Романів Людмила Вікторівна. Патогенез токсичної нефропатії у щурів різного віку : дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Тернопільський держ. медичний ун-т ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2006.
Анотація до роботи:
Романів Л.В. Патогенез токсичної нефропатії у щурів різного віку. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України. – Тернопіль, 2006.
Дисертація присвячена вивченню патогенетичних аспектів нефропатій у різновікових щурів, індукованих дихлоридом ртуті (сулемою). У роботі наведено теоретичне обґрунтування та практичне вирішення проблеми вікових особливостей функції нирок та стану водно-сольового обміну в нормі та при токсичних нефропатіях. Досліди проведено на 174 білих безпородних щурах-самцях. Встановлено, що нирки статевонезрілих, статевозрілих та старих щурів, у цілому, ефективно регулюють водно-сольовий гомеостаз, забезпечуючи стабільність осмотичного та іонного складу плазми крові при навантаженні водою і сольовим розчином з визначеними віковими особливостями ниркових процесів фільтрації і реабсорбції. Найбільш висока здатність нирок регулювати осмотичний гомеостаз встановлена у групі молодих статевозрілих тварин, а найменша - у щурів старшої вікової групи у зв’язку зі зниженням ниркового функціонального резерву і зміною канальцевої реабсорбції води та осмотично активних речовин. Доведено, що нирки молодих статевозрілих щурів найбільш чутливі до токсичного впливу дихлориду ртуті, що виявляється у зниженні кліренсу креатиніну, посиленні протеїнурії і фосфатурії, у той час як чутливість нирок статевонезрілих щурів – значно менша. Встановлено, що у щурів старшої вікової групи при токсичній сулемовій нефропатії знижується здатність ефективно регулювати осмотичний гомеостаз внаслідок зменшення клубочкової фільтрації та відсутності ниркового функціонального резерву, на фоні порушення обміну оксиду азоту.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що полягає у з’ясуванні вікових особливостей функціонального стану нирок при сулемовій нефропатії в умовах індукованого діурезу, та зроблено наступні висновки:
1. Нирки статевонезрілих, статевозрілих і старих щурів, у цілому, ефективно регулюють водно-сольовий гомеостаз, забезпечуючи стабільність осмотичного та іонного складу плазми крові при навантаженні водою і сольовим розчином з наявністю вікових особливостей ниркових процесів фільтрації і реабсорбції.
2. У групі статевонезрілих тварин виявлені найбільш низькі показники кліренсу креатиніну (564±49 мкл/хв) на фоні максимальних значень стандартизованої на 1 мл клубочкового фільтрату екскреції осмотично активних речовин ((1,44±0,12)х10-2), білка ((1,52±0,12)х10-3 мг/мл) і неорганічних фосфатів.
3. Найбільш ефективна здатність нирок регулювати осмотичний гомеостаз встановлена у групі молодих статевозрілих тварин як за рахунок найбільш високих показників ниркового функціонального резерву, так і ефективної регуляції канальцевого транспорту осмотично активних речовин.
4. Вікові особливості осморегулюючої функції нирок щурів старшої вікової групи не пов'язані з патологічними змінами діяльності нирок, а обумовлені перебудовою внутрішньониркових і системних механізмів регуляції водно-сольового балансу, спрямованих на зменшення ниркових втрат води та осмотично активних речовин. Внаслідок чого здатність регулювати осмотичний гомеостаз у щурів старшої вікової групи найменша у зв'язку зі зниженням ниркового функціонального резерву і зміною канальцевої реабсорбції води й осмотично активних речовин на фоні протеїнурії.
Цикл оксиду азоту відіграє важливу роль у реалізації ниркового функціонального резерву у здорових тварин усіх вікових груп, однак показники ниркового кліренсу хімічно стабільних метаболітів ендогенного оксиду азоту - нітритів і нітратів - мають виражені вікові особливості з максимумом утворення у молодих статевозрілих тварин.
6. У молодих статевозрілих щурів відмічається найбільш висока чутливість нирок до токсичного впливу дихлориду ртуті, що виявляється у зниженні швидкості клубочкової фільтрації за кліренсом ендогенного креатиніну, посиленні протеїнурії і фосфатурії.
Найбільша вираженість токсичної нефропатії у статевозрілих щурів знаходиться в прямій залежності від порушення клубочково-канальцевого балансу, що спричиняє зменшення швидкості клубочкової фільтрації. Чутливість нирок статевонезрілих щурів до токсичної дії дихлориду ртуті значно менша.
8. У старих щурів при токсичній сулемовій нефропатії порушується здатність ефективно регулювати осмотичний гомеостаз внаслідок зменшення клубочкової фільтрації та недостатнього функціонального ниркового резерву, на фоні порушення обміну оксиду азоту.
Публікації автора:
Гоженко А.І., Доломатов С.І., Романів Л.В., Доломатова О.О. Вікові особливості осморегулюючої функції нирок білих щурів // Нефрологія. – 2003.– Т.7, №2. – С. 82-85. (вклад автора: проведено пошук літератури, біохімічні дослідження, розрахунок одержаних даних, оформлення статті).
2. Романів Л.В., Доломатова О.О. Вікові особливості функціонального стану нирок білих щурів в умовах сулемової нефропатії // Клінічна та експериментальна патологія. – 2004. – Т.3, №2. – С. 443-445. (вклад автора: виконано біохімічні дослідження сечі та крові, проведено статистичну обробку та розрахунок отриманих даних, оформлення статті).
3. Гоженко А.І., Доломатов С.І., Романів Л.В., Доломатова О.О. Вікові особливості стану ниркового функціонального резерву у інтактних щурів // Клінічна та експериментальна патологія. – 2005. – Т.4, №3. – С. 42-45 ( виконано біохімічні дослідження сечі, проведено статистичну обробку та розрахунок отриманих даних, оформлення статті).
4. Романів Л.В., Слученко О.М., Абрамова Л.Л. Вікові особливості ниркової екскреції осмотично активних речовин у щурів // Матеріали V Української конференції молодих вчених, присвяченої пам’яті академіка В.В.Фролькіса. – Київ, 2004. – С.222. (вклад автора: здійснено збір та аналіз даних літератури, її огляд, проведені експериментальні дослідження, статистична обробка результатів, підготовлено матеріал до друку).
5. Романів Л.В. Сулемова нефропатія у щурів різного віку // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених “Вчені майбутнього”. - Одеса, 2004. - С.15-16.
6. Романів Л.В. Особливості реакції нирок на водне та сольове навантаження у старих щурів // Матеріали I Міжнародної науково-практичної конференції “Науковий потенціал світу – 2004”. – Дніпропетровськ, 2004 . – С.37-38.
Романів Л.В. Особливості перебігу сулемової нефропатії у статевонезрілих щурів // Матеріали наукової конференції “III-і читання ім.В.В.Підвисоцького”. – Одеса, 2004. – С.80.
8. Романів Л.В. Особливості реакції нирок на водне та сольове навантаження у інтактних статевозрілих щурів // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Дні науки – 2005”. – Дніпропетровськ, 2005. – С.45-47.
Романів Л.В. Стан водно-сольового обміну у інтактних статевозрілих щурів // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наукові дослідження – теорія та експеримент’2005”. – Полтава, 2005. – С. 36-38.
Романів Л.В. Ренальні механізми ниркової екскреції нітратів і нітритів у щурів при водно-сольових навантаженнях // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наукові дослідження – теорія та експеримент’2005”. – Полтава, 2005. – С. 40-41.