Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна анатомія


Шерстюк Сергій Олексійович. Патологічна анатомія органів імунної системи плодів та дітей раннього віку від ВІЛ-інфікованих матерів. : Дис... канд. наук: 14.03.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Шерстюк С.О. Патологічна анатомія органів імунної системи плодів та дітей раннього віку, від ВІЛ-інфікованих матерів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.02 – патологічна анатомія. – Харківський національний медичний університет, Харків, 2008.

Дисертація присвячена вивченню морфо-функціональних особливостей тимуса, селезінки та МЛВ на ранніх етапах та в постнатальному періоді онтогенезу під впливом ВІЛ-інфекції матері. Материнська ВІЛ-інфекція в тимусі, селезінці та МЛВ реалізується розвитком простої дисплазїї, дисплазії з атрофією, або гіперплазії лімфоїдного та епітеліального компонентів.

Встановлено, якщо інфікування плода відбулось до 7-го тижня ембріогенезу, коли тимус ще не сформувався, то у зв’язку з цим спостерігалось порушення його нормальної структури з розвитком простої дисплазії.

Документовано, що у разі проникнення ВІЛ-інфекції в організм плода після 11-12 тижня ембріогенезу, коли тимус вже сформувався і якщо антигенне навантаження було дуже великим, компенсаційні реакції імунної системи плода швидко виснажувались і розвивалась дисплазії з атрофією тимуса.

При інфікуванні плоду після 11-12 тижня ембріогенезу коли тимус уже сформувався і тоді, як антигенна стимуляція була невисокою, у вигляді компенсаційно-пристосувальних реакцій виникала гіперплазія органа.

Доведено, що ВІЛ-інфекція матері спричиняє порушення морфогенезу органів імунної системи плода (дозрівання і диференціювання лімфоїдної та епітеліальної клітинних популяцій) зумовлюючи їх дисфункцію.

В дисертаційній роботі представлене теоретичне узагальнення та нове рішення наукової задачі – визначення структурно-функціональних особливостей тканин тимусу, селезінки та мезентеріальних лімфатичних вузлів у плодів, новонароджених і дітей раннього віку від ВІЛ-інфікованих матерів на підставі результатів комплексного патоморфологічного аналізу та встановлена залежність морфогенезу від віку інфікування плода.

1. У тимусі плодів і новонароджених від ВІЛ-інфікованих матерів були виявлені морфологічні ознаки вираженої недостатності зі сторони як епітеліального, так і лімфоїдного компонентів залози, що проявлялися розвитком простої дисплазії (27,3 %), дисплазії з вираженою атрофією (45,4 %) і гіперплазії тимуса (27,3 %), що зв’язано із строком інфікування плода.

2. У всіх структурно-функціональних зонах часточок тимусів плодів та новонароджених від ВІЛ-інфікованих матерів спостерігалися як якісні, так і кількісні зміни лімфоїдного та епітеліального компонентів які свідчили про зниження функціональної активності внаслідок порушень в ембріо- і фетогенезі органа, із затримкою дозрівання тимоцитів, порушенням їх проліферативної активності, і, як наслідок, – зривом адаптаційно-пристосувальних реакцій.

3. У тимусі померлих дітей від ВІЛ- інфікованих матерів у віці від одного до шести місяців теж були верифіковані морфо-функціональні ознаки наростаючої недостатності як лімфоїдного, так і епітеліального компонентів, які проявлялися затримкою дозрівання тимоцитів, порушенням їх проліферативної активності, що реалізувалося, постнатальною декомпенсацією.

4. У тимусах померлих у віці від шести місяців до п’яти років дітей, від ВІЛ-інфікованих матерів, порівняно з ВІЛ-інфікованими мертвонародженими і новонародженими, були присутні структурні ознаки більш високої функціональної активності лімфоїдного й епітеліального компонентів – підвищення щільності клітин, посилення їх проліферативної активності й ступеню дозрівання. Незважаючи на це ступінь підвищення активності реакції імунної системи виявився недостатнім для забезпечення імунного гомеостазу, сумісного з життям.

5. Під впливом материнської ВІЛ-інфекції в селезінці і мезентеріальних лімфатичних вузлах розвивалися морфологічні зміни, що корелювали зі змінами в тимусі цих дітей. У селезінці і мезентеріальних лімфатичних вузлах плодів та новонароджених від ВІЛ-інфікованих матерів (у групах із простою дисплазією тимуса і дисплазією з атрофією тимуса) спостерігалося спустошення всіх структурно-функціональних зон, позв'язане зі зменшенням щільності клітинних елементів і відносного об’єму імунокомпетентних клітин. Такі зміни свідчили про порушення компенсаційних механізмів імунної системи плодів і новонароджених цих груп. У селезінці і мезентеріальних лімфатичних вузлах групи плодів та новонароджених з гіперплазією тимуса спостерігалося підвищення щільності клітин і відносного об’єму імунокомпетентних клітин, що вказує на високу стимуляцію імунної системи.

6. У плодів, новонароджених і дітей раннього віку від ВІЛ-інфікованих матерів спостерігалися виражені порушення Т-клітинної ланки імунітету, що проявлялися дефіцитом усіх форм Т-лімфоцитів і менш вираженим пригніченням гуморальної ланки імунітету. Незважаючи на морфологічні ознаки більш виразного посилення функціональної активності (порівняно з данними групп плодів та новонароджених від ВІЛ-інфікованих матерів) в селезінці і мезентеріальних лімфатичних вузлах у групах померлих у віці від шести місяців до одного року і від одного року до п’яти років дітей від ВІЛ-інфікованих матерів, ступінь зростання активності реакції імунної системи виявився недостатнім для забезпечення імунного гомеостазу.

7. У тимусі плодів, новонароджених і дітей раннього віку від ВІЛ-інфікованих матерів виявлено не лише посилення експресії рецепторів до ендотеліну-1 (А1ПД (16,77±1,23), А1ДА (16,75±1,27), А1ГП (16,54±1,65) проти группи контролю (9,56±0,35)), а й порушення фізіологічної закономірності, щодо переважання ендотелін-продукуючої активності у венозній системі (в артеріях: А2ПД (24,34±2,43), А2ДА (23,11±2,66), А4ДА (33,66±1,99); в венах: А2ПД (23,76±2,87) А2ДА(22,22±2,10), А4ДА (30,27±1,88)), що є проявом максимального напруження компенсаторних механізмів імунної системи.

Публікації автора:

  1. Сорокина И.В., Шерстюк С.А., Питенько И.Н. Морфологические особенности тимуса плодов и новорожденных от ВИЧ – инфицированных матерей (Сообщение 1) // Медицина сегодня и завтра. – 2007.–№2. – С.23-27.

Автором проведено вивчення епітеліальної популяції тимуса плодів та новонароджених від ВІЛ-інфікованих матерів, досліджено рівень його морфо-функціональної активності, а також виконано статистичну обробку одержаних результатів та оформлена робота до друку.

  1. Шерстюк С.А., Сорокина И.В. Иммуногистохимические особенности селезенки плодов, новорожденных и детей, умерших в раннем возрасте, от ВИЧ – инфицированных матерей // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Зб. наукових статей.–2007.–Т.2.–№ 19–С.258-264.

Автором особисто проведено вивчення імуногістохімічних особливості епітеліальної та лімфоїдної популяції селезінки плодів, новонароджених та дітей раннього віку від ВІЛ-інфікованих матерів, морфометричне дослідження, статистична обробка одержаних результатів та оформлена робота до друку.

  1. Шерстюк С.А., Сорокина И.В. Морфологические особенности тимусов детей раннего возраста от ВИЧ – инфицированніх матерей // Буковинський медичний вісник. – 2007. – №3. – С. 103-107.

Автором проведено гістологічне дослідження особливостей морфологічної будови тимуса у дітей різного віку народжених ВІЛ-інфікованими матерями, виконано статистичну обробку одержаних результатів та оформлена робота до друку.

  1. Сорокина И.В., Шерстюк С.А. Иммуногистохимические особенности мезентериальных лимфатических узлов плодов, новорожденных и детей, умерших в раннем возрасте, от ВИЧ – инфицированных матерей // Запорожский медицинский журнал. – 2007. – №4. – С. 24-27.

Автором проведено вивчення імуногістохімічних особливостей лімфоїдної популяції мезентеріального лімфатичного вузла плодів, новонароджених та дітей раннього віку від ВІЛ-інфікованих матерів, вивчено темпи лімфоідного визрівання, виконано статистичну обробку одержаних результатів та оформлена робота до друку.

5. Сорокина И. В., Шерстюк С. А. Морфологические особенности мезентериальных лимфатических узлов плодов и новорожденных от ВИЧ-инфицированных матерей // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. – 2007. –№ 774. – С. 50-55.

Автором проведено морфометричне дослідження лімфоїдної популяції мезентеріального лімфатичного вузла плодів та новонароджених від ВІЛ-інфікованих матерів, виконано статистичну обробку одержаних результатів та оформлена робота до друку.

  1. Сорокина И.В., Шерстюк С.А. Морфологические особенности тимуса плодов и новорожденных от ВИЧ – инфицированных матерей // Патология. – 2007. – Т.2.–№ 4.– С. 58-62.

Автором проведено вивчення лімфоідної популяції тимуса плодів та новонароджених від ВІЛ-інфікованих матерів, досліджено рівень морфо-функціональної активності епітеліального компоненту, виконано статистичну обробку одержаних результатів, проведено аналіз одержаних результатів та оформлена робота до друку.

  1. Сорокина И.В., Шерстюк С.А. Морфологические особенности тимусов умерших детей в возрасте от 1 до 6 месяцев от ВИЧ – инфицированных матерей // Запорожский медицинский журнал. – 2007. – №3. – С. 12-15.

Автором проведено вивчення морфологічних особливостей будови тимуса у дітей померлих віком від 1 до 6 місяців від ВІЛ-інфікованих матерів, виконано статистичну обробку одержаних результатів та оформлена робота до друку.

  1. Яковцова А.Ф., Сорокина И.В., Шерстюк С.А., Бурлаченко В.П.

Иммуногистохимические особенности тимусов плодов и новорожденных от ВИЧ – инфицированных матерей при дисплазии с атрофией // Патологоанатомічна діагностика хвороб людини: здобутки, проблеми, перспективи: матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції присвяченої 100-річчю з дня народження професора Н.М. Шінкермана, 21-22 травня. – Чернівці. – 2007. – C. 206-208.

Автором проведено морфометрію лімфоїдної популяції тимуса плодів та новонароджених від ВІЛ-інфікованих матерів, виконано статистичну обробку одержаних результатів та оформлена робота до друку.

  1. Шерстюк С.А. Некоторые морфологические особенности простой дисплазии тимуса плодов при внутриутробной ВИЧ-инфекции // Медицина третього тисячоліття: міжвузівська конференція молодих вчених, 16-17 січня. – Харків.– 2007. – С. 30-31.

  2. Шерстюк С.А. Некоторые морфологические особенности гиперплазии тимуса плодов при внутриутробной ВИЧ-инфекции // Медицина третьего тисячоліття: міжвузівська конференція молодих вчених, 16-17 січня. – Харків.– 2008. – С. 88-89.