущенко Т. І. – Запоріжжя, 2007. – Вип. 44. – С. 130–134.

7. Воротняк Л. І. До проблеми визначення поняття “Педагогічна технологія” / Людмила Воротняк // Науковий вісник Чернівецького університету : збірник наук. праць. – Вип. 331. Педагогіка та психологія / наук. ред. Філіпчук Г. Г. – Чернівці : Рута, 2007. – С. 26–32.

8. Воротняк Л. І. Педагогічні умови реалізації технології формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах / Воротняк Л. І. // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : зб. наук. пр. / гол. ред. Сущенко Т. І. – Запоріжжя, 2007. – Вип. 46. – С. 41–45.

9. Воротняк Л. І. Особливості педагогічної технології формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах / Л. І. Воротняк // Педагогічний дискурс : зб. наук. праць / гол. ред. Сиротенко А. Й. – Хмельницький : ХГПА, 2008. – С. 48–53.

10. Воротняк Л. І. Особливості формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах / Л. І. Воротняк // Вісник Житомирського держ. ун-ту ім. І. Франка. – Вип. 39 / гол. ред. П. Ю. Саух. – Житомир, 2008. – С. 105–109.

11. Воротняк Л. І. Основні аспекти формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах / Л. І. Воротняк // Наук. вісник Чернівецького ун-ту : зб. наук. праць. – Вип. 388. Педагогіка та психологія / наук. ред Філіпчук Г. Г. – Чернівці : Рута, 2008. – С. 18–23.

12. Воротняк Л. І. Критерії та показники рівнів полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах / Л. І. Воротняк // Наук. записки. Серія “Психологія і педагогіка” / відпов. ред. Пасічник І. Д. – Острог : Вид-во Нац. ун-ту “Острозька академія”, 2008. – Вип. 10. – С. 58–62.

13.Воротняк Л. І. Про результати експериментального дослідження ефективності педагогічної технології формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах / Л. І. Воротняк // Зб. наук. праць № 41. Ч. ІІ / гол. ред. Балашов В. О. – Хмельницький : Вид-во
Нац. академії Держ. прикордон. служби України ім. Б. Хмельницького, 2007. – С. 82–86.

14. Воротняк Л. І. Підготовка вчителя іноземної мови в світлі сучасних тенденцій оновлення змісту освіти / Людмила Воротняк // Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи : тези доповідей ІІІ міжнародн. наук.-практ. конф. (м. Хмельницький, 21–22 жовт. 2005 р.) /
під заг. ред. Каньковського І. Є. – Хмельницький : ХНУ, 2005. – С. 112–114.

15. Воротняк Л. І. Особливості формування полікультурної особистості в процесі підготовки фахівців у вищому навчальному закладі / Л. І. Воротняк // Болонський процес та проблеми підготовки науково-педагогічних кадрів : матер. міжвуз. наук.-теорет. конф. (м. Хмельницький, 25 травня 2006 р.) /
орг. ком. : В. О. Балашов та ін. – Хмельницький : Вид-во Нац. академії Держ. прикордон. служби України ім. Б. Хмельницького, 2006. – С. 10–11.

16. Воротняк Л. І. Актуальні проблеми професійного становлення вчителя іноземної мови / Л. І. Воротняк // Шляхи підвищення ефективності навчання іноземної мови у вищому навчальному закладі : матер. міжвуз. наук.-теорет. конф. (м. Хмельницький, 24 лист. 2005 р.) – Хмельницький : Вид-во Нац.
акад. Держ. прикордон. служби України ім. Б. Хмельницького, 2006. –
С. 123–125.

17. Воротняк Л. І. Особливості педагогічної технології формування полікультурної компетенції магістрів у вищих педагогічних навчальних закладах / Воротняк Л. І. // Професійна підготовка педагогічних кадрів в умовах інноваційної перебудови української національної освіти: сучасний стиль, проблеми, перспективи розвитку : матер. Міжвуз. наук.-практ. конф. (м. Хмельницький, 11 жовтня 2007 р.) / голова ред. колегії Берека В. Є. – Хмельницький : ХГПА, 2007. – С. 170–174.