Гайдаш Ірина Анатоліївна. Патогенетичні особливості розвитку імунних, метаболічних та мікроциркуляторних порушень в дітей, хворих на пневмонію : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2007.
Анотація до роботи:
Гайдаш І.А. Патогенетичні особливості розвитку імунних, метаболічних та мікроциркуляторних порушень в дітей, хворих на пневмонію. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.04 - патологічна фізіологія. – Луганський державний медичний університет. - Луганськ, 2007.
Дисертація присвячена встановленню патогенетичних особливостей розвитку імунних, метаболічних та мікроциркуляторних порушень в дітей, хворих на гостру пневмонію.Вперше детально вивчені порушення хромосомного апарата лімфоцитів периферійної крові залежно від періоду та ступеня тяжкості захворювання. Встановлено, що в дітей, хворих на гостру пневмонію, розвиваються Т-лімфопенія, зниження вмісту природних кілерів, гіперпригнічувальний варіант імунодефіциту, пригнічується фагоцитарна активність моноцитів і нейтрофілів; збільшується у крові вміст циркулюючих імунних комплексів (з дисбалансом у їх фракційному складі), інтерлейкінів-1, -6, -8, фактору некрозу пухлини-a та a-інтерферону, розвивається дефіцит імуноглобулінів класів М та А. Метаболічні зміни мають прояв у порушеннях прооксидантно-антиоксидантної системи, ейкозаноїдів, циклічних нуклеотидів лейкоцитів, у зниженні енергетичного потенціалу еритроцитів периферійної крові. Описані порушення мікроциркуляції, виразність та тривалість збереження яких залежить від ступеня тяжкості і періоду хвороби. Розроблені критерії для оцінки ефективності терапії та повноти одужання дітей, хворих на гострі пневмонії. Отримані дані впроваджені в навчальний процес кафедр медичного вузу України.
У дисертації викладено теоретичне узагальнення ролі цитогенетичних, імунних, метаболічних та мікроциркуляторних порушень при гострій пневмонії в дітей 2-14 років, та наведений аналіз виразності виявлених змін залежно від ступеня тяжкості (легкий, середній, тяжкий) і періоду гострої пневмонії (розпал хвороби, реконвалесценція), а також від віку хворих дітей (молодша група – від 2 років до 5 років 11 місяців та 29 днів, старша група – від 6 до 14 років).
У дітей, хворих на гостру пневмонію, має місце порушення хромосомного апарата лімфоцитів периферійної крові, що має прояв у збільшенні частоти аберантних метафаз, кількості аберацій на клітину та СХО. Кількість хромосомних аберацій збільшується в гострому періоді захворювання та знижується в періоді реконвалесценції. Найзначніші порушення хромосомного апарата лімфоцитів зареєстровані у дітей з тяжким перебігом пневмонії.
Імунний статус дітей, хворих на гостру пневмонію, характеризується зниженням вмісту в крові Т-, В-лімфоцитів, природних кілерів, розвитком гіперпригнічувального варіанта імунодефіциту, пригніченням фагоцитарної активності моноцитів і нейтрофілів, збільшенням у крові вмісту ЦІК з дисбалансом у їх фракційному складі, дефіцитом в крові Ig М та А, збільшенням вмісту в крові ІЛ-1, -6, -8, ФНП-a та a-ІФН. Імунні порушення є найбільш вираженими в гострому періоді пневмонії, а також збільшуються при наростанні ступеня тяжкості захворювання.
У дітей, хворих на гостру пневмонію, змінюється стан системи ПОЛ/АОЗ і системи ейкозаноїдів, що характеризується збільшенням в крові продуктів ПОЛ – ДК та МДА, активності каталази та СОД - ферментів АОЗ; простацикліну і ТхВ2 (при превалюванні останнього), ПГЕ2 та F2a (при переважанні першого). Метаболічні зміни посилюються в гострому періоді пневмонії та зменшуються в періоді реконвалесценції. Виразність метаболічних порушень залежить від ступеня тяжкості пневмонії.
У дітей, хворих на гостру пневмонію, мають місце зниження енергетичного потенціалу еритроцитів периферійної крові і зміни в системі циклічних нуклеотидів лейкоцитів, що має прояв у зниженні внутрішньоклітинного вмісту АТФ, цГМФ, і збільшенні АДФ, АМФ та цАМФ. Виразність метаболічних змін залежить від періоду і ступеня тяжкості пневмонії.
В дітей, хворих на гостру пневмонію, мають місце порушення мікроциркуляції, виразність та тривалість збереження яких залежить від ступеня тяжкості і періоду хвороби. Мікроциркуляторні розлади прямо корелюють з рівнями в крові ТхВ2, простацикліну, ПГЕ2 та ПГF2a, а також ЦІК.
Публікації автора:
Гайдаш І.А., Флегонтова В.В. Цитогенетичні показники у дітей, хворих на гостру пневмонію // Наукові записки Тернопільського педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: біологія. – 2006. – № 3-4. – С. 65-68. Авторкою самостійно вивчені і узагальнені літературні дані, підготовлена та проведена експериментальна частина, проведена статистична обробка даних, а також разом з науковим керівником підготована публікація за означеною темою. Проведено теоретичне обговорення отриманих даних.
Гайдаш І.А. Стан мікроциркуляції в дітей, хворих на гостру пневмонію // Наукові записки Тернопільського педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: біологія. – 2007. – № 1. – С. 96-98.
Гайдаш І.А. Показники гуморального імунітету в дітей, хворих на пневмонії // Український медичний альманах. – 2007. - № 2. – С. 42-45.
Гайдаш І.А. Стан метаболічних показників у дітей, хворих на пневмонії // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2007. - № 1. – С. 31-33.
Гайдаш І.А., Флегонтова В.В., Давидчук Г.М., Шанько В.М., Козіна С.Ю., Гейвах В.С., Гейвах Л.О. Стан клітинної ланки імунітету у дітей, хворих на пневмонію // Збірник праць кафедри педіатрії Донецького державного медичного університету ім. М. Горького, присвячений 85-й річниці з дня народження професора Ю.М. Вітебського “Педіатрія на порозі третього тисячоліття”. – Донецьк: Норд-Пресс, 2007. – С. 38-48.
Козина С.Ю., Гайдаш И.А., Давидчук Г.Н., Чернявская В.В., Перфильева М.Ю. Перекисное окисление липидов и система антиперекисной защиты у детей, больных острой очаговой пневмонией // Материалы Межгородской конференции молодых учёных «Актуальные проблемы патофизиологии». – Санкт-Петербург, 2007. – С. 106-107.
Казимирко Н.К., Шанько В.М., Гайдаш И.С., Флегонтова В.В., Гайдаш И.А., Давидчук Г.Н., Чернявская В.В., Козина С.Ю. Показатели иммунитета у детей 6-14 лет, больных острой очаговой пневмонией // Бюлетень матеріалів наукової конференції “VI читання імені В.В. Підвисоцького, присвячені до 150-річчя з дня народження”. – Одеса, 2007. – С. 70-71.
Гайдаш І. Вплив ліпополісахаридів (ЛПС) етіологічних агентів гострих пневмоній у дітей на фагоцитарну активність моноцитів in vitro // Матеріали XI Ювілейного міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених, присвяченому 50-річчю заснування Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського. – Тернопіль. – 2007. – С. 285.
Гайдаш І.А., Давидчук Г.М. Стан процесів перекисного окиснення ліпідів та системи антиокислювального захисту у дітей, хворих на гостру пневмонію // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції викладачів, лікарів, молодих вчених та студентів Медичного інституту Сумського державного університету “Актуальні питання експериментальної та клінічної медицини”. - Суми, 2007. – С. 44.
Гайдаш І.А., Козіна С.Ю. Стан перекисного окиснення ліпідів і ферменту системи антиперекисного захисту каталази у дітей, хворих на гостру осередкову пневмонію // Матеріали V-ої Міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених “Новітні підходи до лікування в сучасній медицині”. – Ужгород, 2007. – С. 185.