Давиденко Ігор Святославович. Патоморфологічні аспекти формування синдрому плацентарної недостатності при залізодефіцитній анемії вагітних : Дис... д-ра мед. наук: 14.03.02 / Буковинський держ. медичний ун-т. — Чернівці, 2005. — 351арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 282-351.
Анотація до роботи:
Давиденко І.С. Патоморфологічні аспекти формування синдрому плацентарної недостатності при залізодефіцитній анемії вагітних. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.02 – патологічна анатомія. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2006.
Робота присвячена питанням формування плацентарної недостатності (ПН) при залізодефіцитній анемії вагітних (ЗДАВ).
Встановлено морфологічні прояви ПН при ЗДАВ в хоріальному дереві та матково-плацентарній ділянці (МПД), розкриті клітинні та молекулярні механізми порушення дозрівання хоріального дерева. Виявлена можливість розвитку вадного кола при ЗДАВ: ушкодження плаценти поглиблення патології материнської крові поглиблення ушкодження плаценти і т.д. Висунута гіпотеза про адаптивний характер перебудови плаценти при ПН. Показано, що її сутність полягає в гальмуванні росту плаценти в товщину, але підсиленні росту по площі МПД. Перебудова є морфологічною основою спроб плаценти щодо оптимізації кровообігу в інтервільозних просторах при збереженні загального масиву структур. Відсутність перебудови при ЗДАВ ІІІ ст. може бути одним із чинників прогресування патологічних змін у хоріальному дереві. На підставі отриманих результатів вирішена проблема гестаційної патоморфологічної діагностики ПН при ЗДАВ. Обґрунтовано новий науковий напрям: "Гестаційні механізми формування ПН при акушерській та екстрагенітальній патології".
У дисертації наведено теоретичне узагальнення результатів клінічного та експериментального патоморфологічного дослідження провізорних структур (хоріальних ворсин, матково-плацентарної ділянки, пуповини, плодових оболонок), а також еритроцитів крові інтервільозних просторів плаценти та венозної крові матері з встановленням клітинних та молекулярних механізмів формування морфологічної складової синдрому плацентарної недостатності при залізодефіцитній анемії вагітних. На підставі отриманих результатів вперше вирішена актуальна науково-практична проблема гестаційної патоморфологічної діагностики синдрому плацентарної недостатності при залізодефіцитній анемії вагітних з виділенням критеріїв його діагностики для відрізків гестації: 13-16, 17-20, 21-24, 25-27, 28-32, 33-36, 37-40 тижнів та пролонгованої вагітності. Обґрунтовано новий науковий напрям: "Гестаційні механізми формування синдрому плацентарної недостатності при акушерській та екстрагенітальній патології матері".
Залізодефіцитна анемія вагітних, починаючи з 13 тижнів і до завершення гестації, супроводжується морфологічними проявами синдрому плацентарної недостатності з локалізацією їх не тільки в хоріальному дереві, але також у матково-плацентарній ділянці. У пуповині та хоріальних оболонках зміни, які можна було би асоціювати з анемією, відсутні у всі терміни гестації.
Провідним морфологічним проявом патології хоріального дерева при залізодефіцитній анемії вагітних є гальмуванням процесів дозрівання хоріальних ворсин, а такі важливі ознаки синдрому плацентарної недостатності як зміни дифузійної характеристики плацентарного бар’єра та порушення синтетичних функцій трофобласта хоріальних ворсин (зниження продукції хоріонічного гонадотропіну, плацентарного лактогену, плацентарної лужної фосфатази тощо) є його наслідками.
Серед стовбурових хоріальних ворсин для повноцінної діагностики порушень дозрівання хоріального дерева слід виділяти їх "ранні" та "пізні" варіанти. «Ранні» хоріальні ворсини характеризуються наявністю в них стромальних каналів, значної кількості клітин Гофбауера, неповнотою формування артеріальних та венозних судин, що проявляється відсутністю в них м’язової оболонки. Критеріями «пізніх» хоріальних ворсин є відсутність стромальних каналів та клітин Гофбауера, повна сформованість всіх оболонок артерій та вен.
Гальмування дозрівання хоріального дерева при залізодефіцитній анемії вагітних відбувається на межі наступних трансформацій хоріальних ворсин: а) від стовбурових "ранніх" до стовбурових "пізніх"; б) від проміжних незрілих до проміжних зрілих; в) від термінальних до термінальних "спеціалізованих".
Ключовою ланкою в процесі порушення трансформацій хоріальних ворсин є персистенція клітин Гофбауера, які відіграють суттєву регуляторну роль у дозріванні стромальних елементів хоріальних ворсин. Персистенція клітин Гофбауера в хоріальних ворсинах при залізодефіцитній анемії вагітних в свою чергу зумовлена двома чинниками: а) зниженням потенціалу проапоптотичних чинників у цих клітинах в зв’язку зі зменшенням в їх цитоплазмі інтенсивності процесів транслокації та гомоолігомеризації протеїну Вах; б) підсиленою проліферацією попередників клітин Гофбауера – цитотрофобласта хоріальних ворсин.
Підсилена проліферація цитотрофобласта хоріальних ворсин при залізодефіцитній анемії вагітних пояснюється як гіпоксією так і зростанням інтенсивності процесів регенерації ушкодженого синцитіотрофобласта.
Ушкодження синцитіотрофобласта хоріальних ворсин при залізодефіцитній анемії вагітних пов’язано з безпосереднім впливом на нього різних факторів материнської крові, які спричиняють підсилення в синцитіотрофобласті вільнорадикальних процесів з наступною активізацією молекулярних механізмів Вах-залежного апоптозу та інтенсифікацією процесів видалення апоптотично змінених ядер з фрагментами цитоплазми за межі території хоріальних ворсин.
Формування судин та позасудинного компонента строми в хоріальних ворсинах мають розбіжності серед різних ступенів тяжкості залізодефіцитної анемії вагітних, причому ці розбіжності проявляються, в цілому, створенням значно гірших умов для дифузійних процесів у плацентарному бар’єрі при анемії ІІІ ст. у порівнянні з І-ІІ ст. хвороби.
Порушення формування судин та позасудинної строми при анемії ІІІ ст. в значній мірі зумовлено зниженням продукції клітинами Гофбауера та трофобластом хоріальних ворсин низки молекулярних сполук, що регулюють стромальний морфогенез хоріальних ворсин (васкулярний ендотеліальний фактор росту, плацентарний лактоген, хоріонічний гонадотропін, плацентарна лужна фосфатаза).
При залізодефіцитній анемії вагітних не тільки вплив крові матері на хоріальні ворсини має місце, але й відбувається ушкодження материнських еритроцитів безпосередньо в інтервільозних просторах плаценти, що формує своєрідне вадне коло: ушкодження плаценти (внаслідок патології материнської крові) поглиблення патології материнської крові поглиблення ушкодження плаценти і т.д.
Підсилене утворення інтервільозного фібриноїду при залізодефіцитній анемії вагітних відбувається за наступним механізмом: спочатку в синцитіотрофобласті зростають процеси апоптозу та експресія інтегрину Х2; останній завдяки своїм адгезивним властивостям не дає можливості фрагментам синцитіотрофобласта негайно залишити поверхню хоріальних ворсин, та, окрім того, приєднує один із своїх лігандів – фібриноген крові матері; локалізований таким чином на поверхні хоріальних ворсин фібриноген внаслідок вивільнення тканинних та еритроцитарних тромбопластинів із зруйнованих фрагментів трофобласта та гемолізованих в інтервільозних просторах материнських еритроцитів згодом полімеризується у фібрин; останній здійснює завершальне формування конгломерату із залишків синцитіотрофобласта та елементів материнської крові.
У матково-плацентарній ділянці при залізодефіцитній анемії вагітних порушується гестаційна перебудова спіральних артерій, що викликано, головним чином, підсиленням процесів апоптозу інвазивного цитотрофобласта безпосередньо у стінках кровоносних судин з порушенням його інвазивних властивостей. Недостатність гестаційної перебудови спіральних артерій є морфологічною передумовою погіршення перфузії інтервільозних просторів, що спричиняє підсилення ефекту анемічної гіпоксії хоріальних ворсин через приєднання циркуляторної гіпоксії.
При залізодефіцитній анемії вагітних І-ІІ ст. на відміну від ІІІ ст. розвивається характерна органна перебудова плаценти, морфологічна сутність якої полягає в гальмуванні росту плаценти в товщину, але паралельному підсиленні відцентрового росту плаценти по площі матково-плацентарної ділянки. Вказана перебудова носить пристосувальний та компенсаторний характер і є морфологічною основою спроб плаценти щодо оптимізації кровообігу в інтервільозних просторах при збереженні загального масиву плацентарних структур. Відсутність вказаної пристосувально-компенсаторної органної перебудови плаценти при анемії ІІІ ст. є одним із вагомих внутрішніх чинників прогресування патологічних змін у хоріальному дереві при залізодефіцитній анемії вагітних.
Публікації у фахових виданнях, рекомендованих ВАК України.
Давиденко І.С. Напівавтоматичний кількісний комп’ютерний аналіз мікроскопічного зображення в гістопатології // Буковинський медичний вісник. - 2000.- Т.4, №2.- С. 165-169.
Давиденко І.С. Комп’ютерно-денситометричні параметри білкового компонента міжворсинкового фібриноїду плаценти та їх залежність від еритроцитарних показників материнської крові // Буковинський медичний вісник. - 2000.- Т.4, №4.- С. 134-139.
Давиденко І.С. Модифікація гістохімічної методики фарбування фібрину та колагенових волокон у плаценті // Буковинський медичний вісник. - 2001.- Т.5, №1.- С. 147-150.
Давиденко І.С. Методологія досліджень порушень морфогенезу плаценти // Буковинський медичний вісник. - 2001.- Т.5, №2-3.- С.51-53.
Давиденко І.С., Приходько С.Д. Гістопатологія незрілості хоріального дерева залежно від форми хронічної плацентарної недостатності // Клінічна та експериментальна патологія. - 2002.- Т.1, №1.-С.15-17. (Автором виконано гістологічне дослідження хоріального дерева, статистична обробка отриманих результатів та написання тексту статті).
Давиденко І.С. Гістоморфологія порушень дозрівання плаценти при залізодефіцитній анемії вагітних // Вісник наукових досліджень. - 2002.- №2 (д.).- С.33-35.
Давиденко І.С. Морфометричні параметри мікроциркуляції в термінальних ворсинах при гістологічних ознаках незрілості плаценти у 37-40 тижнів вагітності // Буковинський медичний вісник. - 2002.- Т.6 , №2-3.- С. 33-36.
Давиденко І.С., Жук О.С., Солован Н.І. Комп'ютерна денситометрія продуктів гістохімічних реакцій у плаценті // Вісник проблем біології і медицини. - 2003.- Вип.1.- С.89-91. (Автором виконана комп’ютерна денситометрія продуктів гістохімічних реакцій, проведена статистична обробка отриманих результатів та написання тексту статті).
Пішак В.П., Давиденко І.С., Роговий Ю.Є. Комп'ютерно-денситометричні та спектральні параметри білкового компонента трофобласта, децидуоцитів, материнських і плодових еритроцитів плаценти при експериментальній гіпохромній анемії вагітних // Одеський медичний журнал. - 2003.- №.6 – С. 26-29. (Автором здійснено всю частину експерименту після запліднення лабораторних тварин, виконано гістологічне та гістохімічне дослідження хоріального дерева, проведена статистична обробка отриманих результатів та написання тексту статті).
Давиденко І.С., Коваль Ю.І. Деякі аспекти індивідуальної мінливості форми плаценти людини в нормі і при анемії вагітних // Вісник проблем біології і медицини. - 2003.- Вип.4.- С.57-59. (Автором виконані макроскопічні дослідження плаценти, проведена статистична обробка отриманих результатів та написання тексту статті).
Давиденко І.С. Експресія CD11c в структурах плаценти при залізодефіцитній анемії вагітних // Буковинський медичний вісник. - 2004.- Т.8, №3-4.- С.155-158.
Давиденко І.С. Оцінка сили впливу залізодефіцитної анемії вагітних на структурні елементи ворсин плаценти за методом Снедекора (однофакторний дисперсійний аналіз) // Клінічна та експериментальна патологія. – 2005.- Т.IV, №2.- С.15-19.
Давиденко І.С. Використання теорії інформації для оцінки структурної організації різних типів хоріальних ворсин плаценти при фізіологічній вагітності // Вісник морфології. - 2005. - № 1 (11). – С.5-10.
Давыденко И.С., Задорожная Т.Д. Иммуногистохимия плацентарного лактогена с помощью компьютерной микроденситометрии в синцитиотрофобласте плаценты в связи с железодефицитной анемией беременных // Здоровье женщины.- 2005.- №2 (22) - С.35-38. (Автором виконано імуногістохімічне дослідження плаценти, проведена статистична обробка отриманих результатів та написання тексту статті).
Давиденко І.С., Задорожна Т.Д. Експресія проліферативно-клітинного нуклеарного антигену в ядрах трофобласта хоріальних ворсин плаценти при залізодефіцитній анемії вагітних // Перинатологія і педіатрія. – 2005.- №1-2 (23). – С.22-25. (Автором виконано імуногістохімічне дослідження плаценти, проведена статистична обробка отриманих результатів та написання тексту статті).
Давиденко І.С. Морфологічна характеристика структур матково-плацентарної ділянки в різні терміни гестації при залізодефіцитній анемії у вагітних // Клінічна та експериментальна патологія. – 2005.- Т.IV, №3.- 49-53.
Давиденко І.С. Імуногістохімічний розподіл протеїнів Вах та Bcl-2 у клітинах Гофбауера плаценти при залізодефіцитній анемії вагітних // Буковинський медичний вісник. - 2005.- Т9, №3.- С.88-91.
Давиденко І.С. Органометричні параметри плаценти при поєднанні залізодефіцитної анемії вагітних та хронічної плацентарної недостатності // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2005.- Т.4, №4. – С.27-29.
Давиденко І.С. Морфологія еритроцитів венозної крові вагітної та інтервільозних просторів плаценти при залізодефіцитній анемії вагітних, що поєднана з хронічною плацентарною недостатністю // Буковинський медичний вісник. - 2005.- Т.9, №4.- С.19-23.
Давиденко І.С. Проліферативна активність цитотрофобласта в хоріальних ворсинах при залізодефіцитній анемії вагітних у термін гестації 5-27 тижнів // Запорізький медичний журнал. – 2006.- №1. – С.37-40.
Патенти.
Пат. 41061 А України, МКВ G01N33/483, A61B5/00. Спосіб виготовлення препарату-відбитка плаценти: Пат. 41061 А України МКВ G01N33/483, A61B5/00 І.С. Давиденко (Україна); І.С. Давиденко.- №2001010570; Заявл. 25.01.2001; Опубл. 15.08.2001, Бюл. №7.- 2с.
Пат. 51153 А України, МКВ G01N33/483, A61B5/00. Спосіб мікроскопічної діагностики фібрину, колагенових волокон та відкладань кальцію в одному гістологічному зрізі плаценти: Пат. 41061 А України МКВ G01N33/483, A61B5/00 І.С. Давиденко, М.О. Давиденко (Україна); І.С. Давиденко.- №2002010471; Заявл.18.01.2002; Опубл.15.11.2002, Бюл. №11.- 2с. (автором розроблена методика фарбування фібрину та колагенових волокон плаценти, здійснено написання та оформлення тексту винаходу).
Матеріали конференцій та збірників праць, тези доповідей.
Давиденко І.С., Левицька А.П., Гречко Д.І. Морфометричні параметри мікроциркуляції термінальних ворсин зрілої плаценти людини в залежності від концентрації гемоглобіну крові матері // Мікроциркуляція та її вікові зміни: Матер. Української наук. Конференції з міжнародною участю, Київ, 1999.- С.31. (Автором виконано морфометричне дослідження термінальних ворсин плаценти, статистична обробка отриманих результатів та написання тексту тез).
Давиденко І.С. Актуальні питання комп’ютерного аналізу мікроскопічного зображення в морфологічних дослідженнях // Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини: Матеріали 83-ї підсумкової наукової конференції співробітників Буковинської державної мед. академії, присвяченої 10-й річниці незалежності України. - Чернівці, 2002.- С.133-137.
Давиденко І.С. Спосіб виготовлення препарату-відбитка плаценти // Винахідництво та раціоналізаторство в Буковинській державній мед. академії 2000-2002.- С.15/ В.П.Пішак, Р.В.Сенютович, Ю.Є. Роговий та ін., за загальною ред. акад. В.П.Пішака. - Чернівці: Медична академія .- 2002.- 108с.
Давиденко І.С., Коваль Ю.І. Частота хронічної плацентарної недостатності на Буковині у 1995-2002 рр. (за даними обласного дитячого патологоанатомічного бюро) // Галицький лікарський вісник, 2003.- Т.10, Число 4.- С. 126. (Автором проведена статистична обробка отриманих результатів та написання тексту тез доповіді).
Давиденко І.С. Експериментальна модель гіпохромної анемії вагітних (методика, деякі гематологічні та патологоанатомічні аспекти) // Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини: Матеріали 84-ї підсумкової наукової конференції, присвяченої 60-річчю Буковинської державної медичної академії. - Чернівці: БДМА, 2003.- С.143-145.
Давыденко И.С., Крылюк М.С. Влияние фармакотерапии препаратами железа на морфологию депозитов кальция в плаценте у женщин с железодефицитной анемией // International Journal on immunorehabilitation. - Выпуск "Физиология и патология иммунной системы".- 2004.- Том 6, №1.- (Материалы ІХ Международного Конгресса по клинической патологии, Бангкок, Таиланд, 15-23 февраля, 2004.- Москва.) - С. 103-104. (Автором виконано гістологічне дослідження хоріального дерева, статистична обробка отриманих результатів та написання тексту тез доповіді).
Давиденко І.С., Курченко І.Ф., Давиденко М.І. Розподіл "інтегрину альфа-Х-бета-2" в структурах плаценти при терміні гестації 37-40 тижнів // Клінічна та експериментальна патологія. - 2004.- Т.ІІІ, №2.- С. 386. (Автором виконане дослідження імуногістохімічних препаратів плаценти, проведена статистична обробка отриманих результатів та написання тексту статті).
Давиденко І.С. Робоча класифікація хоріальних ворсин плаценти для цілей інформаційного аналізу // Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини: Матеріали 85-ї підсумкової наукової конференції, присвяченої 60-річчю Буковинської державної медичної академії. - Чернівці: БДМА, 2004.- С.283-286.
Давиденко І.С. Гіпотеза про пристосувальне значення зупинки росту плаценти у товщину в процесі розвитку // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2004.- Т.3, №3. – С.67-68.
Давиденко І.С., Пішак В.П., Коломоєць М.Ю., Сидорчук І.Й. Експресія проліферативного клітинного нуклеарного антигену в ядрах епітелію хоріальних ворсин плаценти при передчасних пологах на фоні залізодефіцитної анемії вагітних // Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини: Матеріали 86-ї підсумкової конференції науковців Буковинського державного медичного університету. - Чернівці: Медуніверситет, 2005.- С.111-115. (Автором виконано імуногістохімічне та гістологічне дослідження плаценти, проведена статистична обробка отриманих результатів та написання тексту статті).